Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek Hastalığı nedeniyle tazminat talebi..?

Bizar34

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Bankacıyım. %68 engellı heyet raporu aldım, 2 yıl süreli.

18 yıl ve 4000 prim gunune tabıyım. emeklılıge hak kazanmama daha 14-15 ay kadar var.

Kalp stent, norolojı (uyku apnesı ve noropati), bel ve boyun fıtıgı, şeker, tansıyon den oran aldım. haricen de astım ılacları kullanıyorum..

bu hastalıklar calısırken oldu (mevcut ısyerımde 10 kusur senedır gorev yapıyorum)

hastalıklar sebebıyle ıstıfa etsem tazmınat hakkım olur mu? kalp mesela.. stress vs e baglı meslek hastalıgı sayılır mı?

bu benım ıcın cok onemlı . lutfen bılgısı olanlar yazabılır mı?

Bizar34

Tazminat hakkı doğmaz ama bir rapor alıp sağlık sorunları nedeniyle o işi yapamayacağınızı gerekçe gösterebilir ve daha farklı bir görev, o mümkün değilse 4857 sayılı iş kanunun haklı fesihi düzenleyen 24/1-a* uyarınca kıdem tazminatını alarak çıkış istenebilir. Yeter ki işin sağlığı zora soktoığuna dair rapor olsun.

* "İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa"

bu arada tazmınat derken calısma suresıne baglı olan kıdem vs kasdetmıstım . pekı sn oturanboga aldıgımız engellı raporu harıcınde bır rapor mu gereklı? ben yenı aldım engellı raporumu.

bankacıyım mesela suanda sol kolum tamamen uyusuk. calısmıor. agrısından aglamak uzereyım ve agrı kesıcıler de fayda etmıyor.

kalp desenız stresslı ısyapıyoruz. bılmıorum sadece tutunacak bır dal arıyorum

Bizar34

"xxx gerektiren işleri yapması sağlık açısından uygun değildir" veya "xxx gerektiren işlerde çalışamaz" diyen bir durum bildirir rapor olmalı. Bir devlet hastanesinden alınmalı.

Saglık sorunu nedenıyle haklı fesih

Merhaba, yuzde 68 engel raporuyla 2024/02 ayda engellı emeklılık hakkı kazandım.

ancak 1 yıl daha calısacak gucum ıstegım saglıgım kalmadı.

calıstıgım yere heyet raporu ıle saglık raporlarımı sunup tazmınat almak ıstıyorum.

sızde haklı sebep e gırer mı? bankacı meslegındeyım boyun bel fıtıgı meslek hastalıgına gırıyor belkı kalp hastalıgı da gırer.

Meslek hastalıklarına müracaat ettim ,Sgk kurumu adana şehir Hastanesi'ne sevk etti,07.12.2022 tarihinde adana şehir Hastanesi'nde heyete girdim,bugün sgk kurumuna evrak göndermişler,kurum bana iş yerinden e 13 belgesi isteyeceğiz dedi sonra Ankara Kocatepe sgk göndereeceğiz dedi,şehir hastanesi evrağında mesleki hastalık v.s yazmıyor dediler bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilirmi

Ben bankacıyım meslek hastalıkları hastanesinden raporum çıktı.işin niteliği hastalığı şiddetlendirir.Öneri:boynu öne arkaya eğik sürekli oturur işlerde ağır işlerde çalışmaması önerilir yazılmış.Haklı fesih sebebi olurmu

Merhaba sonucunuz ne oldu iş yerı ile bilgilendırme yaparsanız sevınırız

Merhaba iş çıkışınız gerceklestı mı acaba yonlendırır mısınız ?

Bizar34

"xxx gerektiren işleri yapması sağlık açısından uygun değildir" veya "xxx gerektiren işlerde çalışamaz" diyen bir durum bildirir rapor olmalı. Bir devlet hastanesinden alınmalı.
Öncelikle teşekkür ederim. Çünkü sizin sayenizde hem tazminat talebim kabul edildi. Hatta işsizlik bağlandı ve emekliliğime 15 20 gün kaldı. Hakkınızı ödeyemem. Allah razı olsun. O yüzden size cidden çok dua ettim bilgilendirme konusunda mükemmelsiniz.

Araştırdıgim kadarıyla bankacılık mesleğinde boyun ve bel fitiklari meslek hastalığı olarak nitelendirilmekte. Ben meslek hastalıkları hastanesinden değil ama eğitim araştırma hastanesinden bu konuda yüzde 15 rapor aldim. Zaten gerekirse meslek hastalıkları hastanesine de giderim yenilerim.

Sormak istediğim şu. Çalışırken asgari ücretin net 5 6 katı kadar maaş alirdim. Bu hastalık da çalışırken ortaya çıktı.

Yaşım 42. Sağlık nedeniyle isimden ayrılmak zorunda kaldım isyeri bunu kabul de etti.

Yüzde 15 oranla bu sekilde dava açsam ciddi bir gelir elde edebilir miyim sizce sonuç alabilir miyim.

Saygilarimla

Hastalık sebebiyle sigortalının meslekte kazanma gücünü kaybetmesi halinde, şartların sağlanması halinde malullük aylığı bağlanabilir. Malullük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybetmesi gerekir.

Meslek hastalığı durumunda ise, şartları oluştuğunda malullük aylığının yanı sıra, meslekte kazanma gücünün kalıcı olarak %10’dan daha fazla kaybedildiği durumlarda sürekli iş göremezlik geliri de bağlanır. Sürekli iş göremezlik geliri sigortalının aylık kazancının % 70'inin meslekte kazanma gücündeki kayıpla çarpılması suretiyle bulunur. Sürekli iş göremezlik geliri SGK tarafından ödenir. Bu gelirin ödenmesi, sigortalının çalışması sebebiyle işverence ödenen ücretten herhangi bir kesinti yapılmasını gerektirmez.

Tazminat kısmını haricen arastiriyorum

Üst Alt