Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Monoküler ehliyet (A2 + B) araç kiralamada ve yurt dışı kullanımda sorun yaratır mı?

hence

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Herkese Merhaba,

küçük yaşta bir kaza sonucu sağ gözümde görme yetisi kayboldu. Bir çok ameliyat geçirdim ancak 5 cm mesafeden el parmaklarını sayabilecek kadar görebiliyorum. 2008 yılında önce A2 sonra da B ehliyet aldım. O dönem doktor raporunda yer almasına rağmen ehliyette monoküler vs gibi bir ibare yer almıyordu. Malumunuz ehliyetlerin değişmesi gerektiğinden bu yıl ehliyeti değiştirmek zorunda kalacağım. Yalnız bu ülkede hem tam engelli hem de tam sağlıklı olamamak, her şeyin ortasında anlamsız bir yerde olmak oldukça can sıkıyor. Erken emeklilikten yararlanamayacak kadar sağlıklıyız ancak ehliyet alma noktasında sağlıklı değiliz. Sormak istediğim;

- Sol gözümde 0,25 astigmat ve 0,50 miyop var. Gözlük ile görüşümde sorun yok. Bu halde ehliyet almamda bir sakınca olur mu?

- A2 ehliyetim bu değişiklikte monoküler ehliyet alırsam geçerli olur mu?

- Araç kiralamada vs monoküler ehliyet sorun yaratır mı?

- Yurtdışında araç kullanmak ile ilgili bir sorun teşkil eder mi monoküler ehliyet?

Yakın zamanda ehliyetini değiştiren ve benzer durumda olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Aslında monoküler olmasını hiç istemiyorum ancak çare de yok gibi

yardımcı olabildiğim kadarıyla yazayım. goz doktoru sonrası heyete gitmenız muhtemeldır. a2 ehlıyetınız ıptal edılebilir komısyonca ayrıyeten kodlar işlenecek engelınız ne alakalı? yurtdışından kastınız nedir anlamadım tr ehliyetlerının yurtdışında hiç bir geçerliliği yok sıfırdan ehlıyet alır gibi ehlıyet almak zorundasınız. araç kıralamada monokuler ehlıyet sorun yaratmaz. en iyisi surucu olur raporu sürecını başlatın yardımcı olmaya çalışırız

Muharrem77

Hocam Göz doktoru kontrolü sonrası neden heyete gönderiyor? Normalde zaten tek gözü görmeyen kişiler ehliyet alamıyorlar mı ki? A2 ehliyetin iptal olmasının sebebi nedir? Monoküler kişiler motor ehliyeti alamıyorlarmı normalde? Yurtdışından kasıt, cipli ehliyet ile yurtdışı seyehatinde araç kiralamak istediniz. Bu durumda ehliyetimiz orada sorun yaratır mı? Normalde tr deki ehliyet ile yurtdışından araç kullanılıyor. Engelim sağ gözdeki görme sorunu kaynaklı

YuBoLa

heyete gönderip göndermemesi tıbbı nedenlerden dolayıdır. a2 ehlıyetın ıptal olup olmama durumu tabıbın vereceği kanaate bağlıdır. trdekı ehlıyet yurtdışından araç kullanılamıyor artık.eskıdendı onlar yenıden ab ehlıyetı gerekıyor. sana dıyorumkı surucu olur raporu surecini başlat. ozel hastaneden alabılırsınız.

Tiktak gibi online araç kiralama uygulamaları Monoküler ehliyeti kabul etmiyor diyorlar doğru mu ? Ayrıca diğer araç kiralama firmalarının tavrı nedit ?

Üst Alt