Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul / Kartal-Maltepe Carrefoursa engelliler tuvaleti

ihtiyar delikanlı

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
http://imageshack.us/photo/my-images/801/fotoraf0452.jpg
fotoraf0452.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/801/fotoraf0452.jpg

maltepe karfur'a gidecek tüm engelli dostlarıma bir dost tavsiyesi.tuvalet ihtiyaçlarını gidermeden bu alışveriş merkezi (avm) 'ne gitmesinler. zira bu ihtiyaçlarını gidermeleri bir hayli zor. hele yalnızlarsa imkansız.
ben bu gün oradaydım. Allahtan benim ihtiyacım farklıydı. kalp ve tansiyon hatalığımın yanında birde sağ bacak diz altı protezimin silikon liner olması bu sıcaklarda da daha aşırı ter nedeni ile silikonu sık sık silme ihtiyacı beni oraya yönlendirdi. tabi ki engelli tuvaleti benim için en uygun yerdi. oysa ki orası bir engellinin en son kullanabileceği bir yermiş. zira kapı kilitliydi ve anahtar da güvenlikteymiş ve o sıcakta giriş kapısına tekrar bu haldeki bacakla gitmek güvenliğe durumu anlatmak ve anahtarı beklemek ve tekrar tuvalete dönmek yerine bende umumun (bu ifade avm müdürünün ) kullandığı tuvalete giderek herkezin garip bakışları altında silikonumun terini sildim ve bu yazıyı yazdıran mantığı aramaya çıktım.

avm müdürü çok kibar bir beyefendi. benim çok uğraşlar sonucu kendisini ve makamını bulmamdan ve yaşadığım olaydan sinirli olmam onun bu kibarlığından hiç bir şey kaybettirmedi. tabiki engelli olduğumu söylememe rağmen benim kendimi içeri zorla davet ettirmemi ve ayakta değilde konuşmamızı oturarak devam etmemizi kabul ettirmemi saymazsak.
kendisine engelli tuvaletinin kapısının neden kilitli olduğunu sorduğumda .bunun gayet normal olduğunu aksi taktirde -normal vatandaşların- umuma açık olan tuvalet yerine bu tuvaleti kullanacaklarını -ki avm 'nin günlük ziyaretçi sayısının 15-20 bin olduğunu- ve engellilere hijyenik bir tuvalet sunamayacaklarını belirtti. kendisine engelli sandalyesi ile çok sıkışmış bir halde bir kişinin tuvalete gitmesi halinde ne yapması gerekir sorusunu yönelttiğimde kapısına yazdık gidip güvenliği bulacak ve kapıyı açtıracak dedi. bu uygulamanın bana saçma geldiğini söylediğimde bütün avm lerde engelli tuvaletlerinin kilitli olduğunu ve bundan emin olduğunu söyledi (burada diğer avm müdürlerine cevap hakkı doğuyor)
ben kendisine 10 kadar avm 'nin isimlerini sayarak yok öyle bir uygulama dediğimde gülerek- kibarca - öyle öyle dedi.

bizim konuşmamız çok daha uzadı ., ancak son sözler çok daha garipti.kendisinin 35 senelik işletme müdürü olduğunu ,maltepe-carrefoursa 'nın 6 senedir var olduğunu ve bu uygulamanın 6 senedir süregeldiğini bunuda değiştirmeyeceklerini söyledi. işin garip tarafı da bu güne kadar benden başka bu durumdan şikayet eden engelli yokmuş .hatta teşekkür bile edenler varmış.

belki de o haklıdır. zira o çok kibar bir beydi

Burada da sakat olmayanların saygısızlığı yüzünden bizler mağdur ediliyoruz.

Diğer alışveriş merkezlerinde uygulamalar nasıl sahi? Onlar da bu saçmalığı paylaşıyor mu, yoksa daha zeki ve saygılar mı?

Bundan yaklaşık 1 yıl önce Pendik Neomarin AVM'nin (İçinde CarrefourSa'da var) engelliler tuvaletini kullanmıştım. Kilitli falan değildi, hatırladığım kadarıyla gayet temiz ve engellilerin kullanımına uygundu.

Malesef genelde bu tuvaletler kullanılamıyor:(
Bide bu tuvaletleri temizlik deposu olarak kullananlarda var:)

Bu durum sağlam insanlar gapsı yüzünden böyle..
Metro asansörlerinin bir coğuda böyle bakımda yazılarak kapalı..
Sağlamların anlayışsızlığı.. Kurum yöneticilerinin çözüm bulmadaki beceriksziliği... v.s.!

Üst Alt