Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme engelliler için kök hücre tedavisi söz konusu mu?

Muzo

Üye
Konular
35
Reaksiyonlar
0
merhabalar

arkadaşlar webde duyuyoruz izliyoruz. iç kulak hasarları için kök hücre gelişmesi ne durumda acaba? en son bilgi aldığımda ABD'de henüz insanlar için işitme dokusunda denenmesigini sadece farelerde bir kaç iyimser sonuç elde edildiğini duymuştum . varmı bir gelişme takip eden varmı acaba?

umut verici

Kök Hücre ve İşitme

İşitme duyusu çevreyle iletişim kurulmasında son derece önemlidir. İç kulakta duyma işlevini üstlenen Corti organı işitme ve destek hücrelerinden oluşmuştur. Bu organda yaklaşık 15000 civarında işitme hücresi bulunur. Bu hücreler mekanik uyarıları elektrik uyarılara dönüştürürler. Böylece gelen ses dalgası beyine elektrik uyarı olarak iletilir. İç kulakta sınırlı sayıda bulunan bu hücreler değişik etkenlere karşı oldukça duyarlıdır ve kolay hasar görebilirler. Doğumsal veya edinsel (sonradan oluşan) işitme kayıpları genellikle bu hücrelerin hasarına bağlıdır. İşitme kayıplarına genetik nedenler küçümsenmeyecek oranda yüksektir. Doğumsal işitme kaybı 1:1000 oranında görülmektedir. Sağlıklı olan bebeklerin de yaklaşık 1:1000'inde henüz yetişkin döneme ulaşmadan önce çeşitli oranlarda işitme kayıpları olmaktadır. Etkilediği yaş dönemine göre bu çocuklarda konuşma, algılama bozuklukları ve psikososyal sorunlar meydana gelmektedir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre dünya nüfusu ve yaşlı oranı arttıkça edinsel işitme kaybı oranlarında giderek artış görülmektedir. 2001 yılı içerisinde yaklaşık 250 milyon insanın bu kronik sorundan etkilendiği ve 65 yaşının üzerinde her 3 kişiden birinde değişen derecelerde işitme kaybı olduğu bildirilmiştir (http://www.who.org).

İşitme hücreleri kendilerini yenileme özelliğine sahip değildir. Herhangi bir yaralanma veya hasar oluştuğunda vücudun diğer organlarındaki hücreler gibi çoğalıp bu hasarı gideremezler. Günümüzde yapılan son bilimsel araştırmalar embriyonik kök hücrelerin işitme hücrelerine dönüşebileceğini göstermektedir. Yakın zamanda iç kulakta denge organını döşeyen hücrelerin kök hücre karakteri taşıdıkları gösterilmiştir. Deneysel çalışmalar iç kulaktan elde edilen bu yetişkin kök hücrelerin işitme hücreleri olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kemik iliğinden alınan yetişkin kök hücrelerin iç kulakta sinir hücresi karakteri kazanabildiği gösterilmiştir. Klinik olarak bu hücrelerin iç kulakta hasar gören hücrelerin yerine konulmasıyla işitme kayıplarının tedavi edilebileceği düşünülmektedir. Bütün bu bulgulara rağmen kök hücre kaynaklı tedaviler işitme kayıplarında kesin çözüm olmayabilir. Gen tedavisi, ilaç tedavisi ve geliştirilen teknolojik cihazların kullanımına ek olarak yapılabilecek bir kök hücre tedavisi işitme kayıplarında çeşitli yararlar sağlayabilir. Günümüzde işitme kaybında kök hücre kullanımı ile ilgili bütün çalışmalar deneysel düzeyde olup henüz insanda yapılan bir uygulama yoktur.

Kuşlarda işitme hücrelerinin kendilerini yeniledikleri gösterildikten sonra memelilerde de bu özelliğin kazandırılabilmesi konusunda bilim adamları bazı çalışmalar başlatmışlardır. Geçtiğimiz günlerde Michigan Üniversitesinde bilim adamları gen tedavisi yoluyla tarla sıçanlarında yeni işitme hücreleri oluşturmayı başarmışlardır. Bu hayvanlarda Math1 adlı genin nakledildiği destek hücreler işitme hücrelerine dönüşmüştür. Bunun da ötesinde bu hücreler işitme duyusunu algılayacak olan beyin hücreleriyle bağlantılar kurmuşlardır. Önümüzdeki günlerde çalışmalar bu hücrelerin işlevlerinin değerlendirilmesine yönelik olacaktır. Sonuçlar olumlu olduğu taktirde kalıcı işitme kayıplarında gen tedavisi yeni bir alternatif olarak karşımıza çıkabilir.

inşallah milyonlarca insanlar bekliyor bu haberi.!!

Google Şu mesajı

Amerika'da işitme kayıplı (otoimmün işitme kayıplı) bir öğrenciye (Chloe Sohl) Güney Kore'de kök hücre tedavisi uygulanmış. Bu tedavi neticesinde sol kulak %50 oranında iyiileşmiş, sağ kulak tamama yakın işitme kazanmış. Yukarıdaki linkte detaylı bilgi veriliyor. Sensörinöral işitme kayıplılar için mükemmel bir sonuç. Ama bu tedavinin yaygınlaşması ne kadar sürer bilmiyorum. Sadece tek bir örnek var. Tedavi maliyetlerinin 5000 $ civarı olduğunu başka bir sitede okumuştum.

tesekkurler ilteber amaaaa
ben bu ceviriden bisicik anladiysam arap olayim
tamda isitme engelliler icin ilgi cekici bir haber ben sokemedim arkadas bu yazinin ne dedigini

ilteber;
haber çevirisini shukufe gibi ben de pek anlayamadım, google'dan çeviri bu kadar olur.. :)
ama eğer bu haber doğruysa çok geçmeden yaygınlaşır umarım... zira globalleşme ile birlikte artık çok beklemeyiz diye düşünüyorum... koklear implant bile hemen hemen eş zamanlı olarak ülkemizde yapılmaya başlandı... bu neden olmasın..

kök hücre

Meraba arkadaşlarr..

ben de 26 yaşındayım ve küçükken kulağıma aldığım bir darbe sonucu fıslıtı ile uzaktan gelen sesleri algılayamıyorum ne yazık ki..
aslında çok üzülmüştüm hatta bazen hayat bile küsmüştüm yani bi öfke dolu oluyorsun neden başına geldi die ama şans iştee..
şimdide kök hücere haberini duydum ve çok sevindimm, 1o yıl içinde hayaa geçer diyorlar siz ne düşünüyorsunuz??

:confused:

Kök hücreden ‘Ses’ geldi

Bilim insanları önümüzdeki yıllarda sağırlığa çare olabilecek bir tedavi yöntemi üzerinde çalışıyor. Şu ana kadar yapılan deneylerle kök hücre yöntemi sonucu elde edilen kulak kıllarıyla işitme yeteneği yeniden sağlandı.

BİLİM insanları kök hücre tedavisiyle sağırlığa çare bulmayı umut ediyor. 10 yıllık çalışmanın sonucunda, kök hücreden duymayı sağlayan iç kulaktaki kıl hücrelerinin yaratılması mümkün oldu. ABD’de Stanford Tıp Fakültesi bilim insanlarının yaptığı çalışmada fare embriyosundan alınan kök hücreler olgunlaşmamış kıl hücrelerine dönüştü. İç kulakta kıl hücrelerinin oluşmasıyla işitme yeteneği geri kazanıldı.

Kulak kılı oluşturuldu
İnsanların doğduğunda her bir kulağında 30 bin kıl hücresinin olduğunu söyleyen uzmanlar, bu hücrelerin yok olması ya da zarar görmesi durumunda kalıcı duyu kaybının ya da kulakta çınlamanın söz konusu olabileceğini söylediler. Kıl hücrelerinin zarar görmesi ayrıca baş dönmesine de neden olabiliyor.

10 yıl sürebilir
Araştırmanın heyecan verici olduğunu söyleyen Harvard Üniversitesi’nden Profesör David Corey, “Kıl hücrelerini yeniden üretimi bize sağırlığı tedavi etmede gerçek umudu verdi. Bu durum belki 10 yılda, belki daha sonra gerçekleşir. Ama bu mümkün” dedi.

Hürriyet

mümkün olsun dileğim bu yöndedir.Teşekkürler Füsun

hadi bakalim ama galiba biz göremeyecegiz bunu belki çocuklarımız görürü bunu... 10 da denkleşmişse 20 yıldada uygulamaya geçilir hatasıydı deneyi idi filan derken 50 yıl eder :D
Muzoda ya benimsin ya topragın olur 50 sene sonra duyupda ne etçem kız mı tavlıycam ama belki yaşlılar yurduna gidip reşatlık ede bilirim :D

en azından bir umut ışıgı olmuş.oda iyi bir başlangıçtır.teşekkürler prenses..

1o yıl çok uzun bir süre ama bence daha da yoğunlaşılmalı bı konuya,bir an önce çözülmeli bu sorun.bilimadamlarına sonsuzz teşekkürlerr..

İŞitme konusuyla ilgili haberler biraz şişirilmiş bence.Madem farelerde tedavisi bulunmuşmuş ta.bu kıllar yeniden çıkarılmışmış ta neden hala umut var diyorlar.Eee en zor tarafı yapmışlar haberlere göre niye hala umut var deniyor ki.Umut var sözü bence olması gerçekleşmesi biraz imkansız gibime geliyor.Her sene böyle haberler çıkıyor ama boş.Az daha
şöyle haberler çıkarsa şaşırmayın:Kök hücre tedavisiyle işitme kayıpları düzeltildi insanlarda denenmesine umut var:).Kardeşim farelerde bulunmuşşa tedavisi ee insanda da bir günde bulunamaz mı?kimseyi uzmek istemem aynı şeyleri bende yaşıyorum.

Chloe Sohl e face den mesaj atmıstım fazla ilgilenmedi, zaten pek bişi bilmedigini soyleyip hastanenin numarasını verdi. reklam gibi gorunuyor..
kök hücreyle tek gozu gormeyen hastalar iyileştirildi, belki tek kulagı saglam olanlara da cıkar yakın bir zamanda ama 2 kulagı da kayıplı olana yapılır mı bilmiyorum..
bu tedaviye koklear implant firmlarının vik vik lendigini duymustum. biliyorsunuz işitme kaybımız(en azndan bazılarımızın) her gecen gun artıyor, tam sagır oldugumzda da koklear implant a mahkum olucaz. koklear implantlıların da kok hucre tedavisi olabilmeleri için bi 50 sene gecmesi gerekiyor cunku onların yeni bir salyangoza (bildigim kadarıyla) ihtiyacı var..

Umut dünyası...
"Suyun kendisi değil, hayali güzel" diyordu Cemil Meriç. Umut dünyası, bunu beklemek, hayal ederek yaşamak da güzel...
Kimbilir belki de hiç ummadığımız bir zamanda ve beklemediğimiz bir yerde ansızın karşımıza çıkar çözüm...

Tıbba güvenmek, çözüm geliştirmesini beklemekten başka elden birşey gelmiyor.

ilteber;

otoimmün işitme(sensörial tip işitme kaybınamı girio?) kayıplı demiş eğerki sensörial tip kayıp için bu uygulama geçerli olsaydı değil 5000$ yada daha fazlasını vermeye ben razıyım.. :S

cemil meric suyun kendisi degil hayali guzel :) bayildim umutsuz
kok hucre diye diye omr gecirelim umitsiz olmaktansa kirintiyla avunmak daha ityi

svedrif;

otoimmün iç kulak hastalığı sensörinoral işitme kaybı yapar. Sensörinöral işitme kaybı demek işitme sinirlerinin bazı sebeblerle ölmesi demek, malum sinir hücreleri öldü mü yerine yenisi oluşmuyor. Kök hücreyle yeni sinir hücreleri oluşturmayı amaçlıyorlar. Kök hücrelerle sinir hücreleri üretmeyi başardılar ama bunların ilgili organa yerleştirilmesi, ilgili organla koordineli çalışması, vücut tarafından kabul edilmesi gibi sorunlarında çözülmesi gerekiyor. Sinir hücresi üretmekle iş bitmiyor yani. Ayrıca tıp dünyası çok temkinli ilerliyor başarı oranının yüksek olması risklerin en asgari olması gibi sebebler bu tedavinin uzun bir süre alacağını gösteriyor. Belki onlarca yıl sürebilir, belki yarında bir tedavi çıkabilir. Zaten bu tedavi bulunursa sadece işitme engelliler değil, felçliler, görme özürlüler v.s bir çok hastalıkta tedavi edilecek. Tıp dünyası bir devrime uğrayacak. İnsanlık tarihi belkide en büyük buluşlarından birini gerçekleştirecek.

ilteber..
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.. bazen hayelden öteye gidemediğimizi
bazende neler oluyor bu dünyada helal dedirten olayları yaşıyoruz..
inşallah tıp dünyası en kısa zamanda sadece bizim için değil tüm hastalıklar için
kök hücre tedavisinde başarılı olurlar.
çok şükür cihazlada olsa duyuyor, konuşabiliyorum. fakat yinede insan
kendisindeki eksikliği duyumsadığı an yada bunu hissettirdikleri an
dumura uğrayabiliyor.. doğal olarak bizde acaba neden çaresi yokmu?
die araştırma içine giriyoruz..bu tür haberleri duymak bile insana
cesaret veriyor..

2007'de Amerika'da araştırmaya başlanan kök hücre konusunda gelişme var mı?

selamlar.. ben geldim..:) uzun zaman oldu.. kök hücre konusunda 2007 de amerikada araştırmaya başlanmıştı?? 2012 geldik gelişme duyan arkadaşlar var mı acaba?

iç kulak için kök hücre..

Selamlar en son 5 yıl önce kulak için kök hücre haberi paylaşmiştim.. 5 yıl oldu hala bir haber yok.!
gelişmelerden bilgisi olan duyan ilgilenen var mı?

Hhaha :) Yıllar önce levent beye gittiğimde oda söylemişti bunları. Nasıl sevindim nasıl. Ama gelin görün ki cihazla yaşamaya çok alışmışım.

Vay be aradan yıllar geçiyor var mı kök hücre ile çaresi bu hastalığın?

Üst Alt