Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Protezi hakkında tecrübelerinizi yazar mısınız?

normaldir annenizin durumu. daha yeni ameliyat olmuş.bende iki kalçama taktırdım ve hatta 1 sene sonra takılan kalça protezi bacakta kısalık olduğu için bacak boylarını eşitlemek için değiştirildi yani 1 sene içinde 3 defa kalça protezi ameliyatı oldum.ve ameliyat sonrasını çok iyi bilirim.endişe edilecek bişi yok.ilk ameliyatım tam7 saat sürmüş ve 7 saatte yoğun bakımda kalmışım.diğerleri 5 saat sürmüş.

Merhabalr, ben çift taraflı protez ameliyat olalı 2,5 ay oldu. Ameliyattan bir ay sonra ayaklarımda müthiş ağrılar oluştu. Bu ağrılar kalçayla ilgili değilde bacaklarımdaki 4 cm lik uzama sonucu sinirlerin gerilmesiyle oluşan nöropatik ağrılar. Bu ağrılar beni çok yıprattı. Öyle bir acı saplanıyordu ki sanki ayaklarınıza elektrik şoku veriliyor bütün vücudunuzu sarsıyor. Ve ayaklarını sızım sızım sızlıyor, donma hissi geliyor gibi acılar. Aynı zamanda gece yatarken ayağım çarşafa bile değse sanki bıçakla kesiliyormuş gibi acı hissediyorum. Ne gece uykusu uyuyabiliyorum nede acıları dindirebiliyordum. Benim bu acılarımı ne yazıkki hiç kimse anlayamıyordu. Canım çok yanıyordu. Hala daha biraz azalmakla birlikte acılarım devam ediyor. Dr. kontrollerim sırasında bu acılarımdan bahsettiğimde ben seni anlayabiliyorum ne pis bir acı olduğunu biliyorum ama ben sana böyle acılarla karşılaşacağını söylemiştim işin zorunu hallettik bundan sonrası biraz sabır işi diyerek beni rahatlatıyordu. Ama ben bu acılara dayanamıyorum yokmu bunun bir çaresi deyince bana bir ilaç yazdı ondan sonra acılara daha iyi dayanabildim. Ne zaman geçecek bu acılarım diye sorduğumda 2 ayda da geçebilir 8 ayda da dedi. Bende sabırla dayanmaya çalışıyorum en azından sonunda kurtulacağımı biliyorum. Ama bazen öyle dayanılmaz oluyor ki bu acılar başlıyorum ağlamaya zırlamaya. Çocuklarım artık ağlak bir anne görmeye başaladılar diyede üzülmüyor değilim. Yürümem baya gelişti. Artık çift değnekle çok rahat yürüyebiliyorum. bir aya kalmaz teke indirebilirim diye düşünüyorum. Fizyoterapistimde bendeki gelişmeyi çok iyi görüyor.
Umarım yakın zamanda eski hayatıma kavuşabilirim ve acılarım diner. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Bu acıları bende yaşadım benim bacağımdada ameliyatlardan sonra uzama oldu doktorum sinir gerilmesi olduğunu söylüyordu.Zaman içinde geçiyor sabırlı olun çok geçmiş olsun.

arkadaslar cok sağolun eger konuya başka bişeyler eklemek isteyenler varsa bekliyorum cok gecmıs olsun hepimize.........

Merhaba Çiçek3 hanım
Bende sizin gibi anneyim.Ameliyat olmak için bende 2 kızımın büyümesini bekledim.Belki biraz daha bekleyebilirdim.Engelli raporu almak için doktora gittim.Rapor vermeleri için muayene etmeleri gerektiği söylendi.Doktor beni muayene ederken, kalçamdaki kireçlenmeler hareketlenince kalçada ödem oluştu.Normal bir insan bile bu acıya dayanamazdı, herhalde.Buda bana acı ve ızdırap verdi.Dolayısıyla geciktirmeye çalıştığım ameliyatım öne alındı.Şu anda ameliyat olalı 2 ay oldu.Doktorum sol kalçama protez taktı.Sağ kalçamıda 6 ila 1 sene içersinde yapabileceğini söyledi.
Sol tarafımdaki 5 cm kısalık ameliyatta giderildi.Bende de dizimin altımdan ayak bileğime kadar uyuşukluk var.Doktorumun söylemesine göre kas kesiği olduğunu söyledi.6 ay içersinde geçecekmiş.Bacak arama koyduğum yastığı henüz almadık.Yataktan bacaklarımı annem indirip kaldırıyor.Klozetteki yükseltici kaldırdınızmı?

Çocuklarınız da çok küçüklermiş, Allah sizi onlara bağışlasın.Biran önce sizi ayağa kaldırsın.Bu sıkıntılı zamanda inşallah size birileri bakıyordur.Ben ev hanımıyım, sizde ev hanımımısınız.Ev hanımlığı, çocukların sorumluluğu güç.Allah bize ve bizim gibilerine yardımcısı olsun.

Sizede geçmiş olsun Mervece. Evet bende ev hanımıyım. 2 aydır ne evle ilgilenebiliyorum doğru düzgün nede çocukların ihtiyaçlarıyla. Evde yatılı yardımcım var çocukların ve benim en büyük yardımcım diyebilirim. Allahtan doğru bir insan çıktı karşıma. 2 ayda annem kaldı benimle o yüzden fazla sıkıntı çekmedim çok şükür. Ben klozet yükselticisini 1,5 ayda kaldırdım. dr. bacak arası yastığa da gerek kalmadığını söylüyor ama ben genede yastıkla daha rahat ettiğim için kullanıyorum. Çünkü bacaklarım birbirine değdiği zaman daha çok acı hissediyorum. Allahtan dr beni çift tarafı aynı anda ameliyat etti. Yoksa bu acılara tekrar katlanmayı ben göze alamazdım. Çok zorlu bir süreç iyileşme dönemi. Allah sizinde yardımcınız olsun inşallah diğer ameliyatınızı zahmetsiz ve sorunsuz atlatırsınız.
Bu acıları yalnız ben çekmediğim için şimdi katlanması daha kolay geliyor. En azından sonunda geçeceğini bilmek insanı rahatlatıyor. Arkadaşım olan fizyoterapistim de aynı şeyleri söyleyerek beni rahatlatıyor. Bu arada hareketlerimide aksatmadan yapmak bacak kaslarım açısından çok faydalı oluyor beni biraz yoruyor ama olsun sonu iyi olsun.

Kalça protezi hakkında İlk yürüme tecrübeleriniz....

Arkadaşlar ben trafik kazası gecirdim 7 ayı devirdim tkp. amelıyatım 2.5 ay kadar oluyor forumda takılıyordum zaten tedavı surecınde bır cogunuz bılıyorsunuz...
Dünki kontrolümde doktorum 2 deynek haff haff basmamı söyledi tam yuk vermeden
ben sanırım bıraz urkuyorum basar gbı yapıyorum parmak ucu ancak pekte basmıyorum
Şimdi özellıkle kaza yapmıs veya ayagı uzun sure hareketsız kaldıktan sonra protez takılan arkadaslar ılk basma tecrubelerını yazarlarsa sevınırım cok kafama takılıyor korkuyorum basamıyorum
onun harıcı dizimde krecleme var fızıge gıdıyorum
bıraz daga ayagım guclendıgınde tek neynek basacaksın dedı doktor ama benım buna bıle cesaretım yetmıyor kolay degıl 8. aya gırdık 5 ayı rahat yatmakla gectıı
uzerıne basarsam dızımde cabuk acılacakmıs tecrubelerınızı onerılerınızı beklıyorum saygılarımlaa...

annem 2 kalçasındanda ameliyat oldu bu olya gıbı olupta emekli olanınız varmı merakediyorumda varsada ne gıbı işlemeler yatıgınızı anlatırmısınız çok saoln herkese allah şifa versin :)

Kalça protezi ameliyatı deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

selam.ben 30 yaşındayım kanser hastalığı geçirdim.aldığım kemoterapi ilaçları yüzünden kalça kemiğimde erime oldu.sol bacağımı baldırımdan kemik ve damar alarak ameliyat ettiler.ama hiç faydasını görmedim.şimdi sağlam bacağımdada çökme oldu.ameliyatlı bacağıma kalça protezi takılıcak,sağlam olupta kemik çökmesi olan kalçamada delik açıp kemiği havalandırıcaklarmış.kurtarmaya çalışıcaz dedi doktor.ameliyatıda marmara eğitim araştırma hastanesinde olucam.benden önce bu tip ameliyat olmuş kişilerden beni bilgilendirmesini rica ediyorum.şimdiden teşekkürler.

Bu acıları bende yaşadım benim bacağımdada ameliyatlardan sonra uzama oldu doktorum sinir gerilmesi olduğunu söylüyordu.Zaman içinde geçiyor sabırlı olun çok geçmiş olsun.

Sizin acılarınız ne kadar sürdü acaba. Ben ameliyat olalı 3 ay oldu. Ama hala bazen çok şiddetli olarak devam ediyor. Hala daha önce giydiğim ayakkabılarımı giyemiyorum ayakkabı giyince daha çok acıyor. Terlik hiç giyemiyorum zaten ayağımda durmuyor ayaklarım hala uyuşuk olduğu için ayaklarımı kontrol edemiyorum sağa sola dönüveriyor. Çok rahatsız oluyorum bu durumdan cevabınız için teşekkürler.

Protez ameliyatından sonra bacağında uzama olmayan tek kişi ben miyim? Aksine daha çok kısaldı bacağım. Protezim şu an gevşemiş durumda ve sanırım bir ay içinde protez değişim ameliyatı olacağım. Ameliyattan sonra bacak şayet uzarsa sinir gerilmesi olup acı mı çekiliyor?

dikat...

merhabalar...ben de şu an hasta yatağımdan yazıyorum size. umarım benim yaşadıklarımda aynı durumdaki arkadaşlara biraz ışık tutar. öncelikle 33 yaşındayım. mükemmel bir iş, eş ve bir kız evlat sahibiyim. eşim için hayatım boyunca hiç bir şey yapmamıştım. böyle güzel giden bir hayatta bir şeyde ben yapayım onun için dedim ve 1 hafta içinde ameliyat olmaya karar verdim. iki taraflı kalça çıkığım var. ama küçükken olduğum saçma sapan ameliyatlarda cabası.bugüne kadar hiç bir dr sağ kalçamı ameliyat etmek istemedi. harmon ya da harmony gibi adını tam bilemediğim bir ameliyat tarzı uygulanmış çünkü. neyse eski dr.um Veli Lök'ün yönlendirmesiyle Ufuk Ünv. Hastanesinde İlker Çetin hocayı buldum. yapmayı kabul etti. aaçıkcası çok ama çok kararsız olduğum anlar oldu ama düşünmeye vaktim olsa daha fazla kesin vazgeçerdim ama yoktu. eşim güney afrikaya çalışmaya gidiyordu ve zaman kısıtlıydı. velhasıl bavulumu hazırlayıp yattım. 20/04/2011 de ameliyat oldum. tabi yaşında verdiği bir delilikle ben hemen yürümelere falan başladım. herşey lay lay lom. ama 2. günü bacaktaki hissislikten dolayı ben malesef yere resmen uçtum. 2 kişi odada olmasına rağmen beni tutamadılar. mümkün değilki öyle bir hissislik oluyor ayakta.25/04/2011 tarihinde 2. ameliyata aldılar beni. sağollsun yine topladılar. kemiğim çatlamış onuda tel gibi birşeyle tuturdular. ama tabi bu arada benim psikolojim çok bozuldu. resmen delirdim diye bilirim. çünkü kızım daha 3,5 yaşında ve beni seminerde sanıyordu. hemen bana bir psikolog çağırdırlar. ilaç tedvisi başladı. o kadar kaprisliydim o kadar problemliydim ki o halde bütün çalışanlar benim nazımı çekti. hepsine çok çok teşekkür ediyorum. 94 yılında son ameliyatımı olmuştum. o zmanlar böyle değildi tabi. 2,5 ay baston yutmuş gibi alçıda yatılınıyor, 2,5 ay gibi bir sürede bacaklar his kazanmaya başlayıp 2 ayda koltuk değneği kullanıyordunuz. yani ben 8 ayda kendime gelmiştim. ama açıkcası şimdi öyle olacağını sanmıyorum. hissislik 1 ay kadar sürer diye düşünüyorum ama asla 8 ayı bulmayacaktır. sonuç hakkında açıkcası şu an için hiç yorum yapamayacağım. çünkü henüz basabilyorum üstüne onda rahattım ama diğer bacağımdan 4 cm uzun olmuş bacağım. diğerinide olmadan birşey söylemek zor. ha bir de bunu söylemek isterim. süreç çok zor biliyorum ama ben de dr uma iki tarafı birden ameliyat edin demiştim. o da olmaz dedi. düşünce ya etseydi napardım dedim. ikisinden de tekrar olmam gerekecekti. hayırlısı herkes için. tekrar beni ameliyat eden İlker hoca ve ekibine çok teşekkür ediyorum...

Çok geçmiş olsun Banu Hanım. Yazdıklarınızı okuyunca çok etkilendim. Bende ameliyatımdan 15 gün sonra evde yürüteçle yürürken birden gözlerim karardı ve eşimimle annemin gözü önünde sırtüstü düşüvermiştim. O anı hiç unutamıyorum yaşadıklarım film şeridi gi,bi gözümün önünden geçti. Kimse elini süremedi herkese bağırdım bırakın beni diye çok moralim bozulmuştu. Kendimi toparlayıp doğruldum ve hemen dr. aradım dr. yürüyebiliyormusun diye sordu evet deyince bişey olmamıştır olsaydı anlardın demişti ama o an yaşadığım korkuyu bir ben bilirim. Çektiğim onca acı ve zahmete mi yanarsın yoksa emeğe mi. Allahtan şanslıydım. Sizide toparlamışlar çok şükür. Malesef geçirdiğimiz ameliyatın ciddiyetini anlıyamıyoruz bazen hemen ayağa kalkıp normal hayatımıza dönebileceğimizi zannediyoruz. Benimde psikolojim çok bozulmuştu. En ufak bir ihtiyacını bile karşılayamama hissi moralini çok bozuyor insanın. Hissizlik olayı bende de 2. gün başlamıştı ve ben kendimi felç olmuş hissetmiştim. Ama zaman geçtikçe kayboluyor onu bilmek biraz olsun rahatlatıyor insanı. Acil şifalar.

hayır muhammet kardeşim her hangi bir sinir gerilmesi veya benzeri bir ağrı olmuyor sadece operasyon ağrısı billirsin

ÖnceLikLe hepinize geçmiş olsun.Benimde bundan 4 ay önce sol kaLçama protez takıldı.Süreç biraz zor tabiki.KaLçam henüz tam anLamıyLa oynamıyor.SizLere sormak istediğim kaLça için yapmış oLduğunuz hareketLer neLerdir?

Benim yapmış olduğum hareketleri yazıyorum.

YATARKEN
1-Düz bir şekilde bacağı kaldır-indir.
2-Düz bir şekilde bacağı yana aç-kapa
3- Bacağı bük uzat
4_ Dizlerin altına rulo havlu koy dizleri aşağı bastır(Ayak bileklerini çek) 10 a kadar say gevşet.
5- Kalçayı sık 5 e kadar say bırak
6- Bacağı yana doğru itişme hareketi
7- Ayak bileklerini yukarı-aşağı, içe-dışa daire
8- Yan yatarak bacağı yukarı doğru kaldırıp indirme.

OTURURKEN
1- Bacağı kaldır, ayak bileğini çek 5 e kadar say bırak
2- Dizleri tek tek yukarı çek indir.
3- Parmak ucunu- topuklarını yere basıp bırakma

AYAKTA

1- Yerinde sayma hareketi
2- Düz bir şekilde öne uzat indir.
3- Düz bir şekilde yana aç kapa
4- Düz bir şekilde arkaya uzat indir.
5- Hafif çömel kalk

Ben bunları hergün sabah akşam en az 10 ar kere yapıyorum. Fiztoterapist arkadaşım var o bana tarif etti hepsini.

merhabalar.25/04/2011 de sağ kalçama protez takıldı. aslında ilk ameliyatım 5 gün öncesindeydi fakat ayağımdaki hississizlik yüzünden yürürken düştüm. ameliyat tekrarlandı. dün yine yürümeye çalışırken dengemi kaybedip düşüyordum ama allahtan eşim tutabildi. böyle şeyler yaşayan var mı bilgilendirirseniz sevineceğim. bu ayağımdaki hississizlik ne zaman geçecek? bu normal mi yoksa benim uyuşukluğum abartı mı? bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

selam bende avn hastasıyım kanlandırma ameliyatı oldum yani kendi kemiğimden (damarıyla birlikte) kemik aldılar kanal açtılar ama bir işe yaramadı çokkk ağrılarım var soldan ameliyat olmuştum şimdi sağdada ağrılarım o kadar çoğaldıki artık dayanamıyorum. bende kalça protezi olmayı düşünüyorum haziranda doktora gideceğim. il dışındayım ameliyat olduğum ilde olmadığımdan haziranda yıllık izinde gideceğim. inş uyumlu olur çokkk korkuyorum cümlemize rabbim şifa versin

Elif_gibi arkadaşım dr ilker çetin demişsiniz ankarada hangi hastane de öğrenebilirmiyim biz asker ailesiyiz her halikarda gatada oluyoruz cevabınızı bekliyorum şimdiden tşk ler

banu kardeşim çokkk üzüldüm rabbim yardım etsin yemene dikkat et ve dikkat eksikliğin olmasın doktorların söylediklerini harfiyle yap acil şifalar diliyorum

Bahsedilen hissizlik bende de oluşmamıştı. 2007'de sol kalçaya total kalça protezi takılmıştı. Ameliyattan 2 gün sonra ayağa kaldırılıp üstüne bastırıldım. Sadece epudral anestezide 2-3 saatliğine bir hissizlik oluşur diye biliyorum.

Doğan çok teşekkürler, ama önceki yorumlarda bacak uzamasından dolayı ayak kısmında büyük acılar çekildiği yazılmış. Bu yüzden aklıma takılmıştı.

Öncelikle hepinize geçmiş olsun.Ben de sol femur başında avn var.Doktor idare edebildiğin kadar idare et diyor ama artık ağrılarım dayanılmaz olmaya başladı.Artık protez olmayı düşünüyorum.Yaşım 31 ameliyat için erken mi sizce?Protez olduktan sonra ağrılar ve hareket kısıtlığında ne kadar iyileşme oluyor.
Birde kafama takılan bir şey var.Rahatsızlığım sol tarafımda olduğu için sol bacağımda kısalma olacak demişti doktorum ancak 3 cm kadar bir uzama oldu bu normal midir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla.

Yaş konusunda erken değil bence. Ben 28 yaşında olmuştum protez ameliyatını, çünkü sizin de dediğiniz gibi ağrılar dayanılmaz boyuttaydı. Hareket kısıtlıkları kişiye göre değişiyo. Değişmeyen tek şey; alçak bir tabure ya da sandalyeye, koltuğa oturamıyorsunuz. Ben bacak bacak üstüne bile atabiliyordum mesela (Şuan atamıyorum. Geçen yıl bacağım femurdan kırılıp platin takılmıştı, Kırık ameliyatından sonra hareketlerim baya bir kısıtlandı.) Protezden sonra çoraplarımı ayakkabılarımı oturarak giyebiliyordum. (Şuan giyemiyorum.)

Genelde protez ameliyatından sonra bacak uzuyormuş. Benimki tam tersine 3 cm kadar kısalmıştı. Benim protez geçen yıl bacağım kırılırken gevşemiş. Yakında değişim ameliyatı olacağım. 3 Cm kadar uzatılıp eski haline dönecekmiş.

A_GEYiK;

Arkadaşım cevabın için çok teşekkür ediyorum.Son çekilen filmde nerdeyse eklemler birbirine sürtecek kadar bir çökme olmuş.Ama bacağım çökmeye rağmen neden uzamış anlamış değilim kısalması gerekmiyormu normalde..

Açıkçası ameliyat öncesi çökme olmasına karşı bacağın uzamış olması pek normal gibi gelmedi bana, çünkü mantık olarak bile bırak uzamayı kısalmış olması gerekmez mi? Doktorun ne diyor bu duruma? Doktorun kim?

yorumlar için teşekkür ederim. akşam bir fizyoterapist getirdi eşim. haftada 4 kere gelecek artık yanıma. onun anlattığına göre kalçada olan diklemesine olan kaslardan önemli olan biri hareket esnasında sıkışıyor ve bir anda bacağımı hissetmiyormuşum. bir kaç hareket verdi. anlatmak isterim.
1. iki dizin yanların ellerini birisi koyuyor ve siz dışa doğru itip tepki veriyorsunuz.
2. ynı hareketi içe doğru yapıyorsunuz. içe ellerini koyuyor birisi dizlerin yanına ve siz onu itmeye çalışıyorsunuz.
3. yatarken dizinizi yere doğru bastırıyorsunuz ve topuğu yukarı çıkarmaya çalışıyorsunuzz. ki bu hareket en önemli hareketmiş.
bir de tartıyı getirip önce ameliyatsız bacağı çıkarttı 35 kg. geldi. ameliyatlı olan ise 15 kg basabildi. ben şimdi bunları arttırmaya çalışacakmışım. bu hareketleri aklıma geldikçe yapıcakmışım. ama kötü olan tabi yürümem gerekmş. eşimde malesef bugün çook uzun süreliğine türkiyede ayrıldı. böyle br süreç yaşayacağımızı bilmiyorduk. resmen çocuk son günlerinde stresten öldü. işi bırakıcm flan dedi. zor ikna ettim. ama bu şeyler insanların değerini gösteriyormuş. ben meğersem bir melekle evlimişim. allah başımdan eksik etmesin eşimi.hareketler diğer arkadaşlara inşallah yardımcı olmştur. gelişmeleri yazarım. herkese acil şifalar. bu arada dr ilker bey ufuk üniveristesi rıdvan ege hastanesinde. aştiye yakın balgatta. şiddetle tavsiye ediyorum...

çok geçmiş olsun çiçek hm.Okurken gerçekten çok üzüldüm,çünkü ben de ilk amelıyatımda ,14 gün sonra kuyruk sokumunun üstüne küt diye düşmüştüm.gerçekten insanın psikolojisi bozuluyor ve emeklere üzülüyoruz haliyle.Neyse ki proteze birşey olmamış ve de bu son olmuştur, Allah başka kaza göstermesin İnşallah.Benim de dr.um 4 sm uzattım demişti.benim de birtakım sıkıntılarım oldu. sizin yatakta otururken; ayağınızı düz uzatıp ayak tabanınızı geriye çekebildiğiniz kadar çekerken, alt baldır kasları gerilirken diz altındaki kaslarda fazla gerginlik hissi var mı?Ben de o oldu ve protezin topuzuna kadar uzanan kaslar bayağı gerilip canımı yakıyordu ve sonunda protezın dış yan çevresinde ara ara ağrım oluyordu.sonra bayağı azaldıydı.Dr.um Nöropatik ağrı tanısıyla ilaç vermişti.sizin ilacın adı nedir. Ben sizinle görüşmek isterim.İstanbul'da mı sınız? maille görüşebilirsek sevinirim.Tekrar geçmiş olsun ,egzersizlerle günden güne daha iyi olacaksınız İnşallah.

Kalça protez ameliyatını spinal ya da epudral anestezi ile olan var mı?

A_GEYiK;

Bacaklarımın uzunluğu eşitmiş leğen kemiğim kaymış onun için diyor dokturum

MERHABA A.GEYİK

Ben 3 ay önce epudural anestezi ile sol kalçamdan protez ameliyatı oldum.Ameliyat haneye girince belimden önce 3 adet iğne yapıldı.Hemen belimin altı uyuştu.Sağ tarafıma yatırılp iki bacak üst üste getirilerek 3 saat ameliyat oldum.3 saat boyunca uyanık olarak bütün yapılan işlemleri hissetmedim ama sadece sesleri duydum.Bu süreyi şifa duaları okuyarak geçirdim.Allah sabır verdi.Doktorum başarılı bir operasyon geçirdiğimi söyledi.Evde sadece kendi ihtiyaçlarımı gidermek şartı ile iki aylık bir bakım sürecinden sonra, şu an dışarıya çıkıp bastonlarla rahatlıkla gezebiliyorum.Dün ilk defa arabamı (düz vites olmasına rağmen) kullandım.

Benim ileride sağ kalçamdanda aynı ameliyatı olmam gerekiyor.Eğer her şey bu ameliyatım gibi olursa korkmadan ve çekinmeden AYNI DOKTORUM tarafından olmak şartı ile tekrar bıçak altına yatarım.Ancak sizlerin tecrübelerinizi okuduktan sonra daha dikkatli olmaya çalışıyorum.Ameliyat sürecide sonrasıda zor.Allah bu amelitatı olacaklara şimdiden acil şifalar versin.

Ameliyat öncesi sedasyon sağlayıcı iğne yapılmadı mı? Ameliyathaneye tamamen bilinciniz açık şekilde mi gittiniz? Protez değil de ben kırık ameliyatımı epudral olmuştum, belden yapılan iğneleri hiç hatırlamıyorum. "Hasta sizin, başlayabilirsiniz." diyen bir sesle kendime gelip ameliyat sürecinin o kısmından sonrasını hatırlıyorum. Protez ameliyatımı genel anestezi altında olmuştum, ameliyat sonrası pek konforlu olmuyor. Protezim şuan gevşemiş durumda ve 3 ay sonra değişim ameliyatı olacağım. Büyük ihtimalle spinal ya da epudral olacak, çünkü genel anesteziyi sevmiyorum. Bu arada sesler çok rahatsız ediyor mu?

Merhaba A.Geyik
Bu arada boyun fıtığı ameliyatı olmuşsunuz, geçmiş olsun.İnşallah bu ameliyatlar son olur.
Ben doktoruma inanarak ve güvenerek bu ameliyata karar verdim.Ameliyat günü ameliyathanenin kapısına kadar eşimle birlikte gittim.Ameliyathane kapısında beni melek gibi 3 güler yüzlü hemşire karşıladı.Beni ameliyathaneye aldılar, pırıl pırıl ve tertemiz fakat soğuk bir ortamdı.Beni ameliyat için hazırladılar.Bu arada üşüdüğümü söylediğimde baş ucumda ısıtıcı yaktılar.Hemşireler bana ağrı kesici serum taktılar.Narkoz doktoru belimden iğne yaptı.Daha sonra doktorum geldi.Bana telkinlerde bulundu.Ameliyat esnasındada sabırla ameliyatımın bitmesini bekledim.Doktor geçmiş olsun arkadaşlar dedi ve ameliyatı bitirdi.Ben gene ayık ve uyanık bir şekilde odama götürüldüm.Gece yarısına doğru karnım acıktığında doktorun söylemi üzerine 2 tabak çorba içtim.Ertesi günüde doktorum ve fizyoterepistim tarafından yürüteçle yürütüldüm.Şu an bastonlarla dikkatli bir şekilde hayata adapte olmaya çalışıyorum.

Üst Alt