Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Metro'larda kullanan asansörlere kullanım sınırı getirilmeli mi?

mromr

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
0
metro asansörlerinde yaşanan kuyruk bu asansörleri kullanmak zorunda olan engellileri engelliyor. sadece engelli, çocuklu, ve yaşlılar ile refakatçileri kullanabilmeli bu konuda düzenleme yapılmalı

Düzenlemeye gerek yok insanların bilinçleri ilerlemeli ne kadar yasaklarsanız yasaklayın millet daha yasağa yüklenir. Onun içindirki insanların beyin kapasiteleri ilerlemeli ve saygı göstermeli engelli vatandaşlara. Öncelik vermeleri gerekli başka yol yoktur

bilinç düzeyinin ilerlemesi umutsuz vaka

mustafa şahinn

Ancak şöyle engellenebilir sınırlama getirilmeli asansöre binerkende de akbil basılmalı ve sadece engelli ve yaşlılara izin verilmeli ve trene kadar inebilmeli.hamile ve cocuklular için ayriyetten asansör ayrı olmalı. :)

Haklısınız ancak herşey yinede insanlarda bitmeli. Farkındaysanız burada bile engelli engelsiz ayırımı yapıyorlar. Oysa ben kesinlikle ayrım yapmam örneğin ben bile gizili engelim olmamasına rağmen burada yaklaşık 11 yıldır uyeyim. Çoğu arkadaşlar diyorlarki engeliniz yok neden bu sitedesin.? Yaşamda engelli engelsiz değil. Engelli insanlara saygı durulmalı şunu unutmamalıydık her yaşayan canli birer engelli adayıyız. Bunun içindir ki insanlar biraz daha duyarlı davranmalı bence

Biz bu konuyu 10-11 sene evvel İBB'nin yetkilileri ile müzakere ettik ve bizim de dahil olduğumuz STK temsilcileri olumlu karşılamadı şöyle ki;

Amaç beyaz / İstanbul karta tanımlanacak izin ile asansörleri çalıştırmak başka bir deyişle bu kartlara asansörü çalıştırabileceği tanımlama yapmak... Ancak geçici sakatlık yaşayan, hamile olan, elinde valiz/yük olan, kendini o gün için gerçekten yorgun hisseden kişilerin haklarını sınırlamak anlamına gelecekti. Bizim rahatımız için başkalarını rahatsız etme fikrini benimsemedik. Bunun bir kültür olarak gelişmesini beklemenin daha insalcıl olacağını düşündük. Her ne kadar bunun mağdurlarında da olsam halen de bu kanaatteyim.

asansörler sürekli arızalı zaten yürüyen merdivenlerde öyle zırt pırt arızalı binsen ne olacak yine tabana kuvvet dik merdivenlerden çıkacaksın.

bahsettiğiniz incelik önemli bunun yanında en azından engellilerin, yaşlı ve çocukluların öncelik hakkının olduğu görsellerin daha belirgin hale getirilmesi önemli

hozgul çok yanlış bir düşünce. Asansör bozulduğunda o yorgun dediğiniz kişiler koşa koşa merdivenlere yöneliyorlar. Ancak tekerlekli sandalyedeki kişinin başka bir alternatifi mi var ki. Geçici sakatlığı olanlar ise adı üzerinde sakatlıkları geçici, bir süre idare ediversinler

selda*

Yanlış düşünce? Katılmıyorum diyebilirsiniz mesela...

Bir önceki iletimde haklara ve çeşitliliğe saygılı olmaktan bahsediyorum. Geçici sakatlığı olanlar mesela 1 ay boyunca eziyet çekmeleri hangi gerekçeyle makul olabilir??? Bunu yazdığınıza inanamıyorum!

hozgul,

Evet katılmıyorum diyebilirdim ancak tercih etmedim çünkü düşüncemi tam olarak bu ifade karşılamıyor. Yürüme engeli olmayan bir çok kişi asansörleri tercih ediyor, neden merdiven yerine asansörü kullandıklarını sorduğumda ise çıkışa kadar daha çok yol yürümek zorunda kaldıkları için asansörü tercih ettiklerini söylüyorlar. Mazallah bir yerleri erir sonra...Alın işte haklara ve çeşitliliğe saygı.

Aslında ihtiyacı olan Kişiler zaten sağlamlardan bir fırsat bulup da adam akıllı şu mereti kullanamıyorlar ki. Emin olun yetkililer bu işi gerçekten çözmek isteselerdi daha az bir mağduriyetle çoktan bir çözüm yolu bulmuşlardı.

Şu son yazdıklarınıza ise ben inanmakta zorlandım. Yani siz diyorsunuz ki geçici süreyle sakatlığı olanların mağdur olmalarını makul bulmuyorum ama ömür boyu sakat olan kişiler zaten çile çekmeye alışkın, varsın çeksinler mi diyorsunuz hem de siz de mağdur olduğunuz halde. Hatta şöyle yapalım evlerinde otursun şu sakatlar, hiç çıkmasınlar sokağa haaa bakın çözümü bulduk bile:cool:

selda*

Yazdıklarınız çarpıtma... Biber acı, hayat acı o zaman biber hayattır demek ne ise bu da o. Engelli olmayanlar keyif yapsın diğerleri evlerinden çıkmasın sonucuna vardığımı nasıl söylersiniz? Benim söylemediğimi nasıl söylemiş gibi yazarsınız???

Bıkmadan, usanmadan doğruyu anlatmak için çaba sarf edeceğiz. Engelli olmayanlardan bir kısmı saygısızlık yapıyor diye tamamını cezalandırmak niye? Keyfi kullanımlardaki yanlış tutum, bizi bunun yasaklanmasını meşru olacağı sonucuna götüremez. Bu devlet refleksidir. Devlet ne zaman denetlemeyi yapamıyor işte o zaman toptancılık / kökten yasaklamaya gidiyor. Bu da buna benziyor.

Utandırma mekanizmaları birçok cezadan etkilidir. Siz her türlü tedbiri aldınız da mı bu keyfi uygulamaları durduramadınız? Puset kullanan ebeveynleri nereye koyacaksınız? Ayağını kıran sürünerek mi çıksın merdivenleri? İlden ile seyahat eden engelliler ne yapacak? Düşünün lütfen...

Yurume zorlugu ceken insanlara yer veriyorum elbette her durakta yuruyen merdiven olsa sorun tam bitmesede azalir yani ben 110 kiloyum mesela bazi yerler okdar dik ki arkadan bi de yavas cikiyorsun diye beklemeyen bi zayif kitle var...

Üst Alt