Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Laptopa casus yazılım mı yüklediler ?

perseküsyon

Aktif Üye
Konular
97
Reaksiyonlar
254
Kullandığım laptop arızalandı. servise tamire verdim. Makinenin ana kartında sorun var; düzelteceğiz dediler. 2-3 gün sonra teknik servisteki adam , whatsap'tan yazıp "cihazın windows giriş şifresini yazar mısın" dedi. Tamam diyip gönderdim. Ama ondan sonra içime bir kuşku düştü. Bu adamlar laptopa Keylogger gibi casus yazılım yükleyip beni mi takip edecekler ? Özel bilgilerime , yazışmalarıma mı erişecekler ? Bunun gibi şüphelere büründüm. Şimdi bu konu bazılarınıza saçma gelebilir ama teknik olarak böyle bir şey mümkün müdür ? Yoksa , gereksiz yere kafamda kurup paranoya mı yapıyorum ? Bu işlerden anlayan birileri yorum yaparsa sevinirim.

ben siber güvenlik ve bilgisayar hackleme üzerine pek çok alanda çalışmalarım olmuştu
windowsun başlangıçta açılan uygulamalarına bak eğer ki orada bir şüpheli başlangıç yoksa sorun yok demektir.

Bu işi bilmeyen birinin anlaması zor. örneğin bir dosya hazırlasam ve windows.exe yazıp system dosyasının içine atsam şüpheli gelmez mesela size değil mi ?

Gereksiz kuşku da olabilir, gerçekten yapılan bir şey de olabilir. İçinde önemli veri olan hiçbir şey tamire verilmemeli. Vermek zorundaysanız da örneğin hardiski alacaksınız. Benim için içine bir şey yerleştirilmesinden ziyade içinden alınabilecek şeyler önemli olur. Bu anlamda ciddi kuşkularınız varsa banka, mail vb gibi kullandığınız şifrelerinize değiştirin ve format atın

Son olarak bilgisayarınıza bir şey yapmak için sizden şifrenizi istemelerine gerek yoktu. Yani sırf şifreyi verdim diye böyle bir kanıya sahipseniz; şifresiz yapmak da mümkündü.

@republix, sen işin erbabısındır. Cevabın için teşekkür ederim. Windows açılırken uygulamalarda bir sorun gözükmüyor. Denetim masası \ programlara girdim. Orada da yabancı veya şüpheli dosya vs. Yok.

Başlangıçta görünmeyen tonla zararlı yazılım var 😃😃

bana bir tane gönderebilir misiniz nasıl start alıcak bu program merak ediyorum herhangi bir şekilde start vermeden çalışması mümkün değil..

@HuYSuz79, başkan , mesajının son cümlesi "şifre olmadan da yapabilirlerdi" beni oldukça rahatlattı. Çok teşekkür ederim.

@republix, Hizmetler bölümünde çalışanları başlangıçda görüyor musunuz ? Zamanlayıcı görev oluşturur en basiti.

haklısınız o yönden düşünmedim hiç fakat ben çok rat inceledim hiçbiri başlangıca adını yazdırmadan yeniden bağlantı göndermiyordu yeni nesil ratlarda var mı bilmiyorum böyle bir özellik

haklısınız o yönden düşünmedim hiç fakat ben çok rat inceledim hiçbiri başlangıca adını yazdırmadan yeniden bağlantı göndermiyordu yeni nesil ratlarda var mı bilmiyorum böyle bir özellik
Başlangıçta görünmeden işini yapan yüzlerce virüs var hocam.

İster yuklesinler ister yuklemesinler. Hackerler isteseler o pc yi ele geçirirler. Ha korkma hepimizin e devlet bilgileri zaten çalındı. Bunuda bakan söyledi. Takma yani kafana aynı gemideyiz.
Ama güvenliğimizi sağlamak zorunda olanlar dümenci:))

Son düzenleme:
Üst Alt