Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşeme bozukluğu sorununu TAK ile çözmem tavsiye edildi ama kullanmak istemiyorum..?

free_2312

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese merhabalar,

21 yaşında bir erkeğim. 2 yıllık bir işeme bozukluğu sorunum var. Omurilikte herhangi bir fiziki hastalığım ve kaza geçirmişliğim yok, ameliyat da yok. Yaklaşık 2 yıl önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdim ve antibiyotik tedavisi gördüm 1-2 ay kadar sanırım.

Bu enfeksiyondan önce idrarla ve işemeyle ilgili herhangi bir problemim yoktu. Fakat gel zaman git zaman enfeksiyon sebepli bende oluşan şikayetler tam anlamıyla düzelmemişti. Ben de tekrar bir üroloji doktoruna gidip araştırmaya karar verdim. Üroflowmetri yapıldı maksimum akış hızı 12 falan çıkmıştı hatırladığım kadarıyla bu yüzden üretrada darlıktan şüphelenildi ve bu yüzden sistoskopi yapıldı.

Sistoskopi özel bir hastanede yaptım sırf uyutsunlar diye çünkü çok çekindim açıkçası. İşlemden sonra doktor mesaneye kadar kontrol ettiğini ama bir darlık ve problem görmediğini söyledi ve bu yüzden ürodinami önerdi. Ve ben ürodinamiden de korktuğum için onu da yapmadım. Şimdiye gelecek olursak 2 hafta kadar falan öncesinde yine büyük bir problem yoktu idare edip duruyordum idrarda akış hızı yavaşlılığı ve zaman zaman tam boşaltma yapamamama rağmen.

Fakat 2 hafta önce enfeksiyona benzeyen şikayetlerim oldu klasik yanma sızlama ve daha fazla idrara çıkma gibi gibi. Doktora gittim tam idrar testi, kan testi yaptım ve ultrason ile böbreklere baktı. Testler temiz çıkmıştı idrarda lökosit ve eritrosit yoktu ama ben idrarda yanma falan diyince antibiyotik verdi, kültür testi yapmamıştı not olarak ekliyeyim. Bir de ayrıyeten bir test yapmıştım. Bir litre su içtim hızlı bir şekilde ve 1 saat kadar bekledikten sonra benden işememi ve hemen sonra ultrasonla mesanede kalan idrar miktarına bakılmam istendi. 1 saat sonra işedim ve ultrasonla bakıldı mesanede 90-100 cc idrar kaldığı yazıyordu. Bunun sebebini de anlamadım oysa ki yavaş da olsa ( max hız 12 varsayalım) gayet rahat işemiştim. Ve ultrasonla bakıldıktan 5-10 dakika sonra neredeyse ilk seferde işediğim kadar bir daha işedim yine çok zorlanmadan ama yavaş tabii ki.

Bu aralar sınavlarım olduğu için ve sınavlardan hemen sonra yurtdışına çıkacağım için doktor ürodinamiyi 3 ay sonra dönünce yaparız diyip azosilin antibiyotik verdi. Azosilin biraz işe yaradı gibi en azından yanma falan ama ben bu bütün testlerden sonra şu idrarı tam boşaltamama rahatsızlığını daha fazla yaşar gibi oldum. Şunu da eklemem gerekir gece yatmadan önce her ne kadar tam boşalamama hissi olsa da yattığımda en aşağı 7 saat aralıksız uyurum hiç uyanmadan ve sabah kalktığımda da büyük bir işeme isteği falan olmaz.

Şimdi bunlara ekstra eklemek istediğim şeyler var bunlar da önemli diye düşünüyorum. Taa 4 yıl öncesine gidelim ilk sefer bağırsak enfeksiyonu geçirdiğim zamana. Yine tedavi oldum enfeksiyon geçmesine rağmen etkileri geçmedi. Bir dizi testler falan filan en son kolonoskopi yapıldıktan sonra sende irritabl bağırsak sendromu(huzursuz bağırsak sendromu) var dedi doktor stres sinir kaynaklı bir hastalık. Bununla yaşamayı öğrendim zaten arada bir aktifleşse de çok büyük problem yaşatmadı zaman içinde. Ve tahmin edersiniz ki benim hastalıklara karşı endişelerim saplantılarım var görünüşe göre, kendi tahminim ve bir kaç doktor da dile getirdi.

Tüm bunlar bir araya gelince sizden bir yorum ve öneri yapmanızı bekliyorum rica ediyorum lütfen. Bu arada doktor mesanede idrar kalması meselesi ile ilgili, şimdi değil ama ileride bu mesanede idrar kalma olayı ciddileşirse işte sanırım boru takıp idarı öyle boşaltman gerekir dedi kasttetiği şey TAK sanırım. Ve ben bunun ne olduğunu bildiğim araştırdığım için acayip şekilde moralim bozuldu ve korktum. Çünkü ben bu TAK denilen olaya ASLA mahkum kalmak istemiyorum. Sizce hiç bir fiziki sağlık sorunum olmadan ve kaza/ameliyat geçirmememe rağmen bu aşamaya gelir mi durumum ? Nolur bana ümit verici doğru şeyler söyleyin cidden TAK aşamasına gelmek istemiyorum. Düşüncesi bile korkutup acı veriyor. Doktorun söylediğine göre nörojen mesanenin aşırı aktif mesane olmayan türüne yakalanmış olabilirim diye belirtti ama ürodinami yapmadan kesin bir şey söyleyemem dedi. Yani aşırı aktif mesane mi daha kötü ya da nörojen mesanenin diğer türü mü daha kötü bilemiyorum ama tek bildiğim TAK kullanmak istemediğim. Gerçekten çok değerli tavsiyelerinize ve yorumlarınıza ihtiyacım var 2 yıl oldu bu dertten muzdaribim :(

Çok uzun yazdım ama okuyup yorum yaparsanız ve benim gibi bu durumu yaşayanlar varsa tecrübelerini aktarırsa çok çok mutlu olurum teşekkürler :)

free_2312

O ooo o, dur hele öyle pat diye TAK olmaz zaten. :)

Öncelikle ben her zaman kültür testi yapılması gerektiğini ve ancak ondan sonra antibiyotik kullanılması gerektiğini söylerim. Rastgele antibiyotik kaş yapayım derken göz çıkartabilir! Yani, idrar kültür testi yaptır önce.

Üretrada bir darlık olmadığına göre bence de mesane içi ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Bunun için bence daha çok su tüketmeli ve günde 6-7 defa işemelisin.
Bir de (bu söylediğim çok aptalca olabilir ama sadece bilgisizliğime verin) oturarak, hatta şekilden şekile girerek işemek, işerken mesane/karın üstüne tık-tık vurarak veya bastırarak işeme kasını tetiklemek ve mesanede minimum idrar kalmasını sağlamaya çalışmak iş görebilir.

Cevabınız için teşekkürler hocam, aslında ben doktoruma söyledim işte kültür testi yapmadınız falan. Bana işte senin idrarında eritrosit ve lökosit yok o yüzden kültür testine gerek yok diye belirtti. Ben de tamam dedim.

Hocam oturarak işediğimde açıkcası sanki daha çok idrar kalıyormuş gibi hissediyorum. Bir de oturmaktan kastınız klozete oturmak mı yoksa alaturka tuvalette mi oturmak ? Zira ikisinde de pek rahat değilim ayrıyeten daha fazla idrar kalıyormuş gibi hissediyorum ama belki yanılıyorum.
Şuan Ürodinami yapmadım sizce yapmalı mıyım 3 ay sonra yurtdışından dönünce bir de zor/ağrılı bir işlem mi ?

Ayrıyeten bu TAK denilen olay yapılması zor bir şey mi aynı şekilde zahmetli/ağrılı bir işlem mi ?

Bu sorularıma cevap verirseniz gerçekten çok rahatlamış mutlu olacağım teşekkürler tekrardan :)

free_2312

Bakteri üremediği varsayımıyla kültür testi yapmamış ama o zaman neden antibiyotik verdi?

Oturarak işediğinde daha çok kaldığını düşünüyorsan, hemen devamında ayakta dene bakalım gelecek mi. Karnına bastır, tık-tık vur... Dene yani...

Ürodinami boktan bi testtir. Penisten içeriye kateter sokup içeri sıvı zerk ederler... Ama senin durumunda bir kez yapmak lazım. İçerde ne kadar idrar kaldığını, işeme anında iç basıncın ne olduğunu bilmek lazım.

TAK'ı ben her gün 6 defa yapıyorum. Ama bende his yok, o nedenle kolay. Sende biraz daha zahmetli olacak şüphesiz. İncecik ve kaygan bir katateri penisten içeri itip mesaneyi boşaltıyorsun. Aslında orada acı hissi verecek sinir yok, ama işin psikolojik kısmı yorucu.

Hepsi bir yana, sağlık için gereken neyse yapmak lazım.

Antibiyotiği verme sebebi benim idrar sırasında yanma şikayetlerim olması. Bu yüzden o yanmayı geçirir diye düşündüğünü söyledi.

Üst Alt