Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Memurum. Sakatlık oranım %30'dan %41'e çıktı. Ne zaman emekli olurum?

hayalist

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
1 Haziran 1980 doğumluyum. 3 Şubat 1998'de %30 raporla resmi işe başladım. Sakatlığım arttığından 4 ay önce vergi indirimi için başvurdum ve %41 rapor verildi. 10 yıldan fazla hizmetim var. 15 hizmet yılını doldurunca emekli olabilir miyim?

Kamu Hizmetinde SSK.li iseniz
17 yıl, 3840 gününüzün dolması halinde erken emekli olabilirsiniz.

Memur iseniz: 15 yıl dolması halinde emekli olursunuz.

Teşekkür ederim.
15 yılda emekli olma şartı "işe başlarken" %40 ve üzeri sakatlık raporuna bağlıydı. Bu değiştimi yani?

1 Ekim tarihinden sonra yürürlüğe girecek yeni yasa ile, memurken sakatlanıp %40 ve üzerinde işgücü kaybı ortaya çıkan ve bunu sağlık raporuyla belgeleyen kişiler de emekli olabilecek. Şartlar:

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ya da emekli keseneği ödenmiş olmak kaydıyla istekleri halinde yaşlılık aylığı almaya hak kazanır.

Bu şartlara göre 18 yılda emekli olabiliyorum demektir.
İlginize teşekkür ederim.

Onlar malul statüsünde sayılacak ve malulen emekli olacaklar. Yani sonradan %60 iş gücü kaybı olanlar 1800 gün ve 10 yılda emekli olabilecekler. Ama yok, ilk sigortalılıkta da %60 ve üzerinde işgücü kaybı varsa, o zaman da 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 pirim ödemek kaydıyla emekli olabilecekler.

:shock: yine aklım karıştı yahu ben 2004 20 nisanda işe başladım işe başlarken %60 engelli raporum vardı şimdi ben de mi 15 yılda emekli olacağım?

Özel sektörde eleman olarak ssk lı çalışıyorum genel idare elemanıyım

OturanBoğanın yazdkları memurlar için.Siz işçi olduğunuz için;
18 yıl-4000 gününüz olması durumunda emekli olabilirsiniz.

Ben ÖTV konusunda da böyle ısrarla sormuştum sonunda kanun düzeldi umarım SSK konusu da lehimize düzelir :)

Üst Alt