Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kulun Allah c.c. Üzerinde Hakkı Var mı?

ahmet_hoca

Yeni Üye
Konular
47
Reaksiyonlar
0
Yaratılan her kul yaratılışı gereği kendine özel haklarla donatılır ve yaratılır. Yalnız burada dikkat edilecek olan husus yaratılmadan önce kişinin hiçbir hak ve hükmünün olmadığıdır. yani yaratılan bir kulun kalkıp Allah c.c. beni ayratırken banamı sordu gibisinden bir srou sorması akıl işi değildir. Yani olmayan birine nasıl sorulacakki?

Olaya şu şekilde devam edelim. Allah c.c. kullarını dilediği şekilde yaratır ve onların üzerindeki tek tasarruf sahibi yine O'dur. Çünkü herşey O'nun ve bizlerde O'nun olduğumuz için kimse kalkıp kendini yaratıcısına karşı haklı göremez. Yaratıcı üzerinde hakkım vardır demek bir resmin ressamı üzerinde hak iddia etmesine benzer. Ressam resmi dilediği şekilde yapar ve boyar. Resim kalkıpta ben böyle olmak istiyordum veya bu renkleri beğenmedim deme hakkını kendinde bulamaz. Veya ben manzara değilde bahçe olmak istiyordum diyemez. Ressam bana sorsaydı kabilinden bir söz ise şu soruyu getirir; sen yoktunki nasıl sorsaydı :)

Bir işyerine başvuru yapan personelin işe başlarken uyacağı kurallar bellidir. Ona verilecek hertür imkan ve ücret bellidir. Kişinin yaratılırken de ne şekilde yaratılacağı ve ona sunulacak imkanlar bellidir. Kişiler imtihan üzere yaratılır ve herkesin imtihanı farklıdır. Kişilere verilen haklar ve imkanlar kadar da onlardan hizmet beklenir. Bir yerde kapı görevlisinin işi ile genel müdürün işleri farklı olduğu gibi onlara sunulan imkanlarda farklıdır. Bu şekildeAllah c.c. kullarını yaratırken imkan verdiklerinden farklı, imkanlarını kısıtladıklarından farklı şekilde hizmet beklemektedir.

Allah c.c. nun yaratması bir heiye yani bir lütuftur. Sokakta hediye dağıtan bir kii farklı kişilere farklı hediyeler verebilir. Hediye alan biri kalkıp bir başkasının hediyesi daha güzel veya kendi hediyesinde eksiklikler var deyip şikayet edebilirmi? onuçta hiç bir uğraşın ve sorumluluğun olmadan birileri tarafından sana birşeyler lutfedilmiş ve bu şekilde sana verilene şükretmek zorundasın. BElki hediye vereni hoş tutarsan sana vereceği hediyelerde artar ve şekilleri dahada güzelleşir. Ama isyan etmeninde ve ben bu hediyeyi beğenmiyorum demeninde mantıklı bir yanı yoktur ve olamazda.

insanoğlu geçici bir süre için bu dünya hayatına gönderildi ve bu hayatta yaşamak zorundadır. Kendisine düşen tek görev verilene şükretmek ve kendisini varedeni hoşnut tutmaktır.

Sonuç olarak hepimiz Allah c.c. nun varettiği birer varlığız ve Allah c.c. bizi istediği şekilde yaratıp yarattıktan sonrada üzerimizde dilediği tasarrufu yapmaya kadir ve sahiptir. Yaşadığımız hastalıklar ve başımıza gelen felaketlerde bunun birer örneğidir. Madem mal ve mülk sahibi O, o zaman bizlerdemal ve mülk sahibinin sahasında yaşadığımız sürece onu hoşnut tutacağız ve verdiği herşeyin birer lütuf olduğunu bilerek halimize şükredeceğiz.

ahmet_hoca 05.11.2010

hazaan o başlıkta sorgulama değil açıklama başlığı var yani düşünülen manada değil iyelik manasında kullanıldı

hazaan 42;bt3245' Alıntı:
bu başlık çok günah farkındamısınız

yaratılmak bir hediyedir ve imtihan dünyasında ulaşabildiğimzi ve ulaşamadığımız herşeyde bir hayr olduğu düşüncesi bize imtihanı kolaylaştırır

Üst Alt