Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS hastaları malulen emekli olabiliyor mu?

jumanji

Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
1
Merhaba. Sadece MS hastası olmak malulen için yeterli mi?

SGK Hastalık Listesi'ne göre MS için Ağır tanısı almanın şartı:

11. Multiple skleroz
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Aşağıdaki kriterlerden en az birinin sağlanması
a) Ağır düzeyde ¹efektif ambulasyonun veya ağır düzeyde ²üst ekstremite ve kendine bakım aktivitelerinin sağlanamaması
b) EDSS 5,5 ve üzeri olması

¹
¹EFEKTİF AMBULASYON SAĞLAYAMAMA:

Efektif ambulasyon, günlük yaşam aktivitelerini devam ettirebilmek için yeterli bir mesafeyi makul bir yürüme hızıyla sağlayabilme yeteneğine sahip olmayı ifade eder. Efektif ambulasyon sağlayamama, yürüme yeteneğinde ciddi kısıtlanma olduğunu ve genellikle her iki alt ekstremitenin yetersizliği sonucu kullanılan yardımcı cihaz/cihazlar ile her iki üst ekstremite fonksiyonun limitlendiğini gösterir
Aşağıdakilerle sınırlı kalmamak üzere, efektif ambulasyonu sağlayamama şu örnekleri içerir.
• Tekerlekli sandalye düzeyinde olmak,
• İki baston, iki kanadyen, yürüteç v.b. mekanik destek ve/veya yardımcı cihaz olmadan yürüyememek,
• Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememek, standart toplu taşım araçlarını kullanamamak, rutin aktiviteleri sürdürememek v.b.
• Ankiloz, diz kalça ve ayak bileğinin kontraktürü, ileri düzeyde kas hastalıkları, Parkinson v.b. (Evde yardımcı cihaz kullanmadan bağımsız yürümek, ambulasyonu efektif sağladığı anlamına gelmemektedir.)

²
Üst Ekstemite;

i. Tek üst ekstremite için;
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar:
Kişi etkilenmiş üst ekstremiteyi uygun tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına rağmen kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor.(üst ekstremite ve ele ait kaba ve ince fonksiyonların ileri derecede bozukluğu veya yokluğu)

ii. Çift üst ekstremite için;
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar:
Kişi etkilenmiş üst ekstremitelerini uygun tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına rağmen kendine bakım veya günlük aktivitelerde kullanmakta zorlanıyor veya kullanamıyor.

Bende kaçırma.var. senelerdir. Gaite ve idrar. Ve ise gidip gelirken çok zorlanıyorum. Perişan oluyorum bazen yollarda. Bunu yaşamak istemiyorum artık açıkçası. Yürümede dengesizlik dışında bir şey yok ama bu durum var maalesef.

Üst Alt