Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp kapak ameliyatı oldum. Malulen emekli olabilir miyim? [Soru]

BERK KOÇ

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabai sitede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Öncelikle bugüne kadar herhangi bir özür raporu almadığımı belirtmek istiyorum.
25/12/1991 yılında açık kalp ameliyatı geçirdim. Aort kapak protez takıldı, mitral kapakta düzeltme yapıldı. O dönemde babamdan SSK lı olarak bakılıyordum.
01/11/1993 yılında kendim SSK lı olarak işe başladım. 15/02/1999 a kadar 3 yıl 6 ay 10 günlük SSK primim ödendi.
15/02/1999 tarihinde Emekli Sandığına tabi olarak memurluğa başladım.

2002 yılından bu yana kalp rahatsızlıklarım yeniden başladı. Aritmi, Atriyel fibrilasyon, kalp büyümesi, aort yetmezliği (1-2. derece), mitral yetmezliği (1-2 derece), triküspid yet. vs gibi rahatsızlıklarım mevcut. Özür raporu alarak malülen emekli olmam mümkün mü?
Bunun için öncelikle vergi indirimi için girişim yapmam gerekli mi?
Bir de SSK lı ve Emekli Sandığına bağlı olarak çalıştığım toplam sürenin 15 yıl olması gerekli mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hangi oranda işgücü kaybı verileceğini bilemiyorum.
Sağlık kurululları şuradaki cetvele göre oran verirler: http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/07/20060716-3-1.doc

Eğer oran %67 ve üzerinde olursa, evet, malulen emekli olabilirsin. Bunun için vergi indirim şartı yok. Doğrudan malulen emeklilik talebinde bulunabilirsin...

Yok eğer oran %67'nin altında ama %40'ın üstünde olursa/olacaksa, o zaman malulen değil de, sakatlıktan dolayı erken emekli olman mümkün. Bu da (tüm hizmetlerinin toplamından sonra)
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480
gün pirimin tamamlandığında emekli olabilirsin demek. Yalnız bunun için yeni SGK yasasının yürürlüğe girmesi gerek. Çünkü varolan yasada, memur olduktan sonra sakatlananlar erken emekli olamıyor (maluliyet hariç tabii).

İlginizden dolayı teşekkür ederim..
"Yalnız bunun için yeni SGK yasasının yürürlüğe girmesi gerek. Çünkü varolan yasada, memur olduktan sonra sakatlananlar erken emekli olamıyor (maluliyet hariç tabii). " demişsiniz. Benim ameliyatım memur olmadan, hatta SSK lı olmadan önce olmuştu. Yine de bu yeni yasa çıkmasa bile varolan yasaya göre benim özür durumum göz önüne alınmaz mı? Normal olarak işe giriş yapanların geçmişteki bir rahatsızlığından dolayı (benim gibi) daha sonradan özür raporu alarak özürlü sınıfına geçmesi ve bu kategoriden emekli olması mümkün değil mi? Özürlü Sağlık Raporu vermeye yetkili bir hastaneden diyelim ki sizin dediğiniz gibi %67 oranında özrümü belgeleyen heyet raporunu alabilirsem doğrudan emekli olabilirmiyim. Prosedürü nedir? Ayrıca bu raporun kabul edilmeme gibi bir durumu olabilir mi? Bunun dışında Malülen emeklilik ile erken emeklilik arasında ne gibi farklılıklar var maaş, ikramiye kaybım olurmu? Biraz fazlaca sordum özür dilerim. Şimdiden yardımınız için çok teşekkür ederim.

Memur olmadan önce %40 ve üzerinde işgücü kaybınızın olduğunu sağlık raporuyla ıspatlayabilirseniz, o zaman bugün erken emekliik hakkınız var.

Maluliyet oranında rapor alacağınızı düşünüyorsanız, emeklilik için kurumunuza dilekçe vereceksiniz, sizi SGK sevk edecekler, oradan hastaneye sevk olacaksınız. Hastanede heyete gireceksiniz. Sonra hastane kendisi raporu SGK'na gönderrir. Eğer oran %67'nin üstünde olursa, emekliliğiniz onaylanır...
Yani bugün kendi başınıza hastaneye gidip %67 üzerinde rapor almanızın bir yararı olmaz. Emeklilik için başvurmanız ve onların sizi sevk etmesi gerek...

Malulen emeklilikle erken emeklilik arasında (aynı zamanda emekli olunacaksa) belki de hiç bir fark yok.

Teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla SGK' ya iletilmek üzere kurumuma vereceğim dilekçe Kurumumdan yazılan resmi yazı ekinde SGK' ya gönderilecek. SGK acaba beni kendi istediği herhangi bir hastaneye mi yoksa bana en yakın yetkili hastaneye mi sevk eder.

Berk bey

Bende kalp ameliyatı oldum;aort ve mitral kapak metal kapakla değişti 2001 yılında %40(tek kapak için yani iki kapağın değiştiğini söylememiş doktora ondan aslında %55 olacaktı) 2002 yılında %55 2008 yılın %10 yine aynı hastaneden 2008 yılında %50 farklı bir hastenden de 2008 yılında %30 durum bu ona göre yorum yapabilirsin bu durumla ilgi dava açacağım zaten

Üst Alt