Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Monüküler Ehliyet Yönetmeliği görme oranı saçmalığı..?

AC03

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Çoğu AB ülkesi, çoğu ABD eyaleti, Avusturalya, İngiltere hatta Hindistan ve Fas’ta bile Monoküler görüş için aranan oranlar 0.5, 0.6, 0.8 gibi “İNSANCIL” iken bizde neden 1.0? Bu oran meclis kararına bile gerek olmadan diğer ülkeleri emsal göstererek Sağlık Bağanlığı mevzuat değişikliği ile düşürülebilir.
Neden kimse bu konuda somut bir adım atmıyor? Ben Tıp Fakültesi okuyan doğuştan sol gözü görmeyen sağ gözü de lens/mercek düzletmesiyle 0.8 gören bir vatandaş olarak diğer ülkelerin kararlarına istinaden ehliyet sahibi olabilmeliyim diye düşünüyorum. Diğer ülkelerden farkımız ne? Yani aslında normal ehliyetin koşulu olan bir gözde en az 0.2 oranı karşılamayan aslında monoküler ehliyet alması gereken kişiler az da olsa görüşü olduğundan normal ehliyet dahi alabiliyorken, gece körü olup ehliyet alamaması gerekenler doktor umursamazlığı ya da farketmemesi ile ehliyet sahibi olabiliyorken bu oranın bu kadar katı olmasa can sıkıcı.

şöyle düşünelim yurtdışında bazı ülkeler de uyuşturucu (esrar) serbest iken bizim ülkemizde kesinlikle yasak. demek ki kurmayların bu orana kadar olan hastaları tehlikeli olabilecegini öngörmüş. Tehlikeyi esrar örneğinde olduğu gbi kaldırmak istemişler

Bence doğru bir tespit ve haklı bir serzeniş. Mevzuatın güncellenmesi gerekiyor kesinlikle.
@AC03,

@aliihsan32,
Çok saçma bir argüman arkadaşım. Yasak hali okulların önünde satış yapılmasını sağlıyor belki de kendimizi kandırmamak lazım kesinlikle yasak diye.

Üst Alt