Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça protezi ameliyat sonrası yürürken aksama oluyor. Ne önerirsiniz?

september1

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba, yaklasık 2 ay önce sol kalçamdan protez ameliyatı oldum.(Kısalığım yok) Koltuk deyneksiz yürüyebiliyorum. Basarken de acımıyor. Ama neden hala ameliyatlı olan tarafıma doğru aksama oluyor anlamadım. Bu benim psikolojimi çok bozuyor. Tecrubeli olan varsa bilgi verebilir mi? Evde kendi başıma yapıyorum egzersizleri acaba yetersiz mi geliyor. Şimdiden teşekkürler.....

Çok geçmiş olsun bunun sanırım en doğru cevabını doktorunuz söylüyecektir.

september1

-Niçin ameliyat oldunuz? (avn, dkç, polio, vs...)
-Ameliyattan önce kısalık ve kalınlık farkı varmıydı?
-Ameliyattan önce aksıyor muydu, aksıyor ise kaç yıldır aksıyordu?

Çift kalça protezi var. 6 ay ve sonrasında düzelecek. Kafanıza takmayın.

@Fatıma. Teşekkürler uzatma olmadı iki kalçamda çıkıktı benim biri az diğeri fazla. şimdilik uzun olanı yaptılar.

mejnun
Kalça çıkıgı var bende doğuştan. Çocukluğumdan beri ağrı çekiyordum. 20 senedir yani ama şu birkaç yıl içerisinde iyice işimi göremez olmuştum. Diğer soruya gelince kalınlık farkı var evet. Sağ bacağım daha ince ve zayıf sola göre.Daha önceden iki santim kısalığım vardı biraz aksama vardı tabi. Sol bacağıma protez konulduktan sonra bu fark 5 cm çıktı. Şimdilik tabanlıklı terlik ve ayakkabı kullanıyorum.

september1
Daha önceki yazınızda kısalığım yok yazmışsınız, burada kısalık 5 cm'e çıktı yazmışsınız. Birinde anlatım hatası var sanırım. Kısalık olmadığını kabul etmeliyiz, protez ameliyatından sonra kısalık farkı olmaması lazım. Aksamadan yürümek için daha çok erken. Ameliyatlı ayağınızın kaslarını güçlendirmelisiniz. Eksesizlere çok dikkat edin. En erken 6 ay geçmesi lazım, ameliyatın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra aksamadan yürüyeceğinizi düşünüyorum. Aksamanın iki sebebi var birincisi o ayağın kasları zayıf ve ameliyattan sonra kaslar ve leğen kemiği yeni duruma göre yeniden dizayn oluyor. İkinci sebebi de yıllarca aksadığınız için beyin buna şartlanıyor ve vücuda aksa emrini veriyor.

september1 geçmiş olsun.Acaba engeliniz doğuştan mı? Çocukluk, ergenlik döneminde engelinizle ilgili ameliyat geçirdiniz mi?

Üst Alt