Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kırıkkale / Makro'da engelli park alanına park ediliyor!

muratyavuz

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0

Defalarca ikaz etmemize rağmen önlem alınmıyor.Birde söförlerdeki mazeret özürlü amlemini görmedik oluyor ne hikmetse duvarı görüyorlar yani işlerine geleni görüyorlar gelmeyeni görmüyorlar

Sizde o çıkamıcak şekilde tam arkasına park edin sizde onu taciz edin yani ....:)

vanın caddelerindede tüm engelli park işareti levhaları olan yerlerde araçlar park edilmiş görüyorum.hiçbiri de engelli aracı değil.park etmeye kalksan kavga dövüş başlatırlar.araya polis girer.

ben bu resmi kırıkkale emniyetine gönderdim bana gelen cevap da hiç bir işlem yapılamayacağını bildirdiler özel mülkiyetmiş
?Açaba orada kaza olsa özel mülkiyet diye karışmayacaklarmı?çok tuhaf bir uygulama

Aşağıdaki genelgeye göre park cezası kessmeli trafik görevlileri. Bu konuda en küçük bir tereddüt olmaz.

İçişleri Bakanlığının 03.01.2011 tarih ve B.05.1.EGM.0.11.45209 sayılı 2011/1 no’lu genelgesi:

5.TRAFİK HİZMETLERİNDE ENGELLİLERE YÖNELİK HUSUSLAR
Engellilere duyarlı bir trafik hizmeti verilmesi, engelli vatandaşlarımızın yaşamını da kolaylaştırmaktadır. Engellilere ayrılmış park alanlarına diğer kişilerin park etmesine izin verilmeyecektir. Engelli vasıtalarının geçmesine engel unsurların kaldırımlarda bulundurulmaması için gereken tedbirlerin alınmasına önem verilecektir.

Kentlerimizde yaya trafiğine ayrılmış bulunan kaldırımların ve yaya geçitlerinin engelli vatandaşlarımız tarafından güvenli bir şekilde kullanılmalarını sağlamak üzere, buralara trafik kurallarına aykırı şekilde motorlu araçların park etmesi ve diğer engellerin konulması önlenecektir. Kaldırımların işgal edilmesine hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.

Sadece engelli kişilerin kullanımına tahsis edilmiş park alanlarının (özel güvenlik görevlisi bulunan gerçek kişilere ait yerler dâhil) başka kişiler tarafından kullanılması halinde, bu kişilere 2911 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 61’inci maddesinde öngörülen idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Trafik kurallarının uygulanmasında, kendisi veya yakını engelli olan bireylerin durumuna özen gösterilecek, yapılacak işlemlerde bu hususlara dikkat edilecektir. Zihinsel veya psikolojik açıdan engelli bireyleri, özellikle çocukları rahatsız etmeyecek şekilde uygulama yapılmasına çalışılacaktır.

Görevli personelimizce, engelli bireylere yönelik gereken duyarlılık gösterilecek, gerektiğinde yapılan işlemlerde bu kişilere öncelik tanınacaktır.
Trafik kontrollerinde, engelli kişilere yönelik yakınları veya ailesi tarafından alınan tedbirler, kişinin içinde bulunduğu koşullar ve zorluklar dikkate alınarak değerlendirilecektir.

öncelikle teşekkürler ben bu genelgenin tarih ve sayısınıda göndereceğim bakalım ne olacak.

Sayın Murat YAVUZ

Emniyet Müdürlüğümüz web sitesine yapmış olduğunuz elektronik
başvurunuz ile ilgili olarak, şikayet konusu yerin başvurunuzda da
belirtildiği üzere Makro olarak tabir edilen alış veriş merkezinin
özürlü araçları için ayırmış oldukları özürlü araç park yeri olduğu ve
fotoğrafın orada çekildiği, bu tür özel alış veriş merkezlerinin kendi
bünyelerinde açmış oldukları veya ayırmış oldukları özürlü araç park
yerlerinin kendi tasarruflarında olduğu, şikayetin ilgili kurum veya
kuruluşlara yapılması gerektiği, ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün
18.05.2010 tarihli yazıları ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun
da yer alan fiilleri ihlal eden sürücülere ve araçların tescil plakasına
göre idare para cezası karar tutanağının hangi kurum yetkililerince ve
hangi durumlarda düzenleneceği ilgili maddelerce hüküm altına alınmış
olduğundan araçla ilgili herhangi bir işlem yapılamamıştır.Bilgilerinize
sunulur.

Bülent bey bana emniyetten gelen yazının kopyasıdır.

Bence yapılması gereken, belgelemek kaydıyla, yasal hakkımız olan, ayrılmış otoparkların, başkaları tarafından işgal edilmesi durumunda, sorumlu kişi veya kurumları, mahkemeye vermek...!

sayın baysal ben 2.bir defa kırıkkale emniyetine yolladım buradanda bir şey çıkmassa makroya bu konu kahhında yasal işlem başlatacağımı bildirecem

emniyetten sonuç alamazsanız, valilik insan hakları masasına şikayet edin...

evet atoksal onuda biliyorum şimdilik bülent bey bir genelge gönderdi onu emniyete gönderdim oranın vereceği cevaba göre hareket edeceğim.

Ist.ok meydanı sgk hast. çocuk patolojisi bölümü önündeki engelliler için ayrılan 3 araçlık otopark'ta 3'ü de engelli olmayan araç park etmiş, araç sahiplerinden birine beyfendi buraya park ediyorsunuz fakat engelli bir arkadaş gelse ki zira bende ortopedik engelliyim aracı daha uzaga park etmesi ve buraya ulaşmasının güç olacağının söyledim ve aldığım cevap çok ilginçti - oda biraz yürüsün canım ne varki!!! Maalesef bu zihniyette insanlar oldukça bu sorunlar bitemezzzz

Devletin yaptırım ğüçleri var işimiz insanlara kaldıysa vay halimize devletin yaptırım ğüçleri ( polis,zabıta ve jandarma,özel ğüvenlikler ) bunlar işlerini yapsa sorun olmayacak,illa şikayetmi gerekir

kıırkkale makroda evet sürekli park işgali var. ankara rüzgarlıya levha koydurdum polisi aramaktan bıktım. fakat bilakis otellerden fırsat bulamıyorum. cezalar caydırıcı değil. olanlarda uygulanmıyor. şikayet çözüm olabilirmi Türkiyede sen zaten engellisin şikayet etsen başın derde girebilir. KANUN VARSA ŞİKAYETSİZ UYGULANMALI yolda hız kotrolü için şikayetmi ediliyor.

Öztürkmen bu konuda haklısın adam öldürmek suç illa şikayet mi lazım bunun ğibi örnekler çok çıkarabiliriz.Ama ben bunun peşini bırakmayacam sonuna kadar ğidecem.

İŞDE 13.09.2011 KIRIKKALE ESKİ YIKILAN ZİRAAT BANKASI ÖZÜ ZAFER CADDESİ VE ÖZÜRLÜ PARK YERİ PARK EDEN ARACIN PLAKASINA DİKKAT EDLİM BU ŞAHIS BİR DEVLET MEMURU ARACIN HANĞİ KURUMA AİT OLDUGU BELLİ DEĞİL AMA PLAKASI YETİYOR

Bir ayrıntıyı atlamışsın arkadaşım eyvallah resmi plakalı araç, özürlü park yerine park edilmiş amaa esas ayrıntı hemen önünde duranözürlü plakalı araç ta tam kaldırıma çıkmak için olan rampanın önüne park edilmiş(orasını çok iyi biliyorum)..Biz engelli olarak böyle yaparsak arkadaki aracın sürücüsüne diyecek birşey kalmıyor..

Böyle yapanlara ceza yazılsa bakın bakalım bi daha parkediliyomu.
Ben ne zaman böyle yere park etmek istesem kesin bi denyo tarafından işgal edildiğini görüyorum ve hiç bir görevlide bunu umursamıyor.

her yerde engelli otoparklarını normal kişiler işgal etmiş durumda ner yapacağımızı bilen yok kimi kime şikayet edeceğin her zamanda şikayetle uğraşılmazki herkez gaspçı olmuş

Ankarada park etmiş aracı trafik polisine şikayet etmiştik.Üstelik polis amca elince ceza makbuzu geziyor ortalıkta..Bizim şikayetten sonra
-Ne yapabilirim? ne yapabilirim ? diye başladı dövünmeye (resmen tavırlar oydu çünkü)

Baktık haline "tamam tamam biz başka yere park ederiz"dedik.:)

ben bu konuyu resimlerdim emniyete gönderdim ama nedense emniyet görevlileri haricinde çekilen resimlere göre işlem yapamayacağını söyledi.O zaman bir kişi adam öldürürken çekilen resim ve video yada dikkat etmemeleri lazım bir karışıklık var ama neyse artık

Mobese kayıtlarına baksalardı ya..:) işlerine gelmemiştir kim uğraşacak kayıtlarla falan

arkadaş makro deme bana ben makroda engelli kadrosunda çalışıyom rezillik diz boyu bilmem neyini anlatsam 6 cı ve 7 ci aylarda toplamda 14 günü bulan gün ücretsiz izinli göstermişler oysa tam ay çalışmama rağmen bende sgk muna şikayet ettim bakalım ne olacak ha bide maaş bodrolarını 3 ay geriden gönderiyorlar buna nedemeli yani anlıyacanız park nedirki engellilerin onca sorunu varken makrodan da bunu bekleriz

Üst Alt