Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik ödeneği alan özürlünün emekli olması ve emeklilik hakları..?

Derbeder25

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Merhaba, ben iş kazası sonucu % 40 özürlüyüm. Sürekli iş göremezlik geliri almaktayım. 21.08.1983 doğum. İşe giriş 14.07.1998. Vergi indirimden yararlanıyorum. Vergi indiriminde 2004 yılında başladım. Şu an prim günüm 1400.
Özürlü hakları nedeniyle kaç gün prim ödeyerek ne zaman yaşlılık maaşı bağlanacak? Yeni SSK tasarasının bir etkisi olacak mı? Peki emekli olduğum zaman her iki maaş da verilecek mi? Vefat halinde aileme verilme koşulları ne şekilde olacak?
Bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla..

1)18 yıl, 4080 gününüz dolması durumunda emekli olabilirsiniz.
2)Yeni kanun sizi etkilemez.
3)Her ikisini beraber almaya devam edeceksiniz.
4)Vefat etmeniz halinde vasileriniz mahkemeye başvuracak,mahkeme vasilerinizi belirledikten sonra,Vasileriniz; İşvereninize mahkeme kararı ile birlikte başvurarak tüm alacaklarınızı alabilirler.

Derbeder25, 18 yaşından önceki sigortalılıklar geçersizdir. Dolayısıyla 21.08.1983 doğumlu olduğun için 14.07.1998 tarihinde sigortalı olman ilk sigortalılık tarihi olarak geçerli değil. 18 Yaşını doldurduktan sonraki (21.08.2001) ilk sigortalı olduğun tarih nedir? Ona göre emeklilik süresi hesabı yapılır...
Ama sanırım senin için şu geçerli: 06/08/2003 tarihi itibariyle sigortalılık süresi 3 yıldan az bulunup, üçüncü derecede sakatlığı olanlar 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün pirimle emekli olurlar.

İş göremezlik ödeneği ile emekli maaşını birlikte alacaksın. Yalnız, hangisi yüksekse onun tamamını, diğerinin yarısını alacaksın.

Emeklilik halinde maaşın varislerine kalacak, ama iş göremezlik ödeneğin kesilecek sanırım. Öyle biliyorum.

otruranboğa bilgilerin için teşekkürler.bilgilere göre 8-9 yıl daha prim ödemem gerekiyoır..yardımlarınız için allah razı olsun.....

Raman72, ilk sigortalılık tarihi önemli değil mi 18 yaş öncesi pirimin kabul edilip edilmemesi için?

• 1) 01.04.1981 tarihinden önce işe başlayanlar için 18 yaş şartı geçerli değidir.
    2) 01.04.1981 tarihinden itibaren işe 18 yaşından önce başlamış olanların sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşında başlayacaktır.

vallahi abiler kafalar karıştı :) o zaman ben size sunu sorayım.18 yaş beni tutsa ne kadar tutmasa ne kadar etkiler.yardımlarınız için teşekkürler...

Derbeder25 e gelince;İlk işe giriş tarihi 1998 olduğu için emeklilik hesaplaması yukarda yazdığım şekilde olacaktır.

Yukarıda yazdığın şekilde ne demek?
Soru basit: 18 yaşını tamamladığı günden (21.08.2001) mi başlıcak sigortalılığı, yoksa ilk sigortalı olduğu (14.07.1998) tarihde mi?

Gerek 4447, gerek 4759 sayılı kanunlar ve bu kanunların SSK’daki genelgesi olan 12-99 Ek sayılı Genelge’de ayrıntılı olarak açıklandığı üzere kimin hangi kademeye-yaşa tabi olduğuna bakılırken, işe giriş tarihinin 18 yaşından önce veya sonra olduğuna bakılmayacaktır. kimin hangi kademeye-yaşa tabi olduğuna bakılırken, işe giriş tarihinin 18 yaşından önce veya sonra olduğuna bakılmadığından İlk işe giriş tarihi baz alınacaktır.Prim ödenmek şartı ile ilk sigortalı olduğu (14.07.1998) tarihi baz alınacaktır.

Üst Alt