Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kan testindeki HLA-B7 ne anlama geliyor?

tekemrah

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Selamlar

Omurilik ve eklem sorunlarım için doktorum geniş kapsamlı bir kan test istedi test içinde HLA-B27 de vardı. fakat bu test negatif çıktığı için laboratuardaki görevli doçent kendi insiyatifini kullanarak alınan örneklerden HLA-B7 için de test yapmış. bu test sonucu ya negatif ya şüpheli pozitif yada pozitif çıkıyormuş.
benim test %99.8 ile pozitif çıktı doktorum önemli değil birşey olmaz dedi konu ile ilgili birkaç doktora sormama rağmen bir bilgi edinemedim.
Konu hakkında internet üzerinde Türkçe kaynak da yok İngilizce kaynalarda ise genellikle boyun kanseri (Cervical Cancer) yada bazı anlayamadığım şeylerden bahsediliyor
konu hakkında bilgisi olanlar varsa cevap yazmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler
Hoşcakalın

Bir arkadşaımın aktardığı bilgiler:

1. Ankilozan Spondilit : Hekimce.com
2. ANKİLOZAN SPONDİLİTLİ HASTADA GELİŞEN MULTİPL SKLEROZ HASTALIĞI: OLGU SUNUMU üçüncü sayfada daha çok MS gibi algılanmış. B27 neg b7 poz
3. ANKİLOZAN SPONDİLİT: KLİNİK ÖZELLİKLERİ
HLA-B27 negatif hastalarda artiküler belirtiler benzerdir. Ancak başlangıç daha geçtir, aile öykü sü yoktur, iritis ve kalp hastalığı daha az görülür

4. AS tanısında yeni kriterlere göre HLA B27 testi önemli bir test oldu. Ayrıca hastalığın şiddeti ile ilgili olarak da bize ön bilgi verebilmektedir. HLA B27 negatif olanlarda hastalığın daha hafif geçtiği literatürde belirtilmektedir ve HLA B27 negatif olanların çocuklarında AS olma ihtimali çok çok düşük olmakta.

5. HLA B27 romatizmal hastalıkları destekleyici bir testir , HLA B27 negatif çıkanlar bu hastalığı daha hafif seyreltide yaşayacağına işarettir. yapılan araştırmalar sonucunda HLA B27 dokusu mevcut olan insanlarda romatizmal hastalıkların olma ihtimali %90 civarındadır.. doktor bu testi isterken teşhisini koymak istediği rahatsızlığı bu test sonucu ile destekleştirip hastalığın teşhisini kolaylaştırır ve nasıl seyrelteceğini belirler

Üst Alt