Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp kapakçıklarımın ikisi de protez. Yüzde kaç oranında rapor vermeleri gerek?

hasan58

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
Geçenlerde vergi indirimi için heyete girdim ve bana %10 özürlüdür demişler. İnanılmaz olan ne biliyor musunuz, kalp kapakçıklarımın ikisi de protez, yani aort ve mitral kapağım metal kapakla değişti.

1. Yukardaki durumuna göre % kaç almam lazım
2. Rapora itiraz için ne yapmam lazım

ilginize teşekkürler

Sağlık kurululları şuradaki cetvele göre oran vermekle görevliler: http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/07/20060716-3-1.doc

Eğer oran cetvelde öngörülenden düşükse, İl Saplık Müdürlüğü'ne itiraz edebilirsiniz. Sizi başka bir hastaneye sevk ederler. Aynı oran verilirse, rapor kesinleşir, farklı olursa, bu sefer Hakem hastanesine sevk edilirsiniz. Hakem hastanesinin vereceği rapor kesindir (Hakem hastanesi raporuna ancak hukuki yolla itiraz edebilirsiniz)

İtirazı nasıl yapayım

Peki itirazımı nasıl yapayım rapor maliye gidecek itiraz için ne yapmalıyım ayrıca
2001 yılında aynı hastane bana %55 iş göremez raporu verdi bu tezatı anlayamadım

Hangi hastalığa hangi oranda rapor verileceğine dair cetvel 2006 yılında değiştirildi. Ve bir çok hastalık için oranlar %40'ın altına düşürüldü...

Vergi indirimi için defterdarlığa başvurdunuz ve onlar mı sizi hastaneye sevk etti? Kim Maliye'ye gönderecek raporu?

Maliye

Maliye ye başvurdum onlar gönderdi.Raporu hastene gönderecek eğer rapor giderse bundan sonraki süreç daha zor olacak gibi deliyo bana bize niye böyle davranıyorlar anlamadım.Dün akşam aynı hastenenini 2002 yılında bana verdiği%55 raporu buldum nasıl bir yol izleyim

İlginize çok teşekkürler

Hastane raporu sana göstereden maliye'ye gönderir genelde, onun için sordum.
Sen zaren hastanede müdahale edemzsin. Rapor Maliye'Ye gidecek, Maliye sana red cevabı verecek, sen o cevap üzrine başvuru yaptığın Defterdarlığa itiraz edeceksin..

HASAN ARKADAŞIM GELEN VERGİ İNDİRİMİ RAPORUNUN HASTANEMİ YOKSA MALİYEMİ DÜŞÜRMÜŞ ONA COK DİKKAT ET ONA GÖRE İTİRAZINI EDESİN BENİM İLK RAPORUM HASTANE %70 VERMİŞ AMA MALİYE CALIŞMA GÜCÜNÜ %19 GÖSTERDİĞİ İÇİN VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANAMADIM TEKRAR HASTANEYE İTİRAZ ETTİM ASLINDA MALİYEYE İTİRAZ ETMEM GEREKİYORDU BUNU İYİCE ÖĞRENDİKTEN SONRA NELER YAPACAĞINA KARAR VER MALİYE NEYE İSTİNADEN DÜŞÜRÜYORSA ONU ANLAMIYORUM HASTANEDEKİ DOKTORLAR %70 OLARAK VERİYOR MALİYEDEKİ KURUL BENİ GÖRMEDEN NEYE İSTİNADEN VERİYOR BEN BUNU ANLAMADIM BEN İŞİ UZATTIN SİZ DİREK NERE DÜŞÜRMÜŞSE ORDAN BİLGİ ALIN SONRA TERKAR DEFTERDARLIĞA İTİRAZ EDİN BEN BU İŞ İÇİN COK UĞRAŞTIM TAM 9 AY DİYEBİLİR AMA EN SONUNDA HALLETTİK HAKKIMIZI BİLE VERMİYORLAR BU NE BİÇİM KANUNSA BİZLERİ REZİL EDİYORLAR

Hastenin Düzenlediği Yanlış Raporun Sonucu Ne Olacak

Merhaba daha öncede de forumda gündeme getirmiştim;Şimdi vergi indirimi için maliye ye barvurdum beni hasteneye sevk etti hastane bana %10 özürlüdür şeklinde rapor verdi bu rapor onaylandı ve maliyeden tarafıma yollandı fakat aynı hastane bana daha önce %55 oranını süreklidir diye rapor vermişti şimdi
Sağlık müdürlüğüne itiraz dilekçesi yazdım diyelim kabul oldu ve sonuc %55 olarak değişti değişen bu raporu maliye ye hastane mi gönderiyor yoksa biz mi bi şekilde gönderiyoruz acaba bunu öğrenmek istiyorum

Ayrıca hastene yetkilileriyle yaptığım şifai görüşmeler sonunda raporumun yanlış düzenlediğini kabul ettiler.sonuç ne olur hastende yapacağım bir işlem var mı?

ikinci sorun ise bu hastane hakem hastanesi bu durumunda itiraz edilen rapor için başka bir şehirdeki hakem hastaneye mi gönderecekler beni ?

Çok iyi yapmışsınız. Peşini bırakmamak önemli...
Hastaneden aldığınız raporu, sizin başvurunuzu reddeden Defterdarlığa verin. Hatta bence o raporla vergi indirimi için yeniden/sıfırdan başvuru yapın.
Ancak Maliye raporuna itiraz ederse hakem hastanesine gönderilirsin. Bunu yapıp yapmayacaklarını bilemeyiz...

Lütfen gelişmeleri bu başlığpa yazın. Hepimiz bilgilenmiş oluruz...

Not: Aynı başlıkta konu daha iyi takip edilebilir diye mesajları birleştirdim.

Sağlık raporuna ve maliye itiraz

Mrb yukarda yazdığım konuyla ilgli bu gün(14.03.2008) Gelirler İdaresiyle telefonla(90 312 415 29 00) görüştüm tekrar maliye başvurmam gerektiğini söylediler.Ben onlara maliyenin ilgilenmediği bana sorun hasteyle dediklerini ilettim ,yetkili bana sen maliye tekrar başvur eğer sorun çıkartırlarsa bu numaradan tekrar bize bilgi ver gerekeni yapalım dediler.

Sonu burda sizinle paylaşacağım;

merhaba sayın hasan58 aynı problemden bende de mevcut ama benim aort damarı ve aort kapakçığı değişti banada ilk raporumu %55 verdiler vergi için başvurdum 2008 de rapor oranını %35 yaptılar ilginç bir olay neyse sizden feyz alıp olmazsa bende başka bir hastaneden tekrar deniyeceğim ..saygılar :)

Sonuç

Arkadaş yukardaki konuyla ilgili vergi dairesine yeniden başvurdum ve aynı devlet hastanesine gittim ve hastane bana bu seferde%50 özürlü rapor düzenledi ve maliyeye gönderdi onlarda bu sonuca istinaden beni ilk rapor %10 ikinci rapor %50 diye iki rapor arasında çelişki var diye farklı bir ilde hakem hastaneye yolladı sıkı durun onlarda%10 yada %50 demedi onlarda farklı bir özür oranı çıkardı yani %30 özürlüdür diyip maliye raporu yolladılar şimdi sonucu bekliyorum gelince mahkemeye verecem fakat bunu konuda hiç bilgim yok mahkemeye veren ardaşlar varsa bilgi verirlerse sevinirim.

Ayrıca tarafıma düzenlenmiş raporlar aşağıdadır
Özürlü Kimlik Kartı İçin:%40 aldım hastaneden
2022 özürlü Maşına başvurdum bi ara hastane bana %55 verdi(2002 yılında)bu rapor Ankara da onaylandı ve geldi üstelik bu raporların hukuken kesinliği vardır.çünkü Anakara da sosyal hizmetlerde onaylanmakta 2008 yılında vergi indirimi için başvurdum 3 ayda 3 ayrı rapor verdiler önce %10 sonra %50 daha sonra %30 nasıl oluyosa bir ayda kalbimi sağlam ediyolar oda ilginç buradan o makamda sağlık içinde oturup durumumuz hakkında yorum yapanlara sesleniyorum bana kalbimi geri veri sağlam olarak DEVLETTEN TEK BİR AYRICALIK VEYA HAK TALEBİNDE BULUNURSAM NAMERDİM..

Üst Alt