Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malülen emekliye ayrıldım. Aldığım sosyal yardım kesilir ya da geri alınır mı?

Bipolevent

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Herkese geçmiş olsun benimde bir sorum olacak ben 3 yıl önce bir iş kazası geçirdim ve ben yaklaşık 3 senedir sosyal yardım parası alıyorum gerçi bunu benim adıma değil eşim adına alıyoruz ve beni hastalığımdan dolayı malulen emekli yaptılar 815 lira maaş bağlandı engelli oranım %45 bu belgeyi ben sosyal yardımlaşmaya teslim ettim peki şimdi bu aldığımız sosyal yardım pararsı kesilirmi

Bipolevent 3 yıl önce sosyal yardım almaya başladığınızı, malulen emekli olduğunuzu ve almakta olduğunuzun sosyal yardımın kesilip kesilmeyeceğini soruyorsunuz.
size yardım edebilmem açısından hangi sosyal yardımdan yararlandıgınızı bilmem gerek. faydalandığınız sosyal yardımın ne olduğunu bilmeden size yardımcı olamam ki.

hangi sosyal yardımdan yararlandığınızı biliyorsanız yazın, bilmiyorsanız, tespit edebilmem açısından şu sorularımı cevaplayınız:
1) 3 ayda bir mi, ayda bir mi aylık alıyorsunuz? en son hangi ayda kaç lira aldınız?
2) aldığınızı söylediğiniz sosyal yardım için hangi kuruma baş vurdunuz? (SYDV, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü, SGK vs)

ayrıca şu sorularımı da cevaplayınız?
1) aldığınız sosyal yardıma engelli sağlık kurulu raporuyla mı başvurdunuz? o raporda oran kaçtı?
2) %45 oranlı engelli sağlık kurulu raporu aldığınızı ve sosyal yardımlaşmaya teslim ettiğinizi söylemişsiniz. bunu hangi sebeple yaptığınızı söyler misiniz? önceki raporun süresi mi bitmişti?

hatırlatma: malulen emeklilik için alınan raporla engelli hakları için başvurulan raporların farklı mevzuata tabi olduğunu biliyorsunuz di mi?
malulen emeklilikte maluliyet cetveli esas alınırken, engelli haklarında (2022 aylığı,evde bakım aylığı, vakıflar tarafından yapılan çeşitli sosyal yardımlar vs, engelli kimliği vs) sakatlık oranı cetveli esas alınır.

Kalem hanım ben iş kazası geçirdiğim zaman eşim aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne yardım için başvuru yapmıştı 3 sene önce evimizi denetlemeye geldiler ve eşime ziraat bankasına hesap açtırmasını söydiler benim engelli raporum sürekli ve ben bu raporu 4 ay önce aldım bize 6 ay önce denetlemeye geldiklerinde engelli raporunuzun bir fotokopisini bize getirin demişlerdi bende götürüp teslim ettim 770 TL yardım parası alıyoruz bu yardım parası çocuklar için sanırım denetlemeye gelen bayan öyle demişti simdi ben malulen emekli olunca bu yardım parası kesilirmi acaba
yex said bey benim 3540 gün primim vardı

@Bipolevent keşke benim madde madde sorduğum sorulara tam olarak madde madde cevap verseydiniz. bu yazdıklarınız işi daha da karıştırdı.

3 sene önce aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne eşinizin baş vurdugunu yazmışsınız. heyetin ziraat bankasında hesap açmanız gerektiğini söylemenizle evde bakım aylığına baş vurdugunuz anlaşılıyor. ama yine yukarıdaki mesajınızda 4 ay önce sürekli rapor aldığınızdan bahsetmişsiniz. sanki ilk kez rapor almış gibi?

770 tl bir yardım aldığınızdan bahsetmişsiniz. ama nereye baş vurdugunuzdan abhsetmemişsiniz.

şu sorularımı madde madde cevaplayın lütfen:

1) 3 sene önce evde bakım aylığı baglandı mı? halen evde bakım aylığı alıyor musunuz? halen alıyorsanız ocak'ta 1027 TL almış olmalısınız.

eger halen evde bakım aylığı alıyorsanız, evde bakım aylığı için aldığınız önceki rapor oranı %50 ve üstü agır özürlü kısmı evet olarak işaretli olmalı.

buraya kadar her şey doğru ise 4 ay önce aldığınızı söylediğiniz yeni raporunuzun oranı % 45 mİ? eger böyleyse agır özürlü kısmı hayır işaretlidir.

bu yazdıklarımı çok dikkatli okuyun. yanlış anladığım bir şey varsa düzeltin lütfen. bu kısmı hallettikten sonra sosyal yardım dediğiniz kısma geçeceğim.

Kalem hanım şöyle anlatım ben bakım aylığı almıyorum buna engelli oranım yetmiyor eşim aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne gidip sanırım muhtaç yardımında bulunmuş evi teftişe geldiklerinde eşime ziraat bankasına hesap açmasını söylediler eşim hesabı açtırdı ve 3 senedir biz bu yardım parasını alıyoruz

Engelli raporoma gelince ben bunu kendi çabamla 4 ay önce çıkarttım sgk'ya gittim malulen emekli oldumu söyledim ben engelli oranımın tespiti için hastaneye sevk edin dedimde bana malulen emekliye biz oran veremeyiz ancak sen kendi çabanla alabilin dediler ben bulundum ilin devlet hastanesine gidip durumu izah ettim malulen emekli oldumu engelli oranımın tespiti için heyete girmek istiyorum dedim onlarda bana randevu verdiler o tarihte doktorların kontrolüne ve aynı gün heyet doktorlarına girdim %40 bipolar ve %8 ortopediden verdiler ve yuvarlama %45 sürekli engelli raporu verdi heyet

@Bipolevent

Kardeşim yoktan yere kendi kendini yakacaksın. Malulen emekli olmuşsun,daha neyine gider rapor çıkartırsın kendine.

Şayet bu çıkardığın engelli raporunun oranında sgk haberdar olursa,senin malulen emekliliğinide iptal eder.
Zira,sgk tek rahatsızlıktan enaz %60 oran istiyor.

Sen sen ol,o enson aldığın raporla herhangi bir işlem yapma,ki yeni oranın gün yüzüne çıkmasın,yoksa sgk maaşını dondurur.

Diger sorularına gelince,sanırım eşiniz adına size sosyal yardım yapılmış,bu konuda sizden herhangi bir geri odeme talebi olmaz,fakat yeni gelirinize göre muhtemelen eşinizin aldıgı aylık kesilir.

Eşiniz,yinede her ihtimale karşılık yeni gelir durumunuzu tekrar bakanlığa bildirsin.

Geçmiş olsun.

Üst Alt