Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kayıplarında hangi oranda sağlık raporu veriliyor..?

SEZGİN

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar ;

Ben sezgin çok şanslıyım ki Engelliler.biz'i yani siz güzel insanları buldum.
Dertleşecek,yardımlaşacak ve sorunlarımı paylaşacağım harika bir yer.

Öncelikle 28 yaşındayım,evliyim,pendikte oturuyorum ve gebze de otomotiv sektöründe çalışmamı sürdürmekteyim benim engelim sağ kulakta işitme kaybı 10,12 sene önce denizde alnımı kuma vurmuştum ve sağ kulakta sinirler zedelendiği için işitme kaybı oluştu. doktora gittiğimde kulak içine kum kaçmış yara yapmış pislik kaçmış gibi enteresan şeyler söyleyip birde kulak damlası döküp yollamıştı aradan bir hafta geçtikten sonra tabi artık çok geç tedaviside yok sinirler zedelenmiş yapacak bir şey yok dendi gezmediğim gitmediğim doktor kalmadı.benim hikayem böyle

şimdi 5 senedir çalışmakta olduğum otomotiv sektöründe 2,5 sene kaynakçı olarak çalıştım 2,5 senedirde diğer kulağımı korumak için yalvar yakar kendimi ofise aldırdım üretim alanında inanılmaz bir gürültü mevcutt, işe girerken roporum sağlam gösteriyor ama kulak problemli idi neyse şimdi aklım başıma geldi ve bende özürlü kadrosuna geçmek için insan kaynakları ile konuştum daha sonra kendi genel müdürüm ile konuştum okeylediler ama daha sonradan insan kaynakları beni caydırmaya çalışıyor %40 alamassın alsanda ankaradan düşürürler işine yaramaz gibi kafamı karıştırıyorlar.ama ben raporumu alıp erken ameklilik ten yararlanmak istiyorum
Sizden ricam beni bilgilendirmeniz;

1)Sağlık kurul raporu almak için nerelere nasıl başvurulur.
2)Başvruyu yapacağımız yere işyerinden yazı götürecekmiyiz.
3)Raporumu hastane düşük verirse tekrar almak için deneyebilirmiyim önceki kayıtlara geçermi yani hem raporlu olup hemde yararlanamamak gibi bir durum olurmu
4)gerçekten söylentiler doğrumu ankarada %'yi düşürüyorlarmı.
5)raporumu %40 ın üstünde alırsam sakatlık indirimi,vergi indirimi gibi nerelere başvuruyoruz.

HiçBirbilgim yok bana yol gösterirseniz o şekilde ilerleyeceğim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Sağolun

1- Sağlık raporu vermeye yetkili hastaneler burada
2- İşyerinin bağlı bulunduğu defterdarlığa şuradaki belgelerle birlikte müracaat edeceksin. Onlar seni en yakın hastaneye sevk edecekler. Hastaneye gidip prosedürleri yerine getireceksin. Sonra hastane senin sağlık raporunu bir iç yazışmayla defterdarlığa yollayacak.
3- Hastane sağlık raporunu sana vermeyeceği için, rapordaki orandan senin (defterdarlıktan olumlu ya da olumsuz sonuç sana bildirilene dek) haberin olmayacak. Eğer hastane oranını %40 altında verirse, İl sağlık müdürlüğü'ne müracaat edip itirazda bulunabilirsin. İl sağlık müdürlüğü seni başka bi hastaneye sevk eder. O hastanenin raporu önceki gibiyse, rapor kesindir; yok yeni rapor senin lehine olursa, o zaman bir Hakem hastanesine sevk edileceksin. Hakem hastanesinin kararı kesindir.
Tüm bu başvuruları, daha önce yapmamış gibi yenileyebilirsin de. Ama, işitme kaybında bir değişiklik olmalı, yani önceki raporda tespit edilen hastalığının ilerlemesi gerekir, bunu öne sürerek yeniden işlem başlatabilirsin. Ama sonuç değişmez gibi geliyor bana. Zira tek kulak işitme kayıplarında %40 üzerinde işgücü kaybı almak imkansızdır.
4- Evet, Ankara oranları (saçma sapan bi uygulamayla) düşürüyor.
5- Bu sorunun cevabını 1. maddede verdim.

Çalışma koşullarının işitmeni/sağlığını daha da kötü yaptığını düşünüyorsan, "gürültülü işlerde, şöyle-böyle yerlerde çalıştırılamaz" şeklinde bir sağlık raporu alabilirsin. Özellikle kamuda çalışıyorsan, bu rapor senin sağlığını bozacak işlerde çalıtırılmanı engeller. Ama özel sektörde ne kadar işe yarar bilemiyorum...

sağlık raporu

Sayın Oturanboğa;

Bilgi için teşekkür ederim.

Sayın oturanboğa işyerim almamam için beni caydırmaya çalışıyor evrak işlerinde yada defterdarlıklığı bağlayıp bana oyun oynayabilirlermi mümkünmü birde farz edelimki %40'ın altında geldi bende hiç uğraşmadım şuan ki durumumda bir değişiklik olurmu yani nasıl anlatsam Düşük rapor kayıtlara geçerde bana bir faydası olmazsa ne olur ne değişir.

Yardımların için teşekkür ederim.

Yahu işyerine neymiş ki!? Onlar için olumlu ya da olumsuz hiç hiç hiç bir durum yok ki. Sen dolanıp duracaksın prosedürlerin peşinde...
Bilakis, keşke sakat statüsüne geçsen. 1) Eğer işyerinde %3 sakat statüsünde personel çalıştırma zorunluluğu yoksa, buna rağmen işyerinde sakat birini istihdam ediyorlarsa, senin ssk piriminin yarısını devlete ödettirebilirler. Yani işyerin kazançlı olur. Dahası 2) AKP hükümeti bu dönemde sakat statüsünde çalışan kişilerin ssk pirimlerinin TAMAMININ devlet tarafından karşılanmasını planlıyor. Yani bu durumda işyerin sana pirim verip sakat statüsüne geçmeni sağlayacaktır :)

Başvurun da, işleyen prosedür de senin varolan özlük haklarında hiç bir azalmaya sebep olmaz.

Sayın oturanboğa biraz önce müdürüm ile konuşmamda şirketi karıştırmadan hallet diye bir tepki aldım.sevk alabilmem için defterdarlığa şirketmi başvuracak benim adıma yoksa benmi yada işkurdan sevk alsam nasıl olurmu.

Hayır, işyerin hiç hiç bir şey yapmayacak. Sen şu belgeleri derleyip defterdarlığa müracaat edeceksin.
Ama tekrar edeyim, tek kulaktaki işitme kayıplarında %40 rapor verilmesi neredeyse imkansız.

Sayın oturanboğa öncelikle yardımların için teşekkür ederim.sizce şansımı denemelimiyim yada kesin vermezler deyip hiç uyraşmayayımmı uyraşırsam maddi manevi ne kadar ne zararım olur. fikrinizi öğrenebilirmiyim.

Saygılar.

İki kulağı da hiç duymayan kişilere bile %40 veriliyor bildiğim kadarıyla. Tek kulak için ben olsam hiç uğraşmam. Öyle cimriler ki işgücü kaybı oranı verirken...

Bana da %46 kbb özürlüdür diye rapor yazıldı, bu benim %46 özürlü olduğum anlamına mı gelir yoksa bu oranı daha da düşürecekler mi bürokraside değerlendirme yaptıklarında ? Her iki kulağımda da çok ileri derecede kayıp varken neden %46 kbb özürlü oluyorum onu da anlamdım.Bence ben en azından %80 kbb özürlü olmalıydım.

Üst Alt