Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Protezi hakkında tecrübelerinizi yazar mısınız?

merhaba arkadaşlar benim sol kalca ve oma kemigi ezik dr cıktım bana ameliyat olacaksın dedi protez yapılacakmış .ama orada gördüm ki kalca protezi olanlar hep 60 yaş üzeridi ben 40 yaşındayım protez ameliyatı uygunmudur. protez kullan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum protezin ömrü ne kadardır

Annemin tek taraflı total kalça protez ameliyatını Konya Farabi hastenesinde Prof. Mehmet Arazi yaklaşık 6 ay önce yaptı. Annem Konya'da yaşamıyor, başka bir şehirde ağrı dolayısıyla devlet hastanesi ortopedi doktoruna muayeneye gitti, radyografik film çekildi, filmde protezin kap, soket açısı 45 derece olması gerekirken 90 derece olduğu söyledi, bir kaç başka ortopedi doktorada aynı radyografik filmler gösterildi, ameliyattan hemen sonra çekilen film, 2. ayda çekilen film ve 6. ayda çekilen filmlere bakıldı hepsinde sonuç aynıydı, protezin kap kısmı 45 derece kaydırılarak takılmış. Kısaca ameliyat sırasında teknik hata yapılmış. Devlet hastanesinde ki doktorlar, kısa süre içerisinde yeni bir revizyon ameliyatı gerekeceğini söylediler ayrıca bu yanlış açı ağrıda yapabilirmiş ve kemik aşımınıda hızladırırmış vs. Sizlerin böyle bir tecrübesi var mı? Ne önerirsiniz? Moralimiz çok bozuk, yıkılmış durumdayız.

slm ,annenizin gittiği dr.lar cup soket açısının 45 derece olması gerektiğini belirtmişler.Bu açının yanlış olmasına bağlı olarak da ağrı ve kemiğin aşımı gerçekleşir denmiş.Annenizin şikayetleri nedir ?Ağrısız egzersiz yapabiliyor mu? Üzerine bastonla da olsa basabiliyor mu? Kalça protez amelıyatından önce annenizin kalça ile problemi neydi. Kalça çıkığı veya başka bir sorunu vs.... Bir de revizyon amelıyatını hemen yapmaya pek kalkışmıyorlar.Çünkü zordur. Bahsettiğiniz doktor Sema hastanesindeki Doç. Dr.Remzi Arif Özerdemoğlu 'mu.Eğer o dr. ise onu iyi araştırdınız mı?Çünkü siz de bilirsiniz ki her ortopedist her dalda aynı başarıya ulaşamaz.Uzmanı olduğu dal Kalça protez ve şimdi revizyon işi de giriyor.O dalda işin ehli olmalı. iNT ten baktığımda: Hacettepe mezunu _iyi , ama yurt dışında spine=omurga üzerine çalışmış.ilgilendiği dal olarak yayınlarına baktığımda yine spıne=omurga ,skolyoz ile ilgili araştırmaları var.El ile ilgili çalışmaları var.Kalça protezi ile ilgili bilgi göremedim.Bu doktoru da kalça protezi konusunda araştırmanız gerekiyor.Revizyon için amelıyata karar verilirse Dikkatli olun derim.Allah işinizi rast getirsin.

arkadaslar iki hafta once total kalca protezi ameliyati oldum. ameliyat olan bacagim 4 santim kisaudi ama ameliyattan sonra biraz fazla uzadi .zamanla yerine oturur esitlenir diyorlar ama cok enfiseleniyorum. siz ne dersiniz?

öncelikle geçmiş olsun. Amelıyatınız çok çok yeni.Endişelenmeye gerek yok.Yapacağınız egzersizlerle kaslar kuvvetlenerek kendine gelip ayak boyları eşitleniyor.Benim de amelıyatlı bacağım uzundu ki ameliyattan önce de boy farkı yoktu.Kaslar kuvvetlendikçe yerine geldi ve bacak boyu eşitlendi.Yalnız egzersizleri hiç ihmal etmeyin bunun yanı sıra aşırısına da kaçıp kasları yorup zorlamayın.Size ne verildiyse ve ne kadar denildiyse onu yapın.Öğrenmek istediğim konu;Kalça çıkıklığı ile ilgili bir sorun varmıydı ve ameliyatı nerde oldunuz ve doktorunuz kim. Tekrar geçmiş olsun.....

kalca cikikligi vardi. kucuk yasta ameliyat olmustum ama sol tarafim 4 santim kisa kalmisti. doktorum ali baktir. kayseri modern dunya hastanesinde. ne kadar sure icerisinde bacaklariniz esitlendi. ayrica bana yapmam icin egzersiz vermedi doktorum. sadece bol bol yurumemi soyledi. ne gibi egzersizler yapabilirim.

Doktorum bana ,kaslar ameliyattan sonra 6 hafta içinde toparlamaya başlar demişti.Gerçekten de öyle.Şayet doktorun bacak boyları eşitlenecek dediyse kaslar kuvvetlenınce eşitlenecek.Amelıyattan önce kaslar kuvvetli miydi? Kuvvetli ise toparlanması daha çabuk oluyor. Bu 2 ay olur 3 ay olur kişinın kas durumuna ve egzersizlerine bağlı.Doktorun sadece yürüme vermiş doktorundan izin alınca yüzme biliyorsan kasların toparlanması için yüzme en önemli faktördür.Onu sakın gözardı etme.Hareketlerinde aşırıya kaçma ki kasları yorup zorlama. Doktorun sana yapmaman gereken hareketleri söylemiştir sanırım.
Bana hangi egzersizleri yapmalıyım demişsin.Ancak doktorun egzersizi sende gerek görmediği için mi yoksa unutuldu da mı verilmedi ! .En azından ameliyat geçiriyorsun ,kasların toparlanması için bazı egzersizler gerekiyor..Sana temel egzersizleri yazacağım bilgilen ;ama muhakkak doktoruna yapmam gerekir mi diye sorup hatırlatmanda yarar var derim.

Sırtüstü yatarak yapılan hareketler: Hareketler günde sab.-öğl.- akş. veya en az sabah-Akşam ve hareketlerde yavaş yapılmalı aksi halde hızlı yapınca fayda sağlamadığı gibi kasları zorlama durumu da oluyor. hareketlerin sayıları da kaslar toparlandıkça 10 defa yapılanlar 15 20 25 şeklınde arttırılıyor

1-Kalçayı sık 5 'e kadar say ve bırak en az 10 defa Bu hareketi doktorlar mümkün olduğunca daha fazlaca yapın derler. günde aralı olarak ,yormamak şartıyla 4-5 kez yapabilirsin. Not:kası kasıp 5'e kadar tutarken, o bölgeye gelen kan orayı besler ,ki hareket bu şekilde düzgün yapıldığında kaslar beslenir ve ağrı da giderek azalır.
2- Bacağı düz bir şekilde yukarı kaldır ve indir 10 defa
3- Bacağı düz bir şekilde yana aç ve kapa 10 defa
4- Dizi bük,ayak tabanını yerden kaldırmadan sürüyerek geri getir ve uzat
5- Ayak tabanını pedala basar gibi yapabildiğin kadar aşağı bastır, 5'e kadar say ve bırak sonra ayak tabanını geriye çekebildiğin kadar çek 5'e kadar tut ve bırak 10 kez
6- Ayak bileklerini dıştan içe sonra içten dışa daire çizerek çevir.
Not:Sadece ayak bileklerinden çevireceksin,bacağı çevirme. çünkü: kalçaya içe ve dışa rotasyon-döndürme hareketi yasak bu dönem 3 ay veya daha fazla doktorunun iznine bağlı
7- Diz altına rulo havlu koy,ayak tabanları düz olacak şekilde ,dizi havluya bastır 10'a kadar tut ,bırak 10 defa Bu hareket de önemli diz kasları kuvvetlendirilererek dizin vucudun tüm yükünü rahat çekmesi sağlanıyor ve böylelikle ilerde oluşabilecek kireçlenme geciktiriliyor....
8-Amelıyatsız tarafa Yan yatıp, ayağı düz olarak yukarı kaldır ve indir... 10 defa
Bu dönemde yan dönerken bacak arasına
yastık koyularak dönmek gerekiyor.Bunu bir fizyoterapistten öğrenerek yapman lazım. Yalnız bu hareket önemlidir.Yatarken ki yana açma gibi değil, bu harekette yerçekimine karşı koyma durumu var. o nedenle başlarda zor bir harekettir.
9-ayaklar az aralı vazıyette yatarken : İki ayağı sanki yanlara doğru açıyormuş gibi yap 5'e kadar tut ve bırak. Bu hareket yana dirençli hareketlerdendir. Yan kaslarını kuvvetlendirmek için faydalıdır . Bu hareketi daha sonraları egzersiz bandajını kısa tutarak düğümleyip ayak bileklerinın az yukarı hızasına yerleştirip yana doğru açarak yapabilirsin.Daha kolaydır.

Otururken:
1- Ayak tabanı düz olacak şekilde bacağı diz
hizasına kadar yukarı kaldır 5'e kadar sayarak tut ve aşağı indir 10 defa
2- Dizleri tek tek yukarı çek 5 'e kadar tut ve indir 10 defa Dikkat etmen gereken durum: Dizi kalça hizasından yukarı çıkarma yani; Gövde-Kalça ve diz hizası 90 derece olacak ...Bu dönemde alçak tabureye,koltuğa oturmak dizler yukarıda kalacağı için bu nedenle yasak. 90 dereceden az olmamasına dikkat edilecek.Aynen otururken öne eğilmemek gibi......
3- Parmak uçlarına oturduğun yerde basıp 5 'e kadar say bırak sonra topuklarına aynı şekilde yap 10 defa Bu hareket de Havuz içinde de kenara tutunarak ayakta yapılıyor

Ayakta: Bır yere tutunarak yapılmalı
1- Ayağı düz olarak yana aç ve kapa 10 defa
2- Ayağı öne uzat ve indir 10 defa
3-Ayağı arkaya uzat ve indir. 10 defa
Doktorum arkaya fazla götürmemeye çalış
demişti

Bu hareketler 4./5 . haftadan itibaren kasların kuvvetine göre en hafifi olan sarı renkle başlayıp gri mavıye kadar giden thera-Band (egzersiz bandları) ile de yapılıyor Kasların kuvvetlenmesi için bayağı yararlıdır. Aynı zamanda bana doktorum havuz kenarında tutunarak yaptırdı.Suyun direncine karşı koyularak yapıldığı için kasların kuvvetlenmesinde çok faydalı....

Yüzükoyun yatarak: Bu hareketler de bu dönemde yastıkla yüzükoyun pozisyonuna geçilerek yapılıyor.Birinin yardımı gerekir. Bu hareketler de kalça kaba kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik ve dolayısıyle ayakta durabilmemizi sağlıyor

1-Yüzükoyun yatarken: Ayağı düz olarak yukarı kaldır,indir 10 defa
2_Yüzükoyun yatarken: Dizi 90 derece olacak şekilde bük ve yukarı kaldır ve indir 10 defa
3- Dizi kır ve ayak tabanını kabaya doğru getirmeye çalış ilk zamanlar birinden yardım alınacak
Bu egzersizler çeşitli tarihlerde fizyoterapistimin bana verdiği hareketlerdir.

Nejat Hoca ile Fahri hoca'nın hazırlayıp resimlerle sunduğu egzersizleri www.nomerk.com/pages/documents sitesinde de gördüm.Çok güzel tavsiye ederim.
Sibel bu hareketlerın yapıldığını bilgilenmen amacıyla yazdım. Acizane fikrim,yukarıda dediğim gibi yine de doktoruna hatırlat.Tekrar geçmiş olsun.
En kısa zamanda toparlanman dileğiyle....

Yukarıda kalça protezi ile ilgili egzersizlerin bulunduğu site değişmiş.
www.nomerk.com veya
www.nomerk.com/pages.nejatguney.html den faydalı bilgilere girince kalça protezi bölümünde görürsünüz. Protez hakkındakı bilgiler,amelıyat sonrası yapılmaması gereken hareketler ve egzersizler açısından çok yararlı bır site tavsiye ederim.

yazdiklariniz icin cok tesekkur ederim. ben zaten duzenli olarak yuzuyordum ameliyattan once de. doktorum izin verdiginde kaldigim yerden devam edecegim. 3 hafta sonra kontrolum var. egzersiz konusunu soracagim mutlaka. tekrar tesekkurler.

merhaba,kalça protezini araştırırken senin yazdıklarını okudum.bende aynı sorunlarla karşı karşıyayım.24 yaşındayım.dr lar dayan dayanabildiğn kadar diyorlar.sen ameliyat oldun mu memnunmusun.blgilendirirsen sevinirim.

sibel2411;

arkadaşım geçmiş olsun,rabbim şifa versin.
hemşeri sayılırız ali baktır şuanda hangi hastaneden görev yapıyor?
dediğinize göre yeni açılan hastane.
bende bi ali baktıra muayne olmayı düşünüyorum ama gelemedim ki kayseriye,
sağlıcakla kalasın arkadaşım...

ben 30 yasindayim. gittigim doktorlar dayansan en fazla 5 sene dayanabilirsin ve her halukarda ikinci ameliyati olman gerekir dediler. ayrica bel ve dizim bozulmaya baslamisti. artik modern tipta doktorlar yasa degilde hayat kalitesine bakiyorlar. karar sizin tabi ama iyi bir doktor bulmaya calisin derim. Allah yardim etsin.

ali baktir kayseri modern dunya hastanesinde.

selam burçın;
doktorun dayanabıldığın kadar dayan demış. Hareketlerini rahat yapabiliyor musun,kısıtlanmaya gidiyor mu?,yürüyüşlerin mesafesi azalmadıysa seni fazlaca yormuyorsa ve ağrıların pek yoksa bence gençsin. Bunu da geciktirmek için; çalışıyor ve evli isen yaşam sartlarını daha rahat edecek şekilde ayarlaman gerekiyor.Gereksiz yere kendini yormaman,evde yardımcı kullanabilme imkanını yaratman,fazla ağır taşımaman,kilo almaman,fazla yol yürümemen muhakkak arada dinlenmen, dolayısıyle araba kullanmanın önceliklerin arasında olmasını tavsiye ediyorum.Bunu n yanıı sıra muhakkak yüz ki kalça kaslarin kuvvetli olsun ve kalça hareketlerin kısıtlanmasın. Protezin ömrü olarak ,kullanılan protezin kalıtesi önemli.Ve de doktorun kalça konusunda ehli ,tecrübeli olması da önemli bir faktör.Amelıyattan sonra ptotezin ömrünü mümkün olduğunca uzun tutabilmek için de dikkat etmen gereken çok şey olacak.Ama hayat standardını bayağı aşağı çekiyorsa o zaman da beklemek , kendine zülum etmekten başka birşey olmaz.
Bu bölümde daha önceki sayfalarda amelıyat olan arkadaşları okumanı tavsiye ederim. Artısı ve eksisi ile iyi düşünerek karar vermen gerektiğini göreceksin.
Herşeyin senın için hayırlı olması dileğiyle

selam bende avn hastasıyım kanlandırma ameliyatı oldum geçen yıl evre 3 idim ama bir işe yaramadı şu an evre 4 oldum kemiklerin sürtünmesinden dolayı çokkk ıstırabım var bana yardım edin bana ankarada iyi bir işinin ehli bu konuları bilen bir hoca söyleyin gatada cemil hoca var ama tayibe ulaşırdım ona ulaşana kadar özelide yokkk 3 kez uçakla gittim ank randevulu gittim bir deeee üç ay öncesinden birinde ist gitmiş 2 sindede randevu aldığım halde yurtdışında dediler 1,5 yaşında bebeğimle gidip gelmek o kadar zorki hoş bir de doktoru bulsam git gel konya altı saat neyse
arkadaşlar kendisine ulaşabileceğim iyi bir doktor adı ankaradaaa şu an malatyadayım kayserideki doktoru yazmışsınız buraya yakın sayılır iyi bir doktormuuu yardımmmm edin herkese acillll şifalar diliyorum rabbim hepimizin acılarını dindirsin iyi akş saygılar

[SIZE=2]Sevgili nekroz bende 6 ay önce kalça protezi ameliyatı oldum.Ameliyattan önce çok acılarım vardı.Hem kireçlenmeden dolayı hemde bacak kısalığından dolayı.Bu protez ameliyatından sonra acılarım ve ağrılarım geçti çok şükür.Yalnız ameliyatın avantajı olduğu kadar dezavantajı var.1,5 yaşında bir bebeğinizin olduğunu yazmışsınız.İyileşme sürecinde hem size hem bebeğinize bakabilecek birileri var mı?En az 2 ay birilerinin size bakması gerekiyor.Eğilemiyorsunuz,çömelemiyorsunuz,diz çökemiyorsunuz.Onun haricinde acısız ve ağrısız yürümek harika bir duygu.Bebeğiniz büyüyünceye kadar dayanabilirim diyorsanız baston kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.Acil şifalar diliyorum.

Ben Ankara dışında oturuyorum.Ankara Hacettepe Üniversitesi'nin hocalarından Prof.Dr.Bülent Atilla'ya ameliyat oldum.Yalnız ameliyatı özel hastanede yapıyor.Bu ayrıntıyıda dikkate alın lütfen.İleride sağ kalçamdan da ameliyat olmam gerekiyor ve ben yine aynı doktoruma olmak istiyorum. [/SIZE]

Arkadaşlar merhaba.Kök hücre hakkında bilgisi olan varmı? Facebook da avn grubundan bir bayan ayak bileğinde avn rahatsızlığın dan dolayı kök hücre tedavisi uygulanmış ve eylül ayından sonra sonuç belli olacak diyor.Dediğine göre Kalça dan AVN olan 3 hastaya da uygulan mış ve 2 si %100 iyileşme sağlanmış diğer hasta da aklımda kalan %70 iyileşme sağlanmış.Türkiyede sadece Cerrahpaşa da uygulanıyor mış.Bildiklerim bu kadar bilgisi olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.Ben de 7 senedir tek kalçadan AVN hastasıyım.Erteleye erteleye 7 senem geçti:) Direniyorum protez olmamak için:) Tavsiyem bacak kaslarınızı kuvvetlendirin ben çok faydasını gördüm 1 2 saat çok rahat yürüyorum ve kilo verin.Hepinize acil şifalar geçmiş olsun.

Merhaba.
Biraz uzunca bir yazı oldu ama bazı sorulara yanıt olabilir diye düşünerek tüm iyileşme sürecimi anlatmak istedim.
Ben sol kalça protezi ameliyatı olalı 8 hafta oldu. ilk ameliyat olduğum zamanda yazmıştım ve arkadaşlar sağolsunlar çok yardımcı olmuşlardı. Dediğim gibi daha 2 ay bile olmadı. Ameliyattan önce kısa olan bacağım 4 santim uzadı. ilk zamanlar ameliyat olan sol bacağım sağdan daha uzunduve bu beni çok kızdırıyordu. ama 8 haftada çok büyük ölçüde aynı boya geldiler. böyle bir sorunu olan endişe etmesin.Süreç şöyle oldu. 1 hafta uzamadan kaynaklanan sinir ve kas gerilmesi ağrılarım oldu. 2. hafta bu ağrılar yavaş yavaş azalmaya başladı. 3. haftada hemen hemen hiç ağrım kalmadı. ben ikinci günden itibaren yürüteçle yürümeye başladım. Kişisel ihtiyaçlarım için. 3 hafta sonra dikişlerimi aldırdım ve yürüteci bırakıp tek koltuk değneğine geçtim. Değneği sağlam ayağım tarafında tutuyordum. bu arada 3. hafta dikiş aldırmaya giderken merdiven indim ve çıktım. tek tek tabi. inerken ameliyatlı, çıkarken sağlam ayağı kullandım. Bu arada yürümelerim sıklaştı. gelen misafirlerle balkona çıkıp oturmaya, çay içmeye başladım. evin koridorlarında gitgel yürüyüş yaptım. bu bahsedilen topuğu yerden kaldırmadan ayağı yukarı çekme ya da dizi altına havlu koyup yere doğru bastırma egzersizlerini yaptım. 1. ayım dolduğunda biraz ağrım oldu. galiba üşüttüğüm için protez ağrı yaptı. bunun üzerine 2 hafta yatakta daha çok kalarak dinlendim veağrılarım geçti. 1 buçuk ay sonunda doktoruma kontrole gittim. filmde herşeyin yolunda olduğu görüldü. doktorum çok çok iyi dedi. ben bunun üzerine 1 buçuk aydan sonra koltuk değneğini de attım ve tek başıma yürümeye başladım. başta topallamalarım çok oldu. kasların güçsüzlüğünden sanırım. Buarada dizi yere doğru bastırma hareketini ve de yana yatarak ameliyatlı bacağı yukarıya kaldırıp bekletme hareketini yaptım. yatarken yana dönüp yatmaya başladım. Bacaklarımın arasına yastık koymadan yatabiliyorum ama ben rahat olduğu için koymayı tercih ediyorum. Şu an 8 hafta oldu. ben merdivenlerden normal bir insanın inip çıktığı gibi çıkabiliyorum. istediğim kadar oturabiliyorum ve yürümem epey düzeldi. başta iyi yürüyorum sonra kaslar yorulunca topallamam çoğalıyor ama ben geçeceğini düşünüyorum. Ve hiç ağrım yok. Yatağımı da bugün itibariyle toplattım. artık evdeki herkes gibi tv izlerken yatarak değil oturarak izleyeceğim. Tuvalet yükselticimi hala kullanıyorum çünkü rahat ediyorum. ama misafirliğe falan gittiğimde normal klozette kullanabiliyorum. beslenme olarak kas gelişimi için protein almaya çalışıyorum. süt yoğurt yumurta et balık tavuk... banyomu uzun süredir kendim yapıyorum. belden aşağıya eğilmemek gerekiyor. tabiki bacak bacak üstüne atma falan yok.
Ben kendime göre başarılı bulduğum iyileşme sürecini sizinle paylaşmak istedim. Doktorum Ali Baktır. Kayseri özel modern dünya hastanesinde oldum ameliyatımı. ama doktorum yakında özel muanehanesine geçecek. bi kaç sene sonra sağ tarafımdan da olmam gerekecek ve ben aynı doktora olmak istiyorum.

Benim de bir kaç sorum var. Ameliyatlı bacağımdaki hafif morluk hala geçmedi. doktorum normal dedi. sizce??
Normal bir yürümeye ne kadar süre sonra kavuşurum.
Tecrübe edenler cevaplarsa sevinirim.

Selam

Bende AVN Hastasıyım kanlandırma ve greft operasyonu geçirdim ameliyattan sonra avn problemi kalmadı fakat greft alınan yerde çökme oluştu elle belirgin şekilde(greft alınan kemikte )

bu çökme normalmidir çökme büyüyebilirmi
bu konuda bilginiz varmı
şimdiden Teşekkürler

Kalça Protezi ameliyatı olacağım. Önerilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Ben iltahaplı romatizma hastasıyım. Romatizma için kullandığım ilaçlar kalçamda kemik erimesi (femur başı avasküler nekroz) oluşturdu.Şimdi Dr.larım bana kalça protezi takacaklarmış.Böyle bir ameliyat geçiren varsa aranızda bana tecrubeleri yazabilirmi rica etsem ...?

slm protezinin ömrü en fazla 15 yıl daha sonra yine sıkıntı çıkabilir.onun için kanlandırma denilen operasyonu olup protezi ertelemek lazım ben knlandırma oldum şu an gayet iyi sonuç verdi iyi düşünüp öyle karar verin proteze geçmiş olsun

Arkadaşlar;

Metalurji bilimi günümüzde çok ilerledi,özellikle seramik-seramik protezlerin ( iyi kullanmak şartı ile ) 25-30 yıl hatta ömür boyu sorunsuz kullanılabileceği söyleniyor.15 yıl kullanılabilen protez devri bitti artık...

Arkadaş lar bugün doktorum seramik protez takıcaz dedi.Ben metal protez ler daha iyi diye biliyordum.32 yaşındayım.Seramik ile metal protez lerin birbirinden artıları eksileri neler dir?

1) Seramik-Seramik protezlerin,metal protezlere göre aşınma oranları çok daha az .
2) Seramik protezlerin ömrü metal protezlere oranla çok daha uzun.
3) Büyük başlı seramik protezlerin,yerinden çıkma olasılığı metallere göre çok daha düşük.
4) Seramik protezlerin esnekliği metallere oranla daha yüksek,çömelebiliyorsunuz.
5) Metal protezlerin sürtünmeden kaynaklanan küçük metal parçacıkları kana karışabiliyor,seramikte bu sorun yok.
6) Seramik,elmastan sonra gelen sürtünmeye en dayanıklı element.
7) Seramik,özellikle genç hastalarda, günümüzde en çok tercih edilen protez türü.

Bu bilgileri bana doktorum verdi ben de bir hafta sonra tek taraflı kalça protezi ameliyatı olacağım ve ben de de (seramik-seramik)
protez kullanılacak.Herkese geçmiş olsun.

Teşekkürler

Hangi Hastane de ameliyat olucaksın?

İstanbul Cerrahi Hastanesin'de ameliyat olacağım,SGK her tür protez'in masraflarının tamamını karşılıyor.Özelde olacaksanız "SADECE"
protez masraflarının tutarını SGK ile anlaşmalı özel hastaneler size yansıtmadan kendileri direk SGK dan alıyorlar.Ameliyata karar vermiş arkadaşlar bu tür özel hastaneleri bizzat araştırıp ameliyat ücretleri ve doktorları hakkında bilgi alabilir çünkü fiyat unsuru her hastaya göre değişmekte (yaş ve sağlık sorunları gibi)

arkadaşlar kalça protezi ameliyatı olanlar.çok korkularım var bu ameliyatla ilgili.daha doğrusu ameliyat sonrası yaşıyacaklarımdan korkuyorum.topallamadan yürüyebilecekmiyim?
evlilik hayatımı etkiliycekmi?
ömür boyunca eğilip doğrulamıyacakmıyım?
lütfen cevaplarınızı bekliyorum

benim romatızmaya bağlı olaraktan kalça protezi olmaihtimalım vardı ama olmadım şu an rahatım ama ilerde olmayı düşünebilirim.

yardım

arkadaşar hepinize geçmiş olsun.Görüyorum ki benim yaşadığım tedirginlikleri birçoğunuz yaşamışsınız. Ben de kalça protezi ameliyatı olmaya karar vedim ve yazılanları okudukça yalnıız olmadığımı anladım.Ben Adana Ortopedia Hastanesinde amaliyat olamyı düşünüyorum.Bu hastanede Prof. Emre Toğrul'a ameliyat olan arkadaşım varsa lütfen deneyimlerini benimle paylaşsın.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Üst Alt