Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kök hücre ile yeni mesane yapım yöntemi hakkında bilgisi olan var mı?

barancem5962

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar
Daha önce de yazmıştım mesanemden hastayım (aşırı aktif mesane) ve aynı zamanda hassasiyet ve ağrı da yapıyor.
Botoksu araştırdım ve sordum fakat doktorlar geçici bir çözüm diyorlar.
İnternetten kök hücre ile ilgili araştırmalar yaptım.
Kök hücreyle mesane tedavisi yapan Türkiyede Murat DAYANÇ var ama o da çocuk ürolojisiyle ilgileniyor.
ABD de Wake Forest üniversitesinde Anthony Atala diye bir doktor var bu doktor kök hücre ile böbrek başta olmak üzere mesane ve daha bir çok doku ve organ yapıyor.
Hatta kalp bile yapmışlar fakat henüz uygun değilmiş komplike bi organ olduğu için.
Röportajlarını dinledim mesane de komplike bir organ fakat böbrek ya da kalp ya da karaciğer kadar değil diyor.
Hastadan alınan bir posta pulu büyüklüğünün yarısı kadar kök hücre ile mesanenin iki farklı dokusu (biri kasılmayı sağlayan kas hücreleri diğerini unuttum) çoğaltılıyor 4-6 hafta arasında.
Sonra hastaların karın boşluğundan ölçü alınıyor mesanenin genişliği ve ne kadar büyük olacağı için ve sonra naklediyorlar yeni mesaneyi.
İyileştirdiği iki hastanın konuşmalarını izledim ikisi de ilk hastalardan 2000 li yılların başında yapılmış mesaneleri ve ikisi de çok memnun mesaneleri gayetr normal bir insan mesanesi ama bu bahsettiğim hastalar spina bfida denilen bir hastalığa sahip .
Spina bfidanın ne olduğunu tam bilmiyorum galiba omurilikle ilgili bişey bir açıklık var orda.
ben Spina bfidalı değilim.
Bu tedavi bende de işe yarar mı acaba
Eğer emin olursam amerikaya gitmeyi düşünürüm ama kaynaklar ve haberler ingilizce o yüzden çok bilgi sahibi olamıyorum
Ayrıca bu doktor ve hastalarıyla ilgili izlediğim videolar ve haberlerin çoğu 2006 2009 yılları arasına ait şimdi daha da gelişmiştir diye umut ediyorum.
Bu konuda bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok sevinirim.
Ayrıca fiyat konusunda da çok bilgim yok kök hücre ile ilgili arkadaşlar bilgi verebilirlerse sevinirim
Aktif mesane dışında bir rahatsızlığım yok.
Herkes teşekkürler.

Biraz araştırdım adamı... Anladığım kadarıyla henüz FDA onayı almamışlar. Şu anda yürüttükleri çalışmalar içinde de mesaneye ilişkin bir şey bulamadım.

Bu tür klinik çalışmalar genellikle umutsuz hastalara uygulanır. Sizin durumunuz buna uyar mı şüpheliyim.

FDA onayı ne oluyor? Ayrıca youtubeda tedx konuşmasında iyileştirdiği hastalar var ve video 2009 yılına ait ben umutsuz hasta mıyım bilmiyorum mesanem çok ağrı yapıyor sorun bu

FDA onayı ABD de her türlü ilaç, tedavi cihazıı vs. için onay veren Food And Drug Administration adındaki kuruluşun onayıdır. Yani sağlık sektörünün TSE'si gibi bir şey. Onay almadan hiç bir ilaç veya cihaz ABD'de kullanılamaz.

Umutsuz hasta, başka hiç bir yöntemin işe yaramadığı ve yapılacak başka bir şey kalmayan hastadır. Bu tür hastalar klinik çalışmalara katılabilir. Bu çalışmalar da FDA izniyle yapılır. Belli sayılarda hasta üstünde denendikten ve olumlu/olumsuz sonuçlar netleştirkten sonra FDA onay verir ve yöntem her hastaya uygulanır hale gelir.

Bu işler de öyle pek kısa sürede bitmez. Örneğin sizin bahsettiğiniz 8-10 yıl önce ameliyat edilen hastalar hala takip ediliyordur. Bunlarda kanser mi oldu, ülser mi oldu, yapılan mesane yırtıldı mı, bozuldu mu vs. vs. hepsinin kaydı tutuluyordur.

Üst Alt