Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear implant cihazı seçimini nasıl yapmalıyız?

ali-

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar 26 yaşında eşim koklear implant ameliyatı olacak cihazlar hakkında bilgi vere bilir misiniz.

marka model yedek parça hakkında özellikle kullanan arkadaşlardan rica ediyorum

Herkes tecrübesine göre bir şeyler söyleyecektir.
Önerim, piyasadaki 4 firmaya aşağıdaki soruları sorup, yazılı cevap al.
1- Garanti kapsamı şu parçalar için kaç sene?
a) iç parça (implant)
b) Konuşma işlemci
c) mikrofon
d) iletici bobin
e) iletici kablo
2- Bu parçaların garanti kapsamı dışındaki fiyatları nedir?
3- SGK parçaların yüzde kaçını ödüyor?
3- Garanti kapsamında arıza olursa, tamir süresince geçici başka bir cihaz veriliyor mu?
4- Koklear implant programını firma yapıyor mu? Yapıyorsa ücretli mi?
5- Konuşma işlemci çift mikrofonlu mu? (Değilse almamanızı öneririm)
6- Şarjlı pil alternatifi var mı?
7- Ter ve toza dayanıklı mı?
8- Cihazın dünyada bozulma oranı nedir?
Ayrıca aklınıza gelen başka sorular da olabilir. Ama cevabı yazılı almak çok önemli.

Son düzenleme:
Koklear implantla yagmur kush su sesini duymak mumkunmu? Ben bir doktora sordum. Bana "bu sesleri duymak ameliyyatdan onceki duyma derecenize bagli" dedi. Mesela ameliyyatdan onceki duyma derecesi chok dushuk olmushsa bunlari duymak mumkun degil. Bu dogrumu?

Bence yanlış anlaşılma var.
İmplant öncesi işitme ne olursa olsun, implant sonrası işitme genellikle 20-30 dB seviyesine gelir. Bu seviye yaklaşık "s" harfinin ağızdan çıkış seviyesidir. Yani önemli bir terslik olmazsa kuş sesi, su sesi duyulur.

Mehmet Akşit hocam kokler implant ameliyatına çok az kaldı.Yorumlar beni korkutuyor devamlı revizyon kafa derisinde açılma gibi şeyler okuyorum.Bunlar neden olur önlemek mümkünmü.

@Dafne
Bir koklear implantın bozulma veya ameliyatın yenilenme olasılığı %5'in altındadır. Tecrübeli bir doktor, "implant takılan bir çocuk, 80 yaşına kadar yaşayacağı kabul edilirse, hayatı boyunca ortalama üç kez iç parçayı değiştirmek zorunda kalır" demişti bir kongrede.

En sık karşılaşılan problemler, çarpmaya bağlı iç parçanın bozulması, orta kulak iltihabına veya başka faktörlere bağlı olarak iç parçada bakteri tabakasının oluşması (biyofilm), mıknatısın gereğinden fazla kuvvetli olması ve üretim hatasına bağlı olarak cihazın bozulmasıdır. Üretim hataları %1'in altındadır.

Yapılabilecek çok fazla bir şey yok. En önemlisi darbelerden korunmak. Örneğin top oynamamak, kaba fiziksel şakalara maruz kalmamak gerekiyor. Orta kulak enfeksiyonlarında vakit geçirmeden doktorunuza ulaşmanız ve tecrübeli bir doktor seçmeniz de önemli.
Umarım her şey yolunda gider.

Mehmet Akşit .Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için çok faydalı oldu kafamdaki soru işaretleri gitti çok saolun.

Üst Alt