Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Lezzette Dilin Tehliken de

ECE

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
0
Her kesin kullandığı bir kılıç dil.Kimisi kınından taşır,kimisi rast gele sallar..Nereye vurur,nereyi parçalar bilmeden,anlamadan.Tadına doyamadığımız,bazen de tadını alamadığımız..Dilimizle gönüller inşa eder, yine onunla yerle bir ederiz çoğu zaman..Bize verilen çok büyük bir nimet kullanabildiğimiz ölçüde..Olması bir dert olmaması bir dert.Kendimizi ifadenin en iyi aracı dil.Ya yüceltir,ya batırır..Dilin bir kısmına bal,bir kısmına zehir yüklü..Nasılda pervasızca kullanırız onu..Dengesi yoktur,kemiği yoktur.İstediğimiz şekli veririz ona..Ama birde elimizden bir çıkar ki aman Allah’ım.Ne karşıdakini tanır,ne Yaratanı..Öyle bir dolaşır ki ortada yakmalar, yıkmalar az gelir ona..

Dilimizle değerimizi koyarız ortaya..

Ama birde durulur sakinleşince sorma.Sanki biraz önce zehirler kusan değildi.Bal ile dolaşır ama zehirler saçar kimi zaman..Kimi zaman tadı itibari ile benlikleri alır gider..
Ne mutlu dilinden bal akıtanlara,ne mutlu dilini kendi gibi tatlı yoğuranlara,şekil verenlere.Ne mutlu dili ile eğrileri düzeltenlere “Ne Mutlu”
.
Dildir yar eden,dildir yad eden,
Dildir dostu düşman eden.
Dilim dilim doğranası
Doğranıp da koparılası...ECE

Ee boşuna dememişler tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır diye.. Ağzımızdan çıkan kelimelerin önemi çook büyük aslında bin düşünüp bir konuşmak gerekli ama bizler çoğu zaman hiç düşünmeden neler söylüyoruz neler..

Evet canım annem hep der boğazımız neden boğum boğumdur,her boğumda düşünüp öyle konuşalım diye..Biz bunun bilincinde olduğumuz sürece tatlı dilli olabiliriz ancak:)
Ayrıca teşekkür ederim sayende bloğa saplandım :))) bakalaım arada karalarım belki,yada daha önceki karalamalarımdan paylaşırım:))

Ece abla çok güzel ifade etmişsin duygularını hayırlı olsun bloğun...
medişim demiş tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır bende bir iki örnek vereyim...
Dilmi dilber mi...
Yada en büyük büyü dil büyüsüdür...
Aslında dil iyiyede kötüyede kullanılabilir...İnsanın kalp güzelliğine bağlı birazda ama
bazen an geliyor sinirlerimize hakim olamıyoruz...istemeden bazen bazı kelimeler çıkabiliyor dil sölesede kalp sölemiyor ama dil sölemiş bulunuyor işte o zamanda dil yarası baki kalıyor...

dil; ''dıl ''(kalp) a bağlı ise korkma..kalpten çıkan kalbe gider.diline sahip olan geleceğini kurtarır.

Bence de dilimizle söylediklerimiz kalbimizde taşıdıklarımızdır.kalp güzelse dilde güzel söyler.çok sinirlendiğimizde de Şirine' nin dediği gibi kalpten olmasada kırıcı üzücü sözler çıkabilir ama ben hep şuna inanıyorum kalp güzelse dilde kolay kolay kötü söyleyemez..:)

Bencede Satı.kalp güzel düşünüyorsa dilden de onlar dökülür.Ben şuna inanmam.Yaa ağzımdan kaçtı,dilimden dedim,falan filan.Bunlar kendini kandırma mazeretleridir.Şuna inanarıım Bir insanın fikri neyse zikride odur..Mazeretler hataları doğuruyor çünkü..

Kaşgarlı Mahmut der ki:'' Dil ile düğümlenen diş ile çözülmez.''
Maksatlar aşılmadan kullanılan dil çok daha güzeldir diye düşünüyorum...
Hemşehrim ECE, bloğun hayırlı olsun...:)

Kılıç gibi keskin dil

Hicri üçüncü asrın yarısında, Abbasiler devrinde, İbnurrumi diye bilinen, Ali ibni Abbas, Kasım Ubeydullah adındaki Abbasi vezirinin meclisinde oturmuştu.O daima mantık ve beyan gücü olan kılıç gibi keskin diliyle gururlanırdı. Kasım bin Ubeydullah, İbnurrumi'nin dil yarasından çok korkuyordu ve endişeliydi. Fakat rahatsızlık göstermiyor ve öfkesini belli etmiyordu. Aksine, öylesine bir tavır takınıyorduki İbnurrumi; bütün kötümserliği, kuruntuları ve sahip olduğu, ihtiyatlı davranma, ve her şeyi kötüye yorma sanatına rağmen, onunla muaşeret etmekten çekinmiyordu.
Kasım gizlice, İbnurrumi'nin yemeğine, zehir koymalarını emretti. İbnurrumi yemeği yedikten sonra döndü ve hemen gitmek için kalktı.
Kasım :
- Nereye gidiyorsun?
- Beni gönderdiğin yere.
- O halde, anne ve babama da selam söyle.
- Fakat, ben cehennem yoluna gitmiyorum, dedi.
İbnurrumi evine gitti ve tedaviye başladı. Fakat tedaviler fayda vermedi ve böylece sonunda, dilinin kılıç gibi keskin olmasının, cezasını buldu.

Sivri bir dilin getirdiklerinden haberim var: Korkulur sizden, adınızı anmadan önce ince hesaplar yapılır. İhtiyatlı olmanız gerekir: Sizden korkanlar varsa, açık vermenizi iştahla bekleyenler de vardır. Yanlızlaşırsınız: Kibir ve ukalalığın en iyi arkadaşı yanlızlıktır. Ölünce cennete gitme ihtimaliniz, diğer büyük oynayanlardan yüksektir: Onların entirikayla yaptıklarını, siz dürüstlükle yaparsınız...

Üst Alt