Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mental Aritmetik hakkında bildiklerinizi paylaşır mısınız?

mulucay

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar.Dün akşam mental aritmetik hakkında bilği aldım ve 4 yaş ile 12 yaş arası çocuklarda süper bir zeka.Yani özğüvenin oluşması.İçine kapanıklılığın önlenmesi.kendini rahatça ifade edebilme.Yaşlı insanlarda ise beyinle ilğili bazı hastalıkların yani unutkanlık çağın vebası ki bu küçük çocuklarda bile var.Dalğınlık ve trafikte birbaşkasına dahi zarar verebilir..Bu oluşumun enğellenmesi söz konusu olduğu söylenmekte.Bunun ğibi paylaşımlar enğelliliğin önlenmesinde atılan bazı adımlardır.teşekkür ederim

Mental Aritmetik, 4-12 yaş arası çocuklarda bir taraftan sıra dışı sayısal işlem becerileri kazandırırken, aynı zamanda onlarda zeka, bellek, dikkat ve konsantrasyonu güçlendirerek zihinsel kapasite artışı sağlayan, 5-boncuk dizilimli abaküse dayalı bir eğitim programıdır. Binlerce yıllık geçmişi olan hesaplama aracı abaküse dayalı modeller, uzak doğuda 1980 li yıllarda ortaya çıkmış ve diğer ülkelere de yayılmaya başlamıştır. Bu tür modellerin çocuklarda zeka kapasitesini, kısa süreli belleği, dikkati ve özellikle de hayal gücünün kaynağı olan sağ beyni güçlendirdiği, çeşitli ülkelerde yapılan bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. Mental aritmetik Türkiye'de ilk kez 2008 yılında Menar tarafından kurulmuş ve kısa süre içinde yüzlerce şube ile binlerce öğrenciye ulaşan bir sistem haline gelmiştir. Henüz okuma yazma bilmeyen Menar öğrencilerinin olağanüstü becerileri çeşitli televizyon kanallarında yer almış, özellikle bir taraftan İstiklal Marşını ezbere okurken bir taraftan da ekrandan geçen çok sayılı işlemleri yapan çocukların performansları hayranlık uyandırmıştır.
Program önce abaküsün öğrenilmesi ile başlar. Öğrenciler abaküsle işlem yaparken hem bir pratik kazanırlar, hem de abaküsün imajı zihinlerine yerleşir. Daha sonra öğrenciler, fizik olarak abaküsü kullanmaya ihtiyaç duymaksızın, abaküsü hayal ederek işlemleri zihinden yapmaya başlarlar. Öğrenciler işlem yaparken ellerinin altında abaküs varmış gibi ve boncukları hareket ettiriyorlarmış gibi parmaklarını oynatırlar ve boncuk hareketlerini zihinlerindeki abaküs imajında takip ederler. Böylelikle işlemleri çok hızlı bir şekilde çözerler. Türkiye'de 2010 ve 2011 de Menar tarafından düzenlenmiş olan Abaküs Mental Aritmetik oyunlarında zihinden işlem yapan miniklerle, işlemleri hesap makinesi ile çözen yetişkinler arasında yarışmalar düzenlenmiş, öğrenciler işlemleri hesap makinesinden daha hızlı çözerek yetişkinleri yenmişlerdir.
Her ne kadar sayısal bir program olsa da, birçok veli ve öğretmen, programın çocuklarda zihinden işlem yeteneğinin yanı sıra sözel becerileri de geliştirdiği ve onların tüm derslerinde ilerlemesine yardımcı olduğu biçiminde gözlemlerini dile getirmektedirler. Özgüven duygusu da gelişen çocukların yükselen akademik performansı, programın sağladığı beyin gelişimi ve zihinsel kapasite artışına bağlanmaktadır.

Öncelikle cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.Konuyu tartışmaya açtıktan sonra gidip 11 yaşındaki oğlumun kaydını yaptırdım 21.02.2012 tarihinde başladı ve bu zamana kadar hiçbir ğelişme yok.En azından 2 aylık zaman zarfında ğelişme olur.hocaları oğlunuz 1 numara diyor ve ben onların ğördüğünü ğöremiyorum.hayırlısı beklicez

GİZLİ ZEKA MENTAL ARİTMETİK

Mental Aritmetiğin Amacı

Gizli Zeka Mental Aritmetik Eğitimi, 4-14 yaş grubundaki çocuklar için tasarlanıp geliştirilmiş bir programdır. Amacı, her çocukta var olan ancak atıl durumdaki gizli zeka potansiyelini harekete geçirmek ve kapasitesini artırmaktır. Önce rakam ve sonra sayılarla başlayan Abaküsün kullanımı öğretilir. Zihinsel canlandırma çalışması, yani mental çalışmalarla yapılan egzersizlerle yeterli amaca ulaştıktan sonra abaküs kaldırılır. Böylece bellekte, Abaküsün fotografik görünümü yaratılarak hesap yapma işlemine geçilir. Zaten uzun süredir Abaküsle çalışma yapmış öğrenciler, sanki beyinlerinde bir Abaküs varmışçasına yine boncuk hareketlerini kullanırlar ve hareket ettirdikleri parmak işaretleriyle işlemi süper bir hız ve doğrulukla sonuca ulaştırırlar. Mucizevi çocuklar bu akıl olmaz becerileriyle karşılarındaki herkesi büyülemeye başlarlar.

Gizli Zeka mental aritmetik programının çocuklarımıza kazandıracağı bu becerilerle yapılan zihinsel egzersiz çalışmaları süresince beynimizdeki iletişim ve öğrenmemizde aktif rol oynayan dört önemli nokta olan Görsel, İşitsel, Dokunsal ve hayal noktalarımızı sürekli bir şekilde uyarılır. Böylece her hangi bir konu üzerinde çalışmak üzere odaklanma ve dikkat toplamaları en üst düzeye ulaşmış olur. Zeka potansiyellerini ortaya çıkaran çocuklarımız bu çalışmalar sayesinde sarsılmaz bir özgüven kazanırlar ve kendilerini daha iyi ifade edebilirler.

Program

Zihinsel Aritmetik, hesap makinesi, bilgisayar, kalem ya da kağıt gibi farklı aletler kullanmadan insan aklının zihinsel gücünü kullanarak matematiksel ya da zihinsel hesaplamalar yapabilmektir.

Çift elle öğrenilen Gizli Zeka abaküs Mental Aritmetik çalışması, beynimizin potansiyel olarak kullanamadığımız gizli kalan kısmının çalışmasını sağlar. Aşağıda söz ettiğimiz uyarı noktalarını geliştirerek geleceğin dehaları olabilecek çocuklarımızın başarısına başarı katacaktır.

İşitme duyusu
Görme duyusu
Kinestetik dokunma duyusu
Zihinsel canlandırma ve hayal etme

Abaküs ile yapılan çalışmalar, sürekli bir şekilde uyarılan beynimizin bu dört önemli noktası sayesinde kullanamadığımız gizli zekamızı hızla devreye sokacaktır.

Mental Aritmetik olarak farklarımız

Bizi Diğer Mental Aritmetik Kurumlarından Ayıran Özellikler

Gizli Zeka Mental Aritmetik, algılama yeteneğinin gelişmesi ve problem çözme yeteneğinin kazandırılması üzerine kurulu Abaküs Temelli eğitim veren Türkiye’nin ilk, özgün ve dışarıya bağımlı olmayan tek kuruluşudur. Uzak Doğu’da yüzyıllardır kullanılagelen bu yöntem günümüzde gittikçe yaygınlık kazanmaktadır. Gizli Zeka Mental Aritmetik, bu gelişimi önceden görmüş ve bu konuda çalışmalar yapmış olan bir merkezdir.

Gizli Zeka Mental Aritmetik çocuklara sadece ezbere bir eğitim vermemektedir. Onların pedagojik açıdan durumları ve ülkemizin genel eğitim sistemini de gözeterek bir AR-GE çalışması yapmış, bunun sonucu olarak da şu anda merkezlerimizde uygulanmakta olan Mental Aritmetik Programını ortaya çıkarmıştır. AR-GE çalışmalarımızın sonucu olarak ortaya koyduğumuz sistem ve yetiştirdiğimiz çocukların performansları Uluslararası Abaküs Federasyonu tarafından incelenmiş ve takdirle onaylandırılmıştır.

Gizli Zeka Mental Aritmetik, diğer Abaküs temelli eğitim veren kuruluşlardan farklı olarak özgün bir yapıya sahiptir. Yurtdışındaki herhangi bir oluşumun yetkili merkezi değil, tamamen, yüzde yüz Türk sermayesine dayalı ve Türk eğitim sistemine uygun bir şekilde planlandırılmış bir oluşumdur. Bu açıdan göz boyayıcı ve renkli bir dershane görüntüsünde değil, sade ve güvenilir temeller üzerine kurulmuştur.

Bizim için, çocuklarımızın kişisel gelişimleri ve gelecekte kendilerini doğru ve iyi bir şekilde ifade edebilmeleri önceliklidir. Gizli Zeka Mental Aritmetik verdiği eğitimle çocuklarımıza daha güvenli bir gelecek hazırlamayı amaçlamaktadır. Kurucumuz olan Nusret Duman, konusunda uzman olmakla birlikte, hem matematik öğretmeni hem de kitapları basılmış bir kişisel gelişim uzmanıdır. Nusret Duman ve ekibinin varlığı, Gizli Zeka Mental Aritmetik’i ülkemizdeki diğer Abaküs temelli eğitim veren merkezlerden ayırmaktadır. Çünkü Gizli Zeka Mental Aritmetik, sistemini Zihinsel pratikler, Özgüven ve kişisel gelişim üzerine kuran en ideal Mental Aritmetik eğitimi veren bir oluşumdur.

GİZLİ ZEKA MENTAL ARİTMETİK

ELAZIĞ MENAR MENTAL ARİTMETİK MERKEZİ
MENTAL ARİTMETİK HAKKINDA TEMEL SORUN ve CEVAPLAR
*- Mental Aritmetik Nedir : 4-14 yaş arası çocuklar için tasarlanmış Abaküs Temelli Zihin Geliştirme Programıdır.
*- Neden 4-14 yaş: Bu yaşlar arasındaki çocukların somut düşünce çağında olmaları ve öğrendikleri (sanatsal bilgileri) ömürleri boyunca unutmayacak olmalarından ötürü (Alzaymır Hastalığı Hariç) 4-14 yaş arası çocuklar kurumumuzda eğitim görmektedirler. Resim dersinde ağaç çizmeyi öğrenen bir çocuğun ömür boyu ilk çizdiği doğru ağaç resminden daha kötü bir ağaç resmi çizemeyeceği örneğinden yararlanarak bu durum açıklanabilir. Eğer çocuk uygun yaşta Mental Aritmetik Eğitimini Doğru bir kurumdan alırsa bir ömür boyu bu teknikleri unutamaz ve asla daha kötü işlem yapamaz.
*- Hangi Mental Aritmetik Kurumunu Neden Tercih Etmeliyim: Mental Aritmetiği ülkemize patentli olarak getiren ilk kurum MENAR’dır (Sn. Halit ŞEN). İlk olması hasebiyle belli başlı en kolay mental parmak teknikleri MENAR tarafından kullanılmaktadır. Başka kurumlar MENAR’ı taklit etmemek adına çocuklara karmaşık bir yöntem öğretmeye çalışmaktalar. Maalesef çocuklar hızlı işlem yapabilmek adına çok fazla zorluk çekmekte ve okul eğitimi ile öğrendikleri 4 işlem teknikleri ile mental tekniklerini karıştırmaktadırlar. Ayrıca MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında Öğretmenlik Belgesi Olmayan, yani Lisans mezunu olmayan eğitmenler çalıştırılmamaktayken diğer taklit firmalar lise mezunu gençleri düşük ücretlerle eğitmen sıfatında çalıştırmaktalar. Bu durum çocuk psikolojisinden anlamayan ve mental aritmetik eğitimini aktaramayan kişilerin ne kadar başarılı olabilecekleri sorununu ortaya çıkarmaktadır.
*- Sanatsal Bilgi İle Mental Aritmetik Arasındaki İlişki Nedir: Çocuklarımıza soyut olarak öğretilen rakam ve sayılar soroban abaküs ve mental aritmetik yöntemleri ile çocuklarımızın görsel hafızalarına yüklenmektedir, görsel hafıza da zihnimizin sanatsal bilgi merkezindedir.
*- Bu Eğitimi Alan Çocuk Lise ve Üniversite Süreçlerinde Kullanabilir mi: Mental Aritmetik çocukların ömür boyu aktif olarak kullanabilecekleri bir metod’tur. Eğitim sonunda çocuklar bu yöntemi asla unutmazlar ama pratik yapılmadığı taktirde işlem hızlarında bir yavaşlama söz konusu olabilir. Pratik’ten kasıt çocukların günde en az 2 veya 3 işlemi mental teknikleri ile toplamak, çıkarma, çarpmak veya bölmektir. Çocuklar çevrelerinde karşılaştıkları araç plakalarını, tabelalardaki telefon numaralarını mental yöntemi ile işlemlere dönüştürerek bu pratikleri yapabilirler.
*- Mental Aritmetik Eğitimi’nin Süresi: Toplam 96 Ders saati ile 1. Kur, Yine 96 Ders saati ile 2. Kur ve 48 Saatlik 3. Kur ile çocuklarımız eğitim alırlar. 1. Kur Toplama-Çıkarma Kuru’dur. 2. Kur Çarpma-Bölme Kuru’dur. 3. Kur ise Ondalıklı (Virgüllü) Sayılar ile Toplama-Çıkarma ve Bölme Kuru’dur. Haftada 2 gün 4 ders saati alan çocuklar ortalama 6 ay’da 96 Ders saatlik kuru tamamlamış olurlar. Çocukların eğitsel hazırbulunuşluk durumlarına göre bu süre Haftada 8 Ders saatine çıkarılarak 3 ay gibi bir süreye düşürülebilir. Yani çocuk 1. Kuru 3 ay’da 2. Kuru 3 ay’da 3. Kuru 1,5 Ay’da tamamlayabilir. Toplam 7,5 ay sonunda çocuk matematiksel 4 işlemi kağıt kalem kullanmadan zihinden yapar.

*- Çocuklarımızın Sınıf Öğretmenleri Mental Aritmetik Eğitimine Karşılar, Ezberci Bir Eğitim Olduğunu İddia Ediyorlar: Maalesef ülkemizde Mental Aritmetik Eğitimi Milli Eğitim’e bağlı öğretmenler tarafından tam anlamıyla bilinmemekte. Araştırmayan bazı öğretmen meslektaşlarım Mental Aritmetiğin ezberci bir yöntemle çocuklara öğretildiğini düşünmekteler. Bu yargı tamamen yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanmaktadır. Şöyle ki: Sanatsal bir eğitim asla ezbercilikle suçlanamaz, mental aritmetik insan zihninin sağ ve sol lob’unun birlikte kullanılabilmesini tasarlamaktadır. Eğer bir yerde sanatsal eğitimden söz ediliyorsa bunun ezberci bir zihniyetle gerçekleştiğini iddia etmek saçmalık olacaktır. Ayrıca MEB’in klasik otoriter öğretmenleri sınıflarında keskin, hızlı cevap veren öğrenciler görmekten rahatsız olabiliyorlar, bu durumu 35-40 kişilik sınıfta eğitim veren meslektaşlarımın haklı olabilecekleri tezimle hoş görmek istiyorum. Kısacası Mental Aritmetik Ezberci bir eğitim nitelik taşımaz.
*- Çocuğumda Dikkat Eksikliği Var, Mental Aritmetik Bu Durumun Düzelmesine Katkı Sağlar mı: Çağımızın gereksinimlerinden Televizyon, Akıllı Telefonlar, Tabletler ve Bilgisayarlar çocuklarımızın ekran karşısında uzun zaman geçirebilmelerine neden olmakta; bu cihazlar karşısında çok fazla vakit geçiren çocuklarda göz ve beyin arasında iletişim koordinayson süresi maalesef azalırken, dikkat ve konsantrasyon süreleri de aynı oranda azalmakta. MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında Pedegok’lar ve Çocuk Psikologları tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmış Zihin Geliştirme Programları kullanılarak çocuklarımızın dikkat süreleri arttırılmakta. Şöyle ki: MENAR’a kayıt yaptıran bir öğrencinin matematiksel işlem süresi 5-6 saniye gibi sürelerde iken, Mental Aritmetik Eğitimini tamamlayan çocukların Matematiksel İşlem Süreleri 120-130 saniye’ye çıkartılmakta. Bu işlem süresi çocuklarımızın ilerde girecekleri Merkezi Sınavlarda her soru için verilen 1 dakika soru süresinin 2 katına eşittir. MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında asıl ulaşılmak istenilen başarı düzeyi de budur diyebiliriz. Şu mantıkla açıklayacak olursak: 2-3 dakika Matematik işlemlerini arka arkaya yapabilecek dikkat süresine sahip bir çocuğun 1 dakikalık Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji vb. gibi derslerde karşılaşacağı test sorularına daha dikkatli çözüm üretebileceği hesaplanmalıdır.
*- Mental Aritmetik Eğitimi Çocukların IQ Seviyesini Nasıl Etkiler: MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında 3 kur’unu tamamlayan öğrenciler arasında yapılan bilimsel incelemeler sonrasında çocukların IQ Seviyelerinin 5-7 derece düzeyinde arttığı gözlemlenmiştir.
*- Çocuğum İçe Kapanık ve Sosyalleşme Sorunu Yaşıyor: MENAR Mental Aritmetik Kurumları okul ve dershane psikolojisinden uzak bir eğitim sistemi ile çalışarak eskide kalmış, unutulmaya yüz tutmuş oyunları çocuklara tekrar hatırlatarak, onların sosyalleşmesini sağlamaya çalışmaktadır. MENAR Mental Aritmetik Kurumları çocuklar için Sinema, Tiyatro, Konser, Sirk, Futbol ve Basketbol Organizasyonları, Piknik ve Kır Gezisi Etkinlikleri, Televizyon ve Radyo Programlarına Katılımlar sağlayarak çocuklarımızın sosyalleşmesi için büyük çabalar harcamaktadırlar.
*- Çocuğum Okuduğunu Anlamada Sıkıntı Yaşıyor: Mental Aritmetik Eğitimi çocuklarda dikkat ve konsantrasyon eksikliği, algı düşüklüğü, motivasyon eksikliği gibi konularda düzelmeler sağlarken; beynin sağ ve sol lob’larının birlikte kullanılması ile birlikte hızlı refleks ve güçlü bir hafıza gücü ortaya çıkarmaktadır. Bu durum çocukların okuduklarını daha iyi anlayabilmelerini sağlamaktadır.

*- Çocuğum Matematik Korkusu Yaşıyor : MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında eğitim almış çocuklar 4 işlem’i çok hızlı bir şekilde çözümleyebilmektedir. Bu durum çocuklarımızın Matematik korkularını yenmelerine, hatta en sevdiği dersin Matematik olmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca Matematik çocuklar için sadece bir oyun olacağından lise ve üniversite süreçlerinde Matematiksel bir kaygı duymanıza gerek kalmayacak.
*- Mental Aritmetik Sadece İleri Zeka Çocukların Faydalandığı Bir Yöntem midir: Mental Aritmetik Eğitimi alan öğrencilerin hiçbiri bu şekilde seçilmez. Sıradan okul çocuklarının kaydının yapıldığı ve hatta büyük oranda Matematik korkusu ve sorunu yaşayan ailelerin tercih ettiği bir eğitim türüdür.
*- Benim Çocuğum Bu Eğitimin Üstesinden Gelemez, Verdiğim Para Boşa Gider mi: Mental Aritmetiğin katkı sağlamayacağı çocuk yoktur. MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında çocuğunuz ilk kayıt esnasında ücretsiz bir ders alır ve çocuğunuzun elde edebileceği başarı tahmini olarak size beyan edilir. Size verilen bu beyan bir söz niteliği taşır. Yani kısacası HER ÇOCUK DAHİ DOĞAR sloganıyla bu yöntem ve teknikleri çocuklarınıza veren bir kurumdur MENAR.
*- Çocuğum Okul Eğitimi ve Mental Aritmetik Eğitimini Bir Arada Yürütebilir mi: Mental Aritmetik Eğitimi çocuğunuza günlük fazladan sadece 10-15 dakikalık bir ödev sorumluluğu yükler. Bu ödev ve sorumluluklar okullarda verilen proje ve performans görevleri gibi algılanmamalıdır. Çocukların doğru parmak tekniklerini uygulamaları gereken sayısal işlem topluluğundan oluşan ödevler velilerimize hiçbir ekstra yükümlülük getirmez.
*- Çocuğum Hiperaktivite Sorunu Yaşıyor, Bu Eğitimi Alabilir mi: Hiperaktivite çocuğumuzun bu eğitimi almasına engel değildir. MENAR Mental Aritmetik Kurumlarında bu tür rahatsızlığı olan çocuklarımız için özel sınıflarda ders almaları sağlanırken çeşitli zeka oyunları ve aktiviteler ile üzerlerinde bulunan bu rahatsızlığı atlatmaları için çalışmalar yapılmaktadır.
*- Bu Eğitim Kaç Kişilik Sınıflarda Verilmektedir: Mental Aritmetik Eğitimi okul öncesi çocuklarda maksimum 8 kişilik sınıflarda, okul çağındaki çocuklarımızda ise maksimum 12 kişilik sınıflarda verilmektedir. MENAR Mental Aritmetik Kurumları bu konuda çok hassas davranıp dershane ve okul mantığından uzak bir tavır sergileyerek çocukların bireysel veya bireysele yakın eğitim almaları sağlanmaktadır.
MENAR MENTAL ARİTMETİK EĞİTMENLERİ
ÜMİT ATAÇ & GÜLSEREN ATAÇ
15.06.2014

Üst Alt