Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kolonoskopi olanlar var mı?

golden_heart

Aktif Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar kolonoskopi olanlar varsa ;

kolonoskopi sonrasında büyük boyutlu hasarlar oluşuyormu ? yani şiddetli kanamalar falan..detaylı bişekilde kolonoskopi olmanızdan doğan tecrübenizi anlatırsanız sevinirim..

Hiçbir sorun yaşamayacağından emin olabilirsin.. Sadece devlet hastanesinde yaptıracak olursan bu işlemi bayıltmadan yapılıyor deniyor en azından Samsun da böyleymiş.. O biraz sıkıntılı oluyor, endişe ettiğin kanama durumu olmasada yinede sorunlu olur.. Onun için özel bir hastanede olmanı tavsiye ederim.. 10 dakikalığına bayıltıyorlar.. Hiç bir şey hissetmiyorsun.. Yanında refaketçi biri olsun mutlaka..İlaçlar sersemletiyor çünkü.. Zaten işlem öncesi gerekli bilgiler verilecektir.. Genelde gece 24'den sonra yeme içme kesilir.. Verilen ilaçlarlada bağırsak temizlenir..

havva hanım,valla geçen ankara da yüksek ihtisas da bana yapacaklardı..bi toz ilacı 4 lt suya katıp akşamından içip içeriyi boşaltmamı sölediler..ble bi iğrenç ilaç olabilirmi..2 litre zor içtim.. neyse sabah gittim bağırsaklar temizlenmemiş dediler..kaldı anlıycan..dediğiniz gibi bayıltmadan yapacaklardı,sordum aşırı ağrı olursa söle anlık ağrı kesici yapıcaz dediler..işte yarıda kaldığı için endişeler bende devam edince bi soruyum dedim burdan...

Sindirim sistemi hastaligi olanlar duzenli "kolonoskopi" olurlar.

Dolayisi ile en tecrbubeli olanlar bizim grup (IBH hastalari).

Onerim su olur ki ; Anestezi almadan kolonoskopi yaptirma.. Devlet hastanelerinde Anestezi yapmadiklarini duydum, bu nedenle tum kolonoskopilerimi ayni hekime yaptiriyorum ben. Hem hastaligin evresini takibi acisindan hem de kendi hekimim oldugu icin.

Not: Tarama oncesi diyeti harfiyyen yerine getir, yoksa cekim ya yarida kalir, veya net olarak bagirsak incelenemez, Ayni islemi tekrar yaptirmak zorunda kalirsin.. Disini sIk ve diyeti uygula.

Evet, sonuç alabilmeniz için bağarsakların tamamen temizlenmesi şart, bizim kolonoskopi uygulanan hastamıza, hap vermişlerdi sadece, ilaçlı su almadı.. yeme içmeyide kesince bir defada sonuç alındı.. Tekrar tekrar uğraşmamak için doktorun söylediklerini harfiyen yapmak lazım.. Bir de benim tavsiyem eğer bayıltmadan yapacaklarsa zorlayın bayıltmaları için.. Asla tavsiye etmiyorum bayıltmadan yapılmasını... Bizim hastamız iki kez kolonoskopi oldu.. Biri bayıltmadan ki asla hiç kimseye tavsiye etmem, çok uzun sürdü ve zor sonuç alındı... Diğeri bayıltarak 10 dakika da bitti işlem... Doktorların umuru değil senin canın yanmış yanmamış..

hımmm...dediklerinizi dikkate alcam arkadaşlar..bayıltarakta en doğrusu bana göre..

ismail kardeşim çok geçmiş olsun senin ne gibi şikayetin vardı da kolonoskopiye ihtiyaç duydular,yani bunu benim sormamdaki sebeb bende bi anorlmal giden bi rahatsızlık seziyorum anlatayım karın bölgem ve göbek altı hafif agrılarla neredeyse 3 senedir böyle tabi dokunmayınca agrı hissedilmiyor yani içten sanki böyle bagırsaklarda bi sorun var gibi hissediyorum üşüyünce bu agrı artıyor doktora gittigimde bişe bulamadılar,yani kolonoskopi gibi bi girişimde bulunulmadı..

uğur kardeşim,bende uzun yıllardır kabızlık var..önceleri azdı şimdi arttı..benimde bağırsakların sol kısmında sol kaburgamın altında kalan kısmında bi ağrı oluyo ara ara..yemek yerken hemn tıkanıyorum..birde şu var,bende mesane sorunu var idrarımı zorlanarak yapıyorum..ondan kaynaklanan anüs kısmında darama gibi şişlik gibi bişey oluştu..atıklar zaten kabız olunca birde o şişlik olunca epey rahatsız edici bi durum..zaten bağırsaklarda elle muayene yada görüntüleme metotdu ile anlayamadıkları zaman direk kolonoskopi diyolar..kalın bağırsağa 1,5 metrelik bir hortumla girip bakıyolar..sen gastroenteroloji bölümüne yada dahiliyeye git..

çok sagol kardeşim çok geçmiş olsun rabbim şifasını versin inşallah iyi olursun,ben gittim dahileye ye ama nebiliyim ozmanlar idrar yolları iltihaplı dedi ilaçla geçti gitti sonrasında muayene oldum ürolojiye dahiliyeye ama anlamadım agrı 3 seneye yakın var bu agrı sırt üstü yatınca karın bölgem göbek kısmına hafif basınca agrı yapıyor anlamadım gitti anormal bi durum var,doktor arkadaşa rahat bi şeklde anlatınca durumu o dedi hemoroid büyük ihtimal ama git doktora bi muayene ol dedi tahlil yaptır dedi öyle kaldı,sana çok geçmiş olsun..

Öncelikle geçmiş olsun..Annem kolonoskopi yaptırdı..Devlet hastanesinde idi. İlaç vererek tam bayıltma şeklinde değilde, yarı uyanık halde oldu.. Ve işlemde herhangi bir ağrı sızı duymadığını ifade etti..Kolonoskopinin en zor tarafı şu bence: Bağırsak Temizliği .. Verilen diet solusyonlar var ve senin yapacağın diyetler var.. Doktorun ya da tıbbi sekreterlerin vereceği programa bence uymalisin..Lahman olayi da oluyor aynı sabah... Kolonoskopi erken teşhis icin ya da normal teşhis icin cok cok onemli.. ALLAH korusun polip denilen şeylere bağırsaklarda rastlanırsa, kolonoskopi aletiyle o parcayı doktorun alabiliyor, ve onu da patalojiye gonderip, parcanın hangi evrede olduğunu, herhangi bir olumsuzluk olup olmadiğini öğrenebilme şansı oluyor. Aynı zamada başka polip varsa çıkarılıp, bir nevi seni poliplerden de kurtarmış oluyor.Kolonoskopi teşhisin yanında tedavi amacli da kullanilabiliyor.. Aşağıda ben bir kolonoskopi diyeti yazıcam..Bu doktordan doktora, hastaneden hastaneye değişebilmektedir. Örnek olmasi acisindan fayda sağlar:

Sabah kolonoskopi yapılacaklar için hazırlık: Kolonoskopi yapılacak günden önceki gün sabah saat 10:00’a kadar normal gıda alınır. Saat 10:00’dan sonra sadece berrak sıvılar alınacaktır. Saat 12:00’de birinci şişe FLEET FOSFO-SODA ORAL SOLÜSYON (45 ml) içilmeye başlanır ve 30 dakika içinde birinci şişe müshil bitirilir. İlaç içildikten sonra berrak sıvılardan içilmeye başlanır ve en az 2-2,5 litre sıvı alınır. Saat 18:00’de ikinci şişe FLEET FOSFO-SODA ORAL SOLÜSYON (45 ml) içilmeye başlanır ve 30 dakika içinde ikinci şişe müshil bitirilir. İlaç içildikten sonra berrak sıvılardan içilmeye başlanır ve en az 2-2,5 litre sıvı alınır. Sabahki kolonoskopi randevusundan 2 saat öncesine arzu edildiği kadar ilave kadar berrak sıvılardan alınabilir.

özkan ;
abi saolasın güzel bilgiler vermişsin..annenize lokal anestezi yapmışlar demekki...bakalım dediğiniz gibi önemli bişey kolonoskopi ..işte insan her doktora güvenemiyo..iç hastalık dedimmi bin kez düşüncen..

uğur; saolasın kardeşim sanada çok geçmiş olsn....gastroenteroloji bölümüne git bana göre..o dalının uzmanı oluyo..

golden_heart;

Rica ederim..Ben bu bilgileri internet kaynaklarından, bu tarz formlardan öğrendim ve uygulamada annemde olunca tecrübe edindim. Ewet anneme uygulanan lokal anestezi idi.. Kolonoskopi konusunda Genel Cerrahi de olabilir Gastroenteroloji de olabilir.. Hangi doktora güveniyosan o doktora gitmelisin bence.. Aile öyküsünde Kolon Kanseri, Bağırsak Hastalıkları olan sağlıklı bir kişi de genç yaşında bile yaptırmaya başlayabilir, 40 yaşından sonra 2-3 yılda bir ya da doktorun soylemine göre 5 yılda bir yaptırılmasi uygun ve mantıklıdır bence.. Erken teşhis bu hastalıklarda cok cok onemlidir. Size cok yeni ve çarpıcı bir örnek vereyim: Doktor Mehmet ÖZ' ü biliyorsunuz. Amerika'da yaşayan dünyaca ünlü Kalp Doktoru.. TIME Da kapak olmuş biri..Milyonlarca Hayran Kitlesi var.. Cok sağlıklı yaşayan birisi, ailesinde de Bağırsak - Kolon Kanseri Olan da yok..Bir nedenden ötürü Kolonoskopi yaptırıyor ( Programı İçin olabilir, net hatırlamıyorum ) .. Bağırsaklarında Polip olduğu ortaya çıkıyor ve polipleri kolonoskopi ile aliyorlar.. Sanirim biri de kötü huylu oluduğu ortaya cıkıyor..Sonra doktoru ikinci kez kolonoskopi yaptırmasi gerektiğini soluyor ve uzunca bir sure yaptirip yaptirmamaya karar veremiyor ve yaptiriyor..Daha sonra sanirim tedavi de gördü, o bölümlerini net hatirlamiyorum, basinda oldukca yer aldı bu konu.. Yani kısaca Canlı bir orneği önümüzde.. Ne kadar sağlikli beslen ve yaşa yine tüm kontrollerini yaptırmalisin..

Öncelikle allah şifa versin...
Klonoskopide kanama olmaz...Devlet hastanelerinde yanlızca bayıltma olmuyor uyuşturuyolar..
Özel hastaneler bu konuda iyi anlamıyorsunuz bile...

merhabalar;

yazılanlara şöyle bir bakınca devlet hastaneleri için tam bir genelleme yapmışsınız ama ben ilçe devlet hastanesinde çalışıyor olmama rağmen endoskopi ve kolonoskopi işlemlerinde hastalarımıza kısa süreli bir anestezi uygulanıyor ve yapılacak işlem anestezi ile yapılıyor. (tabii istisnalar kaideyi bozmaz)

selenayy; dediğin gibi her yer öyle olmuyo..bazıları uyuşturmuyor..ben mesela sistoskopi olmuştum ilçe devlet hastanesinde..ama öncesinde gazi üniversite hastanesine gitmiştim..gazide anestezi yapacaklardı..bişeyden dolayı orası kaldı,bende ilçede yaptırdım..sordum ilçe doktoruna siz neden anestezi yapmıyosunuz diye..oda; 10-15 dk lık bi işlem için anestezi yapmaya gerek yok..anestezi hasta bakımından iyi fakat,üstünde bıraktığı etkiler epeyce bi zaman kayblmuyor demişti..yani baygınlık değilde,vücut onu atmada baya zaman geçiyomuş..fakat kolonoskopi uzun bi işlem aslında heryerde anestezi olmalı..en azından lokal anestezi olmalı..

golden heart sendekı sıkayetlerın aynısı bende mevcut ama aynısı yanı o sol taraf kaburga altı ağrısı sanki o en alt kaburgam kırıkmıs gıbı kabızlık var v.s

sende bısey cıktımı ne dedı doktorlar
cevabın için sımdıden tesekkurler

Selamlar , Golden heart eski blr konu ama bu konuda ki sizin rahatsızlığınız , sol kaburganıZın alt ve biraz arka tarafındamı idi blrde sebebi neden dolayı ve ne kadar zaman sürdüğü konusunda rica etsem bilgilendirir misiniz? Saygılar..

Üst Alt