Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilikte %10 fazla maaş alınabilir mi? [Soru]

emreataman

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar...
benim babam 2006 yılı 26 ekim tarihinde felç geçirdi. iş göremezlik raporun da yazan malüliyet dercesi %80. yani babamın sağ tarafında hasar var ve kalıcı olarak yazıyor heyet raporun da.
babam istanbul büyükşehir belediyesinde çalısıyordu hastalanmadan önce. ancak halen sigorta 2 seneyi aşkın süredir babamı istirahatli olarak göstermeye devam ediyor. halen babam malülen emekli olmadı ve babamın 7648 iş günü gözüküyor .

neyse soruma geleyim: geçenlerde istanbul unkapanındaki sigorta müdürlüğüne gittiğimde emeklilik yerindeki şef bana, malülen neden emekli etmiyorsun babanı, normal emekliliklerden %10 daha fazla alıyor dedi. bende inanmadım pek
çünkü daha önce kimse böle bişi sölememiştiler. bir de sizlerle paylaşmak istdim
yardımcı olursanız sevinirim.Saygılarımla...

Maluliyette, başkasının bakımına muhtaçlık söz konusu ise, evet, maaş %10 arttırılır (5510 / 27):

• Malûllük aylığı; prim gün sayısı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden, 9000 gün ve daha fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden, 29 uncu madde hükümlerine göre hesaplanır. Sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise tespit edilen aylık bağlama oranı 10 puan artırılır.

tşkler

hocam tşkler ilgilenip cvp verdiğiniz için simdi bir sorum daha var babam
kendi ihtiyaçlarını görebiliyor yani tuvalet banyo vs.. sadece yürümesinde aksaklık var ve sağ kol çalışmıyor yani sizin söylediklerinize göre babam bakıma muhtaç olmadığı için % 10 fazla malülen emekli maası almayacak peki hocam size sorum su sigorta hastayı en fazla 1 sene istirahatte gösteriyor diye biliyoruz ama doktorlar iki seneyi geçti hala istirahatte gösteriyor babamı yani emekli olacağı zaman dosyasında ankarada bunu görecekler ve sigortanın göstermiş olduğu 1 senelik istirahatten fazlasını bize geri ödetebilirler mi çünkü her ay babam sigortadan istirahat parası alıyor hastalandığından beri ama maaş almıyor iş yerinden acaba böyle birşey mümkünmüdür? teşekkür ederim simdiden saygılarımla...

Yasal olmayan bir aylık ödemezler size emin olun. Aldığınız ödenek, geçici ya da sürekli iş göremezlik ödeneği olmasın? İş kazası statüsünde miydi babanızın rahatsızlığı?

Geriye dönük bir talep olabileceğine hiç ihtimal vermem.

hocam babam felç geçirdi ama iş sırasında değil zaten bize iş yerinin söylediği şey eğer bu olay iş yerinde olsaydı iş kazası sayılırdı demişlerdi ne kadar doğru bilmiyorum tabi
ayrıca bize ödenen aylık para geçici istirahat parası adı altında geçiyor teşekkürler iyi günler....

Üst Alt