Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İliostomi ya da kolostomi bakımı hakkında..?

BsB

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar herkese allah şifa versin.
Yaklaşık 8 ay önce babamı aniden gelen dayanılmaz karın sancısı ile hastaneye kaldırdık.
Konulan teşis damar tıkanıklığından dolayı bağırsak çürümesi ince bağırsağından 40cm alındı.
Boluda izzet baysal tıp fakültesinde 27 gün yattıktan sonra taburcu olduk.
Patoloji sonuçları temiz çıktı şükür.
1 ay önce ANTALYA akdeniz şifa hastanesinde iliostomi kapatıldı.
Doktorumuz ameliyatın basit olduğunu fakat dikişlerin açılma riski olduğunu söyledi.
Korktuğumuz başımız geldi 5nci gün dikiler açtı.
Babam 90 yaşında.
Şu an yine kolostomi torbası kullanıyoruz.
Doktorumuz 3 yada 4 ay sürer dedi bağırsakların birbirine kaynaması.
Şu an sıkıntımız iliostomi bölgesinde kızarıklık ve hafif kanama var.
Babam çok acı çekiyor yanmasından dolayı.
Denediğim yöntemler acısını azaltmak için
1.Pasta ile kızarık bölgeyi ince bir katman olcak şekilde sıvamak.
Fayda ediyor ama pasta zamanla kalkıyor fazla dayanmıyor.
2.Çinko oksit krem kullanıyorum yara iyileştirme özelliği var acısınıda alıyor kısa süreliğine.
3.Frucin krem kullanıyorum yara iyileştirme özelliği var acısınıda alıyor kısa süreliğine.
Arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum babamın acısını giderecek yöntemler nelerdir.
Hergün saatlerce ağlıyor.
Daha iyi görmeniz için site hazırladım video ve resimler var babamın iliostomisinin.
[FONT=Verdana]Site adresi kolostomi.tk[/FONT]

Geçmiş olsun.bende kolostomi torbasini ömür boyu kullanacağım kalici benimki.size önerim ilostomi bölgesine yapiştiracağiniz adaptörü biraz geniş delik açin yapiştirici kremi adaptorde actiginiz deligin 1cm içinden sıkın ve 3 dakika bekleyin kremin içindeki var olan alkol yara bölgesinde aci yapar bunun önüne böyle geçersiniz adaptörü yapistirmak için fazla baski uygulamayin vucut sicakligi ile yapiştirici pasta yumuşayip stoma deliğine yakin yerde yayilmasi duracaktır daha sonra adaptör deki yapişkan bantlari vücuda yapistirin avuç içi ile adaptore 3-4 dakika baski uygulayin sonra torbayi adaptore takin .ben tahriş durumunda Convatec ürünü deri hakim sipreyi kullanıyorum.ayrıca yiyilen gidalarin bazilari stoma ağzinda tahriş yapabilir.Acı biber,Turşu,aşıri tuz ve gazli içeceklerden uzak durmak lazim tatlı tatlı yemenin acı acı çıkarması oluyor :) tekrar geçmiş olsun size yardımcı olabilecegim her konu için burdayım

Öncelikle çok geçmiş olsun. Stoma çevresindeki yara hem acı verir hem de torba veya adaptörün iyi yapışmasına engel olur.
İleostomi çevresindeki yaralar için geliştirilmiş yara örtüsü var. Ortasından stoma büyüklüğüne göre kesip etrafına yapıştıyorsunuz daha sonra üzerine adaptör ve torbayı uyguluyorsunuz. O yara örtüsü yarayı iyileştirip acıyı almaya yarıyor. Coloplast'ın bu tarz bir ürünü var,deneyebilirsiniz.

Üst Alt