Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meniere (iç kulak hastalığı) hastası olan arkadaşlar tecrübelerinizi yazar mısınız?

mother

Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
meniere hastası olan arkadaşlar baş dönmesini nasıl durduruyorsunuz ilaçların hiç bir etkisi olmuyor vasoserc bid kullanıyorum başka ilaç tavsiye edermisiniz

ben menıere hastasıyım vasoserc bid vasoserc bid ve sefal fort kullanıyorum,işitme kaybı yaşadım ben sol 75 sag 15 hemen hemen her ayda atak gecırıyorum

Bende meniereden müzdaribim rapor almama lazım ama başarabili,rmiyim bilmiyorum sağ kulasğım hiç duymaz oldu soldada var azalma hepten duymayı kaybetmekten korkuyorum sakinleşip toparlan mam için rapor alarak emmeli olmam şat sanki yaşım 46 23 yıllık sigortalıyım 7500 günüm var sesimi duyan varmı?

Yaklaşık 20 yıldır menier hastasıyım.Bu süre zarfında tıbbi ve bitkisel olmak üzere çok ilaç kullandım.Çok araştırdım.Ve en sonunda baş dönmesini provoke eden kulağı tespit ettikten sonra,o kulağa tüp taktırıp gentamisin damlattım.Baş dönmem 1,5 sene hiç olmadı.Tekrar başladı,tekrar tüp takıp aynı metodu izledim.Şimdi 4 ay dır vertio oluşmadı.Doktorunuzla yarar-zarar çerçevesinde konuşup değerlendirebilirsiniz.Ama sakın 2 kulağa birden yapmayın.Sersemlik,eşyalar hareket ediyormuş gibi algılarsınız,yani osilopsi oluşur.Dahası nistagmus yapar ve ataksi meydana gelebilir.

bende bu hastalıkla ugraşıorum şu an,uguldamalar çınlamalar iştah kaybı baş dönmesi gözdönmesi özellikle uykusuzluk beni çok yıpratıyor, rabbim bana ve herkese şifalar versin inşallah..

arkadaslar ,aranızda meniere hastası var mı? ben 7 aydır bu hastalıkla savaşıyorum.son zamanlarda ataklarım arttı...siz atak döneminizde neler yapıosunuz ? ve yaz aylarında ataklar çoğalır mı sıcak çok etkiler mi bi bilgisi olan var mı?

Doktorlar vertigo dediler menierede ki gibi kulakda dolgunluk hissi falan vardı ama meniere teşhisi koymadılar. Benim baş dönmem çoğu zaman 3-4 saatten fazla sürüyordu. ben tuzu azalttım kola çay kahveyi içmiyorum 2 aydır normalim sefal fort ile vastarel kullanıyorum Allaha şükür uzun bir süredir rahatım...

Bende 10 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Bu hastalık her sene bir veya iki kez ataklar halinde tekrarlanıyor. Bazen ataklar hafif geçiyor, bazen de çok şiddetli geçiyor. Benim atak yaklaşık bir ay gibi sürüyor. Malesef o kadar dikkat etmeme rağmen bunun çaresini bulamıyorum.

Zamanla işitme kaybıda yaşadım. Şu an sol taraf 110db, sağ 80db.

Tabi meniere hastaların işitme kayıpları genellikle bas sesler düşük olur, tiz sesler yüksek olur. Meniere'nin tipik işitme kaybı tiz sesleri
iyi duymalarıdır. Bu yüzdendir ki meniere hastalarını memnun eden işitme cihazı pek yoktur. Meniere hastalarının işitme kaybı arttıkça,
işitme cihazlarında ki memnuniyetsizlikleri ve işitme cihazından faydalanma yüzdeleride düşmektedir.

Bu arada meniere için, yani işitme kaybında bas'ların çok düşük ve tiz frekansların yüksek olduğu bir işitme kaybı için cihaz araştırması yaptım, malesef bulamadım.

Meniere hastası olup, odyometri eğrisi benim gibi olupta işitme cihazı kullanan ve memnun olan arkadaş var mı? Varsa kullandığı cihaz hakkında bilgi verebilir mi?

Merhaba Allah rızası için benim sorularıma cevap veren arkadaşlar var mı acaba?.

Ben bir iltihap sonrası bu hastalığa yakalandığımı düşünüyorum lakin benim durumum biraz garip acaba aranızda bu hastalığa yakalanan ve nasıl dönemlerden geçtiğini anlatacak var mı?.

Benim durumum garip çünkü bende 5 aydır kafamın içinde hışırtı oluşuyor ve sağ kulağımda çınlama oluşuyor.Basınç hissi var lakin belirtilen hastaklıkta bulunan baş dönmesi kusma denge problemi duyu kaybı ve denge kaybı dolgunluk hissi bu saydıklarımın hepsi 5 aydır yok.Ekim'de başladı bu hastalık sadece hışırtı yapıyor bir hap yutuyorum bu hap basıncı azaltıyor ama geçirmiyor.Eskiden çok fazla basınç yani hışırtı oluşuyordu kafamda şimdi daha da az bitmek üzere sanki benim sorum şu acaba benim gibi bu anlattığım olaylar zincirinden başına gelen oldu mu?.Bu hastalıkta iç kulakta sıvı artışı oluyor değil mi?.Ama bende artmıyor bunları doktora sordum ama onlarda bilmiyor.Benim size sorum şu sizin hastalığınıza göre bende bu hastalığa yakalandım mı yok yakalanmadım mı?.Dediğim gibi baş dönmesi, kusma, bulantı, denge kaybı, dolgunluk hissi vb bunlar yok sadece çınlama ve hışırtı var.O hışırtıda aylar sonra azaldı.Lütfen bu sorulara mı cevap verin kardeşler.

Nerhaba nekronst

Yazınızda meniere hastalıkların belirtilerinin sizde olmadığını yazmışsınız. Meniere tespitinde bazı testler yapıldıktan sonra karar verilir. Ama en bariz belirtileri baş dönmesi, kulaklarda uğultu ve çınlama, dolgunluk hissi olmasıdır. Herkeste kusma olayı görelmeyebilir. İşitme kaybı muhakkak olur çünkü iç kulak basıncı değiştiği için. Fakat bu kulak kaybı meniere atağın şiddetine görede değişir, kimi zaman kayıp geri geldiği gibi kimi zaman kalıcıda olabiliyor. Hem işitme kaybınız az ise bunu farketmeyebilirsiniz. Bu anca odyometre ölçüsüyle ortaya çıkar.
Örneğin 35 -40db'lik bir kayıp çok fark edilmeyebilir.

Anladığım kadarıyla sizin meniere değil, belki örs, çekiç gibi kemiklerin kireçlenmesi de olabilir.

kahramanOrdu_

Haklısın abi belki buda olabilir lakin ben hışırtının en şiddetli olduğu zaman duyu testi yaptırdım bu duyu testinde.Sol 7 db sağ ise 8 db duyuyor anladığım kadarı ile duyu kaybı yok.Baş dönmesi falan yok sadece hışırtı var bende şaşırdım 5 aydır.

nekronst

Maşallah Allah duymana zeval vermesin, duyu oranın çok iyi. Dediğim gibi senin hışırtılar kulak içerisinde ki kemiklerden kaynaklı olabilir. Zaten doktorun bu konuda seni yönlendirir.

Bu arada meniere ataklarında işitme kayıpları 60-70db' lere çıkar. Şu an benim kulaklarım 110-80db, yani sana göre şu an 10 kat daha
az işitiyoruz.

kahramanOrdu_

Bir kaç soru sorabilir miyim izin verirsen?.Çaresizlikten kimseden cevap alamıyorum.
1-Bu hastalık ilk sende hışırtı ile mi başladı yoksa birden bire dönen baş dönmesi ile mi başladı?.
2-Şuan kulağın hışırtı yapıyor mu?.
3-Her gün betaserc vb hapları yutuyor musun?

Dediğim gibi cevap verirsen sevinirim kardeşim.Kusura bakma seni meşgul ediyorum ama benim bu durumum biraz garip.

Benim ilk başıma geldiği zamanı sana anlatayım.

Bir gün hiç bir sebep olmadığı halde, birden baş dönmesi ve kulaklarımda uğultu çınlama başladı. Ben tansiyon zannettim, akşam yatıp sabah kalktığımda baş dönmesi hala devam ediyordu. Tabi önce bu hastalık sol kulağımda başlamış. Ben eczaneye gittim tasiyonumu ölçtürdüm.
Bana tansiyonum normal dediler. Sonra hastaneye gitmek için telefonu aldım ve sol kulağıma götürdüğümde sol kulağımın tamamen işitmediğini fark ettim. Sonra bu meniere atakları hep aynı şekilde hersene bir kaç kez tekrarladı.

Yani anlayacağın meniere hastalığı öyle birşey ki önceden kendini belli etmez aniden ortaya çıkar.

Tabi bende olan durum bu, diğerleri için bilemem.

Ben yıllardır betaserc, vasoserc zaten ikiside aynıdır. Bunları kullanıyorum. Bu ilaç betahistin hidroklorür içerir. Bu ne işe yarar histamin görevi görür. yani vücutta bir çeşit protein'in görevini görür.

Kulak içerisinde ki damarlardaki kan akışını hızlandırarak. kulak içi basıncı azaltmasını yarar.

Soruların için

1- Bu bende hışırtıyla başlamadı.
2- Şu an yutkunduğumda evet bir ses geliyor. Köpük sesi gibi.
3- Evet hergün betarerc kullanıyorum.

kahramanOrdu_

Zahmet edip cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.Allah kolaylık versin.Anladığım kadarı ile benim durum senin ki ile bir değil çok farklı.Keşke olmasaydı bu hastalıklar ama yapacak başka bir şey yok.Tekrar çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.

Selamunaleykum abi sana bir sorum vardi sen menier hastaligi yutkunurken köpük sesi geliyor diyorsun o ayni bendede oluyor sanki dal kirilmasi gibi ve esnerken de o ses citir citir yine var ayni sendede oluyormu bu ara sira baş dönmem oluyor merrak ettim

Farukkoc

Merhaba,

Benim meniere atakları devam ettiği için, şuan iki kulağımda çok ileri derece olduğunda artık yutkunurken ses gelmiyor. Fakat baş dönmeleri hala devam ediyor. Şuan tedavi sürecindeyim, kulaklara kortizon iğne vuruldu, şuan gentamisin iğne vuruluyor. Sonucu bende merak ediyorum. Eğer ataklar durdurulursa sol kulağıma koklea implant ameliyatı yapılacak.

Bu arada, koklea implant ameliyatı için meniere ataklarını durdurmamız şart diyorlar. Meniere hastası olupta koklea implant ameliyatı olan var mı? Varsa gerçekten bu ataklar durduruluyor mu?

mother

Bende daha yeni ameliyat oldum işitmemi kaybettim baş dönmesi ve baş ağrısından şuan hiç duymuyom yarın rapor alcam bakalım kaç verecekler totem yazıyı işitme testinde 52 alursın diyorlar baş dönmem falan geçti ama işitmemi geri gelmedi biyonik kulak taktırmam gerekiyomuş oda balıkesir de yok ya İzmir ya bursa da di doktor halimize şükretcez yapcek bişey yok alışcez bu hayada demek 4 mayısta oğluna sünnet yaptım 14 mayısta fenalaştım işitmemi kaybettim bunda da vardır bi hayır diyom

Beni de 2 senede bir yokluyormuş sağolsun Menier ama ben hep nörojilerde derdime derman arıyordum Polinöropati de var çünkü 2 senesi doldu mu dengesizlik unutkanlık başdönmesi devamlı uyku hali yaşıyorum . Gene aynı şikayetlerim nüksedince eski MR larını da görelim dedi nörolog . MR ları ararken eski raporlarımdan birinde - 2008 senesinde almışım -
Menier artı Polinöropati teşhisini görünce jetonum düştü . Velhasıl nörolog gorünce ne yapacak çok merak ediyorum vallahi zira dengesizliğin nedenini bulmak için PET bile çektirtti bana .

Çok geçmişler olsun arkadaşlar bu hastalık bendede var doktora gittim sefal fort berasert bide serum yazdı dıremıne konulacak içine bir ampul daha var ondan yazdı çok rasız edici bir hastalık korkuyorum basım donmesın dıye bitkisel bir tedavisi varmı birde şapkaya takılan bir alet var işte kıristali yerine koymamızı sağlıyor video da izledim bu gibi tedavi yöntemleri var sizlerde bu tedaviler gibi uygulamalar yaptırdınızmı rica etsem tecrübelerinizi benimle paylaşırmısınız

Bu menierenin teşhisi nasıl yapılıyor işitme kaybı ve baş dönmesi yoksa diğer çınlama uğultu ve bulantı şikayetleri varsa yine meniere olma ihtimali var mıdır sizce?

Üst Alt