Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İnsan Neden Evlenmek İster!

hodbin

Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
İnsan neden evlenmek ister?

Gece uyandığında, başı senin göğsünün üzerinde olduğu halde, mışıl mışıl uyuyan birini görüp, huzur ve güvenle yeniden uykuya teslim olmak için belki.

İnsanlar gördüm ki; yalnız, kompleksli ve güvensizdiler. Ne zaman ki, kenarları kanaviçe işlenmiş, sabun kokan bir yastığı, buğulu gözlü bir ahuyla paylaşır oldular; tedirginlikleri gitti, güvenle yürür oldular. Onaylanmama korkusunun yerini saçmalayabilme cesareti aldı.

Çünkü insan eksiktir, bir çift buğulu göz bulmadan, tam olamaz.

Bir eş ile sıcak bir yuvayı paylaşmak için insan evlenir diye düşünüyorum... :)

Çocuk yapmak dışında bir sebep bulamıyorum maalesef ben.
Bahsettiğiniz kompleksler, (öz)güvensizlikler, yalnızlıklar, eksiklikler ve tedirginlikler evlenmeden de yerini başka sıfatlara bırakabilirler kanaatindeyim.

belli bir yaştan sonra olması gereken en güzel şey bence.olması gereken çünkü hodbinin de dediği gibi yalnızlık kompleksi güvensizlik belli bir yaştan sonra ortaya çıkan şeyler.akşam olunca gidebileceğim neden evim yok, neden benim eşim çocuklarım yok diye sorun etmeye başlıyorlar.kendimde yaşamadım ama eşimde vardı bu, tanıştığımız zamanlarda.evlenilebilecek kişi diye hayatına aldığı kişiler güvenini iyice sarsmış. karşı cinse karşı iyice güvensizleşmiş ve yalnızlıktan şikayetçiydi sürekli.tabiki eşimi iyice tanıdıktan sonra öğrendim bunları daha eşim değildi ama, bana güvenmeye başladığında.bir de evlilikte olmazsa olmazı olan sevgi varsa tamamdır zaten.
şuan 7 yıllık evliyiz. 8. yılı doldurmak üzereyiz.iki tanede kızımız var ve dünyanın en iyi eşi, babasıdır eşim.
yani herkesin yaşaması gerkli bence bunu.sıcak bir yuva ve çocuklar.
hodbinin koyduğu teşhis doğru bence:):):)

Zülfü Livaneli bir makalesin de bu konuyu ele almıştı ve çok güzel dile getirmişti. bulsaydım eklerdim ama biraz bakındım bulamadım.

makalesin de Livaneli, çooook eskiden erkekler doğan çocuklara zarar verdiğinden kadınlar çocuklarını korumak için mağaraya kapattıklarını ve ana erkil döneme gecildiğinde de dayılar, doğan çocukların sorumluluğunu tek kadın tarafına yükletilmesi sebebiyle evlendirme olayı ortaya çıkardıklarını belirmişti.kısacası evlilik kadınların doğum olayından dolayı madur edilmemesi için çıkarılmıştır.

ayyüzlü
dediğin gibi çoookkk eskidenmiş bu söylediğin evlilik zorunluluğu.şuan öyle bir zorunluluk yok ama aile diye bir kavram var.. isteyen istediği kişiyle evlenir kadın veya erkek yuva kurmak için. isteyen kişide evlenmez..
evlenmek istemeyen çalışan bir bayan herhangi birinden bi çocuk dünyaya getirir ve istediği gibi bakar büyütür değil mi.
peki erkekler niye evlenmek isterki ozaman.bu sadece kadınları madur etmemek içinse.:)

İnsan hayatı paylaşmak için bir yuva kurmak aile olmak için evlenir.

elele verip hayatı heryönüyle paylaşmak için evlenirsin.sabah uyandığında ilk görmek istediğin onun gözleri olmasını istediğin için evlenirsin.
beraber maç seyredip keyif almak,beraber aynı filmde ağlamak,beraber siyasi fikirleri tartışmak için evlenirsin.gece onun kollarında huzuru bulmak için evlenirsin.çocuklarının olmasını istediğin için evlenirsin.kısacası hayatı paylaşmak için evlenirsin:)

Evlilik özel kutsal bir olay....Sevdiğin insanla olduğu sürece aşk,mutluluk ve huzur olur sonu...hastalıkta ve sağlıkta sadece o adamın hayatının anlamı olabilmesi için atabilirsin o imzayı....bir bütün olabilmek için her koşulda el ele olabilmek için...sevdiğim adamdan çocuk isterim tabiki...buda zamanla olabilecek bir şey;););)sevdiğim adamdan ona ait bişiler dünyaya getirebilmek kadar güzel bir duygu olamaz sanırım...o bebeğin büyüdükçe babacımmmmmmmmmmmmm diye boynuna atlaması en büyük hayalim....bu bana büyük bir keyif verir....AŞK EVLİLİĞİ YAPARSAM SADECE BİR ÖMÜR BOYU O ADAMI İSTEDİĞİM İÇİN ÖLENE DEK EVET DERİM....
bu bahsettiğim aşk evliliğinde olabilecek bişi...
Mantığım ağır basarsa SADECE ÇOCUK İÇİN EVLENİRİM!

Veritas;bt3269' Alıntı:
Çocuk yapmak dışında bir sebep bulamıyorum maalesef ben.
Bahsettiğiniz kompleksler, (öz)güvensizlikler, yalnızlıklar, eksiklikler ve tedirginlikler evlenmeden de yerini başka sıfatlara bırakabilirler kanaatindeyim.
Karşı cinsten beklentilerinizin bu kadar az olması ilginç… Sevilmek, değerli olduğunu hissetmek ihtiyacınız çok fazla değilse ya da evlilik dışında bu ihtiyaçları karşılayacak kaynaklarınız varsa, makul karşılanabilir ama hala bu kaynağı uzun süreli olarak garanti eden, en popüler kurum: evlilik.

EVLİLİK KURUMU ÇIKARCIDIR
Boşanma hakkıda olsa
kağıta imza atmadanda insan eş olabilir. illaki resmiyeti seçen varsa resmiyet onu yasalara bağlar. yasalar kadını erkeğin mülkü yapıyor. mal varlığı çıkarına zorluyor. dahada ek vergilere bağlıyor aileyi.

ilişkinizi zincire vurmayın tabi bunu yaparkende halkın ahlak kurallarına göre şekillendirin. seda sayanların mehmet ali erbillerin ahlakı gibi kötü ahlaklı olmasın

Karşı cinsten beklentilerimin az olduğuyla ilgili birşey yazmadım. Onu nereden okuduğunuzu da pek anlayamadım açıkçası. Sadece söylediklerinizi yaşamak ve hissetmek için evlenmek gerektiği fikrinde değilim.

Boşanmaların evlenmelerden daha çok olduğu günümüzde bahsettiğiniz "kaynağı" uzun süreli garanti eden kurumun evlilik olduğunu düşünmüyorum, ama popüler olduğuna kuşku yok.

leventsaritas;bt3290' Alıntı:
EVLİLİK KURUMU ÇIKARCIDIR
Boşanma hakkıda olsa
kağıta imza atmadanda insan eş olabilir. illaki resmiyeti seçen varsa resmiyet onu yasalara bağlar. yasalar kadını erkeğin mülkü yapıyor. mal varlığı çıkarına zorluyor. dahada ek vergilere bağlıyor aileyi.

ilişkinizi zincire vurmayın tabi bunu yaparkende halkın ahlak kurallarına göre şekillendirin. seda sayanların mehmet ali erbillerin ahlakı gibi kötü ahlaklı olmasın
Yasalar-Hukuk zayıf tarafın hakkını korur. Güçlü, zaten orman kanunuyla istediğini alırdı. Şu durumda en gelişmiş ülkelerde dahi kanunların koruması olmasa, kadın mağdur olur.

Veritas;bt3291' Alıntı:
Karşı cinsten beklentilerimin az olduğuyla ilgili birşey yazmadım. Onu nereden okuduğunuzu da pek anlayamadım açıkçası. Sadece söylediklerinizi yaşamak ve hissetmek için evlenmek gerektiği fikrinde değilim.

Boşanmaların evlenmelerden daha çok olduğu günümüzde bahsettiğiniz "kaynağı" uzun süreli garanti eden kurumun evlilik olduğunu düşünmüyorum, ama popüler olduğuna kuşku yok.
"Evlenmek için çocuktan başka sebep bulamıyorum", desem, siz bunu nasıl okurdunuz?

mantıklı bir yanı evliliğin aslında çocuk değilmidir hodbin???
Tamam sevgi tamam bir ömür paylaşım....ama nikahsız çocukta olmaz...;)
Bizim toplumumuz bunu kaldırmaz ;););)

İlk cümlelerime takılıyorsunuz sanıyorum ki. :)
Cümleyi tersine çevirip anlatmaya çalışayım madem. Belki biraz da açarım. Recmedilmeme ramak kalacak vakaya adım adım götürüyorsunuz beni. :)
İnsan, bahsetmiş olduğunuz bir çift buğulu gözü evlenmeden de bulabilir ve evlenmeden de aynı şeyleri paylaşabilir.
Bu yüzden de çocuk düşünülmüyorsa evlenmenin bir anlamının olmadığı kanısındayım. Çünkü hayatı ben kendim için yaşıyorum. Evlenmenin 2 kişi arasında yapılmadığının, o 2 kişinin sülalesi ile de yapıldığının farkındayım. Örnekleri çoğaltabilirim ama sanırım buna gerek yok. Ne demek istediğimin anlaşıldığını düşünüyorum.
Toplumun belirlemiş olduğu sıra ile yaşayanların varlığı kadar bu sıraya riayet etmeyenler de var hayatta.

hodbin;bt3306' Alıntı:
Yasalar-Hukuk zayıf tarafın hakkını korur. Güçlü, zaten orman kanunuyla istediğini alırdı. Şu durumda en gelişmiş ülkelerde dahi kanunların koruması olmasa, kadın mağdur olur.

kadın mağdur zaten dünyada.
ayrıca burjuva hukuku zayıf tarafın hakkını korumuyor.
bugünümüzde anayasa hukukunda kadın erkekle eşit tutulmuyor. örneğin mülki kanunda kadın dilekçeli talepte bulunmazsa mal varlığına ortak olamıyor , aynı yasa dilekçesiz erkeği malvarlığının tümüne sahip yapıyor, erkek eğemen kapitalist sistemde hukuk böyle işliyor.
yine burjuva hukuku kadını seçme seçilme hakkı sınırları içinde tutarken kadın tr parlementosunda sayısal olarak % 5 in üzerine çıkamıyor, iş alanında hukuksal alanda sosyal alanda kadın yöneticiyi sayısal yüzdeye vur ne çıkacak bak ,
çalışan kadının %70 i tarım sektöründe , yardımcı görevde sekreter filan bi kısmı, yönetici olarak %6da.
bunlarlada bitmiyor
töre adet gelenek baskısıyla eve kapatılmış kadını yok sayıyor. eve kapatılan kadını aiylenin insafına bırakıyor bu kapitalist sistem. kocasından dayak yiyen kadını geri eve yolluyor , erkeğe verdiği cezaysa 300 metre 3 ay uzaklaşma.
savaşlarda fuhuşa zorlanan kadın dünyada kapitalist sistemler tarafından koruma altına alınmıyor
kadın iş yerinde evde sokakta tacize tecavüze uğruyor say say bitmiyor bu kadınlar beni yoruyor :D

sonuç burjuva hukuku zayıf tarafı kadını korumuyor

şimdi sonuç yine kadının mağduriyetine mi kaldı.kadın mağdur bırakılmamak için evleniliyor yani.tamam bu yönleri doğrudur levent.sen kapitalist sisteme karşısın da.sadece hukuksal mı.duygusal bi yanı yokmu.evlilik olmadığında çocuklar babasız mı olacak ozaman.en küçük kurumdur belki aile ama önemlidir de bence.evliliğe sadece hukuksal yönden mi bakalım.başka yönü yokmu yani...

satı tercih meselesi isteyen resmi nikah yapar buna karşı değilim yapmayanada değilim
nikah olmadanda aiyle çoçuklarını analı babalı büyütebiliyor örneği çok
sen duygusal bakmak istiyorsan bak
kapitalist sistem bireylerden vergiyi daha fazla alabilmek için resmi aiyle kurumunu dayatıyor ben bu tespiti ortaya koymak için yazdım sen duygusal yanlardan bakabilirsin ben sadece duygusal yönden bakmıyorum . sistem seni ve çocuklarını yeteri kadar korumuyorsa sende haklı olarak eşinin koruyup kollaması için eşine sarılacaksın. burda yanlış anlaşılmasın ben eşsiz veya çok eşliliği savunmuyorum , sistemin yetersiz çarpık uygulamasını sorguluyorum

Levente hak vermemek elde değil son bir haftadır yaşadığım şahit olduğum olaylarda kadın eziliyor ... çok az kesim kendini koruyor veya koruduğunu zannediyor ...
bugün şahit olduğum bir olayı kısaca anlatayım kız çocuğu akrabalarından birinin (evli ve çocuklu bir bey ) tecavüzüne uğruyor hamile kalıyor . Aile ve aşiret öldürülmesine karar veriyor kız birilerinin yardımıyla şansıda varmış sığınma evine alınıyor . Takipte olanlar kzı buluyorlar ve kızın kimlik bilgileri değiştirilip tekrar başka başka illere ...
kızcaz kucağında bebekle ordan oraya ve sonuç yine kendini ve bebeğini için evlilik yapıyor ama bu sefer resmi bir evlilik ...

tililililililliliii tey tey teyy ahey aheyy vay lo vay lo hayat böyle acı tatlı güzel neşeli hüzünlü paylaşım tek kurum evlilik bence ama neden hala bekarım bilmiyorum:))))))

Elbette hayat zor ancak bunun alt yapısını hazırlamadan evlenmek elbette zor yaşım 30 bu düşüncede olduğumdandır bu yaşda hala bekar olmam düğün yapmak benim için çok kolay aslında çevrem ve ailem çok geniş ancak ben kendim bişeyler yapmalıyım çok konuda ince eler sık dokurum bu yüzden durum bu ama tabiki hayatta kolay hiçbirşey yok mücadele etmek gerekiyor herşey için mücadele ve bu dünyamızdaki sınavımızın adıdır hayat...

Üst Alt