Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlizarov ameliyatı başarısızlıkla sonuçlananlar var mı?

liluven

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese merhabalar.

Sol alt bacağımda kısalığım, ve ayağımda deformite var. Bacağımın bazı bölgelerindeki kaslarını kullanamıyorum ve yer yer hissizlik var.
Deformite ve hissizlik dışında beni en çok kısıtlayan şey kısalıktı ve 3 yıl önce özel bir hastanede ilizarov yöntemiyle bacak uzatma ameliyatı geçirdim.
Fiksatör çıkana kadar herşey çok güzel geçti, fiksatör çıktıktan sonra da bacağıma yarım alçı takıldı ama alçıdan sonra uzatılan yumuşak bölgede bir yamukluk oluşmaya başladı.
Doktorum bunun endişelenecek birşey olmadığını ve kemiğin zamanla kendi kendine düzleşip normale döneceğinden bahsetti. Onun böyle demesi üzerine ben de fazla üstünde durmadım.
Bir süre sonra alçım da çıktı ama bacağımın ön kısmında bir şişlik vardı, bunun da ödem olduğu söylendi.
Daha sonra doktorun önerisi üzerine aynı hastanede fizyoterapiye başladım. Yeni ameliyat olan bacağımla 1, 1,5 kg gibi ağırlıklar kaldırıyordum ve korkunç ağrılar çekiyordum, bacağımı fazla hissedemediğim halde. Bacağımın ön kısmındaki ödem de giderek daha fazla şişiyordu.

Daha sonra doktorum bana evde bir süre dinlenmemi söyledi. Bu dönemde iki koltuk değneğiyle gezebiliyordum ama evden çıkamıyordum. Ödem de hala duruyordu ve daha fazla şişmişti.

Yaklaşık bir ay sonra tekrar kontrole gittim. Çekilen filmi gördüğümde resmen şok oldum, o ödem sandığım şey meğer yamulan kemiğimmiş. Doktorun yanına gittiğimde bana bunu düzeltebileceğini ve çok kolay birşey olduğunu söyledi. Ben de kabul ettim. Kemiğim henüz yumuşak olduğu için bastırarak düzeltebileceğini, ama bu acı verici birşey olduğu için ameliyathane ortamında yapması gerektiğini söyledi. İki gün sonra ameliyathaneye girip çıktığımda bacağımda kalçama kadar alçı ve yamulan bölgede iki tane kalın metal çubuk gördüm. Benim iznim olmadan böyle birşey yapılmıştı. Bu ve bunun iyileşme süreci de son derece sancılı geçti.

Bu ameliyattan yaklaşık üç ay sonra doktorum bana tam olarak iyileşmem için aradan bir yıl geçmesi gerektiğini söyledi ve ben de bir hafta sonra okuluma devam etmek için başka bir şehre gitmek zorunda kaldım.

Aradan bir yıl geçtikten sonra bacağımdaki değişim yalnızca artan yamukluktu. Kısalığım ameliyat öncesi halimle tamamen aynıydı, arada 2 mm fark vardı yalnızca.

Bunun üzerine okulumun olduğu şehirde başka bir profesörün görüşünü almaya gittim, o da bana uygulanan yöntemlerin doğru olduğunu ancak doktorum aceleci davrandığı için bacağımda yamukluk oluştuğunu söyledi.

Ben de dayanamayıp sağlık bakanlığına bir dilekçe gönderdim, son ameliyatımdan itibaren 1 yıl geçmesine rağmen hala koltuk değnekleriyle yürüyordum (hala da öyle yürüyorum), olayları anlattım ve dilekçenin sonucunu beklemeye başladım.

Cevabın gelmesi oldukça uzun sürdü, gelen cevapta da uygulanan yöntemlerin tamamen doğru olduğu ve doktorun bir hatasının olmadığı yazıyordu. Açıklanan diğer şeyler de benim yazdığım ve asıl şikayet konum olan şeylerin dışında olan şeylerdi. Muayene bile edilmedim ve dosyanın bir kısmında durmumun yalnızca basit bir kısalık olmadığı ve hiçbir ameliyatla hiçbir şekilde düzelemeyeceği yazyordu. Gönderilen dosyada imzası olan kişiler profesör seviyesinde bile değildi. Gerçekten de mutsuz oldum.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Yapılan işlemlerin doğru olduğu söyleniyor ancak bacağımdaki kısalık hala aynı, üstelik yaklaşık 30 derecelik bir yamukluk da var şu anda. Sağlık bakanlığının bana cevabını yukarıda yazdım. Sizce yapabileceğim başka neler var? Hukuki olarak?
Sizin başınıza böyle birşey geldi mi? Geldiyse neler yaptınız?
Yapılan işlemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özür dilerim çok uzun bir gönderi oldu, çok fazla soru sordum ama şu anda gerçekten de çok umutsuz bir durumdayım. Düşüncelerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum.

Böylesi bir ameliyat geçirip olumsuz bir deneyimi olan arkadaşlar var mı?

slm canim cok buyuk gecmis olsun.benim oglumda 6 ay once bacak kisaligi ve egrlik nedeniyle amaliyat oldu bacak 10 cm uzatildi egrilikde duzeldi tabi bu 6 ay surede cok sorunlar yasadik bacakda yogun uyusma aykata sislik his kaybi oldu ama hepsi gecti benim.bence seninki tamamen doktor hatasi hangi hastanede oldun?ve bacagin ne durumda tam olarak?bu amaliyatlar cok zor ve her doktorun yapabilecegi br islem degil doktor cok onemli.ama kesinlikle uzulme dogru doktoru bulu bir an once tedaviye baslamalisin tabi eger iylesme yokse.cok gecmis olsun

geçmiş olsun arkadaşım. dava etmeden karşınızda tutarlı bir cevap bulmanız biraz zor. yıpratıcı bir süreç. moraliniz nasıl. mücadele gücünüz varsa her zaman hasta kazanır.
şifalar.

ayrıca dr u da söylerseniz sizin durumunuzda ki bir hasta başvururken o dr a bir soru işareti olur.

sağlık bakanlığının gönderdiği cevaba takılıp kalmayınız. Öyle yaparlar mecburen . Çünkü başka bir şekilde gönderilseydi, doktorumu dava edin demek gibi bir şeydir. Kurum onu yapmaz. Ama siz haklı durumdasınız. Bir uğramış zararınız var ,sonuçlanınca karşılanır endişe de etmeyin. Ama yıldırma süreci ve bir dava , uzun soluklu bir mücadele..Buna hazır mısınız peki..Kolay gelsin.

Üst Alt