Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşyerim İstanbul'da, Bursa'da yaşıyorum. Emeklilik sürecini nasıl başlatmalıyım?

Gape

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba, şu an 4A olarak özel bir şirkette çalışmaktayım. Çocuklukta başlayan işitme kaybım var ve bir kulakta koklear implant var. 2020 yılında %40 süresiz raporumla vergi indirimi aldım. İşe başlama zamanım 2001 yılı. Engelli emekliliği için gerekli şartların bir süredir karşılandığını düşünüyorum ama:

- Bursa'da oturuyorum, çalıştığım şirket İstanbul'da. Resmen uzaktan çalışıyorum. Bu durumda işlemleri Bursa'dan yürütebilir miyim, örneğin raporum eski diye SGK hastaneye sevk ederse Bursa'da olması için yapabileceğim bir şey var mı?

Ha tabii geç kalmışsın 2025'e yetişmez diyen olursa da, yapacak bir şey yok :)

Vergi indirim hakkınız varsa, sigortalılık süresi ve prim sayısı da yeterliyse, Bursa sgk'ya erken Yaşlılık emekliliği için başvuracaksınız. Bugün başvursanız, 1 Ekim itibarı ile emekliliğiniz başlar.

• Beğen
Reaksiyonlar: Gape
@Gape, SGK için önemli olan konu vergi indiriminin Süreli/Süresiz olmasıdır. O durumu yazmamışsınız ama raporunuz ile uyumlu olarak vergi indirimide Süresiz onaylanmıştır büyük ihtimalle. SGK bu durumda sizden yeni rapor istemeyecektir.

İşvereniniz 08 Çıkış Kodu ( Emeklilik yaşlılık veya toptan ödeme nedeniyle ) çıkışınızı yaptıktan sonra emeklilik başvurusunu yapabilirsiniz.

• Beğen
Merhaba, çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Vergi indirimi yazısını buldum, süresiz/süreli konusunda bir detay yazılmamış, bunu online kontrol edebileceğim bir yer biliyor musunuz?

Alper XXXXXX hakkında düzenlenen 27/02/2020 tarihli ve XXX sayılı sağlık kurulu raporu, Merkez Sağlık Kurulunca incelenerek çalışma gücünün yüzde kırkını (%40) kaybettiği ve başvuru tarihinden (04/03/2020) itibaren adı geçenin 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 31 inci maddesine göre engelliler için uygulanan engellilik indiriminden yararlanmasına karar verilmiş olup; rapor ekte gönderilmiştir.

@Gape, Üstteki mesajda @samedo99, arkadaşımızın dediği gibi Süresiz olarak onaylanmış. Emeklilik başvurusu bu evrak ile yapacaksınız. SGK tarafından tekrar rapor isteme gibi bir durum olmayacaktır. İyi Günler.

• Beğen
@samedo99,
Teşekkür ederim, süreli olsa farklı bir yazı söz konusu herhalde :)

Üst Alt