Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul / Engelliler yok sayılarak inşa edilen Metrobüs durakları!

bayke

Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
0
hıncal uluç'dan da bi alıntı yapayım ve bu konuyu köşesine aldığı için teşekkür edeyim:

(..)Ne yapalım.. Herkesi birden mutlu etmek mümkün değil..
Tespit ettiğim eksikleri yazmıştım.. Yuh bana.. İnsan ancak bu kadar bakar kör olur.. En önemli, en büyük eksiğin farkına varmamışım. Zamanında damdan düştüğüm, halden bilir olmam gerektiği halde..
Yahu bu metrobüsü engelliler, yaşlılar nasıl kullanacak?.. Onca merdiveni inip çıkmaları mümkün mü?.. Eloğlu tekerlekli sandalyenin halk otobüsüne alınması sorununu çözmüşken, biz yürüyebilenlere aldırış etmemişiz.. Ayşe Yılmaz'ın "Ayaklarından rahatsız babam merdivenlerde iki kez düşme tehlikesi geçirdi" satırlarını okurken, başımdan kaynar sular döküldü.. Tabii ya.. Tabii ya.. Her metrobüs durağı tonla merdiven.. En evvel çözülmesi gereken sorun bu.. (..)
yazının tamamı için
http://sabah.com.tr/haber,30E7404E6CC54D5FA337BECE05AC3C54.html

Evet Hıncal Uluç bey köşesinde bu konuyu kaleme alıp anlattıtığı için teşekkürler.

engelilerin çilesi

yerel yönetimlerin her ilde ayrı uygulamaları var.
engeliler arasındada ayrı uygulamalar var.
gazilerimize ayrı.ve diyer engellilere ayrı bazı uygulamalar bizlere kısıtlı sudan yararlanıyon elektirikten hayır ondan gaziler yararlanır siz deyil otobüs tiren deniz ve buna benzer her konuda bizlerin neden ayrımcılıga bu kadar izin veriliyor anlamıyorum.
yanlış anlaşılmak istemem ama bizlerinde ihtyacımız oldugu halde bizmi istedik engelli olmayı veya dünyaya gelmeyi içimizi acıtan kapılardan arkana bakarak dönmeyi uygulama hepimize olsa yerel ve merkezi yönetim bizleri niye bu kadar ayrımcılık yapıyorlar evet tüzükler yönetmelikler ayrı olabilir birleştirmek zormu

ya bunu daha önce de baska bi yerde de sormustum da gene bi sölim dedim...şimdi bu metrobüs duraklarına rampa yapmıslar ya ...neden her duraga yapmamıslar ? bazı durakta var bazısında yok? binsen metrobüse bi yere gitmek istesen gidecegin yerin duragında rampa yoksa kaldın otobüste...e ben her duragı da soramam ki rampa var mı yok mu diye? bi kere sormustım iett yi arayıp tabiki bilmiolar umurlarında değil cünkü...

Ülkemizdeki engellilerin en önemli sorunlarından biri ulaşım ve ulaşım araçları ,engelliler günümüz var kutlanıyor ama gitmek istediğimiz yerlere nasıl ve hangi ulaşım araçlarıyla gidilir hiç düşünülmüyor…Engeliler günü ve ulaşım araçlarında ki aşılamaz engeller ne yaman çelişki…

Bayke abim bu dünyadan göçtün gittin, ama insanoğlunun yaptığı eserler ayakta kalır, metrolar, metrobusler yolları böldü, özürlüler karşıya nasıl gececek,tretuarlarda ne cep var nede karşıya geciş, durumlar hala aynı Kemal abi, bir içraat yok.

Bugün kanunlara aykırı bir şey yaptım ben! Kaldırımdan inmeye çalışan engelli bir arkadaşımıza yardım ettim ve kaldırımın kenarındaki trafik levhasının altına bir yazı yapıştırdım: "Sevgili belediye başkanım; arkadaşlarımın önüne engelli olduklarını hatırlatmak için mi bu kaldırıma rampa koymadınız?" İki saat sonra aynı yerden geçerken yazı yok olmuştu. Tekrar yazdım ve tekrar yapıştırdım. Akşam dönüşte tekrar baktığımda benim yazım yoktu ama başka birisinin el yazısı ile yazılmış aynı yazı duruyordu yerinde. Ben, sen veya o, şu an engelli olmayabiliriz, yarın bedenimiz engelli olduğunda ruhumuzu da engelleyen bir şehirde yaşamak ister miyiz? Kaldırımdan inmeye çalışan, merdivenden çıkmaya çalışan engelli arkadaşlarıma sandalyelerini taşıyarak yardım edemezsiniz! Tepkinizi uygar ve medeni bir insana yakışır şekilde ortaya koyun! Birileri "Kim yaptı?" diye sorarsa beni söyleyin, seve seve suçumun cezasını çekerim! Sizin yaptığınızı kaldırırsa birileri, gelir ben yeniden yapıştırırım... Yeter ki ruhunuz engel tanımasın...

Üst Alt