Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kafadan ateşli silahla yaralanma sonrası iyileşme durumu..?

latifkaplama1

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar ve Hocalarım,Bundan 38 gün önce dayım bir olaydan kafasından vuruldu.Kurşun kafasının sol arka üst tarafından girip aynı şekilde sag arka üstten çıktı.. 38 gündür yogun bakımda yatıyor,
Bundan 10 gün öncesine kadar dayım tepki vermiyordu,abim yanına gidip konuşana kadar.Abim konuşunca dayım aglamaya başladı ve doktorlar buna büyük bir gelişme dediler. son 6 gündür dayımın tepkileri artmaya başladı.
Gün Gün Sırayla Oldu bunlar:
1-Gözünü açtı
2-Çenesini saga sola çeviriyor
3-dilini oynatıyor
4-Duyuyor
5-Dediklerimizi yapmaya çalışıyor

Ama elini ayagını oynatamıyor bunun sebebi beyinden dolayı mı acaba yoksa yattıgından dolayımı.(ayagına masaj yapıyordum karnına dogru ayagını itince acı hissediyor tepki veriyor.)

Dayımdan Allah Demesini istedim dedigimi tekrar etti ama ses çıkaramıyor.Sanırım bogazı delik diye.
ve mideden besleniyor
nefesini kendisi almaya başladı yardım almıyor.
kafasını oynatmasını söyledim azda olsa oynatıyor.
ve ben kendisine gözünü saga sola cevir dedigimde ceviriyor.göz kapaklarını kapat diyince kapatıyor.
beni tanıyor ama şuan sadece ışıga bakıyor gecen gün su şişesini takip et dedim takip etti.
Konu hakkında bana yardımcı olurmusunuz ?
Teşekkürler.

latifkaplama1

Çok geçmiş olsun. Bence gayet de umut verici gelişmeler. Yaralanmanın yarattığı ödem azaldıkça gelişmeler de hızlanacaktır. Yalnız, ne kadar hasar kalacağını kimse bilemez. Ayağa kalkabilecek yürüyebilecek mi bunu bilmek mümkün değil. Sabır ve moral...

OturanBoğa
Teşekkürler hocam.İlk hastaneye götürdügümüzde yaşamaz dediler ve Dualarla ayakta kaldı dayım.Ödem hiç kalmamıl denilecek kadar azalmış,ama biraz hava boşlugu var denildi ne anlama geliyor bilmiyorum. benim sormak istedigim bu gelişmelerden beyninin ne kadar hasar gördügü anlaşılamazmı ? duyguları var,bilinç yerinde,dedigimiz şeyleri yapıyor, yani sorum şu örnegin çenesini oynatıyorsa beyninin şurası saglam diyebilirmiyiz yani konuşmaya çalışmasıyla çenesini oynatması beyinin farklı yerinden komut alıyor.

turkucu ibrahim tatlises gibi paraniz olursa onun gibi kurtulur.
gecmis olsun.

Öncelikle geçmiş olsun.

Yazdığınız şeyler oldukça umut verici. İlk baştaki sorunlar genellikle ödeme ve kanamalara bağlıdır. Zamanla ödem azalıp kanamalar kesilince iyileşmeler olacaktır. Şu anda sizin belirttiğiniz ifadeye (kurşun şuradan girip buradan çıktı) bakıp bir öngörüde bulunmak mümkün değil. Kurşun yaralanmaları sadece geçtiği bölgeye zarar vermez. Çok yüksek momentle ve enerjiyle vücuda girdiği için uzak dokuları da tahrip edebilir.

En fazla iyileşme ilk 6 ayda görülecektir. İyileşme yavaşlayarak en az 2 yıl devam eder. Beynin hasarına göre bazı fonksiyonları hiç geri gelmeyebilir. Ama ciddi bir kısmında da düzelme olacaktır.

Siz çenesini oynatmaktan bahsetmişsiniz. Bunun konuşmayla ilişkisi burada anlatılamayacak kadar karmaşıktır. Çünkü çenenin oynatılması bir motor fonksiyondur ama konuşma/işitme/anlama/anlamlı sözcükler, cümleler kurma beyinde tamamen farklı bir mekanizmalara bağlıdır. Yani araba parçası gibi "şurası şu işi yapıyor" diye net bir şekilde ayırmak mümkün değildir.

Çekilen filmlerde tespit edilebilen hasar, aşağı yukarı bir fikir verebilir. Ancak esa olan hastanın klinik bulguları, yani muayenesidir.

Tekrar geçmiş olsun... sizi zor bir süreç bekliyor. Kolaylıklar diliyorum.

MeTePe
Teşekkürler hocam,bir iki gelişme daha var bugün diliyle dua okumaya başladı ve gözüyle takip ediyor. Haftaya boğazı kapatılacak ve inşallah sesini duyacağız dayım konuşmaya başlayacak. Ve inşallah çok hasar almadan kalkacak. Birde mesela ayağını katlayıp karnına doğru itince acı hissediyor ses çıkarıyor. Bir doktor getirdik bakması için anahtarla çizdi dayım acı hissetti.İnşallah iyi olacak..

latifkaplama1

Çok güzel gelişmeler bunlar. Hem de hızlıca oluyor...

Not: Aman, bacağını çok gerdirip kasları ve eklemleri zorlamayın.

Fizyoterapist birisi var o gösterdi bacakları gerdiriyoruz. Yanlış birşey olurmu acaba

Fizyoterapist gösterdiyse onun dediklerini yapın.

Kolları bacakları çalıştırılmazsa eklemlerde donma ve kaslarda erime olur.

Şuan dayım Allah a çok sükur daha iyi.Ama çok yorgun biraz daha konuşmaya başladı,Dua edin diyor su istiyor. Kendisine ilaç veriyorlar galiba ödemi tam bitirmek için

Felçli insanın vucudunda herhangibir tepki olur mu ?

Merhabalar Arkadaşlar, 80 gün önce dayım kafasından vurulmuştu ve 80 gündür yogun bakımda yatıyor son bir aydır tepki vermeye başladı görmeye başladı sol kolunu hafif oynatmaya başladı ve konuşmaya başladı şuuru yerinde ve bilinçli konuşuyor su yemek gibi şeyler istiyor. Aşırı kilo kaybı oldu. BENİM ASIL SORUM DÜN BURNUNDAN ASPİRE EDİLİRKEN SAG AYAGINI İKİ DEFA HAFİF HAVAYA KALDIRIP KENDİNE DOGRU ÇEKTİ VE BAGIRDI BUNDAN ÖNCEDE ÖKSÜRÜRKEN AYAGI KALKTI BU NE ANLAMA GELİYOR ACABA. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. MeTePe OturanBoğa

Çok bir anlam taşımaz. Bunlar refleks de olabilir, sinir bağlantılarının çalışmaya başladığını da gösterebilir.

Sabırlı olmanız lazım.

Refleks bile olsa iyiye işaret olarak değerlendirmek lazım.

Üst Alt