Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalem 44,50 / yaratan rabbinin ismi ile oku. Alak 1

erkan1983

Yeni Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
0
Bismillahirrahmanirrahim
Artık bu sözü yalanlayan kişileri Bana bırak. Yakında onları bilmedikleri bir yerden tedricen (yavaş yavaş azaba) yaklaştıracağız.
Ve Ben, onlara mühlet veriyorum. Muhakkak ki Benim tuzağım, çok kuvvetlidir.
Yoksa onlardan ücret mi istiyorsun? Böylece onlar ağır bir borç altındalar mı?
Veya gayb, onların yanında da, artık onlar mı yazıyorlar?
Artık Rabbinin hükmüne sabret. Ve balık sahibi gibi olma. O, çok hüzünlü, gamlı olarak (Rabbine) nida etmişti.
Eğer O'nun Rabbinden kendisine bir ni'met yetişmese idi, mutlaka O, zemmolunmuş (kınanmış) olarak boş araziye atılmış olacaktı.
Fakat Rabbi, onu seçti, böylece O'nu salihlerden kıldı.
KALEM 44 , 50

Başta hitabın muhattabı rasulullah a.s olmak üzere zamanın ve her zamanın müminleri; Allah'ın sözünü yalanlayan kişileri bırak onların hesabı ancak Allah'a aittir.onları Allah yakında yavaş yavaş kendi akıbetleri olan azaba adım adım, tedricen yaklaştırmaktadır.

Allah onlara mühlet veriyor fakat onlar kendilerine verilen bu mühleti doğru değerlendirmeyip yanlış gidişatlarına devam ettikleri müddetçe bu süre onların lehine değil aleyhine işlemekte.nihayetinde Allah'ın tuzağı çok kuvvetlidir onlar her ne yaparsa ne tuzak kurarlarsa kursunlar Allah'ın elindedir Allah onların tuzaklarına kendilerini düşürecektir .Allah'ın sünneti/yasası budur ve Allah'ın sünnetide herhangi bir değişikliğe uğramaz(fatır 43 bkz) .

ey rasul /ey mümin sen onlardan bir ücret mi istiyorsun ?yani muhattablara sizden bir ücret mi istiyor diyerek cevabı beklenmeyen, cevabını kendi kendilerine verdikleri bir cevap: hayır istemiyor!.sanki rasulullah /mümin onlardan bir ücret ;herhangi makam,mevki,derece mal,mülk vs gibi detayları çoğaltılabilicek dünyevi bir karşılık/menfaat bekliyorda onlar ağır kaldıramıyacakları bir borç altında eziliyorlar.

ey rasul/ey mümin ! sabret rabbinin hükmüne, sabret rabbinin sana verdiği ve emrettiği vahyin gereklerini yapmada. dirençli,mukavemetli,kararlı ol ,dik dur ,dayan ve kavmine kızıp emir gelmeden görev yerini terk edip giden yunus a.s gibi olma (saffat 139,148 ve enbiya 87,88 konuyla ilgili bkz) o çok hüzünlü gamlı bir şekilde rabbine pişmanlığını arz edip onu tesbih etmişti.velev Allah'tan ona bir nimet yetişip rabbi onu oradan kurtarmasaydı kıyamet gününe kadar onun karnında kalmış ,kınanmış bir şekilde atılacaktı.fakat rabbi/rabbimiz onu seçmiş tevbesini/yönelişini/tesbihini kabul etmiş ve sonunda kavmi ona iman etmiş (yunus 98 bkz)onu salihlerden kılmıştır.

Üst Alt