Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilik konusunda Bağ-Kur'dan SSK'ya geçiş sorunu..?

h.protez

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Başımda devam eden sıkıntıları anlatıp bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden şükranlarımı sunmak istedim.

Kısaca 19-04-1959 doğumlu olup 16 ay askerlikten sonra çürük raporu alarak terhis oldum, hastalığım ANKİLOZAN SPONDİLİT.
1984 yılında SSK girişim var, 1111 gün. daha sonra BAĞKUR 3400 gün daha sonra SSK 487 gün, toplam 4997.
sene 2001 de SSK malulen emekliliğe müracat yazışmalar hastaneye sevk. o tarihte geçerli YÜZDE 67 vermedikleri için, 2004 yılına kadar çalışmayacak durumda olmama rağmen yapmadılar.

2004 yılında kaç tane avukatlara danıştımsa, o iş kolay biz ederiz denilerek birisine vekaletle hukuk savaşını başlattık. SSK SAĞLIK İŞLERİ YÜKSEK KURULU ve MAHKEMENİN aldığı ortak kararla 2 senenin sonunda DEVLET HASTANESİN den alınacak karara öngördüler aldığım YÜZDE 91 ÇALIŞAMAZ raporuna rağmen, bu sefer de hastalığın başlangıcı SSK girişten önce ve de kurumlar arası geçişte 1260 gün lazım denilerek -BAĞKURDAN GELMİŞTİYA- ...
yine itiraz mahkeme mahkeme avukatta pes etti, davaya girmemiş geçen ay, dosya bakaya kalmı.
ş bu aradada hayırsever bir kardeşimiz ALLAH razı olsun 8 aydır SSK mı yatırıyor.

Şimdi bu mahkeme hakimi kardeşim madem BU ALINAN MAHKEME KARARINA göre aldığım raporu işleme koyulmuyacaksa, niye sevketip borç bulunarak harcanan rapor almak için 600 ytl paraya, bana yazık değil mi? MAHKEME ANKARA da oluyor ben İZMİR e annemin yanına gelmek zorunda kaldım, çünki tükenmiştim her şeyimi kaybettim kısaca durum böyle kardeşlerim.

Şimdi ben ne yapabilirim? mahkeme dedik durum ortada
1984 SSK girmişim ama çalışabiliyorum ki 5000 gün prim yatırmışım şimdi hakkımı istiyorum. fakat yapmamak için her yolu deniyorlar. ALLAH a havale ediyorum bunda katkısı olanları başka çarem kalmadı
sizlerinde başını ağrıttım bütün arkadaşlara saygı ve sevgilerimi yollarım.

Bizde çözüm için değil, çözmemek için çalışır bürokrasi!

Bağ-Kur'dan SSK'ya geçişte, SSK'dan emekli olmak için aranan, Bağ-Kur'dan geçtikten sonra 1260 gün pirim yatırma şartı 1-2 yıl önce kaldırıldı. Zira konuyla ilgili yargıtay kararı vardı. Ama şimdi bulamadım bu kararı ve sonucunda SSK'nın yayınladığı genelgeyi. Buluruz...
Fakat SSK sitesinde de açıkça anlaşılıyor ki artık 1260 gün şartı yok:

• Birden fazla sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olarak çalışan sigortalıların malüllük aylığının Sosyal Sigortalar Kurumunca bağlanması sigortalının son çalışmalarının Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi olarak geçmesi kuralına bağlı bulunmaktadır Kaynak
İlk SSK'lı olunduğunda sakat olmamak değil, nmaluliyete sebep olacak derecede sakat olmamak şartı var. Bunu SSK neye dayanarak uygulamıyor anlıyamıyorum!
506 sayılı kanunun ilgili maddesi der ki (4958 sayılı kanuınun 33. maddesi ile değişiklik yapılmıştır):

• Kimlerin malul sayılacağı:
    Madde 53.-

B) Bu Kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızasının malûl sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış, usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlamakla yükümlüdürler. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalılar bu hastalık veya arızaları nedeni ile malûllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar.K
Sonra konuyla ilgili genelge de bunu düzenler:
  • b) 506 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanların bu hastalık veya arızasının malül sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlama yükümlülüğü sigortalıya verilmiştir. K
Yani kanun diyor ki:
1- İlk sigortalı olduğun tarihte, malullük derecesinde (bu oran şu anda %67 ve yeni yasayla birlikte %60 olacak) sakatlığın olmaması gerek. Ve dahası bunu, ilk işe girdiğin tarihten önce alınmış bir sağlık raporuyla belgelemek çalışanın yükümlülüğüdür. Ya da ilk işe girdiğinde malul olmadığını birşekilde ıspatlaman şart.
Yani SSK'nın başvuruyu "HASTALIĞINIZ DOĞUŞTAN OLDUĞU İÇİN MALULEN EMEKLİ OLAMZSINIZ" diyerek reddetmesinin dayanağı yok. Kriter doğuştan sakat olup olmamak değildir çünkü! Doğuştan cam kemik hastasıyım, hastalık sürekli ilerliyor. 20 yaşımdayken %40 idi, 30 yaşımdayken %50, 35 yaşlımdayken %60. Bu durumda bal gibi de malulen emekli olabilirim. Yasa bunu öngörüyor.

Konu yeni çıkacak (Cumhurbaşkanının vetosu üzerine yürürlüğe giriş tarihi ertelenen) SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU şu şekilde/aynen düzenlenmiş:

• Malûl sayılma
    MADDE 25-
    Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.
    Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.
    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
Bu madde tasalak halindeyken, tam da burada şikayet edilen şekilde düzenleniyordu!! Diyordu ki tasarıda: "malullük doğuştan gelen hastalığa bağlı olarak oluşmuşsa, bu kişiler malulen emeklilik kapsamı dışında tutulrlar"! O zaman kimse bu ayrıntının farkında değilken, bizler bu sitede konuyu gündeme aldık ve ilgililere ilettik (2. madde). Şükür o hali tasarıdan çıkarıldı! :) Çıkarılmasaydı, işte o zaman ssk'nın bugünkü red cevabı yasaya uygun olabilirdi. Ama değil! Yukarıda anlattım. :)

sayın oturan boğa arkadaşım ismini bilmediğim için böyle hitap ediyorum kusura bakma bu yazdıklarını forumdaki cevapta okudum bunu öğrendik sağol ama uygulamadaSSK ya bu kararı mahkeme bile uygulatamadığına göre nasıl olacak bu iş zaten yazımı dikkatlice okursanız 2001 SSK ya ilk müracatım ve o zamanki SSK hastanesi zaten bana yeterince maluliyet vermeyerek çalışır raporu vererek o tarihte maluliyetimin yüzde67 den az olduğu gerekçe göstererek emekli yapmadı daha sonra MAHKEME ve SSK SAĞLIK YÜKSEK İŞLERİ kararıyla sevkedilen hastaneden alınan yüzde 91 raporu alınca bu seferde diğer konuları öne sürerek yapmamak için ne gerekiyorsa yaptılar peki kardeşim sence ben bu şartlarda nasıl olurum veya ne yapmalıyım.selamlar.

Unuttum bu başlığı, pardon.

Bugün %67 üzerinde raporun var mı?
Var.
Bugün Bağ-Kur'la başlayıp SSK ile süren pirim/sigortalılık süren malıulen emekliliği karşılıyor mu?
Evet.
SSK, "İlk sigortalılığınız Bağ-kur'dan olduğu için ssk'dan emekli olamazsınız" diyebilir mi bugün?
Hayır.
Doğuştan olan bir hastalığın ilerlemesi sonucu maluliyet oluşunca malulen emekli edilmemek yasalara uygun mu?
Hayır. Bu konuda yasa açık..

Senin avukatın ve mahkeme sürec,indeki görüşler/belgeler neydi, bilemiyorum (?). Ama ben bu sorulara ve cevaplara bakınca, sen bugün emekli olabilirsin diyorum.

OTURAN BOĞA ALLAH SENDEN RAZI OLSUN -EMEKLİLİĞİN DEVAMI

Kardeşimin verdiği cevaplar için sağol ama sanırım tam okumadınız kısaca 5000 gün prim var ama son SSK da 487 gün olduğu ve hastalığın başlangıcı SSK ya girişten önce olduğu için bu ikisine itiraz ediyorlar .SSK ya girişten önce zaten oran 50 idi bu süre zarfında alınan mahkeme kararıyla sevk olunan hastanedeki oran91.Onlar yukarıdaki 2 maddeye itiraz ediyor,kısaca buna göre.
1-Kurumlar arası geçişte son kurumda 1260 gün isteniyormu.
2-Hastalığın başlangıcı SSK dan önce bile olsa [ ilerlemesi sebebiyle] oran artığına göre bunun kabulu.
Şu andaki yasada uygulanıyormu uygulanıyorsa hangi madde, yoksa ertelenen yeni SOSYAL GÜVENLİK YASASINDA mı uygulamaya geçecek bunu öğrenip tekrar mahkemeyi başlatmak çünki çok zoruma gidiyor 5 seneden beri yoruldum bu kadar eziyet etmek bilmiyorum iyice yoruldum.
Kardeşim sana minnet ve şükranlarımı iletir sağlıklı günler temenni ederim selamlar.

1- İstenmiyor. Bununla ilgili ssk genelgesi/yazısı vardı, ama bulamıyorum...
2- Yasal olarak önceden de şimdi de "malül olmayayı gerektirmeyecek kadr" ibaresi var. Madde 53. Yani yasal olarak hep haklıyız zaten. SSK bunu uygulamıyor diye birey olamaz. Olursa, hukuk devletinde yaşamıyoruz demek!!!

Bence bi dava daha açın.

Bağ-Kur'dan SSK'ya geçişle birlikte Bağ'kur'da ödenmiş pirimlerin vs. koşulsuz olarak SSK'da sayıılmasını öngören resmi yazı:

• T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVELİK BAKANLIĞI
    SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
    SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    (Tahsisler Dairesi Başkanlığı)

Tarih : 29/07/2005
    Sayı : B.13.1.SSK.0.07.00.00.IX.031-614168
    Konu : İlk Defa Çalışmaya Başladıkları Tarihte Malul Olanlar.

G E N E L G E
    12- 147.EK

Bilindiği üzere, 506 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin (B) bendinde; bu Kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte malul olduğu tespit edilen sigortalıların malullük sigortası yardımlarından yararlanamayacakları öngörüldüğünden, 506 sayılı Kanuna tabi olmadan önce ilk defa diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmaya başlayıp, bu tarihte malul olmadıkları halde, münhasıran 506 sayılı Kanuna tabi çalışmaya başladıkları tarihte malul oldukları tespit edilenlere malullük aylığı bağlanmamaktadır.

Ancak, Yargıtay tarafından da onaylanarak kesinleşen çeşitli yargı ilamlarında, birden fazla sosyal sigorta kanunu kapsamında çalışmanın bulunduğu durumlarda, yukarıda sözü edilen bent hükmünün uygulanmasında, sigortalıların, ilk defa çalışmaya başladığı sosyal güvenlik kuruluşundaki işe giriş tarihinin esas alınması ve bu şekilde tespit edilen tarih ile 506 sayılı Kanuna tabi çalışmaların başladığı tarih arasında malul duruma düştüğü tespit edilenlere, malullük aylığı bağlanması yönünde kararlar verilmiştir.

Bu durumda, gerek sigortalıların mağduriyetlerine meydan verilmemesi, gerekse bu konuda açılan davaların Kurumumuz aleyhine sonuçlanması, yargılama masrafları ile davaların takibinin gerektirdiği zaman ve emek kaybının Kurumu maddi yönden zarara uğrattığı hususları da göz önünde bulundurularak, daha önce tahsis talebi söz konusu nedenle reddedilenleri de kapsamak üzere, mevcut uygulamanın bundan böyle yargı kararları doğrultusunda değiştirilmesi uygun görülmüştür.

Bu nedenle, 506 ve 2925 sayılı Kanunlara göre sigortalıların malullük durumlarının tespiti amacıyla Tedavi Hizmetleri ve Maluliyet Daire Başkanlığına gönderilecek yazılarda, varsa diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına ilk defa çalışmaya başladığı tarihin belirtilmesi, ayrıca, bu tarihten önceki malullük durumlarının tespitine esas belgelerin de bu yazıya eklenmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederiz.

İbrahim ULAŞ Sait ERSOY
    Genel Müdür Yardımcısı Sigorta İşleri Genel Müdürü
    Kurum Başkan V.
Yani senin %67 oranında raporun varsa bugün, malulen emekli edilmen gerek.

merhaba

Kardeşim bu candan özverin için teşekkürlerimi iletir her şeyin gönlünce olmasını dilerim 6 senedir uğraşmaktan yoruldum bilmiyorum ne yapacam demiştimya bu aradada 8 aydır bir kardeşim sigortamı yatırıyor nasıl bir etkisi olur şaşırmış durumdayım Allah kimseyi şaşırtmasın saygı ve selamlar.

MALÜLEN EMEKLİLİK HAKKINDA OTURAN BOĞA KARDEŞİME ÖZELLİKLE

birde kardeşim bu belirtilen SSK YÜKSEK SAĞLIK İŞLERİ KURULU oraya kimseyi düşürmesin gitmeyenler öğrensin Ankara kızılay ssk iş hanı en üst kat ve kapılarda demirler kilitli zili çalıyorsun bir zahmet zorla açıyorlar herkesin kendi anahtarıyla girdiği için gelende Allah a emanet girerse içerisi çiftlik ben mahkeme kararına rağmen gittiğim halde 1,5 senede cevabı ancak geldi gidip rica ettiğimdede buraya gelen dosya ancak çıkar diyerek oralı olan yok anlayacağınız oraya giden dosya hepsi engelli ve emekli dosyaları olduğu ve sahibimizin olmadığı içinde OTUR ALLAH A dua et yapacak bir şey yok buranın birde öbür yanı varsa orada hesabını nasıl verecekler bilmiyorum kardeşlerim hangisini yazayım 6 senedir çektiğimi Allah biliyor tüm kardeşlerime kolaylıklar dilerim.

SSK DAN ÖNCE ALINAN ÇÜRÜK RAPORU

14 ay askerlikten sonra 1981 yılında çürük raporu alarak bitirdim . 1984 yılındada ssk girişim var 2001 yılında malulen emeklilikte bu raporu faydası olur düşüncesiyle SSK ya sunmuştum .Acaba alınan çürük raporu SSKnın itiraz ettiği SSK ya girişten öncede malul zaten kapsamına girermi ,buna göre itirazı geçerlimi birde hiç vergi indiriminde bulunmadım hep normal olarak primler yatırıldı, bu konuda bilgisi olan kardeşlerimden yardım rica ediyorum Bu konu üzerinde özellikle durmamın nedeni benim için çok masraflı olacak 6 senedir devam eden hukuk mücadelemi avukatı azlederek kendi hakkımı kendim savunmak istiyorum bu konudada tecrübeli kardeşlerimden Allah rızası için destek bekliyorum.-- Benimle ilgili öz geçmiş alt forumda mevcut ----herkese saygı ve sevgiler.

81'de askerlikten "çürük" (ne boktan bi issmi var!!!) raporu ile terhis olmuşsun, 84'de ilk sigortalılık.
Bence SSK çürük raporuna bakarak "sen sigortalı olmadan önce de malüldün" diyemez. İleri derecede görme ya da işitme sorunu olan da, gay (eşcinsel) olan da, ne biliim, hafif bedensel sakatlığı olan da aynı "çürük" raporuyla askerlikten muaf oluyor. Buna karşın bu kişilerin sakatlık oranı SSK açısından maluliyet oranında değil.
SSK eğer ilk sigortalı olduğunda malul olmayı gerektirecek kadar sakatlığının olduğunu ıspat ederse (tekrar olacak ama, çürük raporu bunu ıspat etmez. Bilakis, 16 ay askerlik yapmış olmanız bile malul olmadığınızın en açık ıspatıdır), o zaman senin malulen emekliliğini onaylamayabilir. Onun dışındaki hiç bir gerekçe bana mantıklı ve yasal zemini olan bi gerekçe gibi gelmiyor.

Sakat statüsünde pirim ödeyip ödememenin hiç bir önemi yok. Malulen emeklilikte ödediğin pirimin veya vergi indirimi alıp almadığının hiç bir önemi yok.

Yahu şimdi bakıyorum da, nmeden normal (sakatlıktan dolayı erken) emeklilik değil de malulen emeklilik diye tutturasın ki?
%40 ve üzerinde sakatlıı olan herkes gibi önce vergi indirimi için başvurup, sonra erken emekli olabilirsin.
Şurayı inceleyip soruı sorabilirsin: www.engelliler.biz/haklarimiz/eemekliolmavkmabsartlari.htm

SAYGI VE SELAMLAR

Kardeşim üye olduktan sonra günde en az 8 saat olmak üzere forumları okuyup bana göre durum çıkarmaya çalışıyorum inanın kafam kazan gibi oldu çıkar yol bulamadım, lütfen Allah rızası için ben anlatıyım eksiği varsa siz sorun bu işe beraberce çözüm bulalım.
19-04-1959 doğumlu 1984 sigorta girişi 1111 gün
1988 bağkur girişi 3400 gün
1999 tekrar SSKgirişi 489 gün
2001 yılında emekliliğimi istedim 3 sene uğraştım olamayınca 2004 yılında mahkemeye verdim ,devam ederkende bir kardeşimiz sağolsun 2006 yılının 12 inci ayı dahil şu andada 8 aylık SSKmı yatırıyor 240 gün daha çalışamadığım halde Allah ondan razı olsun hepsi
TOPLAM -5240 GÜN EDER BUNA GÖRE SENCE NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM .Kafana takılanını sorarsanız ona göre sonuca varırsınız sizinde kafanızı şişirdim ama ne yapalım arkadaş çok bunaldım yoksa mahkemeyimi devam ettireyim selamlar kardeşim.

Şimdi yatmam gerek, ama yarın buraya çoook güzel bilgiler gireceğim. Ve emekli olacaksın :)

OTURAN BOĞA KARDEŞİM MERHABA

Gece cevabını okudum düşün düşün uyku tutmadı gecenin bu saatinde bilgin olsun diye kısaca mahkeme sürecinden bahsetmek istedim.
2004 yılında durumu detaylı anlatarak avukat tuttum 1 senede kazanacağını söyleyerek mahkemeye verdik 1 sene sonunda dosyamı mahkeme SSK SAĞLIK İŞLERİ YÜKSEK KURULUNA YOLLADI orda alınan kararla HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ nden durumum hakkında detaylı heyet raporu istenmek üzere yollandım hepsi ücretli olmak üzere alınan heyet kararında çalışma gücünün YÜZDE 91 ini kaybettiğine dair raporun tanıdık vasıtasıyla ben bir fotokopisini alabildim çünki bize vermiyorlar adli dosya olduğu için hastane özel kuryeyle yolluyor bilgin vardır sanırım.Mahkeme gelen bu dosyayı geri SSK SAĞLIK İŞLERİNE YOLLUYOR BURDAN ÇIKAN SONUÇ -
1-HASTALIĞIN BAŞLANGICI SSK YA GİRMEDEN ÖNCE OLDUĞUNDAN.
2-KURUMLAR ARASI GEÇİŞTE SON KURUMDA 1260 GÜN OLMADIĞINDAN.
emekli olamaz deniyor.Bu arada avukatla tartışıyoruz kardeşim sen dosyayı inceledin hani 1 senede kazanıyordun diyorum bir sürü bahane.Çalışamamak bu süreçte harcanan masraflar sıfırı tükettik eşimdende ayrılmak zorunda kalarak bende İzmir e annemin yanına gelmek zorunda kaldım.Mahkeme Ankara da 2 duruşmaya avukat girmeyince geriye kalmış bir dilekçeyle devam edeceğini söylediler bu duruma göre şimdi .
HACETTEPE NİN verdiği raporun anlamı olmayacaksa niye sevk edip hem zaman hemde maddi açıdan beni yıpratıyorsunuz direk öne sürdüğünüz bu iki maddeye göre emekli olamazsın demiyorsunuz.
BUNA SEBEP OLAN KİŞİLER BANA ÇEKTİRDİĞİNİZ ÇİLELERE BEN RAZI OLSAM İNANCIM GEREĞİ ALLAH RAZI OLMAYACAKTIR GEÇEN 7 SENENİN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ .
Sonuçta kardeşim yaşadıklarımı yazsam inan roman olur beden sağlığımızı yitirdik ruh sağlığımızda bozulmak üzere
HATAMIZ OLDUYSA AFFOLA DİYEREK BÜTÜN ENGELLİ KARDEŞLERİME KOLAYLIKLAR DİLER SELAMLARIMI İLETİRİM.

Sen malulen emekli değil, normal, sakatlıktan (işgücü kaybı olmasından) erken emekli olacaksın. İkisi birbirinden farklıdır. Bence malulen emekli de olabilirsin, ama hiç zorlamaya gerek yok. Aynı şey...

İlk işe giriş tarihin: 1984
Şu andaki sakatlık oranın: %80'in üstünde sanırım (çok da önemli değil bu zaten, %40'ın üstünde olsun da)
Bu durumda, 4958 sayılı kanuna göre, 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün pirimle (zaten) emekli olaibliyorsun (dikkat malulen emekli değil. Yani teorik olarak böyle bi fark var. Ama sen bunu hiiiç umursama, sadece bilgi olsun diye yazıyorum)

Emekli olmak için yapman gerekenler:

1- Halen çalışıyor göründüğün işyerinin bağlı olduğu defterdarlığa, Gelir Vergisi Kanunu çerçevesinde Sakatlık İndirimi'nden yararlanmak için başvuruda bulun (başvuru için gerekli belgeler şurada yazıyor, ama belki bazı değişiklikler olmuştur. En iyisi güncel olanları defterdarlıktan öğrenmen).
2- Defterdarlık seni bir üst yazıyla en yakın hastaneye sevk edecek. Hastanede sağlık raporu için gerekli prosedürleri tamamlayacaksın. Sonra hastane sağlık raporunu bir iç yazışmayla defterdarlığa gönderecek, defterdarlık da Ankara Maliye'ye. Ankara malye rapora bakacak ve senin işgücü kaybı oranını tescil edecek. O tescillenmiş oran %40 ve üzerindeyse, işyerine, "... kişi sakatlık indiriminden yararlanmaya hak kazanmıştır" gibi bir belge gönderecek.
3- Bu belgeyi aldığın anda işyerinden çıkışını iste. Zira zaten sigortalılık süren ve yatırdığın pirimle emekliliği hak ediyorsun.
4- İşyerinin bağlı bulunduğu SSK müdürlüğüne gidip, emeklilik için müracaat et. Gerekli evrakları tamamla (yeniden rapor istemezler sanırım. Zira vergi indirimi için zaten henüz yeni sağlık raporu çıkarmış olacaksın), onlar da seni emekli etsinler.

Yani ne avukat ve bişey... Nenden? Çünkü sigortalılık süren ve pirimlerin (malulen emekliliğe ihtiyaç duymayacak şekilde) yeteri kadar var. :)

merhaba kardeşim

müsait olduğunuz zaman msn de görüşmemiz mümkünmü kamera var bende karşılıklı az sohbet edelim merak ettiklerimi sorayım.h.protez@hotmail.com selamlar.

Buradan sorun lütfen. Soru-cevaplardan herkes yararlanmış olur...

merhaba

kardeşim ssk numaram 15627561 Hasan Ev döküme burdan bakıyorum yatırılan yer 35 olarak gözüküyor ama işyeri merkez Ankara ,çalıştığım yer İzmir .inşaat firması burdan iş almış ANKARA deftarlığınamı yoksa İzmir mi birde bu mahkeme sürecinde dosya beklemede bunun engeli olabilirmi .Mahkemede 4 senedir devam ediyor du ,vazgeçersek bu masraflarıda benden alırlar sanırım birde kazanırsak birikmişleri alacaktık hani emekli olabilsem bunları pek önemsememde bu konuda ne düşünürsünüz biliyorum sizi çok meşgul ediyorum kusura bakmayın bu benim kurtuluşum olacak bunu en çok sizler anlarsınız saygı ve selamlar.

SSK pirimin neredeki vergi dairesine yatırılıyorsa, oradan başvuru yapman gerek. Ya da benim yaptığımı yapıp, evime yakın bi işyerine 10 gün sigorta göstermek ve sonra oradan emeklilik istemek de mümkün.
İşleyen mahkeme sürecinin bi sakıncası olacağını sanmıyorum.Emekli olunca durdurursunmahkemeyi.
Mahkeme masrafları ve alınması muhtemel tazminatı inan bilemiyorum. Davadan vazgeçersen eminim o hakların yanar. Tercih senin... Yukarıda dediğim gibi, bence malulen emeklilik şansın da var... Önce onu zorla, sonra olmazsa normal emekliliğe geçersin...

teşekkürler kardeşim

Bu verdiğin bilgiler için nasıl teşekkür ederim bilmiyorum ama Allah senden razı olsun her şey gönlünce olsun ,bir tek şey düşündürüyor bağışla yine o madde kurumlar arası geçişte son kurumda 1260 gün -3,5- sene olmalı derlerse kahrolurum çünki bu kadar uğraştığım için sanki hiç olamayacakmışım gibi hissediyorum saygı ve sevgilerle selamlar.

İsteyemezler.
7 numaralı mesjda alıntıladığım genelge böyle bi talepte bulunmalarını engeller.
Bu genelgenin çıktısını da alıp başvuru yapın. Ve eğer avukat tutarsanız, bu başlığı ona da okutun. Anlayacaktır...

ENGELLİ OLUPTA TÜRKİYE DE YAŞAMANIN GÖRÜN ZORLUĞUNU

Çok uzatık belkide ama bu bahsettiğiniz 7 inci mesajdaki konu açıkca şunu diyor SSK ya girmeden önce başka bir kurumdada çalışırken malul duruma düşülürse sonrada ssk lı olarak çalışmaya devam edilirken malul olduğunu belirtirse sureç SSKya giriş değilde diğer başlanılan kuruma giriş tarihi baz alınacak, bunun benle ilgisini anlayamadım çünki benim ilk giriş SSK .
Beni bağlayan maddenin sonuna doğru olan kısım ordada diyorki ssk ya girişten önce çalışma gücünün 3 te 2 sini kaybetmediğini ispat etmek bana düşüyor ve bunu heyet raporuyla ispat edilmesini istiyor ,bunuda ekte yollanmasını.
Saçmalık şunda benim çalışmamı engelliyecek özürüm yoksa niye ben 25 veya 30 sene önce çalışırken masraf edip heyete giriyim 3te2 mi kaybetmedim sağlamım diye rapor alıyım bunuda saklayım ben bu duruma düşeceğimi bilsem olurdu ama insan bir dakka sonrasını bilebilirmi iyice çıkmaza girdim.yoksa benmi anlayamıyorum.Senide çok yorduk engelli olupta Türkiyede yaşamak çok zormuş selamlar.

Evet, ilk sigortalılığınız SSK olduğu için o genelgeye bile gerek yok. Siz elinizi kolunuzu sallaya sallaya vergi indirimi alabilir ve sonra da emekli olabilirsiniz.

Malulen emeklilik için (hani onlar 1260 geyiği yaptılar ya) o genelge işe yarar. Fazla bilgi göz çıkarmaz :)

kardeşim merhaba

Size bir şey danışmak istiyorum .Ankara ya gidip avukatı azledip duruşmalara kendim girmek istiyorum burdada sonuca göre kritik yaparız diye düşünmüştüm birde mahkemeye sunuyum diyorum hani bu kurumlar arası geçişte son kurumdaki 1260 gün prim yatırılma şartı kalktı demiştinizya bunun maddesini 2 gündür bulamadım bakabilme şansınız olursa sevinirim selamlar.
malüllük aylığı mesala tahminen bağlanma ortalaması kaç YTL dir.

BİRDE ŞÖYLEMİ BAKALIM MAAŞ FARKEDECEKSE
Her ne kadar SSKgirişte sen zaten malüldün derlersede ben hiç vergi indirimi almadım şu andada 5250 günüm var ve devam ediyor 23 seneyide geçti yaş da 48 25 SENEDE normal emekli olma şansım olabilirmi.

O 1260 gün şartı, sigorta hayatına SSK dışında başlayanları kapsar. Sen zaten SSK'da başlamışsın, seni bağlamaz ki.

Malulen emeklilikte zaten 1260 şartı aranmıyor. O yukardaki genelge bunu söylüyor.

Normal emekli olman tabii ki mümkün. Yaş ve pirim konusunda ssk'ya sormak gerek. Bekleyebilirsin de..
Ama ben olsam hemen vergi indirim belgesi alır, sonra erken emekliliğimi isterim.

kardeşim merhaba

Kardeşim iyisin inşallah aklıma takıldıda bu vergi indirimiyle emekli olabilirsek alacağımız emekli maaşı normalden fazla bir eksiği oluyormu kendine iyi bak selamlar.

Üst Alt