Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kan testindeki HBsAg değeri ne anlama geliyor?

TIBET26

Üye
Konular
76
Reaksiyonlar
0
HBsAg ( kemoluminesans veya benzeri) 171 pozitif. Ne anlama geldiğini bilen varsa yazabilirse çok sevinirim.

Hapatit B Aşısı oldun mu?

Hepatit b+ pozitifsiniz hb virüsü ile bir şekilde enfekte olmuşsunuz.

@TIBET26,

Son düzenleme:
Hepatit B aşısı olmadim ne yapmam gerekiyor.

Tam olarak hatırlamıyorum çünkü psikiyatri ilaçları kullanıyorum. Aşırı derecede unutkanlığım var. Aşı vurulmadim diye düşünüyorum. Ciddi bir durumum herhangi bir tedavi gormemmi gerekiyor.

Sakin olun telaşlanacak bir durum yok.

Testi isteyen doktorunla görüş.

@TIBET26,

Diğer sonucları da yazarmısın?

Hepatit B taşıyıcısı olabilirsiniz.. ailenizde hepatit b'li olanlar vardır bilemezsiniz.. başka bir yerden bulaşmış olabilir vesaire vesaire..

**Hepatit B**'nin prognozu (hastalığın gidişatı) birçok faktöre bağlıdır ve genellikle hastalığın türüne (akut veya kronik), kişinin bağışıklık sistemine, yaşına, eşlik eden hastalıklara ve tedaviye yanıtına göre değişir. Hepatit B'nin prognozu her zaman kötü değildir ve birçok insan hastalıkla iyi bir şekilde başa çıkabilir.

### **1. Akut Hepatit B:**
- **İyileşme Oranı Yüksek:** Akut hepatit B vakalarının çoğu (özellikle yetişkinlerde) vücut tarafından kendiliğinden temizlenir. Enfekte kişilerin yaklaşık %90-95'i tamamen iyileşir ve virüsü ortadan kaldırır.
- **Kronikleşme Riski:** Yetişkinlerde akut hepatit B enfeksiyonunun kronikleşme riski %5-10 civarındayken, bu oran bebeklerde ve çocuklarda daha yüksektir (bebeklerde %90, 1-5 yaş arası çocuklarda %25-50).

### **2. Kronik Hepatit B:**
- **Değişken Prognoz:** Kronik hepatit B hastalığının seyri değişkendir. Bazı kişilerde sessiz ve stabil seyredebilirken, diğerlerinde karaciğer sirozu, karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri gelişebilir.
- **Tedavi ile Yönetim:** Kronik hepatit B tedavisi, virüsün replikasyonunu kontrol altına alarak karaciğer hasarını önleyebilir veya geciktirebilir. Antiviral tedaviler ve düzenli doktor kontrolleri ile hastalık yönetilebilir.
- **Yaşam Kalitesinin Korunması:** Tedavi ve izlem altında olan birçok hasta normal yaşam süresine ve yaşam kalitesine sahip olabilir.

### **3. Faktörler ve Komplikasyonlar:**
- **Karaciğer Sirozu ve Kanser Riski:** Kronik hepatit B enfeksiyonu olan kişilerde karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinom (karaciğer kanseri) gelişme riski yüksektir. Ancak bu risk, tedavi ve düzenli izlemle önemli ölçüde azaltılabilir.
- **Düzenli Kontrol ve İzlem:** Kronik hepatit B hastalarının düzenli olarak karaciğer fonksiyon testleri ve viral yük (HBV DNA) ölçümleri yapmaları önemlidir.

Sonuç olarak, hepatit B'nin prognozu kişiden kişiye değişir ve her zaman kötü değildir. Erken teşhis, uygun tedavi ve düzenli takip ile hastalık kontrol altına alınabilir ve komplikasyonlar önlenebilir. Hepatit B ile ilgili endişeleriniz varsa, bir hepatolog veya enfeksiyon hastalıkları uzmanıyla görüşmeniz önerilir.

İnsanları korkutmamak adına bu şekilde genel bilgi vermekten sakınıyorum..isterseniz silin üstte yazdıklarınızı🙂çünkü yersiz Kaygıya düşecek şimdi

@dustypages,

Arkadaş hepatit b pozitif.

Bunu doktoru ile konuşsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Oğuzhan bey diğer sonuçların görselini gönderemiyorum bir türlü. Yada yapamadım.

Tamam gerek yok.. test isteyen doktorun kimse onunla görüş oldu mu.. yani hepatit B+ pozitifsiniz bunda endişelenecek korkulacak bir durum yok.

Dahiliye veya enfeksiyon doktoru veya test isteyen doktor kimse onunla görüş oldu mu.

@TIBET26,

akut hepatitse %95 ihtimalle bir yıl içinde temizlenir

Temizlenir derken neyi kastetdiniz anlayamadım. Ben doktora randevu aldım ama perşembe gününe merak ettigim için öğrenmek istedim. Bu yüzden burdan konu açtım.

doktorunuza danışırsanız daha iyi olur ben yanlış bir bilgi vermeyeyim geçmiş olsun
@TIBET26,

Pardon mesajınızı görmedim hocam.doğru söylüyorsunuz biraz düşüncesizlik ediyorum.bu forumları bırakmam lazım çokbilmişlik yapmak sinirimi bozuyor ama engel olamıyorum kendime.🙁 Mesajınızı geç gördüğüm için silemedim.ama bi daha daha dikkatli olurum.iyi günler
@OğuzHan112,

Son düzenleme:
Üst Alt