Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilik başvurum iki kere reddedildi! YSK’na itiraz süreci nasıl olacak?

gktg

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
6
İki kere malulen emeklilik başvurum reddedildikten sonra YSK kuruluna itiraz da bulundum nasıl ilerliyor süreç ne zaman sonuçlanır tahmini? Bilginiz var mı?

@gktg

Dosyanız bu seferde Yüksek Sağlık Kurulu'nda incelenecek farklı bir süreç olmuyor. Yoğunluğa göre en fazla 2 ay sürebilir. Benim itirazım yaklaşık 40 günde sonuçlandı. Şunu ekleyim Yüksek Sağlık Kurulu genelde aynı yönde karar veriyor ve Sgk Sağlık Kurulu'nun verdiği karara uyuyor. Yine de aklımızda bir soru işareti kalmasın diye bir ümitle başvuruyoruz işte. İnşallah sizin başvurunuz olumlu sonuçlanır.

@BnymnYldz, %93 tam bağımlıyım ve 7/24 oksijen makinadina bağlıyım ama sağlık kurulu red verdi iki kere

@gktg,

Bu dediğiniz engelli raporu bilgileriniz sanırım. Malulen emeklilikte engelli raporunda ki oran ile değerlendirme yapılmıyor.

Hastalığınız Çalışma Gücü Kaybı Yönetmeliğine göre değerlendiriliyor ve buna göre Ağır Düzeyde Çalışma Gücünüzü kaybettiğiniz kararı verilmesi gerekiyor.

Yani engelli raporlarında ki %70,%75,%80 gibi yüksek oranlarımız var diye düşünüp malulen emekli olabilirim diye başvuranlar red kararı ile karşılaşabiliyor.

@gktg,

Yahu 24 saat oksijen cihazına bağlı biri nasıl malul sayılmaz? Teşhis nedir? SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alacak bir tanı yok mu?

YSK'na itiraz ederken kendi doktorunuzdan bir epikriz de alıp sundunuz mu?

@gktg,

Merhaba Göktuğ bey. İst Küçük çekmece SGK bugün itibarı ile malülen emekliliğimi retetti.
İtiraz süreçleri hakkında bilginize ihtiyacım olacak, aydınlatırsanız sevinirim.

@gktg,
İtiraz için nereye başvuruyorsunuz.?
Hazır matbuat kat doldurarak yada kendinizmi dilekçe yazıyorsunuz?
itiraza baş vuralı ne zaman oldu

@aybar52, sgk ya giderek orada dilekçe doldurup veriyorsunuz. 36 gün oldu dilekceyi vereli 1,5 ay sürer dediler

@Başakaks, @OturanBoğa
Bende solunum yetmezliği var i.a.h. teşhisi konuldu %93 engel oranı verildi
Göğüs %80
Tip2diybt:%20
Troit:%10
Obexite:%20
Tansiyon:10
Pulmoner hiper tansiyon (sag kalp yetmezliği):%30
7/24 oksijen makinasi kullanıyorum dışarı cikincada 3kg bir makinam var onu takıyorum buna rağmen 2 kere başvurdum red geldi. Y.s.k. başvurdum ordanda Red geldi

Akciger nakli listesine girince malulen emeklilik kabul edilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gktg,

Organ nakline ihtiyaç duyacak düzeyde bir kapasite kaybında malulen emekli edilmemeyi aklım almıyor!

SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı verilmesi gereken haller:

Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Kronik Restriktif Akciğer Hastalıkları (İnterstisyel Akciğer Hastalıkları dahil) ve klinik olarak belgelenmiş solunum sistemini etkileyen diğer patolojilere bağlı olarak gaz değişiminde kronik kalıcı bozulma olan durumlar;
Tedaviye rağmen ağır veya çok ağır dispnesi (MMRC:3-4) olan olgularda, a ve b maddelerinde her ikisinin karşılanması gereklidir.

a) Aşağıdaki kriterlerden en az birinin sağlanması
Usulüne uygun olarak yapılan SFT’de;
1. FVC< %50 veya FEV1 < %30 olması
2. DLCO (%) <45 olması

b) Aşağıdaki kriterlerden en az birinin sağlanması.
1. İstirahat PO2 değerinin < 55 mmHg olması
2. İstirahat PO2 değerinin 55-60 mmHg arasında olduğu durumlarda birlikte pulmoner hipertansiyon veya kor pulmonale veya egzersizle artan ağır hipoksemi bulgularının* olması

*Egzersiz sırasında oksijen satürasyonunun %89’un altında olması veya egsersizde en az % 4’lük desaturasyon gösterilmesi

Üst Alt