Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Protezi hakkında tecrübelerinizi yazar mısınız?

@mytuncer bey, geçmiş olsun. Doğuştan gelen rahatsızlığınız sonunda geçeceği için çok sevindim. Umarım en kısa zamanda bacağınız iyileşir, aksamanız düzelir.

İlaca gelince...
Lyrica ilacını daha önce duymadım. Veteriner hekimlikte pek kullanılmıyor. Şöyle bir incelediğimde dediğiniz gibi epilepsi hastalarında kullanılan bir ilaç. Asıl kullanım amacı titreme ve kasılmaları durdurmak. Aynı zamanda kasların kemiklere yapıştığı yerlerde(tendo) gerilmeye bağlı oluşan ağrıları da engelliyor diye okudum. Güzel bir ilaçmış. Uzun süre kullanımda karaciğer hasarına sebep olabildiğini yazmışlar. Yine de dediğim gibi, detaylı bir bilgim yok. Doktorunuz en doğrusunu söyleyecektir. Eğer uzun süre kullanmanızı söylediyse zaten risklerin farkındadır. Onun söylediği doz ve süre dışında kullanmayın. Benim ağrı kesici diye bahsettiğim novalgin, arveles, majezik gibi ağrı kesici, ateş düşürücü, yangı giderici ilaçlar. Antienflamatuar diye geçer. Lyrica farklı bir klasmanda.

Sinir ağrılarını iyi bilirim. Kendi hastalığımdan dolayı küçüklüğümden beri yaşıyorum. Tabii sizinki kadar şiddetli değildir ama o sızlamalar, bitmeyen çok uzun süreli ağrılar... Aşinayım. Hatta ağrı kesiciler bile etkisiz kalabiliyordu bende.

Bacağınızdaki kısalığın giderilmesine çok sevindim. 5 cm'den fazla uzatmalarda böyle ağrıların olabileceğini duymuştum, doktorum da bahsetmişti. Ağrılarınız olması normal. Dediğiniz gibi kaslarınız ve sinirleriniz daha önce olmadığı kadar uzamaya çalışıyor. Aslında yaptığınız şey vücut geliştirme yapanların yaptının aynısı. Kaslar şu şekilde güçlenir:
- Kasınızı zorlarsınız, mikro yırtıklar olur.
- Yemekler vasıtasıyla aldığınız proteinler(amino asitler) kan yoluyla buraya taşınır, kas onarılır.
- Yeni ve daha güçlü kas lifleri oluşurken, aynı zamanda fazladan lifler üretilir.

Spor yaparken bu olay sürekli tekrar eder. Yırtılır, iyileşir, yırtılır, iyileşir sonucunda güçlü, büyük kaslar elde edilir. Bu yüzden:
- Egzersizlerinizi asla ve asla ihmal etmeyin.
- Mümkünse diyetisyen vasıtasıyla kendinize protein ağırlıklı bir diyet uygulayın. Ameliyat olduğunuz hastanede vardır. Bir danışın derim. Ya da internetten de bulabilirsiniz.
- Kanlanma da çok önemli. Bu hususta ağrınızın şiddetine göre yürüyüşler yapın. Ya da vücudunuza tempo kazandırmak adına omuz, kol bile çalışabilirsiniz. Yeter ki kalbiniz güçlensin.
- Sigara, alkol kullanıyorsanız ya bırakın ya da minimuma indirin.

Son olarak da okuyan tüm arkadaşlarıma yegane tavsiyem. Şimdi burada konuşuyoruz bahsediyoruz ama, doktorunuzla konuşmadan asla bir şey yapmayın. İnanın ben 3 günde bir arayıp soruyordum. Misal @mytuncer bey gibi farklı bir durumunuz olabilir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım. Geçmiş olsun tekrar acil şifalar diliyorum.

Cevabınız için teşekkürler... Lyrica adlı ilacı zaten farklı bir klasmanda olduğu için sormuştum. Maalesef sinir ağrılarına normal ağrı kesiciler zaten etki etmiyor. Bu nedenle ihtiyaç olduğunda doktorlar Lyrica sınıfındaki ilaçları tavsiye ediyorlar. Tekrardan geçmiş olsun diliyorum...

selam arkadaşlar bende doguştan kalça cıkıklıgı var 35 yaşındayım arılarımdan dolayı doktora gittim bir ay sonra ameliyat yapacagını söyledi seramik takacagını söyledi benim gibi hastalıgı olan ve ameliyat geciren arkadaslar varsa iyileştilermi aksamaları gittimi bana yazarlarsa sevinirim

Sevilay hanım geçmiş olsun. 12. sayfada kendi sürecimden bahsettim. Ameliyat olalı 14-15 ay oldu. Benimki de seramik. Şu an çok iyiyim. Seramiklerin metal başlılara göre avantajı, hareket kabiliyetlerinin metal protezlere göre daha fazla olması, ve ömürlerinin uzun olması. İçiniz rahat, gönlünüz ferah olsun. Yazımı okursanız bir nebze olsun endişelerinizi gidereceğimi düşünüyorum.

Sevilay Hanım, öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. İnternetten de araştırırsanız göreceksiniz ki, seramik protezlerin son yıllarda kullanım oranı oldukça artmış durumda. Çünkü sürtünme ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklı. Metal başlı ve yuvalı protezler kadınlarda zaten pek tercih edilmiyor. Çünkü sürtünmeden kaynaklanan sebeplerle kanın metal değerlerinde az da olsa artışa sebep oluyormuş. O nedenle endişe etmeyin. Ancak ameliyat sonrası ilerleyen zamanlarda herhangi bir sebeple MR'a girme ihtiyacı olursa diye protezin metal kısımlarının manyetik olmayan metalden yapılmış olmasına dikkat etmek lazım. Bir de aksama konusunu sormuşsunuz: Ortalama olarak 3-4 cm lik kısalıklar telafi edilebiliyor. Ancak bu kısalık değeri sizin durumunuza ve doktorunuzun tecrübesine göre değişebilir. Ben ameliyat olalı 5.5 ay oldu. Kısalığım tamamen giderilmesine rağmen hala biraz aksamam var. Sebebi ilk aylarda yeterince egzersiz yapamamış olmam. Çünkü aksamanızın geçmesi kısalığınız olmasa bile bacak kaslarınızın yeterince güçlenmesine bağlı. O nedenle egzersizlerinizi ihmal etmemeniz lazım. Tekrar geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

slm arkadaşlar.doğuştan kalça çıkıklığı ve 4,5 cm kısalık vardı sol kalçamda. kararımı verip doktor aramaya başladım 1 sene sonunda ekim 2015 de izmirde prof. vasfi karatosun u buldum.2 kez gittikten sonra amaliyat tarihi verdi( özel muayenesi 300 tl bu arada arkadaşlar).2 hafta önce sol kalçama protez takıldı ve kısalık giderilmeye çalışıldı.düne kadar ayak parmağım hariç hiç bir tarafım tutmuyor gibi idi fakat şimdi biras daha iyiyim sadece geceleri artan agrılarım var hatta hiç geçmeyen sızılar ve ağrılar......yazabildim kadar yazıp sizleride aydınlatmak istiyorum arkadaşlar çooooooooookkk sabır gerekiyor gerçekten insan ne kadar olsa yerine göre isyan bile ediyor dayanacak gücü olmuyo .birde benim ayamdaki uyuşukluk hala tam olarak geçmedi ve ayagım düz durmuyo arada ayagımın altından nehirler geçiyo gibi kan dolaşımı oluyo büyük ihtimal. simdilik bu kadar agrılarım basladı gene allah hepimize sabır versinnn.................

merhaba arkadaşlar. uzun zamandır takip ediyorum bu siteyi özellikşe bu forumu. eşim 32 yaşında bir sene önce trafik kazası geçirdi. asetabulum kırığı ve kalça yerinden çıktı. 20 gün yoğun bakımdan sonra kırığı ameliyat ettiler. şuanda da total kalça protezi olması gerekiyor listeye alındı haber bekliyoruz. marmara Üniversitesi pendik eğitim ve araştırma hastanesinde. sizden ricam önceki ameliyatımızıda yapan doç.dr. bülent erol hakkında bilginiz varmıdır iyi bi doktormudur veya önerebileceğiniz iyi bi doktor varmıdır. çok çelişkilerdeyiz eşim ve ben hepimiz için zor bir durumdur bu sonuçta hayatımızı geleceğimizi etkileyecek bir ameliyat. devlet hastanesi istiyoruz konya özel farabi hastanesinde mehmet arazi beylede görüştük fakat mesafe uzak kontroller falan yorucu olacak. özel birazda ağır geliyor tabiki. eşim kazadan beri çalışamıyor raporluyuz çünki. bana yardımcı olursanız çok sevinirim. herkese rabbim şifa versin yar ve yardımcısı olsun..

Sultan Hanım, öncelikle geçmiş olsun... Ayağınızdaki uyuşukluk ve ayağınızın altından nehirler geçmesinin :) nedeni eğer giderildi ise bacağınızın 4,5 cm uzaması sebebiyle oluşan kas ve sinir gerilmeleridir. Ben ameliyat olalı 6,5 ay oldu ve hala sinir ağrıları çekmeye devam ediyorum. Ama korkmayın herkeste bendeki gibi uzun sürmüyor. Bu kapsamda yukarıda vet07 ile karşılıklı yazdığımız yazıları okursanız faydası olur diye düşünüyorum. Şahsım adına çok sabır gerektiren bir ameliyat süreci olduğunu tecrübeyle görmüş oldum. Herkese şifalar diliyorum...

Arkadaşlar ben Haziran 2014 ve Ocak 2015 aylarında sırasıyla önce sağ, sonra da sol ayağımdan kalça protezi ameliyatı oldum. Doktorum Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ'dir. Her iki ameliyatımda da hiç bir sıkıntı yaşamadım ve çok iyi durumdayım. Doktoruma binlerce kez teşekkürler.

Arkadaslar iyi aksamlar..ankaradan yaziyorum.kalca kemigi.protez ameliya olmak.istiyorum yasim 33 ama doktorlar olma simdi diyolar.,ama cok agrim oluyo Yururken.ve ayakta dururken..eger ameliyat olursam her iki kalcamdan olmam gerekiyor.oratalama tedavi suresi n kadar suruyo ve ameliyattan agrilarim komple gecermi.ameliyat olan arkadaslar bilgi verirse sevinirim.

sevgili arkadaşlar bendede kalça protezi var ama benimki doğuştan sol kalça sonra yaş ilerledikçe kireçleme kaçınılmaz oldu son zamanlarda sürünerek yürüyordum allahıma bin şükürler olsun şimdi sıfır ağrı ve mutluyum ameliyat olcak arkadaşlara tek şey diyecem açık ve berrak eğer ağrınız dayanılmaz ise hemen olun hiç beklemeyin bunun ilaçla tedavisi yoktur tek çare ameliyat ilaçlar hastalığın ilk evresinde işe yarıyor sonra yaramıyor ben birinci ameliyatımı 22 ocak 2014 ikinci ameliyatımı 13 ağustos 2014 oldum tek başıma yürüdüm hemen walkere 2 3 gün kullandım hemen attım kalça ağrısını benden başkası bilemez siz onu bana sorun 20 sene ağrı çektim

Kalca protez ameliyatı sonrası aksama, topallama düzeliyormu yoksa azda olsa kalıyormu ameliyat oldugumuz yürürken belli oluyormu cevaplarınız için teşekkurler acıl şifalar..

Merhabalar skn5202, ameliyat hususunda yaş bir kriterdir ama öncelikli değil. Önemli olan sizin sosyal hayatınızı ne kadar normal olarak devam ettirebildiğinizdir. "Yeter artık" dediğiniz nokta ameliyat zamanınızdır. İyileşme süreci size ve ameliyatınızın ne kadar uzmanca yapıldığına bağlı olarak değişir. Her iki bacağı tek ameliyatla yapan uzman doktorlar da var, iki farklı zamanda yapmayı tercih eden doktorlar da var. Bu konuda en iyi bilgiyi doktorunuz verecektir.

Merhabalar foolow22, ameliyat sonrasında eğer kısalığınız var ise ve normal sınırlarda ise sıfırlanabilir. Ancak kaslarınız yeterince güçleninceye kadar aksamanız devam edebilir, ama zamana geçer. Varsayalım ki tam olarak geçmedi, ben derim ki , bir de şu taraftan bakın. Aksayarak yürümeyi mi tercih edersiniz, yoksa ağrılar içinde kıvranmayı mı? Aksamamak tabi ki önemlidir ancak henüz ağrılarınız yoksa, sırf aksama nedeniyle ameliyat olmayın. Ancak şöyle bir durum var; eğer bacaktaki kısalığınız fazla ise ve bel kemiğinize veya diz kemiğinize zarar verme durumu var ise, o zaman hiç ağrılarınızı beklemeyin ve derhal ameliyat olun. Bu konuda size en iyi cevabı gideceğiniz doktorlar söyleyecektir. Geçmiş olsun dileklerimle...

mytuncer: cewap werdıgın ıcın oncelıkle tesekkur ederım. ama ben kalca protez amelıyatı oldum yaklasık 7 ay oldu tabıkede agrısız bı yasam oldukdan sonra gerısı cokda onemlı degıl. 7 oldu ama aynı şekil aksamam dewam edıo amelıyat olmadan oncekı gıbı yani. inşaallah dedıgınız gıbı olur kaslar guclendıkce aksamamda gecer en yakın zamanda spora baslayım bacak kaslarımı guclendırcem. anladıgım kadarıyla aksama topallama protez amelıyatından sonra artık kasların gucllenmesıyle gecıo insaallah dedıgınız gıbı olur herkeze acil şifalar dılıyorum

@mytuncer hocam sizin ağrılarınız ne durumda? Düzelmiştir umarım. Ne zamandır aklımda merak ediyorum

@foolow
Ben de ameliyat olalı 7,5 ay oldu ve hala aksamam tam geçmedi. Ameliyat öncesinde 6,5 cm kısalığım vardı. Açıkçası egzersizlerimi biraz ihmal ediyorum. Erzurum'da yaşıyorum, her yer kar buz, bu nedenle fazla yürüyüş de yapamıyorum. Bazen sırf yürüyüş için avm lere gidiyorum. :) :) Ama önümüzdeki günlerde fizik tedaviye gitmeyi düşünüyorum. Faydası olduğunu söylüyorlar. Umarım tamamen düzelirim.

@vet07
İlginiz için teşekkür ederim. Sinir ağrılarım ve uyuşukluk az da olsa devam ediyor. Kullandığım ilaç dozunu azaltıyorum, yakında bırakacağım. Çok sabır gerektiren bir süreçmiş, onu öğrendim. Daha önce anlattığınız kadarıyla siz iyisiniz sanırım, bir sorununuz yok galiba. Tekrar geçmiş olsun. Yazın Antalya'da denk gelirse tanışabiliriz belki...

Selam arkadslar.34 yasindayim ve sag ayagimda 4 cmlik kisalik var 1bucuk ay once sol ayagimdan kirecleme oldugu icn protez takildi persembe gunude sag ayagimdaki 4 cmlik kisaligin giderilmesi icn ameliyat olucam fakat kisalik olan ayagimdan kucukken gecirdigim 7 ameliyattan sonra kaslarda gucsuzluk ve kemklerinde zayif oldugunu ameliyatinda zorlu gececegini soyluyo doktorum 1 bucuk aydir yatmak ya da ew icinde volkirla yurumek bunalttiki normalde yerimde duramzdm kac ayda ayaga kalkabilcezzzz?bu arada izmirde oturuyorum ve ozel su hospitilda ameliyatlarimi olcam bu hastanede ameliyat olan birileri varmi???

Mrb arkadaslar hepinize gesmis olsun sizlerin bilgisine ihtiyacim var bende de kacak cikili var amaliyat olacam ankara hacettepe de amaliyat olan varmi aranizda ordaki doktorlar nasi biri

2000 yılında talihsiz bir kaza sebebiyle kalçamı kırmıştım. zaman ilerleyince sağ kalçam kireçlendi dayanılmaz ağrılar yaşamaya başladım. bacağım 4 cm kısa kaldı. yaşım daha genç 30 uma gelmedim. 3 ay önce nejat hoca ameliyat etti ve protez takıldı. kısalığı anca 2 cm ye düşürebildi ameliyat sonrasında kısalığı kapatmaya çalışırken sinirlerim izin vermemiş falan filan dedi. ameliyat sonrası ilk süreç hızlı geçti walkerı 2 hafta kullandım sonra çift baston kullanmaya başladım. doktorum bana 1 ay sonra bastonu at dedi. bastonu atmaya çabaladım fakat inanılmaz bir diz ağrısı. adım atarken iğne batması şeklinde bir diz ağrısı oluyordu. zaman geçtikçe diz ağrım biraz azaldı şimdi de protez takılan bölgede ağrı başladı kasıklarımda batma falan oluyor. kısa mesafede desteksiz yürüyorum fakat hala bastonsuz dışarı çıkmıyorum. doktorum kontrollerde ağrılara bir cevap veremiyor. en iyi protez takıldı en iyilerden diye bilinen hocada ameliyat oldum iyi bir hastanede ameliyat oldum proteze şu ana kadar gözüm gibi baktım ama genel olarak şu an çok da memnun değilim durumumdan.

elif hanım geçmiş olsun,

kaç yıl oldu protez takılalı, durumunuz nasıl şuan?

merhaba mehmet 1125 geçmiş olsun,
şuan nasılsınız ağrılr devam ediyormu?
kalça protezinden sonra yaşamınız nasıl, ameliyat dönemini anlatmış herkes, ameliyat döneminde ağrı olabilir önemli ola aeliyattan sonra yani dktorların normal hyatınıza dönebiliriniz dediği tarihten sonrası, bu tarihten sonra nasıl günlük hayatınız , normal br insan gibi yürüyebiliyormusuunuz , oturabiliyormsunuz, yatabiliyormusunuz , yani şöyle söylim, çalışıyorsunuz diyelim o an kalanızda protez olduğunu hatırlatan bir durum, ağrı neyse artık varmı? ailenizle muhabbet ediyorsuuz, arkadaşlarınızla geziyorsunuz kafanızda benim kalçamda protez var takıntısı oluyormu, yada butakıntıya sebep olacak şikayetlr oluyormu? dışardan insanlar bacağınızda problemmi var neden öyleyürüyorsun dyolarmı?

lütfen kalça protazi olanlar cevap yazsın,bende bu giişle olmak zorunda kalacağım.kafamız çok karışık.

geçmiş olsun sametcan,
bazı hareketler kısıtlanıyor ama geçici derken kaç y mesela?
kaçıncı aydan sonra normal bir insan gibi olunyor, kaçıncı ayda ayak ayak üstüne atılbiliyor

bende katılıyorum beklemenin anlamı yok ne kadar yaşayacağımızın garantisi varmı?
şuan yaşıyosak ve imkn varsa neden acı çekerek geçirelim bu güzel günleri. bana yürümek genç yaşta lazım.
bende düşünüyorum protezi artık, ağrım yok ama aksamam var ve uzun ayakta kalırsam ağrı oluyor.

2 kalçam 2 dizim protez özellikle kalça protezinden sonra kesinlikle yatmanız gerekiyor yapıştırma sistemini kullandıkları için bileşiğin donması gerekiyor ve onun icin uzun bir süre yuk vermemeniz gerekiyor oysaki diz protezi farklı hemen ameliyattan sonra cihaza baglayıp hareket ettiriyorlar ertesi gun yurutuyorlar aradaki ayrımı cok iyi yapın bu sizn faydanıza sıkıldım demek cozum degil doktorunuzun sozunu dinlemelisiniz.
1 yl boyunca bacaklarımın arasına yastık koyarak uyudum bacak bacak ustune atmadım. Tuvalet yukselticisi kullandım bunlar problem edilecek seyler degil zaman kolay geciyor. Ayrıca kasların yeni proteze gore seki alması var en cok o problem ve acı veriyor. Düsünü 32-30 yıl boynca kas ayağa gore sekil almıs 1 anda normal pozisyonuna donyor bu cok acı veriyor ama bende asagı yukarı 8. aydan sonra eksersize birlikte duzeldi.

onur1975, Bir yanlışı düzeltmekte fayda var sanıyorum: Fark diz veya kalça protezi ameliyatı olmanızda değildir, fark takılan protezin çimentolu mu yoksa çimentosuz mu sabitlendiğidir. Eğer çimentosuz protez operasyonu geçirirseniz ameliyattan sonraki gün hemen ayağa kalkar ve hatta bütün ağırlığınızı o ayağa verebilirsiniz. Hangisinin yapılacağına doktorunuz, yaşınıza, kilonuza, kemik yoğunluğunuza vb. bakarak karar verir. Geçmiş olsun dileklerimle...

mytuncer Merhaba,

özel hastanedemi yaptırmak lazım yoksa devlet hastanesinde, bazıları devlette yaptırma daha iyi ordaki doktorlar çok protez taktıkları için daha deneyimli, özeller ise daha az taktıklarından deneyimleri az diyorlar.
mesela baltalimanı kemik hastanesinde protez taktırmak daha sağlıklı olurmu?
birde ben devlet hastanelerinde hastanın ihtiyacına göre değilde standart protez taktıklarını düşünüyorum.ve bu beni korkutuyor,

arkadaşlar İbrahim gökçek-gökçek iksir doğal tedavici aradım biz bu problemi çözdük diyor, 1 set önerdi 4-5 ay kullanacaksın dedi, 1 set 15-20 günlükmüş, fiyatı 340 tl,

deneyen varmı veya düşüncesi olan varmı

Hiç bi doğal yöntem kalçanızı yerine oturtamaz boşuna paranızı çöpe atmayın. Ayrıca şuan kullanılan en iyi protezin amerikan seramik protezler olduğunu biliyorum. Ameliyat olmadan önce herşeyi en ince ayrıntısına kadar araştırıp bilgi alın. Ve en tedavide en büyük pay sizin. Siz fizik tedavinizi söylendiği gibi yaparsanız okadar çabuk iyileşirsiniz.

Mesele özel veya devlet hastanesi değildir, mesele doktorun bu işte ne kadar usta olduğu ve hastanenin ne kadar hijyenik bir ortam sağladığıdır. Bir de sizin bahsettiğiniz gibi doktorun kullanacağı protezin çeşidi ve kalitesidir. Devlet hastanelerinde daha fazla operasyon yapıldığı fikrine çok katılmıyorum açıkçası. Varsayalım öyle olsun, sayının fazlalığı kaliteyi de beraberinde getirir tezi de çok doğru değildir bence. Neticede çoğu alanında uzman doktor, tam gün yasası sonrası özele kaydı. Bahsi geçen iksir ilacı konusunda Ufukyılmaz'a katılıyorum. Vücudunuzun diğer aksamı için bitkisel çözümler geliştirebilirsiniz, ancak kemiği tedavi edici ve yenileyici bir çözüm maalesef yok. Geçmiş olsun dileklerimle...

merhaba, soğuk preslenmiş çörek otu yağı ve susam yağı,damarlar ve kemik için faydalıymış, birde yumurtayı haşlayıp soyduktan sonra kabuk içindeki zarı alı kabukları rendeleyerek un haline getirip su ile yutulursa kemiklere ciddi faydası varmış.
birde siyah üzüm çekirdeği tozu, keten tohumu, propolis(arı poleni) ve balık yağı günlük almanızı tavsiye ederim. ve her gün min. 2 su bardağı kefir içmenizi, yoğurt yemenizi, ayran ve maden suyu (soda değil) içmeniz fayda sağlayacaktır.
ökse otu,karabaş otu,civanperçemi ,alıç bitkisi,zedeçal,devedikeni,hindibag,ısırganotu,ardıç kullanmakta fayda var,

tuz,şeker ve yağlı yiyeceklerden ,sigara, kafein den uzak durmak lazımmış.

herkese geçmiş olsun.

Üst Alt