Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp krizi ve sonrası stent takılması ile hangi oranda rapor verilir?

mdurgut

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Merhaba Arkadaşlar,

2021 yılında kalp kapağımda pıhtı birikmesi sonucunda ritim bozukluğu oluşmuştu. 2 gün yoğun bakımda kaldım. Sonrasında raporlu olarak kan sulandırıcı kullanmaya başladım. 3 yıl boyunca kan sulandırıcı kullanmama rağmen 10 gün önce ana damarlarımdan birisi %95 tıkanıkla kalp krizi geçirdim. Balon işlemi yapıldı ve stent takıldı. Tekrar kan sulandırıcı, tansiyon ve kolestrol ilaçları raporu yazıldı. EF değerim %50 üstünde. Engelli cetveline baktığımda Klas 2 hasta grubuna giriyorum. Sizce %30 oran alırmıyım? (Başka hastalıklarım olduğu için %40'ı geçerim)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kriz öncesi eko yapılmış mıydı?

EF 50 den biraz üstünde diyorsun..kriz sonrası ölçülen EF 50 ise bu değer ilerleyen zamanlarda yükselecektir..tabi kalpte ciddi hasar oluşmadıysa.

Balon anjiyoplasti yapılmış..stent takılmış.

Diğer hastalıklarını bilmiyorum..ht muhtemel vardır..EF 50.. istediğiniz,en azından 40 puanı geçerseniz diye düşünüyorum.

Heyet öncesi ön muayenede kardiyoloji belki gerek duymaz ama tekrar eko yapacaktır.. kalbin durumuna ve EF değerine göre puanı belirleyecektir.

@mdurgut,

@OğuzHan112,​

Kriz öncesi Eko yapılmamıştı.

Anjiyo raporum aşağıdaki gibi;

Bulgular

Anjiografi: 6f ıntraducer ile femoral arterden girildi. Ardından 6f diagnostik kataterle ile sağ ve sol koroner arterler görüntülendi. LMCA: Normal LAD: Plaklı CX: Plaklı RCA: Proksimal % 95 trombüslü V: Yapılmadı SONUÇ: AKUT İNFERİOR MI/ RCA'YA AYNI SEANSTA PKG ÖNERİ: MEDİKAL TAKİP

Hipertansiyon içinde 1 yıllık ilaç raporu yazıldı.

Cetvelde Klas 2 tanımı aşağıdaki gibi.

Klas 2 hastalar %30
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimselcerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1semptomlar veya ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve ayrıca konjestif kalpyetmezliğinin bulgu ve semptomlarının yokluğu (EF >%50).

Diğer hastalıklarım.

Akalazya (Yemek Borum Felçli) cetvelde üst sindirim sistemi kalıcı rahatsızlıkları için %10 gösteriyor.
Bel ve Boyun fıtığım mevcut,

Eğer kalp ile ilgili yüzde %30 alırsam %40 lık sınırı geçerim.

Sizin görüşünüz nedir?

Özofagus neden felçli? ht ve özofagus komplike.

Heyete girin..bazen kesin sonuçları bilsemde net bu puan gelir diyemiyorum..olası aksilikler sonrası bana kesin demiştin demeyin diye net cevaplardan kacınıyorum.

Görüşüm Heyet girin.

@mdurgut,

@OğuzHan112,

Akalazya hastasıyım yemek borum çalışmıyor. Ayrıca yemek borumda bu hastalıktan dolayı bozulma mevcut. 3-4 senede bir balon dilatasyon yaptırıyorum. Akalazya ile HT'nin komplike olması normal mi? Birisi sindirim sistemi rahatsızlığı.

Kesinlikle size serzenişte bulunamayız. Teşekkür ederiz forumda her konuda yardımcı oluyorsunuz. Sonuçta puanlamayı yapacak olan heyet. Sizin tahmininiz sizce %40 alabilirmiyim. Yorumlarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

Ht/hiper tansiyon..Özofagus yemek borusu..her ikisi ayrı elbette.. ikisini bir birleştirip komplike demdim zaten🙂 hızlıca yazınca öyle yansıdı.

Görüşüm heyete girin..istediğiniz en azından muhtemel %40 puan gelecektir..üzeri de olabilir.

Heyete girin,sonucu paylaşırsınız.

@mdurgut,

Üst Alt