Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilik başvurum olumsuz sonuçlandı. Ne yapabilirim?

yavuz_244

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar ,lenfomadan %40,psikiyatriden %40 raporlarımla Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanesi sağlık kuruluna malüllük raoru için başvurdum.Ayrıca iki omuz ve sağ kalçamda avasküler nekroz var,hastaneden heyet raporu tanzim edilmeksizin Sgk'dan başvuruma red cevabı geldi. Reddedilmesi normal mi,bu karara itiraz için nasıl bir yol izlemem gerekir?

yavuz_244 Maluliyet başvurunuzu SGK'ya nasıl yaptınız kendiniz rapor alarak iş bu raporu sgk'ya vererek mi malulen emekliliğinizi istediniz, yoksa sgk'na başvuru ve tahsis talep üzerine kurum sevki ile mi Tıp fakultesi veya eğitim ve araştırma hastanesine sağlık kuruluna girdiniz.
Yaptığınız işlem aşamasını açıklarsanız.

İstanbul Esenler sgk dan başvuru yaparak hastaneye sevkimi istedim,elimde cerrahpaşa tıp fakültesi hematoloji ve ve bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanelerince verilmiş %40 engelli olduğuma dair raporum(2 adet) mevcuttu bağcılar eğitim ve araştırma hastanesinde gerekli bölümleri tek tek gezdim.rapor tanzim edilmeden sgk dan reddedilğine dair cevap geldi.

yavuz_244 Öncelikle usul ve esas yönleri açıklamakta yarar vardır.

Malulen emeklilik ile Engelli emekliliği birbirinden farklı kavramlardır.

1-) Bireysel aldığınız engelli raporu ile oranı %100 dahi olsa malulen emeklilik tahsis talebinde bulunamazsınız. Reddedilir.
2-) Maluliyet raporu ile Engelli emekliliğine dair tahsis talebinde bulunamazsınız. Reddedilir.

Evvelce bireysel aldığınız engelli raporu oranı ne olursa olsun Maluliyet sevkinde o yer hastanesi sağlık birimince esasa müessir kullanılamaz.
SGK kurum sevki ile gittiğiniz o yer hastanesince düzenlenecek mütalaa şahsa verilmez SGK'na elektronik sistem üzerinden e-onaylı olarak gönderilir, ve düzenlenen mütalaada sadece muayenede var olan hastalıkların özeti konusunda uzman hekimlerce görüş yazılır oran yazılmaz, mütalaanın sonuç kısmına son kararı bölge sağlık kurulu verecektir cümlesi eklenerek SGK'na tevdii edilir.
SGK O yer hastanesinden gelen mütalaa ile birlikte özlük dosyanızı İstanbul Sureyyapaşa Bölge Sağlık Kuruluna gönderir ve Bölge sağlık kurulu dosyayı inceler ve SGK Açısından nihai kararını bildirir %60 Malul veya %60 Malul değildir şeklinde görüş bildirir veya ara karar verir.
İş bu karar Kurum açısından Bağlayıcı diğer ilgililer yönünden bir bağlayıcılığı yoktur.
Bölge Sağlık Kurulu sizi 28.09.2021 Tarihli Resmi Gazetede Yayımlanıp Aynı Tarihte yürürlüğe giren 31612 Sayılı Maluliyet Ve Çalışma Gücü Kaybı Tespiti İşlemleri Yönetmeliği Ek-1 Hastalık listesine göre %60 Malul olmadığınıza karar verdiğinde.
Yapılacak iş Bir Dilekçe ile SGK'ya müracaat ederek Bölge Sağlık Kurulu Kararına itiraz etmekten ibaret olacaktır.
Yüksek Sağlık Kuruluna iş bu kararın hatalı veya yanlış verilmiş bir karar olduğunu ve YSK'ca yeniden incelenmesini isteyebilirsiniz.
Eğer YSK Bölge sağlık kurulunun görüşünü değiştirmez de aynı hususu tekrar ederek cevap verirse.
Kurum işleminin iptali talepli İş Mahkemesinde Dava açabilirsiniz.
Not : Maluliyette oran ne olursa olsun yeni yönetmeliğe göre en az %60 ve ağır tanılı olmalıdır.

yavuz_244

Birden fazla teşhis ile malulen emekli olunamaz. SGK Hastalık Listesi'ne göre tek bir hastalıktan Ağır tanısı almalısınız ki malulen emeklilik mümkün olsun. Bu durum yoksa, itiraz ile uğraşmaya da değmez. Yok eğer Ağır tanısı verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, karara itiraz edin. Ya da 6 zy bekleyin, yeniden başvurun ve sizi hastaneye sevk etsinler...

OturanBoğa arkadaşımız doğru söylüyor.

Tek bir ağır sınıfına giren hastalığınız var ise malülen emekli olabiliyorsunuz.

Bende de birkaç farklı hastalık var ama en ağırı kalp yetmezliğimden malülen emekli edildim. Diğer hastalıklarımı SGK dikkate almadı ama en ağırı kalp olduğu için %60 ile emekli etti. Bu hafta kontrol muayenesi olacağım ve diğer doktorlara girmeden sadece Kardiyolojiye girip raporumu alacağım.

Benim NHYA sınıfı tanım 3-4 evre sınıfı. Yani ağır hastalık sınıfı.

(1-2 evre ise hafif-orta oluyor ve malülen emekli etmiyorlar).

Sizin de malülen emekli olabilmeniz için sadece tek bir hastalıktan "AĞIR" tanısı almanız lazım.

Merhabalar 2023 9. Ayda sgkya baş vurdum çalışamadıgım için hipertrofik kardiomepati hastasıyım ben hatayda yaşıyorum adana şehir hasthanesine sevk ettiler kurula girdim aylar sürdü o sırada hatay devlet hasthanesinden 100 de 100 engelli raporunu aldım buarada kalp pili takıldı tabi işten ayrıldığım için işsizlik maaşı baglandı ilk baş adana sgk red verdi itiraz ettim yüksek saglık kuruluna gitti yine red geldi agır tanılı çalışamamazlık değilmiş anlamadıgım 5 kg bile taşıyamam aynı zamanda hayatım allak bullak oldu ne yapmam lagzım

Üst Alt