Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İnsanların Ne Kadar Fakir Olabildiklerini Gördün mü?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]İnsanların Ne Kadar Fakir Olabildiklerini Gördün mü? [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu yazıda hayat hikayemi anlattığım yeni çıkacak kitabımdanalıntılar yapmak istiyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Öncelikle Ereğli’de başladığım ilkokul yıllarımdan bir tavsiyemolacak. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sonra Ankara’ya neden taşındık, kolej okurken hala utanarakhatırladığım ve yazıyı okuyanların aynı hataya düşmemeleri için yaşadığımduyguyu anlattım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]MİNİK TAVSİYE[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İlkokulüçüncü sınıf dahil, Konya Ereğli’de Sümer İlkokulunda okudum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İlkokulsıralarında yaşadığım bir anektodu bir yazıda şöyle anlatmıştım: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BİR MİNİK TAVSİYE: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İlkokula giden çocuklarınızı markete götürün. Aldıklarınızı kasayagötürmeden ne ödeyeceğinizi o hesaplasın. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babacığım, sanırım 1981’de veli toplantısında ilkokul öğretmenimdenbir tavsiye almış. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yıllarca bakkala hep beni gönderdiler. Gidip gelirken süreklikafamdan hesap yapardım. Çünkü annem gelince paranın tek tek hesabını sorardı: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“3 ekmek şu tutar, yarım kilo peynir şu tutar, şu kadar artacak,gibi ... ” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]ANKARA’YA NEDEN TAŞINDIK[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]1982yılında babamın işi dolayısıyla Ankara Etimesgut’a taşındık. Aslında babacığımAnkara’da çalışıyor, orada işçi misafirhanesinde kalıyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çünkübabannem bizi göndermemişti. Onbeş yaşında ölen Celal amcamın acısıyla bana çokdüşkündü. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babam osıralar Ankara’daki işinden ayrılıp köyde çiftçilik yapma niyetindeymiş.Babannem ölüm döşeğindeyken babamı Ereğli’ye çağırtmış ve demiş ki: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Ese’m [/FONT][FONT="Arial"](İsayerine Ese derler)[/FONT][FONT="Arial"]yavrum, al çocuklarını git. Türkiye’nin neresi olursa git. Çocuklarını okut.Sakın işinden ayrılma. Köyün durumu zaten ortada. Eğer işinden ayrılırsan,ahirette iki elim yakanda olur.” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babannemin vefatından sonra 1982’de Ankara’nın Etimesgut semtinetaşındık.[/FONT][FONT="Arial"] Şeker fabrikasına yakındı. Tabi o zamanlar Etimesgut belediyedeğildi ve gecekondu bölgesiydi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]GECEKONDU EVİMİZ[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ankara Etimesgut’ta altı yıl bir gecekonduda oturduk. Banyo, yatakodası içindeydi. Mutfak ve hol evin girişindeydi. Sadece oturma odası vardı vebiz üç kardeş orada yatıyorduk. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tuvalet evin dışında bahçedeydi. Bazen korkudan gece tuvaletegidemezdik. Kışınsa soğuktan çıkmak istemez, hatta bazen sabaha kadar kendimitutardım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Gecekondu mahallemizde bakkal Nurettin amcamız vardı: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben,ortaokul yıllarımda yazın Nurettin amcaya yardım ederdim. Nurettin amca, özellikle Cuma günleri bakkalıbana bırakır, Cuma namazına giderdi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Güvenilmekçok güzel bir duyguydu. Babam Ankara’da olduğu zamanlarda akşam işten çıkıncauğrar, muhabbet ederlerdi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bahsettiğim yıllar 1985 gibi seksenlerdi. Enflasyonun yüksekolduğu, her gün zam gelen yıllardı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Benbakkalda yardım etmek için dururken toptancı malzemeci gelir, yeni erzakindirirdi. Toptancı, Nurettin amcaya derdi ki:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]-Amca bunlara iki defa zam geldi, etiketin hala eski fiyat,değiştir amca...[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Nurettin amca, karışma evlat, sen malzemeni koy git, derdi.[/FONT][FONT="Arial"]Ben anlam veremezdim, babama anlattım.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babambirgün işten çıkınca uğradığında muhabbet ederken bu meseleyi sordu. Nurettinamca cevaben dedi ki: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]-Oğlum, insan helalinden kazanmalı...[/FONT][FONT="Arial"] Ben, mesela aldığım bir ayçiçek yağınıdükkandakiler bitene kadar, alış fiyatım artı cüzi kârımla satarım. İsterseyüzde yüz zam görsün evlat. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]-Kazancım böyle helal olmasaydı, evlatlarım hayırlı olur ve okuyabilirmiydi?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Gerçektende, Nurettin amcanın dört kızı vardı. Hepsini okutmuş, evlendirmişti. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Birisihemşire, ikisi öğretmen, birisi eczacı.... Damatlarından biri doktordur,torunlarından biriyle ben aynı koleje gidiyordum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Nurettinamca zamanında çok zenginmiş, iflas etmiş ve bir bakkal dükkanı açmış. Bakkalınhelal kazancıyla da dört kızını okutmuş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Nurettin amca 1992’de ben Konya’da üniversitedeyken vefat etmiş.Ben bazen düşünüyorum. Yalan dünya, habire zam yapıp çok kazansaydı, nolacaktı?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yine sonunda ölüm yok muydu? Allah rahmet eylesin. Mekanını cennetetsin. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]İNSANI DEĞERLİ YAPAN ŞEY[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Böyle birgecekonduda altı yıl yaşadık. Yükseliş Kolej’inde okurken de bu gecekondudaoturuyorduk. Kolejde çok zengin ve yüksek kademe insanların çocukları okuyordu.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Şimdi utanarak hatırlıyorum ki, o zamanlar gecekonduda oturmaktan;babamın köylü olmasından, annemin başörtüsünden utanıyordum... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mesela,kürklü kadınların katıldığı veli toplantısında başörtülü annemden utanmıştım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ama o zamanlar birisi bana şu hikayeyi anlatsaydı, eminim bakışaçımı değiştirirdim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Zengin bir baba küçük oğlunu insanların ne kadar fakirolabileceğini göstermek için bir köye götürür. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Çok fakir bir aile, baba ve oğlunu bir gün boyunca kerpiç evindeağırlar. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Yolculuktan dönerken arabada baba oğluna sorar; [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]-İnsanların ne kadar fakir olabildiklerini gördün mü?[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]-Evet! Gördüm baba.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]-Ne öğrendin peki? Anlat bakalım.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]-Bizim evde bir köpeğimiz var, onlarınsa dört. Bizim bahçeninortasına kadar uzanan havuzumuz var, onlarınsa sonu olmayan bir dereleri. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Bizim bahçemizde ithal lambalar var, onlarınsa yıldızları. Bizimgörüş alanımız ön avluya kadar, onlarsa bütün ufku görüyorlar. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için teşekkür ederim baba.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben çoksaf bir çocuktum. Dünyayı sonsuz sanıyordum. Sanki yaşlılar hep yaşlı, bizçocuklar hep çocuk kalacağız ... Ah be yalan dünya kimseye kalmıyormuş.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kolejdeokurken birgün, resim dersinde öğretmenimiz: “Evinizin odalarının krokisiniçizin" demişti. Ben de bir arkadaşımın evini çizmiştim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Büyüdükçe anladım ki, insanıdeğerli yapan şey, köylü, başörtülü olması veya oturduğu ev değil, ahlakınıngüzel olmasıdır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Güleryüzlü mütevazi insanı kul da sever, Allah’ta… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]MUTLUYDUK[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Gecekondudaotururken ne kadar da mutluyduk. Akşamüstleri annem, komşularla beraber bahçedetoplanır; çay içer ve muhabbet ederlerdi. Erkek kardeşim, arkadaşlarıyla maçyapardı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben iseçoğu zaman evde oturur veya bisikletime binerdim. Trafik yoğun değildi.Kızkardeşim henüz çok küçüktü. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yazları,cumartesi akşamları, komşularla beraber çekirdek veya patlamış mısır alıp, çaybahçesine videoda film seyretmeye giderdik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]1980’lerdetelevizyonda sadece TRT kanalı vardı, ve henüz VCD, DVD’ler yoktu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]BabamŞeker Fabrikaları Sondaj ekibinde başsondördü. Onbir ay Türkiye’nin çeşitliillerinde su kuyusu açarlardı. Ayda bir kaç gün eve gelebilirdi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Eve izne geldiğinde biz üç kardeş çok sevinirdik. Kızkardeşimbabama çok düşkündü. Gidince ağlar ve anneme “Babam keşke gitmese” dermiş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Şu anda,bu kez o gurbettedir, Çorum’da öğretmenlik yapmaktadır, evlidir ve iki kızıvardır, yine de her gün en az iki defa babamı arar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Şimdi apartmanda oturuyoruz. Bahçemiz de yok; kayısı, erik ağacımızda yok. Gecekondu mahallesinde yaşanan o içten komşuluklar, şimdilerde çokazaldı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet,büyükşehirlerde aynı apartmanda oturan insanlar bile birbirine selamvermiyorlar fakat Efkan Vural hocamgil ve bizim komşuluğumuz, iyi komşuluklarınhala var olduğuna güzel bir örnektir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ArtıkEtimesgut’ta hiç gecekondu kalmamış. Her yer beton yığını... Apartmanlar...Çocuklarımız artık eve hapis... Allah sonumuzu hayretsin. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt