Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Protezi hakkında tecrübelerinizi yazar mısınız?

Kalça protezlerinde doktorunuza hangi marka protez konulacağınızı sorun
markalar:smith&nephew ceramic ceramic 36+ baş önemli
strayker
zimmer
biomet
yani kısacası usd menşei protezler kalitelidir.

Arkadaşım,eşim aynı ameliyatı yani kalça protezi ameliyatı oldu ve seramik başlı protez takıldı ve ameliyatın ertesi günü doktor yürüttü üç ay içinde tamamen sağlıklı ve aksamadan yürüdü.eski sağlığına kavuştu.tavsiye ederiz.mutlaka olun.ama iyi bir hekim yapması lazım.bu önemli.bilgi almak isterseniz eşimi arayabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar benim ameliyatımda şu an 6.günüm. Pansumanlarım evde devam ediyor. Wolkır ile yürüme alıştırmaları yapıyorum/.ayrıca halsizlik iştahsızlık var. Ayağım boydan boya bandajlı sıkı sıkı sarılı.ama Allah sabrını veriyor.

Bugün 12. Günüm dikişlerin daha alınmadı ama genel olarak daha iyiyim ağrılarım var egzersizlerimi yapmaya çalışıyorum, bu gece Kadir gecesi Allah bana ve tüm hasta arkadaşlara sağlık versinİyileşmek, yardımsız yürümek , dışarı çıkmak ve normal hayatıma dönmek istiyorum. Son 3 yılım çok ağrılı geçmişti ağrınız bir hayat istiyorum . Bu arada protezine yük binmesin diye zayıflamaya da çalışıyorum yemek yemeye çekiniyorum

geçmiş olsun kardeşim,inşallah kısa zamanda iyileşirsin,bana yaklaşık ikibuçuk yıl oldu çok şükür memnunum hiç bir sorunum yok, hatta unutuyorum protez olduğunu.

Sağolun. canım çok yanıyor. bu ağrı normal mi yanma ve kaşıntı da var

normal tabi,bendede olmuştu ama geçer inşallah tekrar geçmiş olsun

bende sağ kalça avazküler nekrozum 3 sene önce kanlandırma oldum dayanıyorum..tıp gelişirse diyorum belkiiii protezden yırtarız.... Allah şifaalar versin.. bunada şükür 4 sene olmuş başlayalı..meslekte zorluyo ama dayanmak lazım..acıya alıştım..artık acı bana dokunmuyo..kalça protezi olunca 6 ay yatarız artık acılar içinde...

Arkadaslar Allah için Akıl Fikir verin bana deli olucam ben 26 yasındayım dogustan kalca cıkıklıgı var bende 5 cm falan bacagm eksik istanbul medipol hastanesine gittim doktorla görüştüm aklıma yatmadı diyorki corap giyemezsin bagcıklık ayakabı giyemezsin bacakbacak üstüne atamazsın normal lavaboya oturamazsın bissürü sey aklımı aldı diyorum hepsine eyw peki düzgün yürüye bilecekmiyi m belli olmaz diyo 2 cm kısa kala bilir bacagın allah için bu ameliyatı olan arkadas varsa benmle telefonda görüşe bilirmi veya burda yaza bilir msj ata bilir nerde oldu ameliyatı nekadar para gitti hangi doktor acık adres verseniz cok ii olur.
543 401 2006 sizden haber bekliyorum ameliyat olmak istiyorum sırf düzgün yürüye bileyim diye...

arkadaşlar eşim 3 gün önce sol kalça protez ameliyatı oldu. ağrısı yok ancak sol ayağında daha önceki 4 cm lik kısalık vardı doktor ayakları eşitleyeceğini söylemişti. eşim yatakta yatarken sol ayağının halen kısa olduğunu görüyorum bu normal mi yani zamanla eşitlenme durumu söz konusu mu? ayrıca 4. günde yürüteçle wc ye gidiyor yükselticiye oturuyor bazen kalkamayınca umutsuzluğa kapılıp ağlıyor. kısalık konusunca cevaplarınızı bekliyor sağlıklı günler diliyorum.

şımarık kardeşim ben sana özelden cevap yazmıştım okumadın galiba,sana onları söyleyen dr haltetmiş,hiç korkma çorap ve lavabo olayı ilk bir kaç ay doğru ondan sonra hiç alakası yok ben canlı örneğim işte.çorap ameliyattan sonra damarlar için ama kısa zaman için lavaboda normaldir ayağını fazla kırıp oturamazsın ama zamanla düzeliyor ben çok rahatım koşabiliyorum bile ya düşün işte kararını verirsen kimsenin lafına gitme kardeşim allaha sığın ol ameliyatını derim ben

Benim de kalcama total protez takilmasi gerekiyormus.. benim korkum ameliyattan sonra corap ve ayakkabi giyememek.. kalcamda avn var diyorlar ama kisalma yok aksine uzama var bu normal mi??daha once iki defa kalcadan acik ve kapali ameliyat oldum. bacagimda kas kalmadi.. protez ameliyati olduktan sonra kas olmadigi icin hareket edemem diye korkuyorum..

slm ben denizli den sultan bende de doğuştan kalça çıkıklığı var 4 cm sol bacakta kısalık ayrıcai .bu protez hakkında amaliyat olan arkadaşlardan tavsiye almak istiyorum 26 yaşındayım doktorlar ne kadar geç amaliyat olursan o kadar iyi diyor burda sağlıklı olacaksam protez amaliyatı olmak isterim tabiki ama yeteri kadar bilgi sahibi değilim ve korkularım var

Ameliyat olalı 5 ay doldu. Ağrısız yürümek, aksamadan ve baston kullanmadan, insanların bakışları olmadan...öyle güzel bir duygu ki Allah, kalça kireçlenmesi , kalça çıkığı yaşayan tüm arkadaşlarıma bu güzel duyguyu nasip etsin.
Ameliyatı erteleyen arkadaşlara tavsiyem, hiç beklemeye değmez, o acıları 1 gün bile çekmek çok zor biliyorum.Ameliyat olmadan önce çok çok dua edin, ben öyle yaptım . Herşey Allahın elindedir bunu unutmayalım :)

Arkadaşlar o kadar güzel şeyler paylaşıyorsunuzki öncelikle bu seviyeli samimi gerçek yaşanmışlıkları paylaştığınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim.Benim problemim ''doğuştan kalça çıkığı''(yüksek kalça)diyorlar konuya yabancı değilsiniz yani ,çünkü herkes kendi çapında araştırıyor sorup soruşturuyor ee! çağımız teknolojisinide katıığımız zaman ulaşımayan bilgi kalmıyor doğru kullanıldığında tab i:).Tabi herkes gibi bende araştırıyor,görüşüyorum 18 yaşımdan bu yana ep olumsuz cevaplar aldım 53 yaşıma kadar gerek yakın çevrem gerek okul hayatımgerekse devletim tarafından bazen özürlü bazen sağlam muamelesi görerek bu günlere dek geldim emekli oldum normal olarak zaman zaman ağrılarım çekilmez oluyor geçicide olsa üstesinden geliyorum programları takip edip doktorlarla görüşüyorum tabiki çok şey değişti değişiyor ama ne yazıki kimse bana sizlerin yarısı kadar bile inandırıcı gelmiyor,değermi değmezmi bir türlü karar veremiyorum endişelerim var.kafamda şekillendirmeye çalışıyorum izmir'i düşünüyorum bu konuda hastahane konusunda ama henüz doktor için bir karar vermiş değilim.nisan sonu gibi (antalya)akdeniz ünversitesinde bir randevum var araştırmaya devam ediyorum . Hocaların dediklerine göre benim ameliyatım zor bir ameliyat imiş total kalça ameliyatından kırık,kireçlenme,ameliyatlarından farklı olduğunu söylüyorlar.eğer benim için yazarsanız minnet duyacağım sizlere şimdiden çok teşekkürler ediyorum herkese sağlıklı günler diliyorum...

Öncelikle çok geçmiş olsun Dilek hanım operasyon nerede yapıldı,kim yaptı ? tek kalçamı,doğuştanmı,kireçlenmeden dolaymı oldunuz ? sizin adınıza çok sevindim ne mutlu size :)

merhaba Gulay40 öncelikle geçmiş olsun eşiniz ile görüşmek istiyorum mümkünse ameliyat nerede yapıldı kim yaptı tam olarak teşhisi yeydi ? Bunları öğrenebilirmiyim acaba teşekkür ederim.

Arkadaşlar benim çift taraflı kalça çıkığı [FONT=Verdana](kırık yok,kireçlenme yok,) [/FONT]yani doğuştan . Doktorlar ''yüksek kalça'' diyorlar benim durumumda olan,ameliyat olmuş,gören duyan arkadaşlar eğer yazarsanız çok memnun olurum lütfen şimdiden teşekkürler ! ! ! ( umarım doğru yere yazıyorumdur çünkü bu siteyi yeni keşfettim sürekli araştırıyorum ama malesef sonuç karmakarışık )

teşekkürler merveenes dikkate alacağım ama henüz o aşamaya gelemedik malesef her kafadan bir ses kafa karmakarışık balon oldu :(

Merhaba enver bey ben 53 yaşımdayım doğuştan iki taraflı kalça çıkığı var bu zamana kadar geldim bir şekilde ama bundan sonraki yaşamımı ağrısız düzgün yürüyerek geçirmek istiyorum bir türlü karar veremiyorum herkes farklı şey söylüyor tabi bu arada protezlerin ömürlerinin uzadığınıda duyuyorum biliyorum. Bildiğiniz üzere doktor,hastahane konusu çok önem taşıyor siz ikibuçuk yıl önce ameliyat olduğunuzu yazmışsınız nerede oldunuz kim yaptı bu konuda yazarsanız çok memnun olurum teşekkür ederim...

Bugun gene dr gittim ve hoca eninde sonunda kalca protezi sart sana dedi.

27 yasindayim bakalim kac yil gidecek bu protez bende :(

yok daha olmadim ama olmayi dusunuyorum.. agrilarim cekilmez oldu

geçmiş olsun ilk olarak emin ellerde yapıldığı zaman sizin dedikleriniz gibi elime gelicek gibi sorunlar olmuyor
ben ameliyatımı olalı yeni oldu ve öyle bir şikayetim yok çok şükür 18 kasımda ilk ameliyatım oldu hemen akibiyetınde 13 ocak 2014 de diğer bacağımdan oldum 2.operasyonum riskli olduğu için 1 ay boyunca hiç kalkmadım ve ağırlığımı hiç o ayağıma vermedim sonrasındada dr beklediğimden ii geldin dedi ve 2.kontroldede bastonlarımı attırdı ve onlara gerek kalmadını söyledi size tavsiyem kemik suyunu balığı ve süt ürünlerini bol tüketin ilk ameliyatımda öyle yaptım şimdi çok şükür ne bir ağrı ne bir sızı hiç bişi yok yürümem değişti ama zamanla eskisi gibi gücüne gelicek ve aksaklığım yok çok şükür sadece protezin var oldunu sinirlenip kendimi kastığımda ve hafif üşüdümde hissediyorum oda normal kış aylarında oldum için bir yaz
atlatmam gerek ve protezin kaynaması için bol güneş almak lazımmı dr öyle dedi ve ameliyat ağrılarımda hiç olmadı

syn kadife kilosuz yaşı genç olan bayanlara seramik protez yapıyorlar ve max 25 yıl gidiyormuş ama hareketleri bol bol yaparsan erken aşındıracak hareketler yapmadıgın takdirde

mutluyummm;

protez den sonra corap giyme allafranga tuvalet konusunda doktor kisitlama olacak dedi mi acaba??

merhabalar, ortopedi doktoruyum...elimden geldiğince samimiyetle cevap vermeye çalışacağım..öncelikle şunu belirtmem lazım buradaki önerilerim kesinlikle sizi dinleyen , muayene eden,filminize bakan,sizi tanıyan doktorunuzdan daha önemli OLAMAZ..sadece tavsiye ve bilgilendirme niteliğindedir..herkese Allah tan şifa dilerim...biz doktorlar buna sadece aracıyız..

akgün ben varis çorabı giymedim drum bunun içinde herhangi bişi söylemedi ve alafranga tuvaleti için medikalcilerde adını hatırlıyamıyacam ama destekleyici bişi var yükseltiyor onu aldım ve kesinliklede şuan çıkartmayı düşünmüyorum ben çok memnunum drumdan saolsun şuan drluk işim kalmadı bundan sonraki süreç beni ilgilendirecek benim dikkat etmem gerekiyor aynı cocuk gibi
yataktan kalkarken v şeklinde kalkıyordum ve o şekilde yatarken öyle yatıyordum şimdi herşey normale döndü desteksiz yürüyebiliyorum hatta aksama falan kalmadı çok şükür

akgün sadece ömür boyunca normal tuvalete oturamayacaksın ve alçak yerlere sakın oturma bol bol hareket yapki kireçleme yapmasın benim bildiklerim tecrübelerim bunlar umarım sizi aydınlatabilmişimdir

benim ameliyatım izmir katip çelebi atatürk eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı, doğuştan, tek taraflı yapıldı kireçlenme de vardı tabii, şimdi memnunum ağrılardan kurtuldum ve yürüyüşüm düzeldi. şimdi bol bol kondüsyon bisikleti kullanıyorum kasları güçlendirip, proteze yük binmesini önlemek için. proteze çok iyi bakmak ve tasarruflu kullanmak gerekiyor.

Düşünmeye değecek birşey değil teo. Olmanı ve biran önce sağlığına kavuşmanızı dilerim.

Merhaba aynı derdin sahibi arkadaşlar… Ben, 3,5 ay önce İstanbul’da, özel bir hastanede, iyi bir doktor tarafından gerçekleştirilen sağ kalça protezi ameliyatı oldum. Ameliyatım epidural anestezi yöntemi ile gerçekleştirildi, ama ben sanki tamamen uyudum ve hiçbir şey duymadım. Belgelerden anladığım kadarıyla ameliyatım 1,5 saat sürdü. Epidural anestezi noktasına bağlı ağrı kesici enjeksiyon cihazını daha 24 saat dolmadan kapattırdım. Ameliyatın 2. günü başlayan egzersizlerin ardından ayağa kalkma ve yürüteç ile yürüme denemesi de yaptım, ancak aşırı baş dönmesi ve tansiyon düşmesi nedeniyle başaramadım. Sonraki günlerde ayağa kalktım, yürüdüm, merdiven çıktım. 2 günü fazladan kendi isteğimle olmak üzere hastaneden 7. gün taburcu oldum. Ameliyatın gerçekleştirildiği kalça bölgemde genel olarak ağrı sorunum çok fazla olmadı. En büyük derdim sağ ayağımdaki nöropatik ağrılar (sinir ağrıları) oldu. Ayağım sürekli uyuşukluk halindeydi ve karıncalanıyor, yanıyor, batıyor, elektrik çarpması gibi oluyor, kesiliyor gibi oluyor vb. durumlar yaşıyordum. Ayağıma en küçük bir temas bile bana çok acı veriyordu. Bu durumun sebebi sağ ayağımda daha önceden var olan 6,5 cm lik kısalık idi ve bu kısalık protez ameliyatım sırasında doktorum tarafından giderilmişti. Doktorum bu ağrıların geçici olduğunu, süre veremeyeceğini ve sabretmem gerektiğini söyledi. Ameliyatımın üzerinde 3,5 ay geçti ama ben maalesef hala bu sinir ağrılarını çekiyorum. Ayağımdaki çok ciddi acı ve sinir ağrıları nedeniyle yere tam basamadığım ve ayağıma güç veremediğim için yürüteci 2,5 ay boyunca bırakamadım. Sonra zor da olsa bastona geçtim. Şimdi son 15 gündür bastonu da ev içinde bıraktım ve desteksiz yürüyorum. Henüz biraz sendeleyerek yürüyorum, ama sanırım sinir ağrılarım geçtikçe ve ayağımdaki kasılmada gevşeyecek ve daha düzgün yürür hale gelebileceğim. Sinir ağrılarım nedeniyle çok acılar çektim ve zor günler geçirdim. Ama bu sabrımın sonunda aksamadan yürüyeceğimi bilmek beni teselli ediyor ve sevindiriyor. Bu açıdan iyi bir doktor seçmiş olduğuma inanıyorum. Çünkü muhtemelen bu dalda uzman olmayan bir el tarafından ameliyat edilseydim belki bu kadar sinir ağrısı çekmeyecektim, ama hala bacağımda birkaç cm lik kısalık devam edecekti. Umarım uzun yazarak sizleri sıkmadım ama kısaca benim ameliyat sürecim de böyle. Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Kalça Protezi

Protez emeliyatı olan ve olmayı düşünen bütün arkadaşlarım öncelikle hepinize geçmiş olsun dileklerimi göndererek sözlerime başlamak istiyorum.Fazla detaya girmeden kimseyide sıkmadan kısaca birşeyler baylaşmak münkünse sizdende deneyimlerinizi paylaşmanız konusunda ricada bulunmak istiyorum.Çok erkenmi değilmi tartışmalarını doktorlarca çok yapıldığını sonradan öğrendiğim bir süreçten sonra 28 yaşında kısa süreli aralıklarla iki bacağıma iki protez ameliyatı yapıldı.Sizlerinde bahsettiği bacağın uzamasından kaynaklanan sinir ağrılarını yaklaşık üç ay yaşadım.Yaşayanlar çok iyi bilir sıkıntılı zor bir süreç ama hiç bir acı aynı kalmıyor rabbim kimseye ; dermansız dert vermesin.İyileşme sürecinden sonra yorulunca ayağımın üzerine basamadığımı dinlenince geçtiğini doktoruma söyledim sinir gerilmesinden kaynaklandığını söyledi.Dinlenince geçeceğini bildiğim için normal insanlar gibi işime gidip geldim bacağımda protezin olduğunu bile unuttuğum zamanlar oldu fakat kış ayları illede ağrım oluyordu.Protezin ömrü on yıl değneklerini kullanmaya başla dediler ağrı oldu ama değnek kullanmadan ben çok şükür on altı yılı geride bıraktım.Şimdi ağrılarım arttı doktora gittim protezde kayma olduğunu söyledi filimdede gösterdi tam ortada olması gereken o yuvarlak top kenara dayanmış.Tabi bu durum beni üzdü bir kaç yıl daha amaliyat olmadan idare edebilirmiyim dedim belkide bir yıl dedi.Şimdi elimde bastonla dolaşıyorum bastonla dolaştığım sürece sıkıntı yok iyi olduğumu düşünüp bastonsuz evin içinde biraz dolaşsam ağrılarım başlıyor.Sanki bu şekilde devam edersem ameliyat zamanını daha aileriye atacakmışım gibi geliyor.İkinci ameliyatın daha zor olduğu protez ömrünün daha kısa olduğu vs bilgiler beni kaygılandırıyor elbette kaderden kaçılmaz ama ben dayanılmayacak duruma gelinceye kadar idare etmeye çalışacağım.Hatta ben belki kendimi kandırıyorum bilmiyorum ama buna benzer ağrılar eskidende oldu belkide geçecek diye ümit ediyorum.Bu arada doktorun kasları güçlendirmek için vermiş olduğu egsersizleri aravermeden yapıyorum.Birde fizik doktoruna gitmek istiyorum ağrılarımın geçmesinde faydası olacaktır.Hepinize sağlıklı ağrısız güzel günler diliyorum. Protez yenilemesi ameliyatı geçiren arkadaşlarım tercübelerini paylaşır tavsiyelerde bulunurlarsa çok memnun olurum.

Kalça protezi öncesi ve sonrası

Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. Aslında 2 yıldır takip ediyorum ama konu hakkında detaylı bir yazı hazırlayabilmek için 1 sene bekledim ki yazdığım yazı tamamen objektif olabilsin. Uzun bir yazı olacak. Fakat sıkılmadan okumanızı tavsiye ediyorum.

Adım Yiğit, 25 yaşındayım. Halihazırda bir genetik hastalığım var: Herediter osteokondromatozis. Kemiklerin büyüme plaklarında oluşan tümörler ve bunların sinir ve kaslara baskı yaparak oluşturduğu ağrılardan ibaret. Daha kötü sonuçlar da oluyor fakat konumuz bu değil. Hastalığımından dolayı çeşitli yaşlarda, hem genel hem epidural(belden uyuşturma) anestezi altında 8 defa ameliyat oldum. Aynı zamanda veteriner hekimim. Dolayısıyla konuya hakimim. Neyse biz konumuza dönelim.

2 sene önce geçirdiğim motor kazası sonucu sol femur boyun kırığı oldu. Malesef acil servisin ilgisizliğinden dolayı bu kırık farkedilmedi. Femur boyun kırıklarında ilk 12 saat içinde müdahale edilmesi gerekiyor, zira bu bölgede damarlaşma seyrek olduğu için kırık uçları nekrozlaşarak kemiğin kaynamasını olanaksız hale getiriyor. Benim kırığım kazadan 10 gün sonra opare edildiğinden dolayı kaynama olmadı.

İlk ameliyatım Antalya Medikal Parkta oldu. Bugüne kadar gördüğüm en lüks hastaneydi gerçekten. Ameliyat öncesi ve sonrası gerek doktorlar gerek hemşireler olsun oldukça ilgiliydiler. Sağ olsunlar. Doktorum bacak boyumda bir miktar kısalma olacağını söylemişti, hatta kaynama olasılığının oldukça düşük olduğunu ve kalça protezi düşünmem gerektiğini söyledi. Tabi insan korkuyor. İtiraz ettim çünkü vücudunuzun bir parçasının metal bir aksamla değiştirilme fikri gerçekten korkutucu. Ama korkmayın, neden korkmamanız gerektiğini söyleyeceğim.

Ameliyat sırasında kaslarınız bir miktar kurcalandığından dolayı ağrılarınız oluyor. Bu çok normal. Kasların iyileşme süresi 2-3 hafta arasında değişir. Tamamen iyileşme 40 gün, eski gücünü kazanma 55-60. günde olur. Şimdi buraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü bir çok insanın yaptığı bir hata var: Evet, ağrı kesiciler. Sevgili arkadaşlarım, ağrı vücudun iyileşme süresinde o bölgenin korunması adına gösterdiği bir tepkidir. Normaldir, engellenmemesi gerekir. Bir çok insan ameliyat sonrası günde 2 defa ağrı kesici alıyor iyileşene kadar. Bu çok yanlış. Çünkü;
- Ağrı kesiciler iyileşme süresini uzatır.
- Ağrı kesiciler, ağrıyı ortadan kaldırdığından dolayı bölgeye daha çok yük bindirmenize, zedelemenize olanak verir.
- Ağrı kesiciler böbrek yetmezliği başta olmak üzere karaciğer yetmezliği, metabolik rahatsızlıklara sebep olur.
2 haftada bir şey olmaz demeyin. 28 yaşında böbrek yetmezliği olup diyalize giden insanlar tanıyorum. Lütfen bu konuda dikkatli olun. Uyuyamayacak kadar, dinlenemeyecek kadar çok ağrınız yoksa uzak durun. Sıkın dişinizi. Masaj yapmayı deneyin, dikkatinizi başka yere vermeyi deneyin. Çünkü o ağrıların bazıları psikolojik olabiliyor. Denenmiş test edilmiştir.

İlk ameliyatımdan ve ilk iyileşme sürecini atlattıktan sonra yürümekte çok zorlandım. Bunun için bir baston aldım. Başta garipsesem de daha sonra oldukça sahiplendim bastonumu. Üstüne figürler çizdim. Bir nevi yanımdan ayırmadığım kankamdı. Her gün 30-60 dklık yürüyüşler yapıyordum. Evdeki spor bisikletini kullandım. Doktorun verdiği egzersizleri yaptım. Amacım kan dolaşımımı hızlandırarak iyileşmeyi sağlamaktı. 90 kiloydum o zamanlar. Tabi bu dezavantaj. Kilo da vermeliydim. Ama insan yattığı yerden kilo veremiyor gerçekten. Bu süre içinde İzmir EMOT hastanesinde 2 ameliyat daha oldum. Bacağım 2 cm kadar kısalmıştı. Bu oldukça depresif bir durum yarattı bende. Doktorum da Protezden başka alternatif olmadığını söylediğinde daha da yıkıldım. Neden:
- Bacak bacak üstüne atamayacaktım.
- Depar atarak koşamayacaktım.
- Yere bağdaş kurarak oturamayacaktım.
- 20 kilo üstünü kaldıramayacaktım.
- Yüksekten atlayamayacaktım.

Şimdi burda duralım ve düşünelim. Yapamayacak olduğunuz bu hareketler hayatınızda ne ifade ediyor? Tamam belki depar atamamak(ki yapabiliyorum şu an)
ama diğerlerinin hayatımızdaki önemi nedir? Ben aksiyon sahnelerinde oynayan bir dublör değilim. Ya da bacak bacak üstüne atmak... Sizlere de bunu söylemişlerdir ve üzülmüş olabilirsiniz. Ama üzülmeyin. İnanın bunlar gereksiz hareketler. 20 kilo üstünü kaldırmak(yapabiliyorum) neden? İş icabı gerekli olabilir. Ama durumu izah ettiğinizde yardım etmeyecek insan var mı? Yardım kültürümüzde var. Sıkıntı yapmayın. Bu yazdıklarımın hepsini yapabiliyorum. Siz de yapacaksınız. Belki çift taraflı protezi olanlar yapamayabilir, ama dediğim gibi bunlar zaten ihtiyacımız olmayan hareket ve figürler.

Protezim takıldıktan sonra protezi hissedeceğimi, orda sanki hep yabancı bir madde varmış gibi olacağını düşünmüştüm. Yanılmışım. Ameliyattan sonra 1 ay boyunca öne eğilmeniz yasaklanacak. Protezin yerinden oynamaması için önemli bir şey. Çok önemli dahi olsa sakın yapmayın. Yataktan nasıl kalkacağınızı, nasıl oturacağınızı sorun, bunları öğrenin. Youtube'tan bakarsanız bunlar hakkında detaylı videolar var. "Hip joint replacement recovery" yazarsanız tonlarca video çıkacak. Bunları izleyin. Diğer önemli bir şey daha, doktorunuzun verdiği egzersizleri eksiksiz yapın. Egzersizleri nasıl yapacağınızı, sınırların neler olduğunu, neleri yapmamanız gerektiğini öğrenin. Youtube'taki o videolarda yabancı hastanelerin önerdiği egzersizler var, diğer doktorların önerdiği egzersizler var. Bunları da ekleyin. Üşenmeden yapın. Çok tekrar ettim ama bu egzersizler iyileşme süresinde ve iyileşme kalitesinde hayati öneme sahip. Hangi kası, hangi egzersizin çalıştırdığını öğrenin. Her kasınızı eşit oranda güçlendirmeye çalışın. Çünkü ameliyat sonrasında oluşan ağrılar, hem ordaki zedelenme hem hareketsizlikten dolayı olur. Egzersizler bu ağrıların geçmesini sağlayacak. Hem de bölgenin kanlanarak daha iyi iyileşmesini sağlayacak.

Benim egzersiz programımda 10-12 adet değişik hareket vardı. Kendim oluşturmuştum. Günde 6 defa tekrarlıyordum bunları. Öne eğilme yasağı kalktıktan sonra biraz daha zorlayıcı, esneme ve güçlendirmeye dayalı hareketlere başladım. Günlük yürüyüşlerimi 1 saatten 2 saate çıkardım. 4 ay boyunca sürdürdüm bunu. Özellikle esneme hareketleri (parmak ucuna dokunma, açma germe) ağrılarıma çok iyi geliyordu. Bu süreçte çok ilginç bir şey oldu:

Bacağım fizyolojik olarak iyileşmişti, fakat bastona o kadar alışmışım ki, bastonu elime almadığımda topallıyordum. Bastonun üstüne yüklenmem gerekmiyordu. Elimde olsun yeter. O zaman hiç topallamıyordum. Psikolojinin önemini vurgulamak istiyorum burda. Yürüyüşlerinizde topallamamak için zorlayın kendinizi. "Aman zaten yürüyorum" diye geçiştirmeyin. Daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu durum beyninizin yarattığı bir durum. Aşabilirsiniz. Bir de protezin gıcırtısını hissetme durumu var. 4. aydan sonra konsantre olsanız da duyamıyorsunuz. Geçiyor bu durum.

2. ayın sonunda artık rahatla yürüyüşler yapabiliyordum. Çok uzun yürüyüşlerde(3-4 saat) ağrım oluyordu. Bu ağrıma durumu 4-5. aylara kadar sürdü. Üzülmüştüm açıkçası. Sol bacağımın üstüne yatamıyordum. Yani insan istiyor. İşte hafif tempo koşular olsun, topallığın tamamen geçmesi olsun... Bunlar 6. aydan sonra düzelmeye başladı. Şu an 14 ay oldu. Hemen hemen eskiden yaptığım her şeyi yapabiliyorum. Şöyle bahsedeyim hayatımdan:
- Araba kullanabiliyorum.
- Bisiklet sürebiliyorum.
- Yürüme limitimi hiç denemedim ama 4-5 saat geze geze yürüdüğüm oldu. Zerre kadar ağrı duymadım.
- Koşabiliyorum, gerektiğinde daha hızlı koşabiliyorum.
- Dans edebiliyorum, harmandalı oynayabiliyorum(bkz. tek ayak üstünde zıplamak)
- Damacana falan kaldırabiliyorum.
- Kamyonet kasasından atlayabiliyorum.
- Bir defasında tam ameliyatlı kalçamın üstüne düştüm, odak noktası orasıydı. Ama anlık sızlama dışında bir şey olmadı.
- Bağdaş kuramıyorum.
- Bacak bacak üstüne atabiliyorum. İkisini de.
Özetle bacağım %90-95 lik performansta çalışıyor. Bunları yaparken kontrole gittiğimde(2 ay önce) doktorumla incelediğimizde protez 10/10 durumdaydı. Hiç bir gevşeme, kayma vs. yoktu. Bunları da başlarda bahsettiğim egzersiz programına borçluyum. Sizlere de tavsiye ediyorum.

Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa ve endişeleniyorsanız sizi anlıyorum. Kendi tecübelerimi aktarmaya çalıştım. Umarım kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmişimdir. Eğer başka bir sorunuz olursa yigitaking@hotmail.com adresine mail atabilir ya da bu mail adresiyle facebook araması yapıp direkt oradan mesaj atabilirsiniz. Elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım. Geçmiş olsun, sevgilerle.

Edit: Bacağımda şu anda kısalık yok. Belki vardır fakat 1 cm e kadar olan kısalıkları ölçmek mümkün değil. Gerçekten mümkün değil. Zaten yürüyüşünüzde bir değişikliğe yol açmıyor. Vücudumuzun 2 yarısı bir değil zaten. Bunun için endişelenmeyin ayrıca.

Son düzenleme:
Yiğit kardeşim yazdığın detaylı açıklamalar için çok teşekkürler. Banada 20 gün önce sol protez takıldı yazdıklarından faydalanacağım. Tekrar geçmiş olsun

Sevgili kardeşim keşke böyle detaylı açıklamalar daha önce olsada okusaydım. Kendimi boşuna sıkıp kahretmişim. Şimdi ameliyat oldum ve boşuna endişelendiğimi gördüm. Bizim gibilerin buraya tecrübelerini yazıp yeni ameliyat olacaklara moral vermesi için konuyu açmıştım. Yazdıkların için teşekkürler tekrar geçmiş olsun. Benim 20 gün oldu belli periyotlarda yazıcamki ameliyat olacaklara moral tecrübe olsun.

Yiğit Bey, yazınızı sabırla ve dikkatle okudum. Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Diğer arkadaşlarla da paylaşmış olmak için buradan cevap yazıyorum. Ağrı kesicilerle ilgili uyarılarınız dikkatimi çekti. Ancak ben farklı bir ağrı kesici hakkında sormak istiyorum. Benim doğuştan kalça çıkıklığı problemim vardı ve ameliyat önceside sağ bacağımda 7 cm kısalık mevcuttu. Protez ameliyatım sonrası bu kısalık telafi edildi. Ancak 5 ay olmasına rağmen yeni duruma alışamayan sinirlerim nedeniyle ben hala sinir ağrıları çekiyorum. İlk 2 ay dayanılmaz derecede sinir ağrılarım vardı ancak şimdi çok yavaş da olsa azalma seyrine girdi. Bu sinir ağrılarını hafifletici olarak Lyrica ilacını hala kullanıyorum. Bıraktığımda sızlamalarım yine ciddileşiyor. Bildiğiniz gibi Lyrica aslında epilepsi hastalarının kullandığı bir ilaç ve bir sürü de yan etkisi var. Sonuç olarak bilginiz varsa eğer size bu ilacı sormak istiyorum. Diğer bir konu da aksama konusu. Bacak boylarım eşitlenmesine rağmen ben hala aksayarak yürüyorum. Doktorumla görüştüğümde bunun kaslarımın güçsüzlüğü ile ilgili olduğunu ve kaslar güçlendikçe geçeceğini söyledi. Henüz ameliyatlı bacağımın üstünde tek ayak üstü duramıyorum. Ancak olayın sanırım biraz da psikolojik boyutu var. Neticede vücudum 41 senedir sağ tarafa aksayarak yürümeye şartlanmış durumda. İlk aylarda sinir ağrılarımın verdiği rahatsızlık nedeniyle pek de yapamadığım egzersizlerimi şimdilerde yapmaya başladım. Umarım yakın zamanda tüm sıkıntılarımdan kurtulurum. Size ve diğer arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimle sağlıcakla kalın...

Üst Alt