Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

TungaTunga

Üye
Konular
39
Reaksiyonlar
50
Arkadaşlar malulen emeklilik için adım adım neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum..
Kısacası bu süreç nasıl işliyor bunu öğrenmek istiyorum..

Doktorumla bu gün görüşüp malulen emekli olmak istediğimi söyledim ..
Başvurunu yap dedi...
Nasıl başvuru yapacağımı sordum Alo182 den öğrenebileceğimi söyledi..

Alo182 yi aradım bana 10 Ekim'e heyet randevusu oluşturabileceğini söyledi (ama heyete girip ben emekli olmak istiyorum neler yapmam gerekiyor demem sanırım pek uygun olmaz)

Kısacası bu yoldan geçmiş birisi bana bu süreci, adım adım neler yapmam gerektiğini anlatabilir mi...

@OturanBoğa hocam sizin bilginizden de istifade etmek isterim..
İsteğe bağlı bağ-kur ile malulen emeklilik mümkün mü
Askerlik borçlanmasını yatırdıktan sonra prim gün sayımın 1800 e ulaşması yeterli olur mu..

Son düzenleme:
@TungaTunga, Geçmiş olsun malulen emeklilik prosedürü biraz farklı o yüzden doktorun söylediği 182 ile görüşme durumunuzu unutun o şekilde ilerlemeyin.

İlk sigortalılık tarihi ?
Toplam prim gün sayısı ?
Hastalığınızın işe girdikten sonra ortaya çıkması gerekir.

10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim gerekiyor malulen emeklilik için. Bu şartları sağlıyorsanız eğer başvuru yapabilirsiniz.

SGK'ya gideceksiniz ve malulen emeklilik başvurusu yapacaksınız.

Sizi hastaneye sevk edecekler. Sevk edildiğiniz hastanede düzenlenen rapor SGK'ya gönderilecek.

SGK sağlık kurulu raporu inceleyecek ve ağır düzeyde çalışma gücünü kaybettiğinize dair bir karar verilirse bu şekilde malulen emekli olabileceksiniz.

@TungaTunga, Sevk edildiğiniz hastaneye giderken yanınızda bulunabilir. Hastalığınız ile ilgili elinizde ne varsa doktorların muayene teşhis işlemleri sırasında kolaylık olacaktır.

@BnymnYldz, işitme engelli hiç duymuyor hiç konuşamiyor ++++ ayağının biri dizden. 4. Santim aşagisi koptu ampute tabloya göre malulen emekli olurmu

@(Gölge), Önce sen bu şekilde emir verir gibi konuşmayı bırak. Diğer arkadaşlar nasıl bilgi alışverişi yapıyor biraz örnek al. Çok merak ediyorsan burda cevap arayacağına açıp tabloya bak.

Emir vermedim türkcen zayıf emir kipi varmı arkadaşim

emir kipi
dilbilgisi terimi
eylemin yapılması gerektiğini buyurarak anlatan ya da dileyen isteme kipi; bu kipin Türkçede birinci tekil ve çoğul kişiler için kullanımı yoktur, ikinci tekil kişi için de ek kullanılmaz; ikinci çoğul kişi için –in , –iniz, üçüncü tekil ve çoğul kişiler için de –sin, –sinler ekleri kullanılır ve bu ekler ünlü uyumlarına uyar; örneğin yap, yapın, yapınız, yapsın, yapsınlar gibi.

@BnymnYldz,

Evet hocam bu şartları sağlıyorum..
Askerlik borçlanmasını da yatırınca toplam 1863 gün primim oluyor.
Sigorta başlangıcım 30 Nisan 2008
Çalışma hayatım olmadı (bir kurum veya şirket v.s.) , isteğe bağlı sigorta ve isteğe bağlı bağ-kur primi yatırdım..

@TungaTunga, Askerlik borçlanması yaparak şartları sağlayabiliyorsunuz fakat bu süreç sonunda kesin malulen emekli olabilirim diye düşünmeyin.

Hastalığınızı bilmiyorum ama, sizin gibi aynı hastalığa sahip olup malulen emekli olabilen var mı diye çok iyi araştırmanız gerekiyor.

Malulen emeklilik reddedilirse bu seferde askerlik borçlanmasını boş yere yapmış olacaksınız ama prim günü yönünden ilerde işinize yarayabilir.

Malulen emeklilik olumsuz olursa 4A olarak özel sektörde çalışıp yinede ileriki tarihlerde vergi indirimi ile emekli olabilirsiniz.

Psikiyatri doktoruma malulen emekli olmak istediğimi söyledim.
Benim son 7-8 senelik tedavim sonucunda kısmen düzelme olduğunu ve malulen emeklilik verip vermeyeceklerini bilmediğini , ama dosyama her işte çalışamaz diye belirteceğini söyledi...
Sizce bu durumda ortaya nasıl bir sonuç çıkar.. Nasıl bir rapor ve ne gibi avantajlar , vesaire .

Her hangi bir işte çalışmıyorum .. İsteğe bağlı bağ-kur ödüyorum.

Bipolar, OKB idi dimi tanın.

Her işte çalışamaz ucu açık kardeşim, olumsuz olabilir.

"Tedaviye rağmen çalışma olanağı yok" türden birşey yazmalı.

Bipolar kısmen düzelen 100/40
OKB kısmen düzelen 100/40

İkisini birden değerlendirme yaparlar mı ?

Malülen emeklilik olduğundan burda engelli raporu gibi değerlendirmezler diye düşünüyorum.

Ama muhtemel doktorunun kanaatini değerlendirirler.

Doktoruna tekrardan belirt kardeşim

Kısmen düzenlemeler var ama ben çalışamıyorum. Ona göre birşeyler yazarsa olur inşallah.

Son düzenleme:
Üst Alt