Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mitrofanoff ameliyatı hakkında bilgisi, ya da deneyimi olan var mı?

Zaferitto

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Herkese selamlar. Ben mesanemdeki bir hastalıktan dolayı (iyi huylu bir tümör) 5 yıldır tedavi gördüm ve uzun süre mesanemi kullanamadım. Bu yüzden de mesane kapasitem 30cc ye kadar düştüğü için bağırsağımdan 60cm'lik bir parça alınıp mesane augumentasyonu (sistoplasti) yaptılar. Ancak sonda çekildikten sonra bir çok komplikasyon yaşadım ve idrarı dışarı atamadığım görüldü. Ne yapsamda ne etsem de idrarı doğal yollardan dışarı atamadım ve sonda takıldı gene.

Yaklaşık 5 aydır sonda takılı ama tabi bu şekilde devam etmek istemiyorum. Üretradan TAK yapamıyorum hem canım yanıyor hem de daha önce üretra darlığıda geçirdiğim için tekrar etmesinden korkuyorum.

İnternette araştırken göbekten yada karın çevresinde alternatif bir yol açılarak Mitrofanoff prosedürü uygulamasıyla daha rahat bir şekilde TAK yapılabileceğini gördüm. Bana uygun olup olmadığını bilmiyorum ama bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımcı olmasını çok isterim.

Öncelikle bu ameliyatı gerçekten hakkını vererek yapan hastane ya da doktorlar kimlerdir?

Mitrofanoff ameliyatında en büyük komplikasyonlar nelerdir?
Mitrofanoff kateteri rahat bulunan bir şey midir?
Bu ameliyatı olanların günlük sosyal hayatı nasıldır?

Herkese şimdiden teşekkürler.

bu konuda deneyimi ya da bilgisi olan var mı?

Merhaba, Ben Mitrofanoff ameliyatını geçen ay oldum. Trafik kazası sonucu omurilik kırıldı ve tuvalet hissim ve fonksiyonları kayboldu. İki sene ıkınarak yaptım. Ama böbreklerimi kaybedeceğimi ve tak yapmam gerektiğini söylediler.

Üretradan doğuşsal bozukluk nedeni ile tak yapamıyorum. Tieman uçlu dedikleri sondayı da denedik ama nafile. Doktorlar bile takarken tak diye ses geliyor. Ve en sonunda bir doktorla karşılaştım. Benim Mitrofanoff dan başka bir çarem kalmadığını söyledi. Yani Bülent abinin değişiyle ''Mucizevi delik''. 02.08.2018 tarihinden bu yana göbek deliğinin altından açılan delikten tak yapıyorum. Gündelik hayatım çok rahatladı. Tuvalet korkusundan misafirliğe gidemiyordum.

Ama şunu özellikle belirtmek isterim ki; doktorlar son çare olarak görüyorlar. Benim normal yoldan hiç girmediği için, bu ameliyatı oldum. Sizin durumunuzda birine önerirler mi bilmem. En iyisi iyi bir doktorla görüşmeniz.

Çok geçmiş olsun. Allah tüm hastalara şifa versin.

Üst Alt