Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Konya Meram Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Absrm

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar,
Bugün tahlil sonuçlarım için hastaneye gittim, sıra çoktu sekretere durumu anlattım beni almadı sıranı bekle dedi.
Bu hareketine bozuldum ve başhekim yardımcısına çıktım, kimliği gösterip durumu izah ettim.Adam sekreterden beter çıktı, sıra aldınmı diye soruyor.

Bende, aralıklı patlayıcı bozukluk var durumu sakin izah ediyorum hala sıra aldınmı diye soruyor bende artık patladım ve sesimi yükselterek, hala anlamıyorsunuz galiba ben engelliyim öncelik hakkım yokmu benim dedim.
Yardımcı, sesimi yükselttim diye çık dışarı dedi, anında çıktım çünkü patlama meydana geldi kendime ve ona zarar vermemek için hemen eve attım kendimi.Acaba bize tanınan hakların bazılarını iptal eden bir kanun mu çıktı?
Yoksa hala bu hakkımız var da, uygulamıyorlar mı? eğer öyleyse beni bilgilendirirseniz valiliğe çıkacağım.Ben bugün psikolojik olarak çok çöktüm üstelik işimde olmadı ve bu sinir krizi ile daha oraya gitmem.

Engelli kimlik kartınız var mı? Gösterdiniz mi belgenizi ilgili personellere...

Tabiki var % 95 olarak ve hepsine ibraz ettim, zaten konuda anlattım ibraz ettiğimi.

Öncelik hakkınız var tabii. Hangi hastaneye gittiniz?

Kanun hakkında bir bilgim yok ancak hastanelerde özellikle de polikinliklerde durumu kötü ve kendi ihtiyacını gideremeyen, fenalaşmaya müsait, refekatçi eşliğinde gelen ve kötü durumdaki engellilere öncelik tanınıyor.
Lakin toplumsal kural olarakta diğer hastaların sırası gelse dahi halkımızda azda olsa bu yönde bir bilgilenme ve bilinç olduğu için engelliye sırasını verebiliyor.
İstismara ve ihmale açık bir konu. Düzenleme olmadığı sürece hem diğer hastalar açısından hemde engelli hastalar açısından mağduriyetler devam eder.

OturanBoğa;

Hocam, son günlerde devlet otoritesi zayıfladı galiba kamu kurumlarında büyük bir disiplin bozukluğu var özellikle hastaneler başı çeker oldu.Benim gittiğim hastane, bundan 1 yıl önce öyle nazik,saygılı,disiplinli ve kurallı bir kurumdu.
Son bir yıldır ve özellikle şiddeti son 4 aydır artmak kaydıyla, kaba davranma, dinlememe, vs. olayları hızla yükselmiştir. Oysa bu hastane herşeyiyle insanların gözünde popüler olmuştu şimdi ise herkes şikayetçi.Çıkan kanunlarla ve hükümetin verdiği büyük destekle artık sırtımız yere gelmez tabirinden hiçbirşeyi umursamaz olmuşlar.Tamam, sağlık çalışanına şiddete bende karşıyım herkes karşı ama ve ama ne dediğim anlaşıldı.

Hastane: Meram eğitim ve araştırma hastanesi

Üniversite hastanelerinde öncelik yoktur. Aynı sorun mersin de de mevcut..

Bilgilendirme için teşekkür ederim..

Engellilerin özel/ kamu üniversite ayrımı yapılmadan engelli kimliklerini beyan ederek muayene ve tedavileri önceliklidir. Hastanelerde yaşanan aksilikleri öncelikle idari amirlerine sonra ,Bimer vb yerlere şikayetlerinizi muhakkak bildirin.İletişim bilgilerinizi de yazarak yaparsanız bu şikayetini sonucundan sizede yazılı/ sözlü bilgi muhakkak verilir. Hastaneler birliği kurulduktan sonra sıkıntıların aşılması için hızlı ve daha etkin çalışmalar yapılmakta.

Değerli pembeyürekli,
Yukarıda belirttiğim gibi, son zamanlarda otorite zayıflığına bağlı sıkıntılar çoğaldı.İdari amirler demişsiniz, biryerde sıkıntı varsa zaten idari amirlerin otorite zayıflığı yada destek vermesi mevcut olunca sıkıntı başlar.
Son 7 aydır inanın hastanelerdeki davranış şekli o kadar değiştiki, bir örgütlenme olmuş idarisi,çalışanı vs. tam bir örgütlenme ile davranış şekillerini sertleştirmişler.

Açık bir örnek ile, dün kan verirken benden önceki adam kanı alınınca fenalaştı, odanın öbür ucundaki sandalyeye oturdu.Kanı alan sağlık çalışanı, çık dışarı işin bitti ne bekliyorsun diye kaba şekilde adamın üstüne gitti.
Adamın konuşacak hali kalmadı öyle kendinden geçti ama oda gördü bunu ve davranış aynen böyle.Şiddete zorla davetiye çıkaran çalışanları denetlemeyip, herkesi şiddet yanlısı gibi görmeye ve davranmaya başladılar.

Absrm;

Hasta hakları bölümüne bir dilekçe vererek bu durumu bildirebilirsiniz. Otorite görmek istiyorsanız önce kendinizden başlayacaksınız. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı misali.
Ayrıca sabahtan akşama kadar hastalar ile uğraşmak gerçekten sabır meselesi. Biz bazen 1 kişi ile başa çıkarken sabrımız zorlanırken günde 100 insan ile iç içe olan insanlara hak vermek gerektiğine inanıyorum.
Bizzat kendimde hastanede çalıştığım için görevlilerin çalışma şartlarını bizzat inceleyebiliyorum. Çoğunlukla rahat rahat para kazanıyor diye baktığım insanlar zor şartlar altında çalıştıklarına şahit oluyorum, oldum.
Unutulmamalı ki görevlilerde insan, duyguları olan ve sinirleri alınmamış insanlar. Belli bir raddeden sonra tavırları sertleşebiliyor... Herkese empati ile yaklaşmak gerektiği kanısındayım.

Değerli srhtslymn,

Hastanelerde görevli personelin neler çektiğini çok yakından gören ve bilen kişiyim.Hele hemşirelerin çektiğini görünce içim yanıyordu ve bizzat kafa travması sonrası akli dengemde ve davranışlarımda çok bozukluk olmuş ben hatırlamıyorum ama bana sonradan anlatılanları duyunca çok üzüldüm ve gittim hepsiyle tek, tek helalleştim.Onlara yapmadık eziyet bırakmamışım, ayrıca hastanelerde çok yattım ve onların ne insanlarla uğraştığına şahit oldum.

Kısacası bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı cermesini çeker.Sağlık çalışanlarından birinin yaptığı hata çoğu toplumda hepsini hedefe çekiyor, hasta veya hasta yakınlarından birinin yaptığı hatada aynı şekilde sağlık çalışanları gözünde bütün hastaları hedefe çekiyor.Arada olan kırk masuma oluyor, mesele bana dokunmayan yılan meselesi değil ve mesele yine oraya, buraya şikayet meseleside değil asıl mesele toplumun tamamen uyanması.Ben açtığım konudaki yaşananlardan ve hatta ülkemde yaşanan bütün olumsuzluklardan ilk önce kendimi suçlu ve sorumlu seçiyorum.

oğlumun dişleri için gittik bahsedilen hastahaneye kan verecektik özürlü deyince beklemeden ilk sıra sizin dedi görevli bayan gidiyoruz temizlik işcisi bana sen dur teyzede yaşlı diye atladı bende o teyze beklerde benim çocuğum zihinsel engelli bekleyemez dedim oturttum koltuğa bazı yer ve zamanlarda hatırlatmak lazım insanlara çünkü bilmiyorlar yaşayan biliyor

dişlerinden ameliyat ettirdik oğlumu bizi kalabalık odaya verdiler çocuğun 10 tane dikişli hepside ağzını açamıyor yemek yememesi gerekiyo adam karşısında çorba içiyor sabahtan beri aç çocuk saat 4 olmuş yemek te yemek gittim dr a anlattım hastalığının ağır olduğunu tek oda istediğimizi hemen verdiler ağlamayana meme yok arkadaşlar sonra hemşire hanım yanında 2 kişi kalamaz dedi bende gel sen kal istersen dedim oğlumda etrafa vurmaya başlayınca gidiş o gidiş

Merhaba,

Bu ilk mesajım ve açıkçası biraz çekingenim; şimdiden kusura bakılmaya..

Konu ile ilgili İstanbul'da bir devlet hastanesinde çalıştığım için ilgiliyim: Devlet hastanelerinin en büyük sorunu kalabalıkta sapla sapanın birbirine karışması ve beraberinde kişilerin artık sinirlerini boşaltacak mecra araması olarak da genelleşitirebilir.

Hastaneler ile ilgili sorunlar daha çok su götürür fakat engelliler ile ilgili konuya gelecek olursak öncelikle şartları tam olarak bilmemiz gerekli: İlk olarak hastanın randevu alması gerekli; engelli de olsa poliklinik randevusu alınıyor (acil durumlar ya da fırsat kalmaması durumunda dr.lar başta birçok personel gerekli hassasiyeti gösteriyor (bu arada kullanılan dilde önemli elbette!) fakat 'sonuç gösterme' konusunda poliklinikler arasında bir mutabakat yok maalesef ve bu da personel ile hastaları karşı karşıya getiriyor.

Hastanelerde herhangi bir hak kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız ilgili Hasta Hakları ya da 184 nolu telefonla Sağlık Bakanlığı nezninde girişimde buunabilirsiniz fakat burada detaylar önemli çünkü küçük bir detayın abartılması dahi çok büyük hakların kaybına neden olabiliyor!

Konya'daki yoğunluğu bilememekle birlikte hasta ve personel arasında dengesizlik var. Bu noktada karşınızdaki insanında mağdur olduğu ve ister istemez savunmaya geçeceğini unutmayın. Hakkınızı personelle değil idari bölümle görüşebileceğinizi unutmayın.

Elbette hastaneden hastaneye fark olabiliyor. Bu aşamada hastane uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli...

Evet eski bir konu ama görünce bende yazmadan geçemiycem benimde başıma aynı hastane konya eğitim araştırma hastanesinde buna benzer olay yaşadım % 99 zihinsel ve bedensel 14 yaşındaki oğlumun amelyatı için anestezi pol gittim çocuğmu kucağımda gezdirdiğim için çok yorulmuştum kapının önüne çökerek abicim bizim engelli öncelik hakkımız var mı diye sordum oda bana yok doşarıdaki sırayı görmüyormusun dedi ancak onlar izin verirse alırım dedi bende bana bakın benim çncelik hakkım var biliyorum ama size nezaketen soruyorum dedim öncelik yok size dedi bende sizi şikayet edecem sağlık bakanlığına dedim ve yanındaki bayan ver evraklarını yapalım işini dedi sonra hasta haklarına gittim şikayet ettim engellilerin bu hastanede öncelik hakkı var diye telefon etti bu çalışanınıza ne gibi yaptırım uyguluyacaksınız dedim hiç bir şey o 657 ye tabi ihtar verdim dedi yani hikaye o çalışan kişiye hakkımı helal etmiyorum bizleri ancak aile sinde yada kendisi engelli birisi olunca anlar ama iş iş ten geçer ALLAH kimseyi hastalık vermesin bana asabi davranan o çalışan kişiyede herkese sağlıklı günler dilerim

Üst Alt