Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Karaciğer yağlanması hastalığının tedavisi yok mu?

İyilesmekİstiyorum

Yasaklı Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar karaciğer yağlanması hastalığım bugünkü kan testi sonucunda açıklandı ilacı yokmuş ve ne yapmam gerekiyor dediğimde hiç birşey dedi dahada zorladım zararlı şeyler yeyip içme dedi ne gibi dedim alkol varmı dedi yok dedim o zaman tamam dedi ama kola gazoz cips çikolatalı yiyecekler dedim az ye iç dedi ve yağlı yiyeceklerden uzak dur dedi 1 ay sonra tekrar kontrole gel dedi

ben bu işten pek fazla birşey anlamadım tedavisi yokmu gerçekten ? ve ne yapmak lazım iyileşmek için:confused:

Geçenlerde bende test yaptırdım.Karaciğer değerleri normalin 4 katı çıktı..Doktor bana karaciğerinde yağlanma var dedi.
2 gün sonra tekrar gidip kan verdim bu sefer değerler normak çıktı.
Sana tavsiyem tek bi yerle sınırlı kalma,baka yerlerdede test yaptır
Eğer ordada aynı sonuç çıkarsa
Doktorun dediklerine ek olarak,alkol sigara kullanıyorsan onları bırak,bide diyet
Başka bi yolu yok maalesef

earibagi;

sağol yorumun için ayrıca diyet derken ne mesela ne yicez ne yemicez ne içicez ne içmicez bu konuda bilgin var mı?

diyet derken kilo fazlası varsa onları atman lazım

Öncelikle bu karaciğer yağlanması bir çok kişide var. Bende de var.
Ben açıkcası pek dikkat etmiyorum değerleri pek fazla yüksek değildi çünkü. Arkadaşın dediği gibi ilk tahlilde yüksek çıkmıştı sonra düşmüştü. Sana tavsiyem ultrosan çektirmen hangi derecedesin bi görmen lazım. seviyeleri var 1 2 3 diye yanlış bilmiyorsam 1 en düşük seviye yağlanmada başlangıç seviyesi ancak doktor pek takmamış sanırım düşük seviyede seninkide.

Dediğim gibi doktorda pek sallamamış çünkü bu yağlanma bir çok kişide var...Çünkü bahçede yetişen hıyar yerine...Başka şeyler yiyoruz!

Eğer alt ve ast yüksekliği ise şikayetiniz kas hastalıklarında da yüksek çıkabilir. En iyisi ultrasona girip derecesini öğrenmek .eğer hala sürekli inişli çıkışlı yüksek devam ediyorsa ve ultrason temizse ck değerlerinize baktırın...eğer o da yüksekse kas hastalığı olabilir. Nöroloji doktoruna başvurun... oğlumun başına geldi az daha biyopsi olucaktı boş yrre

Öncelikle merhaba bende karaciğer hastasıyım ve değerlerim 1600 1500 lerde ast ve alt ..
vitamin ilaçları antibiyotikler ağrı kesiciler vs bunların hepsi karaciğere zararlı
sağlıklı beslenip düzenli iyip içip düzenli uyumanız gerekiyor.
yağlı acılı ve yogun baharatlı yiyceklerden uzak durun yemeklerinizi olabildigince doğal yapın
katı yağlar kullanmayın tuzlu şekerli unlu mamüllerden uzak durun özelliklede cola fanta cips gibi şeylerden
bol su için sebze meyve yiyin haftada 2-3 kez enginar yemeği yiyin enginarın salatasını dolmasını sulu yemegini yapabilirsiniz suyunuda ziyan etmeyip için .. 6-7 sap maydanoz yarım limon ve 1 bardak suyu blender den geçirin aç karnına bunuda içebilirsiniz 15 gün kadar. bal ve ısırgan otunu karıştırıp 1 tatlı kaşığıda yiyebilirsiniz şeker ve kilo sorununuz yoksa. ama önceliğiniz farklı birkaç hastaneye gitmek olsun ..

geçmiş olsun acil şifalar.

Karaciğer yağlanmasının tedavisi yok maalesef. Ancak beslenmenize dikkat eder, fazla kilolarınızı verirseniz ve düzenli yürüyüşle beraber kısa süre içinde değerleriniz normale doğru dönecektir. Mesela;

Hayvansal yağlardan uzak durmalısınız,
Sebze ve meyve gibi lifli besinlerin tüketimi arttırmalısınız,
Kızartmalardan, hamur işi gıdalardan uzak durmalısınız,
Yağlı et,salam,sosis,sucuk vb türü gıdalardan uzak durmalısınız,
Salata ve yeşil yapraklı gıdaların tüketimini artırmalısınız,
Düzenli spor ve yürüyüş yapmalısınız

arkadaşlar yaklaşık 1.5 ay sonra kontrole gittim kan tahlili sonucunda doktor karaciğer yağlanmamın olmadığını alt ast değerlerimin düzeldiği sonucunu aldım sevindim ama başka yerden kötü haber aldım orası ayrı mesele ama burdan sevindim. inşAllah sizlerde iyileşirsiniz :)

ilk sonuçlar .
mqJsLMY.jpg

son sonuçlar.
DJDE18D.jpg

Geçmiş olsun arkadaşım mücadeleyi kazandın demek :) Kötü haber aldım dediğin yerde umarım önemli birşey değildir .

karaciğere lavanta çiçeği yada tohumu çok iyi geliyor..bir bardak kaynar suya bir tutam lavanta çiçeği toohumu atın ,5 dk demini salsın ve ılııık ılık çay gibi
yudum yudum için..aktarlarda:baharatççılarda bulabilrsiniz.2-3tl lik alın .

uygulama :
sabah aç karnına maydonoz+limon ..limonun suyunu sıkın .maydonozu dograyın ve limon la karıştırın.30 dakika sonra kahvaltı.kahvaltıda sürüleblir olan çikolota vs bunlardan vazgeçin .beyaz peynir az yaglı,zeytin tüketin. .acılı ve yaglı sucuklardan kaçının.reçel pekmez ve bal mutlaka glikoz olmayan tercih edi.
öglen tam doyuma ulaşın..sebze yemekelri öncellik olsun.balık ve yagsız tavuk...yeşillik tabagı.
akşam fazla yemeyin ..hergün yemek miktarındna biiraz azaltabilrisiniz.mangal ve ızgara türü yiyecekelri azaltın.ve özellikler donmuş gıdaları bırakın.
ikindi atıştıma yapıp arkasından 30 dk tempolu yürüyüş yapın
yatmadan önce 20 dk önce lavanta çayını için.ve alkol gece hayatını bitirmeye bakın.hızlı yaşayayım derken saglıgınızdan olamyın .tavsiye ..bunları uyguladım hem kilo verdim hem de saglık yönünden düzlemeler meydana geldi tirgliserit baş belasını 650 düşürdüm .sürekli halsizlik yorgunluk azalıyor ve enerjik hissediyorsn..

Geçmiş olsun arkadaşım mücadeleyi kazandın demek :) Kötü haber aldım dediğin yerde umarım önemli birşey değildir .

teşekkür ederim sağolun :) kötü haber aldığım yer önemli ama Allah'tan umut kesilmez kesmiyorum bende :) :D :)

karaciğer yağlanması hastalığımı yok etmek için çabaladığım yöntemleri yazayım belki bu hastalığı yaşayanlara yardımım dokunur.

1-sabah uyandıktan sonra limonlu 1 bardak su akşam yemeğinden sonrada uygulanabilir yararı bağırsakları mideyi karaciğeri rahatlatır durmadan içmek zararlıdır gunde 1 kez yada 2 kez uygulayın daha fazlası zarar . ve sonrası hafif yürüyüş ev içindede yürüyüş olabilir imkan neye yeterse .

2- kahvaltıda bal yemek çok iyi geliyor,maydanoz yemek hatta üsteki arkadaşım da yazmış bunun bir kürü var limon ve maydonozu mikserde karıştırıp su ile birlikte içiyorsun deneyemedim ama işe yarayacağını düşünüyorum.

3-sebze salata türü yemekler mesela lahana dolması hem lezzetli hem yararlı, patates cipsi,acılı yiyecekler,kola çok sık içerdim bunları bıraktım veya ayda 1 kez e düşürdüm

4- kilonuza göre eğer çok su içmeyen biriyseniz günde 1. 1.5 litre su içmenizi tavsiye ederim

5-yürüş yapmak çok iyi olur fakat ben yapamadım ama sizin yapmanız yararınıza mutlaka olur.

6- ayda 1 doktor kontrolü ve en önemlisi elinden geleni yapıp işi Mevlaya Allah'a bırakmak dua etmek :)

uzak durmanız gerekenler

1-acılı baharatlı gıdalar örnek sucuk olabilir biber olabilir turşu olabilir yağlı yiyecekler yağlı bir et olabilir , bitki çayı ve normal çayı içmeyin bırakın bırakamıyorsanız çok azaltın , sigara alkol varsa mutlaka bırakın, cips kola tuzlu yiyecekler bunlarıda bırakın.

Not. bunlar benim bazı araştırma sonucu uyguladığım yontemler herkezde işe yaramayabilir bu yontemlerı uygulayıp uygulamamak size kalmış.

hasta insanların her çeşit hastalıklarının şifa ile son bulması dileğiyle... :) herkeze mutluluklar sağlıklı ömürler dilerim :)

Üst Alt