Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Karaciğer hemanjiomundan ameliyat olanlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

muntada al ansar

Aktif Üye
Konular
51
Reaksiyonlar
2
sevgili arkadaşlar

aramızda karaciğer hemanjiomundan ameliyat olan var mı varsa bilgilerini paylaşırlarsa sevinirin

bana ameliyat deyip karaciğer sol lobun alınması için pendik kaynarcadaki marmamra hastanesi 1 ay içinde ameliyata çağıracak dualarınıza ve bilgilerinize ihtiyacım var

güncelden kasıt ne anlamadım sayın admin 4 hastanenin 2 si ameliyat 2si takip diyor marmara hastanesi pendikteki güya ameliyat yazdı ama hala ses seda yok bakalım ne olacak bu ameliyatda bayağı zormuş

Böyle bir ameliyat olmadım ama ben size kısaca bildiklerimi anlatayım..

Hemanjiom dediğimiz bir tür iyi huylu damar tümörüdür. Bazı kişilerin ellerinde, yüzlerinde vs. kırmızı renkli büyük leke şeklinde (doğum lekesi diye bilinir) sıklıkla görülür. Genellikle iyi huyludur. Uzun yıllar boyu hiç bir sakınca yaratmadan durabilir.

Karaciğerde olduğunda aynı tümör karaciğer içinde bir yerde mevcuttur. Eğer bir damar vs. gibi bir yapıya baskı yapmıyorsa zararsızdır. Küçük olduğunda (2-3cm) genellikle ellenmeden bırakılır... sadece belli aralıklarla takip edilir. Büyükse ameliyat tercih edilir.

Küçük bir olasılıkla kötü huylu hale gelmesi veya yırtılarak kanamaya yol açması veya bir organ veya damara bası yapması olasıdır. O yüzden selektif ameliyat düşünülür. (Yani acil değil, en uygun şartların olduğu durumda planlanır)

Bu koşullar altında; eğer hemanjiom büyükse; belki bir süre takip edip ameliyat etmek tercih edilecektir. Bu arada, hemanjiomlar genellikle karaciğer dokusuna zarar vermeden çıkartılabilir. Bir miktar karaciğer doku kaybı olabilir ama karaciğer eksik dokuyu hızla tamamlayacak kapasitede bir organdır. Bir nevi safra kesesi ameliyatı gibi düşünebilirsiniz.

Bana sorarsanız, (yani yerinizde olsam) ameliyat olup bu dertten kurtulmayı tercih ederim. Ama dediğim gibi, bu aciliyet gerektiren veya kesin yapılması gereken bir işlem değil.

hemanjiyom

Merhaba bu amilyati oldunuzmu?

benimki 9 cm oldu ama hala kimi hastane ameliyat diyor kimi kesinlikle olma diyor

Üst Alt