Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mesnevi Okumaları - 13

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mesnevi Okumaları - 13[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Biz bu Mesnevi yazılarında o manevi Mesnevi denizinden birkaç damlaserpiyoruz. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sözü kısa kesmek gerek vesselam. Buyrun birkaç katre (damla) :[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]HZ ALİ DÜŞMANI NEDEN AFFETTİ?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Düşmanın Hz. Ali'nin yüzüne tükürmesi üzerine Hz. Ali'nin onuaffetmesi. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]İbâdetteki ihlâsı, gönül temizliğini, Hakk'a bağlanışı Hz. Ali'denöğren. O Allah arslanını, hileden temizlenmiş bil. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Savaşta bir yiğidi alt etti. Hemen kılıcını çekti. Onu öldürmekistedi. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]O yiğit, her peygamberin, her velînin övündüğü Hz. Ali'nin yüzünetükürdü. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Öyle bir yüze tükürdü ki, "Ay" bile onun huzurundayüzünü, yerlere sürer, secdeye varırdı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]O anda Hz. Ali kılıcını yere attı, onu öldürmekten vaz geçti. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]O savaşçı düşman, bu işe, bu beklenmedik acımaya, bu yersizbağışlanmaya şaşırdı kaldı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Dedi ki: "Bana keskin kılıcını çekmiştin, beni öldürecektin;sonra neden kılıcı yere attın, beni bıraktın? [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Benimle savaşmaktan daha iyi ne gördün de beni avlamaktan vaz geçtin? [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Ne gördün de böyle öfken yatıştı? Öyle bir şimşek çaktı da hemensönüverdi.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hz. Mevlana uzun uzun anlatır. Yazı uzamasın. Birkaç beyiti versemnedeni anlaşılır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Hz. Ali buyurdu ki: "Ben kılıcı, Allah rızası için vururum.Ben Allah'ın kuluyum. Nefsimin, bedenimin kulu'değilim.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Emîrü'l-müminîn Ali, o gence dedi ki: "Ey yiğit, savaşırkensen yüzüme tükürünce, nefsime ağır geldi. Benim huyum değişti.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Yapacağım savaşın yarısı Allah rızası için, yarısı da öfkem zoruile nefsim için, intikam almak için olacaktı. Halbuki, Allah'a ait işlerdeortaklık uygun değildir.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]HİLİM KILICI, ÇELİK KILIÇTAN KESKİNDİR[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Hz. Ali'nin düşmanı, bu sözleri işitince, gönlünde Hakk nuruparladı, imana geldi. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Dedi ki: "Ya Ali, meğer ben seni fena huylu kişilerle kıyas ederek,hata etmişim, cefalara düşmüşüm ve seni başka türlü insan sanmışım. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Halbuki sen, adalette, bir Hakk terazisi imişsin; hatta doğrutartar her terazinin ibresi imişsin. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Meğer sen benim soyum, sopummuşsun, yakınımmışsın. Meğer, senbenim dinimin, imanımın ışığı imişsin. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Ben gerçekleri gören göz arayan, o Hakk çerağının, Hz. Muhammed'inkulu, kölesiyim. Zâten senin çerağm da, ondan nûrlanmış, aydınlanmıştır. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Ben o nûr deryasına, yâni Hz. Muhammed'e kul, kurban olayım ki, seningibi bir inciyi meydana getirmiştir. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Ya Ali, bana kelime-i şehâdeti öğret ki, seni zamanın en üstün,eri yücesi olarak gördüm." [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]O yiğidin kabilesinden, en yakınlarından elli kadar kişi, bu vak'aüzerine şevkle, aşkla dine yöneldiler, müslüman oldular. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Hz. Ali böylece, hilim kılıcı ile bunca halkı, bunca insanıkılıçtan kurtardı. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Hilim kılıcı, çelik kılıçtan daha keskindir. Belki, yüzlerceordudan daha fazla üstünlükler elde ettirir.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"](Rabbimiz hilim sahibidir,kullarına son derece yumuşak davranır, kullarının hatâ ve kusurlarına karşıhemen gazaplanmak yerine büyük bir sabır ve tahammül gösterir. Yine Rabbimiz buahlâkının, kulları tarafından sergilenmesinden de râzı olur.)[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]KATİLLİK YAZILMIŞSA BİLE İRADEYLE KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hz. Peygamber Efendimizin, Hz. Ali'nin seyisinin kulağına;"Ali'nin şehid edilmesi senin elinle olacak Bunu sana haberveriyorum." diye buyurması. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Resûl-iEkrem Efendimiz, ilâhî vahiy ile ölümümün onun elinden olacağını habervermişti.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]O (İbn-iMülcem) da; 'Ya Ali, önce beni öldür de, bu kötü iş, bu çirkin hareket bendenmeydana gelmesin.' der, dururdu.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Ben dediyordum ki: Mademki ölümüm senin elinden olacaktır. Kaza ve kaderden nasılkaçabilirim?
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]O benimönüme düşerek diyordu ki: 'Ey kerim olan Ali, Allah rızası için beni iki parçaet ki...
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Bu kötütakdir başıma gelmesin. Canım, senin yüzünden yanıp yakılmasın.'
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Ben dedaima; 'Kader kalemi bunu yazdı. Yazının mürekkebi de kurudu. Olan oldu. Kaderkaleminden nice bayraklar aşağı düşmüş, nice ordular bozulmuş, nice devletleryıkılmıştır.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]İçimdesana karşı hiç bir nefret, hiç bir kötü niyet yoktur. Çünkü ben bunu sendenbilmiyorum ki..
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]SenHakk'ın âletisin, işi yapan da Hakk'ın eli. Hakk'ın âletini nasılkınayabilirim? Ona nasıl karşı gelebilirim?'
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]İbn-iMülcem; "Öyle ise, kısas niçin gerekiyor?" diye sordu. Hz. Ali de;"O da Hakk'tandır, o da Hakk'ın gizli bir sırrıdır." diye cevapverdi.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]EğerHakk, kendi yaptığı işi beğenmezse, itiraz ederse, kendi takdirine karşıgelirse, bunda da bizim aklımızın ermediği hikmetler vardır. Bu itiraz yüzündennice sır bağları ve bahçeleri yeşerir.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Kendiişine itiraz etmesi, kendi takdirine karşı gelmesi, ancak O'na yakışır, kenditakdirine vasıta olan katili kısasla öldürmek de O'nun takdiridir. Kahır da,lütuf da birdir.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Buhadiseler şehri olan dünyada, hâkim olan, ülkelerde düzenler kuran, işlerbaşaran mülk sahibi O'dur.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Kendiâletini kırarsa, kırdığım yine onarır, sağlam bir hale getirir.
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ŞEFİK CAN DEDE DİPNOTTA DER Kİ:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"](Hakk'ın kendi takdirineitiraz etmesi yanlış anlaşılmamalıdır: Allah bir kimsenin alın yazısını katilolarak yazmışsa, hâşâ onu muhakkak katil olmaya zorlamamıştır. Katil namzedininaklını, cüz'î iradesini kullanarak kendini kurtarması, kaderin önünden kaçmasıimkânını da muhabbeti icabı kuluna lütfetmiştir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kul isterse, ilâhîtakdirden, yine ilâhî takdire sığınarak kendini kurtarır. "Ya ilâhî,takdir ettiğin kötülükleri bizden gider" diye yalvarır. Bu sebepledir kikatilin cezalandırılmasında, ilâhî adalet gizlidir. Çünkü kul, cüz'î iradesinikullanarak kendini kurtarmamıştır, cezayı hak etmiştir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Aslında kulun kendinikurtarma gayreti Hakk'tan gelmektedir. Her şey Hakkın yed-i kudretindedir. Şunuda hatırlamalıyız ki: İlâhî takdirin de değişen bazı yönleri var. Sadakavermenin ezelde takdir buyurulan ömrü uzattığını Resûl-i Ekrem Efendimizmüjdelemiştir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu sebeple: "Ezelîtakdir, gayrete âşıktır" demişlerdir. Ayrıca ilâhî takdirin yerinegelmesinde de ne hikmetler gizlidir, bilemeyiz ki. Bir katilin öldürmesinde, okatil için yarar bulunduğuna aklımız erer mi?)[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu yazıdan tek gayemiz Allah rızası için faydalı olmak. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah Mesnevi’yi okuyup anlamayı ve uygulamayı cümlemize nasipetsin.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

Üst Alt