Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Memuriyete sakat statüsünde başladım, ama vergi indimim yok. Emeklilil..?

mglen

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar. benim de bir sorum olacak, bilgi verebilirseniz seviniris

1999 yılında özürlü olarak %45 sakatlık raporuyla memuriyete başladım. iki defa vergi indirimi için defterdarlığa başvuruda bulundum, ancak her ikisinde de oran yüzde 40 ın altında verildi. şu an vergi indiriminden yararlanmıyorum. özürlü memurlara sağlanan 15 yılda emeklilik hakkından vergi indiriminden yararlanmayan memur da faydalanabilir mi?
yoksa vergi indirimi almak şartı var mıdır.

Maaş bondrolde ne yazıyor hiç dikkat ettiniz mi?
Bildiğim kadarıyla memur olarak işe başlayanların vergi dairesine gitmesine gerek yoktu. Gitmişseniz reddedilmişseniz başvurularınız işleme konuldu sanıyorum.

Önemli olan maaş bondronuzda ne yazıldığı?Özürlü Eleman ibresi varmı?

hayır meoplus öyle bir ibare yok benimkinde yok artı benimle aynı durumda olup vergi inidirimi alan arkadaşların bordrolarında da öyle bir ibare yok

hımm benimkinde var.
İşe başlarken özürlü kadrosunda işe girdim.
Bilmeden vergi indirimi için vergi dairesine de gittim. Gerek yoktu ama meraktan gittim işte.
Her iki durumda bondormda özürlü kadrosunda olduğuma dair ibre var. Muhasebeci arkadaş ile denedik; bondromda özürlü ibresi kaldırdığımda maaşım düşüyor eklettiğimde 30 lira civarında yükseliyor.

Sonuç: sizin deftardarlık vassıtası ile vergi indiriminden faydalanmanız gerekiyor. Memurlukta geçerli olan 15 yıllık erken emeklilik haklarınızdan faydalanamayabilirsiniz.

şimdi kafam daha çok karıştı benim bildiğimde memurlarda işe nasıl girdiğin önemli idi vergi indirimi yeniden rapor istenme olayı yoktu hatta bununla ilgili emekli sandığından bilgi istedim onlarda bu doğrultuda bilgi vermişlerdi memurlar nette bazı kişiler daha değişik söylemlerde bulunmuşlardı bu nedenle kafam karışmıştı dahe net bir bilgi almak istemiştim ama sizde böyle söyleyince pek bisey değişmedi doğrusunu söylemek gerekirse verdiğiniz bilgiler için tsk ederim

Haklısın öyle bir bilgi görürsem buradan bildireceğim.
Yanımda 657 sayılı yasa ve özürlüler yasası ile ilgili kitaplar da yok. Olsa da baksak.

bende özürlü kadrosundan memur olarak işe girdim fakat vergi indirimi için tekrar rapor istediler tekrar başvurdum ve rapor aldım...

Kanunu okuduğum kadarıyla öyle değil... Özürlü memur olarak sınava tabii iseniz tam teşekküllü hastaneden alacağınız rapor yeterli diyordu.
bu bilgi yetersiz geldi bana daha fazla detay istiyorum henüz okuyamadım.

aslında emekli sandığı bilgi edinme bölümünden burda sormuş olduğum sorunun aynısına yanıt istedim ve gelen cevap aynen şöyle
şayet sakatlık kontenjanından YARARLANARAK göreve girmiş iseniz;
1. atama onayınızın gönderilmesi
2. toplam hizmet sürenizin en az 15 yıl veya daha fazla olması halinde tarafınıza SAKATLIKTAN dolayı emekli aylığı bağlanması mümkün BULUNMAKTADIR.

gelen cevap böyle ama yinede şüphelerim var

Cevap doğru;

Çünkü işe başlarken tam teşekküllü hastaneden aldığınız sakatlık oranı belirtir rapor verdiniz. Başka ne yapabilirsiniz.

ancak benim şüphelendiğim; maaş bondrosu..

burda çalışan benim konumumda olan ve vergi indiriminden yararlanan arkadaşların bordrolarında da öyle hiçbir ibare yok bordroda sorun olsa sanırım onlarınkinde yazar benimkinde yazmazdı ama hiçbirimizinkinde öyle birsey yazmıyor vergi indiriminden yararlananlarda sadece 30 lira civarında bir vergi indirimi var

25-30 lira doğrusu; vergi kesintisine gitmeden size iade edilen para.
Peki o kadar fark alıyor musunuz? Sizinle aynı derecede aynı kadroda olan arkadaşınızdan fazla alıyor musunuz?

hayır vergi indiriminden yararlanamadığım için ben alamıyorum

Memuriyete sakat statüsünde başladıysanız, emeklilik için vergi indirimi hak etmek şartı aranmaz. 15 yıl hizmeti tamamladığınızda emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

5434 sayılı Kanunun 39'uncu maddesinin j bendi:
"Göreve girişlerinde, Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınmış ve raporda sakatlık oranı en az % 40 olanlardan fiili hizmeti 15 yıl olanların istekleri üzerine" [emekli edilirler]
Görüldüğü üzere Emekli Sandığı'nda, SSK'daki "vergi indiriminden yararlanmak" şartı yoktur. Yani sakat statüsünde çalışmak, memurların 15 yılda emekli olmaları için yeterlidir.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim oturanboğa

Üst Alt